Jump to content

Αρχάριος Με... Νέο Ενυδρείο !?


Recommended Posts

Μπήκε ο ψάρης!Εγκληματισμός με κλειστά φώτα και 15 λεπτά το σακουλάκι ολόκληρο στο ενυδρείο.Προς το παρόν κρύβεται συνέχεια πίσω απ'το δοχείο του φίλτρου.Να ταΐσω σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτα προσαρμογη μονο? Επρεπε να κανεις τουλαχιστον 45 λεπτα με 1 ωρα προσαρμογη...ας ελπισουμε οτι θα τα παει καλα το ψαρι τωρα..

Δεν ανοιγεις φωτα και ουτε ταιζεις σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο θέμα του κ. Σταμάτη (εγκληματισμός ψαριών), ότι 10-15 λεπτά είναι αρκετά.Μιλάω για την θερμοκρασία, για τα νερά δεν έκανα τίποτα.Απλά το έπιασα με μια απόχη και πέταξα το υπόλοιπο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω οτι 10-15 λεπτα ειναι αρκετα,η προσαρμογη πρεπει να κραταει τουλαχιστον 45 λεπτα.

Αυτο που διαβασες ειναι για ψαρια που ερχονται απο ταξιδι και ειναι πολλες μερες στη σακουλα,οχι γι αυτα που αγοραζουμε απο πετ σοπ..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Άσχετο, αλλά τι χάλι ήταν αυτό στα ποτηράκια μέσα;Βρήκα έναν πεθαμένο και άλλον έναν έτοιμο ξαπλωμένο στο πλάι που με το ζόρι κουνούσε λίγο αν τον ενοχλούσα.Οι περισσότεροι είχαν fin rot και προσπάθησα να διαλέξω τον λιγότερο ταλαιπωρημένο.Δεν ήταν και εύκολο, κανείς δεν είχε χώρο να ανοίξει τα πτερύγιά του...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ο μάγκας, ή μάλλον μάγκισσα γιατί του είναι αδιάφορος ο καθρέπτης.Εκτός και αν έπεσα σε συκιά :lol:

DSC00927.jpg

DSC00928.jpg

DSC00914.jpg

Βουτιά για την κρυψώνα του:

DSC00933.jpg

Και έξω πάλι.Συνέχεια αυτό κάνει :D :

DSC00939.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω να κάνει flaring.Μια φορά μόνο έδειχνε να υποχωρεί όταν είδε το είδωλό του, τις υπόλοιπες απλά κοιτούσε και έφευγε.

Link to comment
Share on other sites

Μη το κανεις αυτο στο ψαρι..δεν κανει να κανει flaring και γι αυτο λεμε οτι δεν πρεπει να καθρεφτιζεται..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το flaring είναι αντίδραση από στρες, για να καταλάβω το φύλο του το έκανα.Αλλά αφού λες ότι είναι αρσενικός οκ :).

Σήμερα το πρωί τον τάισα 1 flake.Από 'βδομάδα θα πάρω την γνωστή attison's betta pro και τύρφη για να μαλακώσω το νερό.

Τι ρουτίνες να διατηρώ;Τάισμα και αλλαγές εννοώ.Χθες έκανα μια αλλαγή ~50-60% πριν τον αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι θηλυκοι μονομαχοι δεν εχουν καμια σχεση με τους αρσενικους..μονο οι plakat μοιαζουν μεταξυ τους.

Αλλαγες 30% την εβδομαδα,ταισμα 2 φορες την ημερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, οι θηλυκοί έχουν πολύ μικρότερα πτερύγια.

Από θέμα υγείας, μήπως βλέπεις κάτι εσύ που δεν έχω δει;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο, για τις αλλαγές νερού, χρειάζομαι περίπου 4.5 λίτρα νερό (30%) αν πούμε ότι έχω 13 λίτρα καθαρά.

Αντί για θερμοστάτη για την προετοιμασία του νερού, μπορώ να χρησιμοποιήσω μπετονάκι απιονισμένου νερού, σε πιο ψηλό σημείο απ' το ενυδρείο και να βάλω το καθαρό νερό με μικρό σωληνάκι για αεραντλίες με έναν κόμπο ώστε να περιορίσω τη ροή και να ολοκληρωθεί περίπου στα 30-45 λεπτά;

Μιλάω σαν εκδοχή για να μην αγοράσω δεύτερο θερμοστάτη.Αν δηλαδή αυτή η διαφορά που θα έχει η θερμοκρασία του νερού στο απιονισμένο με του ενυδρείου, δεν τον επηρεάσουν λόγω της πολύ αργής μεταβολής :umm:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, οι θηλυκοί έχουν πολύ μικρότερα πτερύγια.

Από θέμα υγείας, μήπως βλέπεις κάτι εσύ που δεν έχω δει;

Μια χαρά είναι το ψαράκι ! :)

Να ρωτήσω κάτι άλλο, για τις αλλαγές νερού, χρειάζομαι περίπου 4.5 λίτρα νερό (30%) αν πούμε ότι έχω 13 λίτρα καθαρά.

Αντί για θερμοστάτη για την προετοιμασία του νερού, μπορώ να χρησιμοποιήσω μπετονάκι απιονισμένου νερού, σε πιο ψηλό σημείο απ' το ενυδρείο και να βάλω το καθαρό νερό με μικρό σωληνάκι για αεραντλίες με έναν κόμπο ώστε να περιορίσω τη ροή και να ολοκληρωθεί περίπου στα 30-45 λεπτά;

Μιλάω σαν εκδοχή για να μην αγοράσω δεύτερο θερμοστάτη.Αν δηλαδή αυτή η διαφορά που θα έχει η θερμοκρασία του νερού στο απιονισμένο με του ενυδρείου, δεν τον επηρεάσουν λόγω της πολύ αργής μεταβολής :umm:

Έχεις θερμοσίφωνα στο σπίτι ; Σε τι κατάσταση είναι ; Αν χρησιμοποιείτε το νερό του αρκετά μέσα στην ημέρα μπορείς να το μετριάζεις από εκεί. Αν είσαι σίγουρος όμως για την ποιότητα του όλου συστήματος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοσίφωνα έχουμε, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι γιατί το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο.

Αν δεν κάνει η λύση που είπα, θα το μετριάζω με νερό απ' τον βραστήρα.Σιγά μην δώσω άλλα 15 ευρώ για 4 λίτρα αλλαγής :bling:

Link to comment
Share on other sites

Θερμοσίφωνα έχουμε, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι γιατί το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο.

Αν δεν κάνει η λύση που είπα, θα το μετριάζω με νερό απ' τον βραστήρα.Σιγά μην δώσω άλλα 15 ευρώ για 4 λίτρα αλλαγής :bling:

Καλύτερα ετσι, και εγω δεν εμπιστεύομαι το νερό απο το θερμοσίφωνα.

Και στον βραστήρα δεν χρειάζεται να φτασει στο σημείο βρασμού το νερό, απλα να σπας το κρύο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα σαν μικρό παιδί γεμάτο απορίες...

Η συχνότητα αλλαγών νερού, δεν καθορίζεται συνήθως απ' τα νιτρικά;Για να καταλάβετε, αύριο είναι να κάνω αλλαγή νερού 30% και μέχρι σήμερα έχω μετρήσει νιτρικά max 5mg/l.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο από τα νιτρικά. Υπάρχει και το redox. :) Γενικότερα καλό είναι να ανανεωνουμε το νερό συχνα. "Φρεσκαρεται" το σύστημα μας. Γράφω από ταμπλετ και δεν μπορώ να αναλύσω περισσοτερο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο από τα νιτρικά. Υπάρχει και το redox. :) Γενικότερα καλό είναι να ανανεωνουμε το νερό συχνα. "Φρεσκαρεται" το σύστημα μας. Γράφω από ταμπλετ και δεν μπορώ να αναλύσω περισσοτερο. :)

Έτσι ακριβώς,

και επειδή το redox δεν μπορούμε να το μετρήσουμε ή δεν έχουμε όλοι τα κατάλληλα όργανα, θεωρούμαι σαν ελάχιστη περίοδο τη μια εβδομάδα και τον ελάχιστο όγκο αλλαγής στο 30% και έτσι είμαστε καλυμμένοι, αν όμως τα νητρικά πριν την αλλάγη είναι πολύ ψηλά, τότε κάνουμε ή πιο μεγάλη αλλαγή ή πιο συχνή ή και τα 2.

http://www.theaquariumwiki.com/Redox

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα δεύτερο θερμόμετρο για να ρυθμίζω την θερμοκρασία στο νερό της αλλαγής.Σαν καινούριο και καθαρό λοιπόν, το λιμπίστηκα και το έβαλα στο ενυδρείο και αυτό που είχα το έβαλα για τις αλλαγές.

Σήμερα που σχόλασα, όπως τον τάιζα ρίχνω μια ματιά στο θερμόμετρο και βλέπω 23,5 και τον θερμοστάτη να δουλεύει.Λέω διακοπή έγινε... και όπως το λέω, τσουπ και σταματάει ο θερμοστάτης!

Κοιτάω θερμοκρασία, 24 (εκεί που είχα 26).Αυτή τη στιγμή έχω και τα 2 θερμόμετρα μέσα (απ' το jumbo και τα 2).Αποτέλεσμα: Το ένα 24 το άλλο 26 :growl:

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα δεύτερο θερμόμετρο για να ρυθμίζω την θερμοκρασία στο νερό της αλλαγής.Σαν καινούριο και καθαρό λοιπόν, το λιμπίστηκα και το έβαλα στο ενυδρείο και αυτό που είχα το έβαλα για τις αλλαγές.

Σήμερα που σχόλασα, όπως τον τάιζα ρίχνω μια ματιά στο θερμόμετρο και βλέπω 23,5 και τον θερμοστάτη να δουλεύει.Λέω διακοπή έγινε... και όπως το λέω, τσουπ και σταματάει ο θερμοστάτης!

Κοιτάω θερμοκρασία, 24 (εκεί που είχα 26).Αυτή τη στιγμή έχω και τα 2 θερμόμετρα μέσα (απ' το jumbo και τα 2).Αποτέλεσμα: Το ένα 24 το άλλο 26 :growl:

χαχα τι περιμενες.... :)

Πηγενε σε ενα πετσοπ, ελενξε 4-5 θερμομετρα, και διαλεξε ενα απο αυτα που θα εχει την μικοτερη αποκλιση απο τα 4-5.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας τι θα θέλατε;

5 θερμόμετρα για να αγοράσω 1 :lolu:.Πιστεύεις ότι από pet shop δηλαδή θα είναι στάνταρ αυτό που λένε;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας τι θα θέλατε;

5 θερμόμετρα για να αγοράσω 1 :lolu:.Πιστεύεις ότι από pet shop δηλαδή θα είναι στάνταρ αυτό που λένε;

Περνεις τον μεσο ορο...

Μην περιμενεις μετρησεις ακριβειας με αυτα.

Αν θελεις να βλέπεις ακριβες μετρησεις πας σε controller.

Εχω και εγω θερμομετρα απο πετ που εχουν διαφορες..

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν θέλω να μου δείχνει και δεκαδικά, απλά να είναι αυτό που λέει...

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό, λέω να πάρω για το μικρό ενυδρείο ένα φωτιστικό γραφείου γιατί τώρα που σκοτεινιάζει για τα καλά δεν το βλέπω να επιβιώνει μόνο με αυτό που μπαίνει στο σπίτι.

0.3w/lt είναι καλά για τις 2 spiky moss που έχω;Ίσως πάρω και άλλα φυτά, αλλά πάλι εύκολα.

Να προσέξω κάτι στην λάμπα;Αύριο λέω να πάω μια βόλτα να πάρω ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...