Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Κερατοφυλο έχω μέσα αλλά έχει κόψει το μεγάλωμα του.... Δεν ξέρω γιατί. Θα το πιασω ακριβώς κάτω από το φως, μπας και παρει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ταλαιπωρηθηκε από την αύξηση θερμοκρασίας το καλοκαίρι ή ίσως από την μικρή συγκέντρωση νιτρικών.

Ίσως και το φως βέβαια

Λίγο βλάστηση στην επιφάνεια θα το ομορφύνει και άλλο.

Ίσως και λίγο πόθο αν έβαζες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα ο πόθος. Σε φυτώριο το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ειναι το κολπο με το φως, και το ενυδρειο ειναι απο αυτα που μου αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Παρασκευα. Αυτο ακριβως εννοουσα με τις δυο δεσμες.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου κανω μια πρόταση μπορει και να σε βολέψει... θα έπαιρνα ενα κώνο(απο χωνί, από φωτιστικο) απο οτιδήποτε εχει αυτο το σχημα και θα το περνουσα στο ντουι του φωτιστικού για να μην διαχέεται στο δωμάτιο και να φαίνεται και πιο ομορφο το ενυδρείο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα ο πόθος. Σε φυτώριο το βρίσκω;

Κανει φυτο απο γλαστρα στο νυδρειο μεσα????

Αν θυμαμαι καλα ο ποθος ειναι αναρυχομενο????

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Κανει φυτο απο γλαστρα στο νυδρειο μεσα????

Αν θυμαμαι καλα ο ποθος ειναι αναρυχομενο????

Δεν θα μπει ολόκληρος στο νερό. Κάτι παρόμοιο γίνεται και με το φυλλοδενδρο.

Και βέβαια πρώτα θα μπει για μέρες σε κουβά, ώστε να ξεπλυθουν πιθανά φάρμακα.

Προσωπικά το έχω κάνει αρκετές φορές, όπως και άλλοι φίλοι, χωρίς πρόβλημα

:)

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, γιατί τυχαίνει να το έχω σε γλάστρα, δεν θα βουλιάξει στο νερό; Μπαίνει στην επιφάνεια, όμως δεν θα έχει πρόβλημα από τη λάμπα;Και τέλος εμένα είναι μεγάλο και έχει καλύψει ένα κομμάτι από τον τοίχο, πως θα πάρω κομμάτι, θα κόψω κλαδί και θα το αφήσω στο κουβά;  :D

Link to comment
Share on other sites

Θα το πιάσεις από κάπου και δεν θα βουλιάξει.

Συνήθως έπαιρνα γλαστρακι, έχω κούρεψει και γλάστρα :D αλλά έβγαλα και ρίζα μαζί. Αν το κόψεις και το βάλεις σε νερό, νομίζω ότι θα βγάλει ρίζα, αλλά όρκο δεν παίρνω :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα πειραματιστώ και θα δω τι θα κάνω, όμως θα μπει σε ενυδρείο με καπάκι ή θα πρέπει να βγει το καπάκι; :P

Link to comment
Share on other sites

Ένας μέρος του πρέπει να είναι σίγουρα εκτός νερού και καλύτερα να μην είναι τελείως κλειστό το ενυδρείο.

Θα δείξει όμορφα θεωρώ :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πράξεις σε κάποια ρίζα στην επιφάνεια, ώστε τα φύλα να είναι εκτός νερού και ή ρίζα μέσα. Αλήθεια αν το παρω από φυτώριο τι επεξεργασία θα χρειαστεί; Ξέπλυμα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέβγαλμα και για πολλές μέρες σε κουβά με τακτικές αλλαγές στο νερό. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ.

Αν αποκτηθεί από φυτώριο μπορείς να ρωτήσεις και για τυχών λιπάσματα που θα έχουν ρίξει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέβγαλμα και για πολλές μέρες σε κουβά με τακτικές αλλαγές στο νερό. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ.

Αν αποκτηθεί από φυτώριο μπορείς να ρωτήσεις και για τυχών λιπάσματα που θα έχουν ρίξει

+1 Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ Παρασκευά, χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημόσιο ευχαριστώ στο Μιχάλη για τη τροφή που έδωσε στον Georgerocks και αυτός  σε εμένα να δοκιμάσουν τα μίζερα σκαλάρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημόσιο ευχαριστώ στο Μιχάλη για τη τροφή που έδωσε στον Georgerocks και αυτός  σε εμένα να δοκιμάσουν τα μίζερα σκαλάρια μου!

 

Τιποτα φιλαρακι,μακαρι να μπορουσα να σου δωσω παραπανω αλλα την μοιραστηκαμε τρια ατομα οποτε δεν εχει μεινει και παρα πολυ.Και γενικα τροφες καλο ειναι να μαζευομαστε να παραγγελνουμε και να σπαμε τις ποσοτητες ωστε να εχουμε ολοι οσο χρειαζομαστε και να ειναι συνεχεια φρεσκες.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλαρακι,μακαρι να μπορουσα να σου δωσω παραπανω αλλα την μοιραστηκαμε τρια ατομα οποτε δεν εχει μεινει και παρα πολυ.Και γενικα τροφες καλο ειναι να μαζευομαστε να παραγγελνουμε και να σπαμε τις ποσοτητες ωστε να εχουμε ολοι οσο χρειαζομαστε και να ειναι συνεχεια φρεσκες.

Τι τροφη έπαιξε??? Καλη για μωρα??

Μιχαλη αυτη που μου ειπες για τα μικρα της ocean nutricion την τρωνε σαν τρελα...

Link to comment
Share on other sites

Τους κινεί το ενδιαφέρον ή τροφουλα. Είναι αλήθεια ότι έχουν δοκιμάσει και δεν το έχουν φτυσει... Άρα μάλλον πάμε καλά!!!

Νομίζω είναι αυτή ή τροφή : http://igna.gr/index.php/eshop/trofe-8/2323-uk01-0019-nls-thera-a-small-formula-50-g-detail

Link to comment
Share on other sites

Αυτη έλεγα να παρω για τα μικρα που μου ηρθαν... αλλη φορα αν παραγγείλετε σφυρατε πρωτα... ειμαστε κι αλλοι εθελοντές εδω... δεν υπαρχει στην αθηνα η συγκεκριμένη την εψαχνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...