Jump to content

Χωματεχνικη : Ασβεστολικη?χαλαζιακη?μη Ασβεστολιθικη?


Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κάτι? Και η δικιά μου άμμος (μαύρη) είναι από την χωματοτεχνική.

Στο τεστ με το ακουαφόρτε (που έκανα ξανά πριν από κανα δυό μέρες με αφορμή το παρόν θέμα) το μόνο που μου φάνηκε σαν να αφρίζει ήταν ένα μικροσκοπικό άσπρο χαλικάκι που υπήρχε μέσα... σε όλο τα υπόλοιπα που ήταν μαύρα δεν υπήρξε καμία αντίδραση. Η ασβεστολιθική μαύρη άμμος που είχατε πάρει άφρισε κανονικότατα (σαν σαπουνάδα) ?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Και η δικιά μου άμμος (μαύρη) είναι από την χωματοτεχνική.

Στο τεστ με το ακουαφόρτε (που έκανα ξανά πριν από κανα δυό μέρες με αφορμή το παρόν θέμα) το μόνο που μου φάνηκε σαν να αφρίζει ήταν ένα μικροσκοπικό άσπρο χαλικάκι που υπήρχε μέσα... σε όλο τα υπόλοιπα που ήταν μαύρα δεν υπήρξε καμία αντίδραση. Η ασβεστολιθική μαύρη άμμος που είχατε πάρει άφρισε κανονικότατα (σαν σαπουνάδα) ?

Αυτη που ειχα παρει εγω ναι! απο το δικο μου ακουαφορτα εριξα στην αλλη και δεν αφριζε(μου το ειπε αλλα το εκανα για να το σιγουρεψω γτ ηθελα να γραψω κατι σιγουρο εδω αφου ημουν εκει)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Και η δικιά μου άμμος (μαύρη) είναι από την χωματοτεχνική.

Στο τεστ με το ακουαφόρτε (που έκανα ξανά πριν από κανα δυό μέρες με αφορμή το παρόν θέμα) το μόνο που μου φάνηκε σαν να αφρίζει ήταν ένα μικροσκοπικό άσπρο χαλικάκι που υπήρχε μέσα... σε όλο τα υπόλοιπα που ήταν μαύρα δεν υπήρξε καμία αντίδραση. Η ασβεστολιθική μαύρη άμμος που είχατε πάρει άφρισε κανονικότατα (σαν σαπουνάδα) ?

Η δική μου όχι σα σαπουνάδα πάντως, ίσα που έβγαζε φουσκάλες.

Το νεράκι όμως μου το ανέβασε pH όταν το δοκίμασα :(

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την πεταξαμε...

Και εγω να την πεταξω ετοιμος ημουν αλλα ενιωσα κοροιδια και τσαντιστηκα!

Τελικα ηταν λαθος υπαλληλου και οχι κοροιδια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα απο κει ,υπαρχουν 2 ιδια οπτικα χαλικια (μαυρο) το ενα ειναι ασβεστολιθικο και το αλλο οχι,μου ειπε οτι ειναι λαθος του υπαλληλου και ζηταει συγνμωμη σε οσους εγινε "ζημια" και εκανε την εξης προσφορα :

Μεχρι 15 Δεκεμβριου ολο το φορουμ εχει εκπτωση στην αμμο/χαλικι 3Ε/10κιλα!

και οσοι πηραν την λαθος αμμο την γυρνανε πισω και την αλλαζει!

Να ευχαριστήσουμε λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα για την ευγενική προσφορά του!!

Ελπίζω να έχεις ενημερώσει το κατάστημα για την συγκεκριμένη συζήτηση με λεπτομέρειες και links σε περίπτωση που θέλει το ίδιο να δώσει απάντηση

σε κάποιο από τα σχόλια μας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου όχι σα σαπουνάδα πάντως, ίσα που έβγαζε φουσκάλες.

Το νεράκι όμως μου το ανέβασε pH όταν το δοκίμασα :(

Νταξ τι εννοουμε οταν λεμε σαπουναδα?να ξεχιλιζει απο το ποτηρι?οχι νταξ απλα αφιζει στον ογκο που ριχνεις το ακουαφορτε!

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσουμε λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα για την ευγενική προσφορά του!!

Ελπίζω να έχεις ενημερώσει το κατάστημα για την συγκεκριμένη συζήτηση με λεπτομέρειες και links σε περίπτωση που θέλει το ίδιο να δώσει απάντηση

σε κάποιο από τα σχόλια μας :)

Φυσικα τον ενημερωσα και γιαυτο η προσφορα ειναι για ολο το φορουμ και οχι προσωπικη(του εξηγησα οτι και αλλα παιδια ειχαν προβλημα) δεν ηθελε να ασχοληθει περαιτερω και μου ζητησε να το γραψω εγω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ValeAq πάρα πολύ καλά έκανες και μπράβο για τον κόπο σου.

Όσον αφορά την "σαπουνάδα" ήθελα απλώς να καταλάβω πόσο άφριζε για να μπορέσω να πάρω μία ιδέα. Για παράδειγμα όταν δοκίμασα ακουαφόρτε σε μία πέτρα από την θάλασσα άφρισε κανονικότατα....

Argy1 και εγώ κάτι περίεργα έχω παρατηρήσει με το ph.... Νομίζω πως τα άσπρα πετραδάκια που έχει μέσα είναι ασβεστολιθικά ίσως κάνουν ζημιά. Μετά από αυτά που παρατηρήσατε άρχισα να δουλεύω λίγο καλύτερα το νερό με την τύρφη και κατέβασα το ph. Μετράω κάθε μέρα για να δω πόσο και αν θα ανέβει μέχρι την επόμενη αλλαγή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ValeAq πάρα πολύ καλά έκανες και μπράβο για τον κόπο σου.

Όσον αφορά την "σαπουνάδα" ήθελα απλώς να καταλάβω πόσο άφριζε για να μπορέσω να πάρω μία ιδέα. Για παράδειγμα όταν δοκίμασα ακουαφόρτε σε μία πέτρα από την θάλασσα άφρισε κανονικότατα....

Argy1 και εγώ κάτι περίεργα έχω παρατηρήσει με το ph.... Νομίζω πως τα άσπρα πετραδάκια που έχει μέσα είναι ασβεστολιθικά ίσως κάνουν ζημιά. Μετά από αυτά που παρατηρήσατε άρχισα να δουλεύω λίγο καλύτερα το νερό με την τύρφη και κατέβασα το ph. Μετράω κάθε μέρα για να δω πόσο και αν θα ανέβει μέχρι την επόμενη αλλαγή....

Σε ενα πλαστικο ποτηρακι εβαλα λιγο χαλικι (καλυψα τον πατο) και οταν εριξα ακουαφορτε ο αφρος καλυψε το χαλικι (χωρις ιδιαιτερο υψος)!

Για να εισαι σιγουρος βαλε χαλικι και νερο σε ενα ποτηρι μετρα το και ξαναμετρα σε μια βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα πλαστικο ποτηρακι εβαλα λιγο χαλικι (καλυψα τον πατο) και οταν εριξα ακουαφορτε ο αφρος καλυψε το χαλικι (χωρις ιδιαιτερο υψος)!

Για να εισαι σιγουρος βαλε χαλικι και νερο σε ενα ποτηρι μετρα το και ξαναμετρα σε μια βδομαδα!

Προσωπικά καμία σχέση, το άφρισμα ήταν ίσα-ίσα μετρημένες καμιά 10αριά φουσκάλες, ούτε καν αφρός. Και δοκίμασα σε χαλίκι που δεν είχα βάλει στο ενυδρείο γιατί μου είχε περισσέψει.

Αλλά από αυτά τα λευκά χαλικάκια έχω κι εγώ. Γεωλόγοι θα γίνουμε σε λίγο :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καμία σχέση, το άφρισμα ήταν ίσα-ίσα μετρημένες καμιά 10αριά φουσκάλες, ούτε καν αφρός. Και δοκίμασα σε χαλίκι που δεν είχα βάλει στο ενυδρείο γιατί μου είχε περισσέψει.

Αλλά από αυτά τα λευκά χαλικάκια έχω κι εγώ. Γεωλόγοι θα γίνουμε σε λίγο :P

Έτσι ακριβώς και σε μένα.... φουσκαλίτσες μόνο στα σημεία με τα λευκά χαλικάκια.

Αυτό που θέλω να παρατηρήσω είναι σε ποιο βαθμό μπορούν αυτά τα μεμονωμένα άσπρα χαλικάκια να επηρεάσουν το ph του νερού και με τι ρυθμό προκαλούν αύξηση στο ph.

Το Ph πάντως της βρύσης μου το μέτρησαν με ηλεκτρονικό πεχάμετρο ήταν 7,7...

Link to comment
Share on other sites

Ουντως η αλλως δεν ειναι ενυδρειακο μαγαζι και φανταζομαι ουτε ζει απο το χαλικι που δινει για ενυδρεια!

Ο λογος που ασχοληθηκα να παω απο κει ειναι γιατι το οπως μου το προτειναν ατομα απο εδω μεσα ετσι το προτεινα και εγω και παει λεγοντας και επρεπε να μαθουμε να ξερουμε και τι προτεινουμε,απλα οταν απο εδω και μπρος ξαναπροτεινουμε την χωματεχνικη να τονιζουμε οτι καλο θα ειναι να την τσεκαρουνε μην γινει λαθος!

πολλα προτεινουμε επεσαν! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουντως η αλλως δεν ειναι ενυδρειακο μαγαζι και φανταζομαι ουτε ζει απο το χαλικι που δινει για ενυδρεια!

Ο λογος που ασχοληθηκα να παω απο κει ειναι γιατι το οπως μου το προτειναν ατομα απο εδω μεσα ετσι το προτεινα και εγω και παει λεγοντας και επρεπε να μαθουμε να ξερουμε και τι προτεινουμε,απλα οταν απο εδω και μπρος ξαναπροτεινουμε την χωματεχνικη να τονιζουμε οτι καλο θα ειναι να την τσεκαρουνε μην γινει λαθος!

πολλα προτεινουμε επεσαν! :P

αρκει να εχει μαθει ο υπαλληλος για να μην κανει το ιδιο λαθος παλι και τρεχει ο κοσμος!!!!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λετε ο υπαλληλος εβαλε το χαλικι στο αμαξι μου οσο ψαχναμε με τον υπευθυνο να βρουμε πετρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλημερα!μου εστειλαν και εμενα ψιλοκοκο χαλικακι μαυρο απο την χωματωτεχνικη(εστειλα εναν φιλο μου και το πηρε και αφου επλυνα λιγακι χαλικι μεσα σε ενα ποτηρι να καθαρισει απο σκονες κλπ το εριξα σε ενα τασακι καιτου εριξα ακουαφορτε!δεν αφρισε αλλα ειχε μια αντιδραση....και οταν λεω αντιδραση εννοω οτι εκανε θορυβο οπως οταν βαζουμε το αυτι μας σε ανοιγμενο μπουκαλι κοκακολα και ακουμε το ανθρακικο!κανονικα δεν θα επρεπε να μην ειχε καθολου αντιδραση?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι εκανε,ακουγοταν απειροελαχιστα.Στους 3 μηνες ομως υπηρξε μεγαλο προβλημμα με αυξηση του ph στο 9.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

και ξαναπειρες αλλη φιλε μου απο εκει?ρωταω ρε φιλε γιατι μενω στην λημνο και θα αγκαρεψω αλλον να παει να μου το παρει και να μου το στειλει!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου.

Δεν εχω πλεον την υπομονη να παιζω με αυτο το θεμα και επειδη τελικα μονο οικονομια δεν εκανα,πηρα απο γνωστο πετ σοπ συγκεκριμενη χαλαζιακη αμμο για να τελειωνω.Αυτο που περασα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια και για εμενα και για τα ζωντανα αλλα και για την τσεπη μου και αν το ηξερα απο την αρχη δεν θα πηγαινα καθολου στον χωματοτεχνικη.

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι πας σε ενα πετ σοπ και παιρνεις οτι σου δωσουν.Πρεπει να πας σε συγκεκριμενο μαγαζι και να παρεις συγκεκριμενο προιον που γνωριζεις ή σου εχει προτεινει καποιος που ξερει.Συνηθως η χαλαζιακη ειναι και πιο ακριβη προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Οχι για μαυρη δεν ξερω.Εγω ξερω για δυο μαγαζια στην αττικη με χαλαζιακη αμμο αλλα για μπεζ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...