Jump to content

Αρχάριος Με... Νέο Ενυδρείο !?


Recommended Posts

Δεν είμαι βέβαια και πολύ αισιόδοξος, γιατί διαβάζω από πολλούς ότι δύσκολα βλέπουν διαφορά, αλλά θα την δοκιμάσω.

Δεν χρειάζεται άλλο φίλτρο για την προετοιμασία της στο δοχείο ε;

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια βλεπεις διαφορα με την τυρφη.

Στο δοχειο προετοιμασιας,θες και φιλτρο και για να βαλεις την τυρφη μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Η σκληρότητα δεν έχει σχέση με το πεχα; Σίγουρα είναι σωστές οι μετρήσεις; :huh:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

H γενική σκληρότητα gh καθορίζει πόσο μαλακό ή σκληρό είναι το νερό δεν επιδρά στο ph του νερού άμεσα.

Η ανθρακική σκληρότητα kh σε συνάρτηση με το co2 είναι που καθορίζουν το ph του ενυδρείου σε όξινο ή αλκαλικό..... :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ανούμπια νάνα δεμένη σε βράχο ( λάβα; ) νομίζω έτσι μου το είπαν.Savanawood μου φαίνεται δύσκολο να βρω.Μπορώ να το βάλω;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αν ο βράχος είναι λάβα τότε μπορείς να το βάλεις.

(Η πέτρα λάβας είναι σκούρο καφέ μαύρο πέτρωμα με τρυπούλες κάπως σαν τις ελαφρόπετρας....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος δεν μου κάνει τελικά, είναι περίπου 15-16cm.Για Savanawood δεν το συζητώ, δεν μπορώ να το βρω.

Από ξύλα έχω βρει Moorwood (αν κάνει μπορεί και να το βάλω, όμως μου φαίνεται λίγο επικίνδυνο για τον μονομάχο), mopani (δεν το θέλω, κιτρινίζει πολύ το νερό) και sumatra (και αυτό μου φαίνεται αιχμηρό και επικίνδυνο για ουρά και πτερύγια).

Μάλλον θα το δέσω με μικρές πέτρες, αλλά θέλω και κάποιο ξύλο για διακόσμηση <_<

Από χαλίκι θα πάρω αυτό.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα μπορεί να κιτρινίζουν το νερό αλλά με το καιρό αυτό σταματάει. Μπορείς να το βράσεις το ξύλο ή να κάνεις πολλές αλλαγές με καυτό νερό και να μειώσεις αρκετά το κιτρίνισμα πριν το βάλεις μέσα.

Πάντως νομίζω πως στον μονομάχο θα άρεσε το λίγο κίτρινο νερό.....

Το χαλικάκι είναι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι θα του άρεσε το κίτρινο νερό, σε εμένα δεν αρέσει :P. Γι' αυτό και εξάλλου μου πρότεινες τύρφη που δεν χρωματίζει.

Επίσης εδώ λέει ότι το mopani θα αργήσει να χάσει το χρώμα του.Με τα άλλα δύο μπορώ να επιλέξω κάποιο απ' αυτά;Είναι ακίνδυνα;

Γιατί στο petshop όταν είπα μην σκίσει καμιά ουρά, μου είπε ότι είναι οκ, δεν είναι τόσο χαζοί οι μονομάχοι :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Update

Μόλις μου ήρθαν τα πράγματα, αλλά χρειάζομαι τη γνώμη σας γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη.

Το χαλίκι είναι τελικά κοκκομετρίας 2-3mm (1mm-2mm είχε 10.50€/2kg).Θα έχω κάποιο θέμα;Λογικά όχι έτσι;

Είναι αυτό:

DSC00846.jpg

DSC00845.jpg

Από τηλ. επικοινωνία, με διαβεβαίωσαν ότι είναι χαλαζιακό, εγώ όμως δεν το βλέπω κάπου.Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαπιστώσω;

Και μία απ' το πρώτο μου φυτό :thumbsu:

DSC00847.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα. Δοκιμασε το χαλικι με ακουαφορτε. Παρε λιγο χαλικι στεγνο και ριξε του λιγο ακουαφορτε πανω. Αν δεν αφρισει ειναι χαλαζιακο, αν αφρισει δεν ειναι. Προσοχη με το ακου;φορτε μην πεσει πανω σου η το πιασεις καταλαθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Νομίζω και με ξύδι γίνεται ε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Νομίζω και με ξύδι γίνεται ε;

Γίνεται αλλά για καλύτερα και ασφαλέστερα αποτελέσματα ακουαφόρτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας πρόλαβα, έβαλα ξύδι και δεν άφρισε.Ελπίζω να μην έχω θέμα.

Μπήκαν όλα και το ενυδρειάκι άρχισε να τρέχειιιι :thumbsu::bigemo_harabe_net-193:

Σας ευχαριστώ όλους :bow:

Θα ανεβάσω και φώτο να μου πείτε γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Το ξυδι δεν κανει την ιδια δουλεια με το ακουαφορτε..βγαλε λιγο χαλικι,αστο να στεγνωσει και ριξε ακουφορτε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχω βγάλει ήδη λίγο χαλικάκι να στεγνώνει.

Από αντιχλώριο, αξίζει να πάρω απ' τα γνωστά (seachem prime, Api stress coat) ή για την περίπτωσή μου (λίγα λίτρα με έναν μονομάχο) κάνω δουλειά και με κάποιο πιο απλό;

Το λέω γιατί στο seachem γράφει αναλογία 1:50.Άντε να υπολογίσω εγώ για τα 15 λίτρα και ειδικά για τις αλλαγές :P

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να παρεις μια χαρα θα κανει την δουλεια σου. Τα εχω και τα δυο κατα καιρους, κορυφαια προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το χαλίκι στην αυλή κάτω στο τσιμέντο για να ρίξω το ακουαφόρτε, αλλά αυτό αφρίζει το τσιμέντο και χωρίς να βάλω το χαλίκι.

Σε τι επιφάνεια πρέπει να το βάλω;

Όλα του γάμου δύσκολα :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το ενυδρειάκι μου:

DSC00848.jpg

DSC00850.jpg

DSC00851.jpg

DSC00852.jpg

Ένα φύλλο της ανούμπιας έχει ξεραθεί στην άκρη, φαίνεται και απ' τις φώτο.Τι να του κάνω;

Επίσης σχετικά με το στρώσιμο, έχω βακτήρια αλλά με συμβούλεψαν να στρώσω με τροφή.Γίνονται και τα δύο ή ένα απ' τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νερό έχει ήδη αρχίσει να κιτρινίζει και ακόμη δεν έχω βάλει καν αντιχλώριο.

Το χαλικάκι το έπλυνα όλο με ζεστό νερό λίγο λίγο με το σουρωτήρι, γιατί το κάνει αυτό;

Νομίζω ότι αύριο θα το λύσω να ξαναπλύνω το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νερό έχει ήδη αρχίσει να κιτρινίζει και ακόμη δεν έχω βάλει καν αντιχλώριο.

Το χαλικάκι το έπλυνα όλο με ζεστό νερό λίγο λίγο με το σουρωτήρι, γιατί το κάνει αυτό;

Νομίζω ότι αύριο θα το λύσω να ξαναπλύνω το χαλίκι.

δεν χρειαζεται να πλυνεις τιποτα ξανα. λογικο ειναι να βγαλει λιγο κιτρινιλα στο νερο.

βαζεις λιγο ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο σου και σε 1-2 μερες θα εχει καθαρισει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου είναι έτσι:

IMG_20141111_102217.jpg

IMG_20141111_102234.jpg

Αν εννοείς αυτό το άσπρο, τότε έχει ήδη μέσα.Μισό βέβαια γιατί το έκοψα για να βάλω βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου είναι έτσι:

IMG_20141111_102217.jpg

IMG_20141111_102234.jpg

Αν εννοείς αυτό το άσπρο, τότε έχει ήδη μέσα.Μισό βέβαια γιατί το έκοψα για να βάλω βιολογικό υλικό.

τωρα που δεν εχεις ψαρια μεσα βαλε μονο το ασπρο που εχεις... βγαλε για 1-2 μερες το βιολογικο υλικο και βαλε αρκετο βαμβακι αυτο το ασπρο... σε 1-2 μερες που θα εχει καθαρισει το ενυδρειο σου, βαλε το βιολογικο υλικο και το βαμβακι απο πανω και εισαι ετοιμος να ξεκινησεις να στρωνεις το φιλτρο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι έχω και πολύ, άλλο τόσο έχω.Όσο είχε δηλαδή από μόνο του το φίλτρο μέσα.Και λίγο βιολογικό να βγάλω, θα χωρέσει και το υπόλοιπο βαμβάκι για να καταλάβεις.

Χρειάζεται να αγοράσω άλλο να το βάλω μέσα μήπως;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι έχω και πολύ, άλλο τόσο έχω.Όσο είχε δηλαδή από μόνο του το φίλτρο μέσα.Και λίγο βιολογικό να βγάλω, θα χωρέσει και το υπόλοιπο βαμβάκι για να καταλάβεις.

Χρειάζεται να αγοράσω άλλο να το βάλω μέσα μήπως;

βαλε οσο εχεις και δες αν θα καθαρισει σε 1-2 μερες....

παρε ομως και κι αλλο να εχεις γιατι θα χρειαστεις για να το αλλαζεις που και που...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...