Jump to content

Thanasis.... Reef... Ξεκινημα!!!


thanasis76

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θαναση απο βραχο δεν θα βαλεις καθολου ζωντανο?

στο κυριος ενυδρειο οχι....

στο σαμπ θα μπει μονο...

Link to comment
Share on other sites

Ο πω πω πω!! Τι βλεπω!! Νεράκι βαζουμε αγαπητέ; Άντε καλογεμιστο και καλη αρχη στα αλάτια!!!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ο πω πω πω!! Τι βλεπω!! Νεράκι βαζουμε αγαπητέ; Άντε καλογεμιστο και καλη αρχη στα αλάτια!!!!! :jig:

ευχαριστωωωω, να 'σαι καλα. :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν με την καμια....

νερο α\ο εβαλες με αλατι αλατονερο δηλαδη

εγω με νεκρο βραχο 100 % μονο με το νερο γεμισα ζωη δεν υπαρχει καλυτερο απο τη θαλασσα ξυπνατε !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νερο α\ο εβαλες με αλατι αλατονερο δηλαδη

εγω με νεκρο βραχο 100 % μονο με το νερο γεμισα ζωη δεν υπαρχει καλυτερο απο τη θαλασσα ξυπνατε !!!!!!

Χαρη δεν μπορω να τα ξαναγραφω....

διαβασε το θεμα και θα βρεις τις απαντησεις στο θεμα αυτο..

Link to comment
Share on other sites

με πολυ δυσκολια καταφερα να βαλω τα βραχια μεσα.... τωρα πρεπει να δω τις αλλαγες που θελω να κανω βλεποντας το.... :smt016 :smt016
το στησιμο θα ειναι αυτο σε γενικες γραμμες απλα θελω να μελετισω τυχον μικρο αλλαγες...

IMAG0260_zpsubz99ka0.jpg

IMAG0261_zpsxad4dmsl.jpg

IMAG0262_zps4cq8mhth.jpg

IMAG0263_zps9edqehm0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο φερτα ποιο κοντα λιγο.

πιο κοντα γιατι?? σκεφτομουν πως οταν βαλω κοραλλια και αρχιζουν να μεγαλωνουν θα κλεισουν λιγο το κενο αναμεσα στα βραχια με φυσικο τροπο....

αυτο που σκεφτομαι ειναι να κατεβασω το μεσαιο κομματι λιγο γιατι σαν να ειναι πολυ ψηλα και χανει...

και θα δυσκολεψει και στα κοραλια μετα μαλλον.... τι λετε....???

επισης σκεφτομαι στην αριστερη πλευρα, αναμεσα στα δυο βραχια και μπροστα να μπει ενα κομματι βραχος χαμηλα...

Link to comment
Share on other sites

πιο κοντα γιατι?? σκεφτομουν πως οταν βαλω κοραλλια και αρχιζουν να μεγαλωνουν θα κλεισουν λιγο το κενο αναμεσα στα βραχια με φυσικο τροπο....

αυτο που σκεφτομαι ειναι να κατεβασω το μεσαιο κομματι λιγο γιατι σαν να ειναι πολυ ψηλα και χανει...

και θα δυσκολεψει και στα κοραλια μετα μαλλον.... τι λετε....???

επισης σκεφτομαι στην αριστερη πλευρα, αναμεσα στα δυο βραχια και μπροστα να μπει ενα κομματι βραχος χαμηλα...

δεν εχεις σπηλιες για τα ψαρια και φερνοντας τα ποιο κοντα δημιουργειτε .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις σπηλιες για τα ψαρια και φερνοντας τα ποιο κοντα δημιουργειτε .

σπηλιες γενικα εχει και στα πλαγια και πισω... απλα δεν φενονται λογο φωτογραφιας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιο κοντα γιατι?? σκεφτομουν πως οταν βαλω κοραλλια και αρχιζουν να μεγαλωνουν θα κλεισουν λιγο το κενο αναμεσα στα βραχια με φυσικο τροπο....

αυτο που σκεφτομαι ειναι να κατεβασω το μεσαιο κομματι λιγο γιατι σαν να ειναι πολυ ψηλα και χανει...

και θα δυσκολεψει και στα κοραλια μετα μαλλον.... τι λετε....???

επισης σκεφτομαι στην αριστερη πλευρα, αναμεσα στα δυο βραχια και μπροστα να μπει ενα κομματι βραχος χαμηλα...

Θανάση μπράβο πολύ ωραία βραχοσύνθεση. Συμφωνώ ότι πρέπει να χαμηλώσει το μεσαίο κομμάτι και ίσως λίγο και το αριστερό. Έτσι υπάρχει περισσότερος χώρος για ανάπτυξη στα sps. Συμφωνώ επίσης και με τον Νίκο να τα φέρεις λίγο πιο κοντά για να δείχνουν λίγο περισσότερο "συμπαγής" και ίσως να τα χτυπάνε καλύτερα γύρω-γύρω οι κυκλοφοριτές.

Ότι και αν αποφασίσεις πάντος θα γίνει υπέροχο! :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εαν βαλεις το μεσαιο νησι στα αριστερα και το αριστερα στη μεση θα εχεις καλυτερο οπτικο αποτελεσμα γιατι θα υπαρχει μια κλιση.

επισης καποια κομματια βραχου στη βαση θα δεσουν τα νησια μεταξυ τους.

Παντως οτι και να αποφασισεις φροντισε να εχεις καλες ροες χωρις νεκρα σημεια.

καλη συνεχεια και επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

τα βραχια μου αρεσουν οπως ειναι με το μεγαλο στο κεντρο.

απο εκει και περα θα κατεβασω σημερα το μεσαιο πιο χαμηλα και θα τα φερω λιγο πιο κοντα μεταξυ τους και βλεπουμε παλι.

θα βγαλω φυσικα φωτο για να μου πειτε την γνωμη σας.

οσο για τους κυκλοφορητες μολις μπουν τα βραχια οπως πρεπει , θα δω που πρεπει να μπουν....

να εχω τον ενα δεξια και το αλλο αριστερα ειναι πιο καλο πιστευετε η να εχω και τους δυο απο την ιδια μερια και να ριχνουν την ροη προς την ιδια κατευθυνση...???

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα συμφωνησω και δεν σκεφτομαι να το ρισκαρω....

οι λογοι ειναι απλοι.... παραλιες ποτε δεν θα βρουμε πεντακαθαρες γιατι εκει αναλογα με το καιρο ξεβραζει οτι βρομα εχει το πελαγος... , απο σκουπιδια, απο πετρελαια απο τις βαρκες, απο των καραβιων τα σκουπιδια, πετρελαια και οτι αλλο μπορει να βγαζει...

και ενας ακομη λογος για το νησι μου ειναι αυτος.....

10857866_10153052372089684_4002775902743

Στο νησι μας υπαρχει ενα απο τα πιο βρομικα ναυπηγια του κοσμου αποδεδιγμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οτι βρομες, καρκινοι, σκονες ακομη και Σκ...α πεφτουν στην θαλασσα ειτε αμεσα ειτε εμεσα με την μεταφορα τους απο το αερα....

το νερο της θαλασσας απο οσο εχω διαβασει και λενε και πολλα παιδια ειναι πολυ ευεργετικο για ενα θαλασσινο ενυδρειο, αλλα δεν μπορω να ρισκαρω και να παιζω ρωσικη ρουλετα με τα κοραλια μου και τα ζωντανα μου...

δεν γινετε να στησω ενα ομορφο ενυδρειο με πολυ χρημα και κοπο και να ρισκαρω εις γνωση μου με το νερο της θαλλασας μας....

το βρηκα θαναση http://touristguidecyclades.blogspot.gr/2013/07/blog-post_7517.html αρα εδω ο τουριστικος οδηγος λεει ψεματα και δεν υπαρχουν αυτα τα κρυσταλινα νερα

αμα παρεις νερο απο το λιμανι χαρικαμε ρε φιλε χειροτερο ειναι το δικο μας αλλα και εμεις περνουμε το αμαξι παμε μια βολτα και περνουμε νερο ενταξει το πρωτο γεμισμα ειναι δυσκολο γιατι θες 10 μπετονια αλλα η συντηρηση και η αλλαγη νερου ειναι δωρεαν και τα κοραλια τρελενοντε με το φρεσκο νερο χωρις προσθετα και χωρις αλλες χημιες και πεταμενα λεφτα μονο τους σπιρογραφους που εφερα και τους ειδα να ανοιγουν μεσα στο ενυδρειο μου χαλαλι ο κοπος και μη πεις σιγα 2-3 ευρο κανει ενας σπιρογραφος γιατι εγω εχω μεσα καμια 100στη δωρεαν το ξανα λεω να σουνα στα τρικαλα στη καστορια δε θα ελεγα κατι αλλα εχεις τη θαλασσα στα ποδια σου ! και δε ρισκαρεις τιποτα ισα ισα μονο καλο τους κανει το θαλασσινο νερο !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παραπανω τα ειπες ολα....!!!!!! ακομη και να ηθελα να κανω αλλαγη νερο απο την θαλασσα για μια αλλαγη 25-30%

εγω θα χρειαζομουν 200-250 λιτρα...

με φανταζεσαι να προσπαθω να γεμησω ολα αυτα τα λιτρα, να κανω 2-3 διαδρομες με το αμαξι και να πρεπει και να παω σπιτι απο σκαλια κανα 5 λεπτο... :hot: :hot: :hot:

εννοειτε πως οι κουβεντες ενδιαφερουν πολλους... το φωτιστικο το ανεφερα γιατι δεν ειχε πει κανεις την γνωμη του... αχαχαχα

Χαρη διαβασε κι αυτο γιατι μαλλον σου ξεφυγε....

Εγω για να γεμισω το ενυδρειο θελω 800 λιτρα... και για αλλαγες 200-250....

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα ειναι πολλα !

καθε μηνα 4 20 λιτρα μπετονακια βγαζεις 100 λιτρα καθαρα

γιατι αν υπολογισεις το αλατι θες παγια εξοδα πολλα εκτος βεβαια και αν εχεις οικονομικη ανεση και σου περισευει το 50 ρικο ασε που αμα βαλεις αλγες θα αλλαζεις νερο ισα ισα για το γουστο γιατι δε θα μετρας κατι και το σκιμερ διακοσμητικο θα το εχεις αντιφωσφορο θα τον ξεχασεις απλα λιγο ανθρακα απο το φτινω θα παρεις και θα εισαι κομπλε ετσι το τρεχω εγω θαναση και εγω δεν ηξερα στην αρχη και πηγα και αγωραζα διαφορα σκιμερ ριακτορες και ανχονομουνα τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα ειναι πολλα !

καθε μηνα 4 20 λιτρα μπετονακια βγαζεις 100 λιτρα καθαρα

γιατι αν υπολογισεις το αλατι θες παγια εξοδα πολλα εκτος βεβαια και αν εχεις οικονομικη ανεση και σου περισευει το 50 ρικο ασε που αμα βαλεις αλγες θα αλλαζεις νερο ισα ισα για το γουστο γιατι δε θα μετρας κατι και το σκιμερ διακοσμητικο θα το εχεις αντιφωσφορο θα τον ξεχασεις απλα λιγο ανθρακα απο το φτινω θα παρεις και θα εισαι κομπλε ετσι το τρεχω εγω θαναση και εγω δεν ηξερα στην αρχη και πηγα και αγωραζα διαφορα σκιμερ ριακτορες και ανχονομουνα τσαμπα

Xαρη οικονομικη ανεση δεν εχει κανενας μας ποια... γι αυτο και το στηνω σιγα σιγα...

Αλλα επιδη ειμαι αρχαριος δεν μπορω να κανω κατευθειαν αυτα που μου λες...

θα ξεκινησω οπως ολοι μας και βλεποντας και κανοντας....

επισης ολα αυτα που λες ισως ειναι σωστα αλλα παντα ενυδρειο με ενυδρειο διαφερει...

οπως επισης διαφερει και στοκαρισμα απο στοκαρισμα...

οποτε οσο θα οριμαζει το ενυδρειο θα βλεπω τι χρειαζεται και τι οχι...

Link to comment
Share on other sites

Το Στήσιμο σαν πρώτη εικόνα ωραίο φαίνεται, το μεσαίο κομματι εμενα δεν μου φαίνεται ψιλό αλλα το πιάτο ειναι μεγάλο φαντάσου μόλις βαλεις κοραλια οτι ειναι απο κατω θα ζει αν ζει στο σκοτάδι δοκίμασε να εχεις δυο νησιά αντί για τρία. Επισης έφυγε στο σχεδιασμό απο το αρχικό που ήθελες.

Οσο για νερό απο την θάλασσα μας δε θα το ρίσκαρα όπου και να εμενα στην ελλαδα για τον απλό λόγο δεν εχω δει κοραλια της Ινδονησίας η Χαβάης η Αυστραλίας η Μπαλί στα δικά μας τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...