Jump to content

Αρχάριος Με... Νέο Ενυδρείο !?


Recommended Posts

Γειά σας τι θα θέλατε;


5 θερμόμετρα για να αγοράσω 1 :lolu:.Πιστεύεις ότι από pet shop δηλαδή θα είναι στάνταρ αυτό που λένε;





χαχαχαχα...καλό αυτό μ' άρεσε!!!!!


Link to comment
Share on other sites

Γειά σας τι θα θέλατε;

5 θερμόμετρα για να αγοράσω 1 :lolu:.Πιστεύεις ότι από pet shop δηλαδή θα είναι στάνταρ αυτό που λένε;

χαχαχαχα...καλό αυτό μ' άρεσε!!!!!

Να στο τυλίξω να το πάρεις; :lolu:

Νομίζω αρχίζει να του αρέσει εκεί μέσα:

DSC00960.jpg

DSC00963.jpg

Γι' αυτό και εγώ είπα να βελτιώσω λίγο την κατάσταση με μια νέα αγορά:

DSC00966.jpg

DSC00967.jpg

Έχει αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό και όπως φαίνεται θα χρειαστεί να προσθέσω επιπλέον εκτός απ' το παλιό.Το μόνο που με χάλασε λίγο, είναι ότι το συρταροτό βαμβάκι, έχει μέσα άνθρακα.Δεν φαίνεται, αλλά ακούγεται.Και μου άρεσε το πόσο εύκολα έβγαινε για καθαρισμό.Τώρα θα πρέπει να το αντικαταστήσω με σκέτο βαμβάκι, ή να κάνω καμιά πατέντα και να κρατήσω το πλαστικό αλλά χωρίς τον άνθρακα.Να βάζω δηλαδή το βαμβάκι πάνω εκεί.

Νομίζω ότι για 7.5 ευρώ είναι πολύ καλό.Θα δείξει βέβαια και στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται,αν μπορεις δωσε λινκ (αν και νομιζω ξερω απο που) και ποσο βιολογικο χωρεσε.Επισης και το πιο σημαντικο να μας πεις πως παει απο ροη και αν τον ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο από Ηράκλειο Κρήτης.Είναι το HBL-501, αλλά μην περιμένεις να βρεις και πολλά στο ίντερνετ, εκτός αν ξέρεις κινέζικα :P. Προς το παρόν το ξεπλένω και βγάζω τον άνθρακα.Εντυπώσεις σε λίγο...

Edit: Να κόψω κατά μήκος το χοντρότρυπο σφουγγάρι για να αφήσω χώρο για το βιολογικό ή υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι.

Μόλις το έβαλα.Στο τέρμα χαμηλό η ροή και κινούνται τα πάντα μέσα στο ενυδρείο.Θα δοκιμάσω λίγο χοντρό σφουγγάρι στην έξοδο να δω.

Από βιολογικό, χώρεσε όσο είχα στο παλιό (20 μακαρόνια είχα) και έβαλα ακόμη καμιά 40άρα. Περίπου 200gr δηλαδή σύνολο.

DSC00969.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάθει fin rot τώρα το ψάρι, δεν θα πάθει ποτέ.Έβαλα διπλό σφουγγάρι στην έξοδο (δεν είναι μόνο αυτό που φαίνεται, έχει και άλλο από πίσω του) και πιστεύω έφτασε σε ικανοποιητική ροή.

Έτσι είναι τώρα:

DSC00971.jpg

Λέτε να επηρεαστεί η βιολογία με τόσο νέο βιολογικό υλικό που πρόσθεσα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάθει fin rot τώρα το ψάρι, δεν θα πάθει ποτέ.Έβαλα διπλό σφουγγάρι στην έξοδο (δεν είναι μόνο αυτό που φαίνεται, έχει και άλλο από πίσω του) και πιστεύω έφτασε σε ικανοποιητική ροή.

Λέτε να επηρεαστεί η βιολογία με τόσο νέο βιολογικό υλικό που πρόσθεσα;

Γιατι να πάθει finrot ;

Τίποτα δεν θα πάθει η βιολογία, αρκει αν μην έπλυνες με νερό βρύσης το παλιό, το πολυ βιολογικό υλικο μόνο καλό θα κάνει

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και ο ψάρης και το φίλτρο και ολα. Μην αγχώνεσαι και απόλαυσε το ενυδρείο σου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μέχρι να βρω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα στη ροή και μέχρι να μάθει αυτός ο περίεργος τι ήταν αυτό που έβαζα μέσα, έφαγε αρκετή ροή.Άσε που πήγε να δει τι είναι το surface skimmer και μόλις τον ψιλοτράβηξε, χέστηκε :D

Link to comment
Share on other sites

Κάνει λίγο θόρυβο όταν έχεις κλειστό το καπάκι γιατί όλος ο ήχος βγαίνει μόνο απ' την κάτω του μεριά.Όταν το βγάλεις είναι αθόρυβο, αλλά δεν μπορώ να το έχω ανοιχτό συνέχεια...

Δεν ξέρω βέβαια και αν φταίει ότι το γέμισα βιολογικό υλικό και εκεί που είναι η εισαγωγή του νερού.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Με την ροη ειναι ενταξει που το χαμηλωσες?

Ποσο βιολογικο χωρεσε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ροή είναι μια χαρά, περνάει από μπροστά του και δεν καταλαβαίνει τίποτα.Βιολογικό υπολογίζω περίπου 200gr.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να διορθώσω ότι είχα κάνει λάθος κατά την εγκατάσταση του φίλτρου και γι' αυτό μου έκανε θόρυβο.Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, αλλά για να καταλάβετε είχα μπουκώσει τη φτερωτή και δεν είχε εύκολη διέξοδο το νερό.

Το είδα τώρα που άλλαξα βαμβάκι και πραγματικά έγινε αθόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

Κόπηκε και το καπάκι και προσαρμόστηκε σωστά το φίλτρο:

DSC00975.jpg

DSC00974.jpg.

Πάντως έχω παρατηρήσει κάποια βράδια και ο μονομάχος συμπεριφέρεται σαν να μην βλέπει την τροφή.Την πετάω μπροστά του δηλαδή και την αγνοεί εντελώς, περνάει από δίπλα της και δεν δίνει σημασία!Την πίστη μου βγάζει για να την φάει, μόνο το στόμα δεν του έχω ανοίξει ακόμη να την βάλω μέσα.Και μιλάμε για την atison's betta pro...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το εκανες το καπακι!

Η τροφη επισης που λες ειναι η καλυτερη για μονομαχους και εχω την εντυπωση οτι με αυτη την τροφη δεν χρειαζεσαι ποικιλια,ειναι πολυ ισσοροπημενη και το εχω διαβασει απο πολους εκτροφεις και χομπιστες.

Το οτι την αγνοεη,επειδη το βλεπω και στην θυληκια μου ειναι επειδη εχουν το μυαλο τους αλλου.Εχουν μαθει να αρπαζουν την τροφη.Δηλαδη την ωρα που εισαι εκει δεν την βλεπει γιατι εστιαζει στο χερι σου.Δοκιμασε να μην την ριχνεις αλλα βρεξε το δαχτυλο σου και αστην κολημενη στο χερι σου λιγο πιο πανω απο την επιφανεια να δεις οτι θα κανει σαλτο και θα την παρει,ασε που ειναι ωραια εμπειρια να ταιζεις ετσι αλλα δεν θα μενει και αφαγωτη αφου την παιρνει στο στομα του κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή την τροφή και flakes με αποξηραμένα bloodworms την οποία δίνω περίπου 2 φορές/'βδομάδα.Τις υπόλοιπες atison's.

Το έχω κάνει και αυτό που λες με το δάχτυλο και όντως παίζει σάλτο, αλλά χθες ούτε απ' το δάχτυλο την έπαιρνε.Καθόταν για λίγο και κοιτούσε το δάχτυλο με την τροφή και εκεί που περίμενα να πηδήξει, έφευγε.Πρέπει να είχε το μυαλό του στις φουσκάλες που αφήνει και τις τραβάω με το surface skimmer του φίλτρου :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Αστον ρε τον ανθρωπο,μην του τη χαλας...Εισαι και μακρυα να σου δωσω την θυληκια μου να γινει δουλιτσα..

Link to comment
Share on other sites

Μα μου χαλάει την ωραία μου επιφάνεια :P.Περισσότερο το βάζω για το πρωτεϊνικό φιλμ αλλά παίρνει η μπάλα και μερικές φυσαλίδες.
Δε μασάει βέβαια, την επαύριο έχει ξαναφτιάξει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν και οι βιταμίνες της sera μαζί με το θερμόμετρό της (precision).Μένουν ακόμη μερικά κερατόφυλλα και φύλλα catappa και είμαι οκ νομίζω.

Από φυτά, ποιά εύκολα μπορώ να βάλω γιατί μου φαίνεται ότι η spiky moss δεν κολλάει στο όλο σκηνικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση: πως συμπληρώνετε το νερό που χάνετε απ` την εξάτμιση όσοι δεν έχετε Α/Ο; Γιατί εγώ μέχρι τώρα δεν συμπλήρωνα, απλά στην αλλαγή νερού αντί για 4 λίτρα που είναι να αφαιρέσω, αφαιρώ όσο είναι ώστε μαζί με την εξάτμιση να έχω σύνολο 4 λίτρα. Αν πχ. έχω χάσει 2 λίτρα, αφαιρώ άλλα 2 και προσθέτω 4. Μήπως όμως έτσι ανεβαίνουν οι σκληρότητες;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ανεβαινουν γιατι τα αλατα δεν εξατμιζονται,αν μετρησεις το νερο της εξατμησης που μαζευεται στο καπακι εχει πολυ πιο χαμηλο ph απο αυτο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να συμπληρωσεις απο εξατμηση κανονικα οπως ετοιμαζεις το νερο σου.

Για το θεμα των αλατων που παραμενουν αλλαγες νερου κανονικα καθε εβδομαδα και ετσι αραιωνεις ξανα ενα μερος του νερου και επανερχεται μεχρι να βρεθει η ισορροπια και να διατηρειται σε καποιες σταθερες τιμες,γι'αυτο ειναι σημαντικο να κραταμε σταθερες ρουτινες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...