Jump to content

540Lt Tanganyika Community Tank


johnbaggios

Recommended Posts

Πολύ όμορφα βίντεο και οι παρατηρήσεις σου σημαντικές!

Έχεις φτιάξει ένα πολύ πετυχημένο ενυδρείο φιλαράκι.  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παληκαρια!Προσπαθω να μοιράζομαι τις εμπειρικες μου γνωσεις μαζι σας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικο ενυδρειο,υπεροχα ψαρια,φοβερο βιντεο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο βιντεάκι που απεικονίζει πλήρως το εκρηκτικό ταμπεραμέντο των brichardi. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω ενα update για τους φιλους αφρικανους.Τα μπριχαρντι,δεν ξερω για ποιο λογο αλλα εχουν αρχισει να ψιλοεγκαταλειπουν την φωλια τους κ προσπαθουν να εποικισουν σε αλλες περιοχες του ενειδρειου με αποτελεσμα να εχει δημιουργηθει μια μικρη αναμπουμπουλα κ στα υπολοιπα τρια ζευγαρια που φιλοξενω.Εξου κ το ανωτερω βιντεο.Ισως το οτι εχουν περιπου τρεις μηνες να γεννησουν.Γι αυτο ως ενα βαθμο ευθυνεται σιγουρα η αυξηση της θερμικρασιας αφου κ περσι το καλοκαιρι ειχε ξανασυμβει.Ισως ομως επαιξε ρολο κ ενα ακομη γεγονος.Τα μπριχαρντι οπως ολοι ξερουμε ειναι εκπληκτικοι γονεις συν οτι εχουν την βοηθεια των μεγαλυτερων τεκνων τους στην ανατροφη των μικροτερων αλλα κ στην υπερασπιση τησ φωλιας τους.Απο 5-6 μηνων ψαρακια βοηθουν τους μεγαλυτερους στο σκαψιμο κ  επιτιθονται με τολμη σε οτι πλησιαζει,ακομη κ σε πολυ μεγαλυτερους εχθρους.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μπροστα στην φωλια να μην κοντευει κανενα ψαρι κ να επιβιωνει μεγαλος αριθμος ψαριων.Παρατηρουσα λοιπον καποια απ τα μικρα να ειναι πιο στενομακρα απ τ αδερφια τους κ δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι καποια να ειναι παραμορφομενα ή υβριδια.Ωσπου οταν εφτασαν σε μηκος τα 2,5 εκατοστα περιπου αρχισαν να κιτρινιζουν!!!Καποια απ τα μικρα λελεουπι που γεννιουταν παραδιπλα κ η τυχη τα εσπρωξε στην περιοχη των μπριχαρντι ειχαν καταφερει να επιβιωσουν.Ηταν κ τα μονα (εκτος αυτων που μεγαλωνω εγω σε γεννηστρες) γιατι σε κανενα αλλο σημειο του ενυδρειου δεν εντωπισα μικρα λελεουπακια.Σιγουρα ουτε οι γονεις μπριχαρντι καταλαβαν την διαφορα κ το επληκτικο ειναι οτι κ στην συνεχεια που εγιναν κατακιτρινα δεν προσπαθησαν να τα απομακρυνουν παρα μονο ενα,το μεγαλυτερο απ τα αδερφια των μπριχαρντι τα κυνηγουσε.Επισης οι γονεις λελεουπι δεν τους επετρεπαν να πλησιασουν στο μερος τους αλλα κ μεταξυ τους τα μικρα λελεουπι τσακωνονταν συνεχεια.Φοβαμαι λοιπον οτι ισως ενας απ τους λογους που "δεν γεννουν" πλεον τα μπιχαρντι,να ειναι τα λελεουπι που εχουν στην φωλια τους.Εννοω οτι ισως να συνεχιζουν να γεννανε κανονικα αλλα τα 2,5 εκατοστων λελεουπακια να τρωνε τα αυγα ή τα νεογεννητα μικρα.Ισως αυτος να ναι κ ο κυριος λογος που οι γονεις μπριχαρντι συν το μεγαλυτερο απ τα παιδια τους προσπαθουν να εποικισουν σε αλλο σημειο.Αναγκάστηκα λοιπον να απομακρυνω ολα τα μικρα λελεπουπακια απ το ενυδρειο πλυν του ζευγαριου.Παρατηρηση πρωτη ειναι οτι πιθανοτατα οι γονεις μπριχαρντι να μπορουν να ξεχωρισουν τα νεογεννητα τζουλιντοχρωμις κ τρετοκεφαλους,καθοτι ριγωτά κ ειτε να τα τρωνε ειτε να τα διωχνουν απ την φωλια γιατι κανενα απ αυτα τα μικρα δεν μεγαλωσε υπο την προστατευτηκοτητα τους.Παρατηρηση δευτερη ειναι οτι οσες νανοκιχλιδες εχω φιλοξενισει κατα καιρους εχουν μια εφεση στο να προτιμουν για φωλια κοραλια ειτε αυτα ειναι μεγαλυτερα ειτε μικροτερα παρα τα βραχια.Τριτων οτι τα τζουλιντοχρωμεις ειναι εξαιρετικα ικανα στο να επιβιωνουν απο νεογεννητα καθως αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο μεσα πρεπει να υπαρχουν καμια κατοσταρια,αλλα μεγαλυτερα κ αλλα μικροτερα,σε σχεση π.χ. με τα τρετοκεφαλους που δεν εχει επιβιωσει ουτε ενα.Βασικα αυτο το καταφερνουν γιατι μεχρι να μεγαλωσουν αρκετα ζουν κολημενα στις σχισμες των βραχων κ βγαινουν μονο για να τραφουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον οι παρατηρησεις σου και ευχαριστουμε που τις μοιραζεσαι.

 

Να ρωτησω κατι,εισαι σιγουρος οτι δεν αναγνωριζουν το ειδος? Μηπως το ξερουν απλα αδιαφορουν επειδη ειναι μικρα? Και εμενα οι αφρικανες μου παρολο που φαινονται κανοινβαλοι τα μικρα δεν τα ενοχλουν μεχρι να ενηλικιωθουν και να φανει το φυλλο,επισης τα τρωνε μονο οταν ειναι αυγα,μικρο ψαρι δεν εχω δει να τρωγεται μπροστα μου τουλαχιστον.Μολις γινει εμφανες το φυλο τοτε αρχιζει το κυνηγι.Μηπως συμβαινει κατι τετοιο? Μου φαινεται αρκετα περιεργο να τα μπερδευουν.

 

Επισης μια ερωτηση (επειδη και εγω ειμαι σε σκεψεις) για ποιο λογο παιρνεις τα μικρα στην γενηνστρα και τα μεγαλωνεις εκει?Δεν επιβιωνουν,για να ταιζεις πιο συχνα και στοχευμενα τα μωρα ή για να τα πιανεις πιο ευκολα οταν ειναι μωρα?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρος δεν ειμαι σιγουρα (χαχα),υποθεσεις κανω.Απλα επειδη δεν υπηρχαν μικρα τρετοκεφαλους ή τζουλιντοχρωμις στη φωλια τους κ επειδη διαφερουν εμφανως λογο των ριγών που εχουν απο μικρα,υποθετω οτι αθελα τους επιτρεπουν στα λελεουπακια να βρισκονται με τα μικρα τους.Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλουμε ασφαλή συμπερασματα.Σε ενα καταπληκτικο ντοκιμαντερ που ειδα πριν μια βδομσδα στην ΕΡΤ2,το life force-mutant planet,κ αναφερεται στις αφρικανες λεει πως ειναι τα εξυπνοτερα ψαρια απ ολα κ μαλιστα τολμα να συγκρινει την ευφυια τους μ αυτη των χιμπατζιδων.Οποτε δεν μπορουμε να καταλαβουμε το πως "σκεφτονται" κ ενεργουν τα ψαρια μας.Τωρα το να τα βγαζω απο νωρις εξυπηρετει κ τους δυο σκοπους αν κ ειναι ποιο δυσκολο,σε σχεση με τα malawi κ τα victoria,να τα μεγαλωσεις.Εχω παρατηρισει οτι να διακοπτεις τη κυκλογορια νερου κ να ταιζεις στοχευμενα βοηθαει στην επιβιωση περισσοτερων μικρων αλλα η αναπτηξη αυτων στην γεννηστρα ειναι πιο γρηγορη με διαφορα καθοτι ταιζονται ακομη πιο αποτελεσματικα.Απο την αλλη αυτα που περναν τους πρωτους μηνες της ζωης τους σε γεννηστρα κινδυνευουν περισσοτερο οταν τα ελευθερωνεις στο κυριως ενυδρειο γιατι δεν εχουν μαθει να προστατευονται τοσο καλα.Για παραδειγμα ειχα εφτα τρετοκεφαλακια σε γεννηστρα κ τα εφτασα μεχρι τα 2,5 εκατοστα περιπου (5/6μηνων την στιγμη που τα ψαρια των αλλων δυο λιμνων σ αυτη την ηλικια ειναι πολυ μεγαλυτερα) κ μεχρι να ξυπνισω την επομένη το πρωι δεν ειχε μεινει ουτε ενα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οι αφρικανες μας ειναι πανεξυπνα ψαρια,οποιος ασχοληθει μαζι τους "κολαει" με την συμπεριφορα τους και την αντιληψη τους.

 

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) να επιστρεφεις τα μικρα το πολυ δυο μηνων στο ενυδρειο.Νομιζω οτι τα δεχονται πολυ καλυτερα σε αυτη την ηλικια.Φυσικα η επιστροφη να γινεται βραδυ και με κλειστα τα φωτα.Τουλαχιστον εγω δεν εχω χασει κανενα ετσι.Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να τα ταισεις και να τα μεγαλωσεις με τον ιδιο ρυθμο αλλα αν θες να κρατας καποια απο αυτα στο ενυδρειο νομιζω ειναι ο μονος τροπος να τα δεχτουν.

 

Τα τζουλις σου μου αρεσουν παρα πολυ,πιστευω εχεις βρει πανεμορφα ψαρια του ειδους!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι,θα το δοκιμασω.Προσωπικα μου αρεσουν τα τρετοκεφαλους πιο πολυ απ αυτα που φιλοξενω.Εχουν ενα καταπληκτικο μπλε ιριδιζον χρωμα.Πολυ εντυπωσιακες νανοκιχλιδες ειναι κ οι καλβοι αλλα εκει ειναι που ξεχνας την επιβιωση νεογνων στο ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Οι καλβοι ειναι το μονο ψαρι απο αφρικη που δεν συμπαθω καθολου <_< για καποιο λογο.

Τα τζουλι και τα μπρικαρντι τα λατρευω!!Επισης τα λελεουπι και τα τετρακεφαλους δινουν ωραιο χρωμα στη γυαλα σου και παρολο που προτιμω τα species tanks τολμω να πω οτι εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια και το ενυδρειο ειναι υπεροχο με παρα πολυ καλο συνδυασμο ψαριων!

 

Ισως να ηταν ποιο ανετο απο θεμα γεννας με περισσοτερες πετρες αλλα μετα αντε βγαλε ψαρι απο μεσα,οποτε και εκει πιστευω εχεις κανει καλα με τις μεγαλες πετρες και το σκεπτικο της γεννηστρας για τα μικρα.Μονο ψαξε λιγο πως θα γινει να τα επιστρεφεις στο ενυδρειο χωρις σκοτωμους και θα εισαι αρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Θενκς!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι,θα το δοκιμασω.Προσωπικα μου αρεσουν τα τρετοκεφαλους πιο πολυ απ αυτα που φιλοξενω.Εχουν ενα καταπληκτικο μπλε ιριδιζον χρωμα.Πολυ εντυπωσιακες νανοκιχλιδες ειναι κ οι καλβοι αλλα εκει ειναι που ξεχνας την επιβιωση νεογνων στο ενυδρειο σου...

Ενα μπράβο απο μενα για το ενυδρείο σου, τα εχουμε ξαναπεί αυτα...

Θα σταθω λιγο στο θεμα των καλβων που ειπες για το γονο... εγω με τα brichardi και τα julidochromis που τα ειχα μαζι δεν αγγιζαν τον γόνο γιατι επεφταν σφαλιάρες... αν τωρα τους φτιάξεις τα κοχύλια μακριά απο τις φωλιές των άλλων αλλα να εχουν ενα δυο πέτρες δεν νομιζω να πειραξουν κατι και να ξερεις οτι αν δεν βρουν βραχο να κρυφτουν και να κυκλοφορούν υπόγειος, δηλαδή ενα νταμαρι μακρυ, δεν θα το σκεφτούν γιατι ειναι καρπαζοεισπρακτορες αν και ειναι πιλυ δυνατο ψάρι...

Προσωπικη εμπειρία και διαπίστωση!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ηρακλη,με βαζεις σε σκεψεις...Η αληθεια ειναι οτι εχω δει καποια βιντεο στο γιου τιουμπ στα οποια οι καλβοι ορμουν ακομη κ σε αυγα την ωρα του ζευγαρωματος!Τωρα ομως μ αυτα που μου λες το σκεφτομαι πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη, τρομερο βιντεο! Μου εκανε εντυπωση πως το ψαρι δεν εβγαινε απο την φωλια ωσπου εμφανιστηκε ενα αλλο τζουλει και τοτε πηρε θαρρος και βγηκε! Να υποθεσω ειναι αρσενικο θυληκο;

Επισης να πω πως οι παρατηρησεις σου ειναι απιστευτες οσον αφορα το μεγαλειο της φυσης!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αρσενικο θηλυκο ειναι.Ενα απ τα τρια που εχει ο Καζανοβας κ μου γεμισει το ενειδρυο με τζουλιντοχρωμακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδη επρεπε να απομακρυνω καποια τζουλιντοχρωμακια λογο υπερπληθυσμου,30+ μας προεκυψαν στο συνολο,χρειαστηκε να ξεστησω.Κατι δυσκολο κ λιγο επιφοβο με τις κοτρωνες που εχω  μεσα.Σκεφτηκα με την ευκαιρια να κανω κ αλλαγη ακουασκειπ μιας κ το χα ψιλοβαρεθει κ με την ευκαιρια να πειραματιστω λιγο για το αν οντως ειχε λειτουργικο χαρακτηρα το προηγουμενο (μεγαλα βραχια ωστε να μην εχουν οπτικη επαφη τα ψαρια για να μειωνεται η επιθετηκοτητα των κιχλιδων κ να γινεται πιο ευκολη κ διακριτη η περιοχικη εποπτευση των διαφορων αρσενικων).Επισης ηθελα να δω κ στο ενυδρειο μου αυτο που συμβαινει στη φυση,δλδ να φωλιαζουν ψαρια κατω απο μεγαλες πλακες.Δυστυχως ομως οι πειραματισμοι δεν μου βγηκαν σε καλο...Αυξηθηκε η επιθετηκοτητα ως ενα βαθμο κ παλι καλα που τα ψαρια ειναι δυο χρονια τωρα ολα μαζι οποτε εχουν ολα την ιεραρχια τους στο ενυδρειο.Ενα βραδυ πριν ενα μηνα περιπου βρηκα το ενα μπριχαρντι νεκρο εξω απ το ενυδρειο.Η ειρωνια ειναι οτι πηδηξε απο ενα κενο στο καπακι,περιπου 3 εκατοστα που αφηνα εσκεμενα ανοιχτο για να βοηθα στην ψυξη του νερου!Το ψαρι ισα ισα που χωρουσε,δλδ ελεος!!!Πιθανον να σουλατσαρισε προς την περιοχη των τρετοκεφαλους κ δεχτηκε επιθεση οποτε μες το σκοταδι οπου φυγει φυγει κ εγινε η στραβη!Κ για να δεσει το γλυκο το ετερον ημισυ εδω κ δυο τρεις μερες στεκοταν ακινητο μες την φωλια του κ σημερα εχει εξαφανιστει,δεν μπορω να το δω πουθενα!Δεν ξερω,να ειναι τοσο πιστα ζευγαρια που δεν αντεξε στην απωλεια του ζευγαριου του?Να προσθεσω οτι ενα μικρο που ειχα αφησει κ μεγαλωνε με τους γονεις προεκυψε θηλυκο κ αν κ κολησε τα αυγα του στα βραχια κ τα προσεχε κανονικα αυτα ποτε δεν εκολαυθηκαν.Εννοω οτι δλδ ο αρσενικος πιθανον να ηταν αυστηρα μονογαμικος γιατι κ το μικρο ειχε γεννισει με ςτην ιδια φωλια.Επισης μετα την απωλεια το πρωτου μπριχαρντι εριξα μες το ενυδρειο 4 μικρα που ηταν δικα τους αλλα ειχαν απομακρυνθει απ το κυριως ενυδρειο απο νεογεννητα.Δεν ξερω αν  μπορουν να τα ανγνωρισουν ή αν θα δεχοταν οποιωδηποτε μικρο γιατι διαβασαμε εδω μεσα για ενα πειραμα που εγινε κ μαλιστα με το συγκεκριμενο ειδος σχετικα με την αναγνωριση των ψαριων μεταξυ τους.Τα μπριχαρντακια ειναι ολα μαζι με τα μεγαλα.Το μονο ευχαριστο ειναι οτι τα λελεουπι κ τα μπριχαρντι,οσο υπηρχαν,τους αρεσε η πλακα που μπηκε παραλληλα με τον πατο του ενυδρειου κ ξαναφωλιασαν εκει.Απ τα λελεουπι μαλιστα πηρα κ μια γεννα.Οσο για τα τζουλι,το ενυδρειο εχει γεμιση παλι απο νεογεννητους μπομπιρες

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις... ανέβασε περισσότερες φωτογραφίες να απολαύσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για την απωλεια Γιαννη αλλα τι να κανουμε,καμια φορα συμβαινουν και αυτα..Οσο και να προσπαθουμε για το καλυτερο.

Τα τρετοκεφαλα με τα μπριχαρντι πιστευω οτι θελουν ενα διαχωριστικο στις περιοχες τους.Καπου στα 2/3 του ενυδρειου.Ειναι και τα δυο ειδη "θηρευτες" και πιο επιθετικα ψαρια οποτε θεωρω οτι χρειαζονται εναν χωρο να περιπολουν και να αισθανονται κυριαρχα,και φυσικα να υπαρχουν καποιες ελαχιστες εστω κρυψωνες να τραβηχτουν σε περιπτωση που τρομαξουν.Τα τζουλι και τα λελεουπι νομιζω ειναι λιγο πιο "παθητικα" και πιο μαζεμενα οποτε γι'αυτο και βαλευτηκαν στις πλακε επιφανειες απο κατω.

Νομιζω οτι αν προσθεσεις ενα διαχωριστικο στους 70 ποντους απο αριστερα και μερικες πετρες (3-4) σε μεγεθος γροθιας απο αριστερα θα βολευτουν και οι "πριγκιπισες του μπουρουντι". Αρσενικο τωρα εχεις αλλο?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Διαχωριστικο φιλε με τιποτα,το απεχθανομαι!Θα ξαναβρεθει η ισσοροπια που θα παει...Και στην αναγκη κανω ενα fish room μωρε κ τα βαζω ολα σε species tank!Χαχα...Αρσενικο τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικο μπριχαρντι.

Διαχωριστηκο διακοσμητικο εννοω,οχι να το κλεισεις τελειως.Κατι που να χωριζει νοητα σε δυο ανοιχτες περιοχες το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...