Jump to content

Thanasis.... Reef... Ξεκινημα!!!


thanasis76

Recommended Posts

το λιμανι το εδειξα να να δειτε τι καρκινους βγαζει ενα ναυπηγειο.

γενικα ειμαι της αποψης οτι οσο και να φενονται κρυσταλλινα τα νερα μας εμπεριεχουν κινδυνους για τα ζωντανα μας....

ποσοι παθενουν δερματικα καθε χρονο τα καλοκαιρια.... ??? κρυσταλλινα νερα και πεντακαθαρα εχουμε στις ανοικτες θαλασσες... σε κολπους και παραλια δυσκολο γιατι με τα κυμματα εκει γινετε ο καθαρισμος της θαλασσας... ολα εκει βγαινουν...

Θαναση εχεις σκοπο να στησεις καφαντινα, στην οποια θα εισαγεις καθε ζωντανο και θα το κρατας εκει τουλαχιστον για 2 μηνες, πριν το βαλεις στο ενυδρειο σου; Αν ναι , μην κανεις αλλαγες απο θαλασσα. Αν οχι, δεν εχεις κανεναν λογο να φοβασαι την θαλασσα.στατιστικα οι κινδυνοι εισαγωγης παρασιτου απο μη τηρησης καραντινας ειναι πολυ πρρισσοτεροι απο οτξ οι αλλαγες απο θαλασσα. Και δεν εχω διαβασει ουτε εναν σε ελληνικο φορουμ να περναει απο καραντινα τα ζωνανα του οπως την περιεγραψα, πριν τα βαλει στο ενυδρειο του. Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θαναση εχεις σκοπο να στησεις καφαντινα, στην οποια θα εισαγεις καθε ζωντανο και θα το κρατας εκει τουλαχιστον για 2 μηνες, πριν το βαλεις στο ενυδρειο σου; Αν ναι , μην κανεις αλλαγες απο θαλασσα. Αν οχι, δεν εχεις κανεναν λογο να φοβασαι την θαλασσα.στατιστικα οι κινδυνοι εισαγωγης παρασιτου απο μη τηρησης καραντινας ειναι πολυ πρρισσοτεροι απο οτξ οι αλλαγες απο θαλασσα. Και δεν εχω διαβασει ουτε εναν σε ελληνικο φορουμ να περναει απο καραντινα τα ζωνανα του οπως την περιεγραψα, πριν τα βαλει στο ενυδρειο του.

ισως εχετε δικιο και το ειπα και πιο πανω. απλα αυτη ειναι η αποψη μου και καλος η κακος φοβαμε να κανω αλλαγες νερου απο την θαλασσα... κι ακομη και να ηθελα δεν ειναι τοσο ευκολο οταν εχεις πολλα λιτρα ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα συμφωνησω και δεν σκεφτομαι να το ρισκαρω....

οι λογοι ειναι απλοι.... παραλιες ποτε δεν θα βρουμε πεντακαθαρες γιατι εκει αναλογα με το καιρο ξεβραζει οτι βρομα εχει το πελαγος... , απο σκουπιδια, απο πετρελαια απο τις βαρκες, απο των καραβιων τα σκουπιδια, πετρελαια και οτι αλλο μπορει να βγαζει...

και ενας ακομη λογος για το νησι μου ειναι αυτος.....

10857866_10153052372089684_4002775902743

Στο νησι μας υπαρχει ενα απο τα πιο βρομικα ναυπηγια του κοσμου αποδεδιγμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οτι βρομες, καρκινοι, σκονες ακομη και Σκ...α πεφτουν στην θαλασσα ειτε αμεσα ειτε εμεσα με την μεταφορα τους απο το αερα....

το νερο της θαλασσας απο οσο εχω διαβασει και λενε και πολλα παιδια ειναι πολυ ευεργετικο για ενα θαλασσινο ενυδρειο, αλλα δεν μπορω να ρισκαρω και να παιζω ρωσικη ρουλετα με τα κοραλια μου και τα ζωντανα μου...

δεν γινετε να στησω ενα ομορφο ενυδρειο με πολυ χρημα και κοπο και να ρισκαρω εις γνωση μου με το νερο της θαλλασας μας....

εδω φιλε θα διαφωνησω και ειμαι καθετος σε αυτο.

δεν μπορεις ριχνοντας μια σταγονα χλοριο να ανεβασεις το χλοριο σε ενα ενυδρειο 4000λτ

σιγουρα υπαρχουν πολλες βρομιες και καταλιπα αλλα η παραλιες της σηρου δεν ειναι το λημανι του πειραια η ο θερμαικος!

θα ηθελα να δω ενα ενυδρειο που να επαθε αποδεδειγμενα ζημια απο αλλαγες νερου απο θαλασσα.

δεν θελω να ερθω σε αντηπαραθεση απλα αυτο που λενε οτι το νερο της θαλασσας δεν κανει πιστευω οτι ξεκινησε απο τα πετ σοπ γιανα πουλανε αλατια.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να ερθω σε αντηπαραθεση απλα αυτο που λενε οτι το νερο της θαλασσας δεν κανει πιστευω οτι ξεκινησε απο τα πετ σοπ γιανα πουλανε αλατια.

δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης και μπορει να εχεις και δικιο σε αυτο που λες για τα πετ...

ο καθε ενας εχει την αποψη του και λειτουργει διαφορετικα...

μπορει πιο πισω να δοκιμασω... αλλα τωρα θελω να ξεινησω κανονικα με το αλλατακι μου.

επισης ενας ακομη αποτρεπτικος παραγοντας ειναι η ολη διαδικασια οταν προκειται για πολλα λιτρα ενυδρειο...

χρειαζομαι πολλα μπετονια και το σπιτι δεν ειναι επι του δρομου...

για την ωρα ξεκιναω με αλλατακι....

Link to comment
Share on other sites

Θανάση και εγώ νερό από την θάλασσα παίρνω ανοιχτά από Αίγινα και Σαλαμίνα πρόβλημα με παράσιτα και συναφή δεν έχω δει για την ώρα. Άλγη ναι, αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εδω φιλε θα διαφωνησω και ειμαι καθετος σε αυτο.

δεν μπορεις ριχνοντας μια σταγονα χλοριο να ανεβασεις το χλοριο σε ενα ενυδρειο 4000λτ

σιγουρα υπαρχουν πολλες βρομιες και καταλιπα αλλα η παραλιες της σηρου δεν ειναι το λημανι του πειραια η ο θερμαικος!

θα ηθελα να δω ενα ενυδρειο που να επαθε αποδεδειγμενα ζημια απο αλλαγες νερου απο θαλασσα.

δεν θελω να ερθω σε αντηπαραθεση απλα αυτο που λενε οτι το νερο της θαλασσας δεν κανει πιστευω οτι ξεκινησε απο τα πετ σοπ γιανα πουλανε αλατια.

Δεν ισχυει αυτο. Και οι 2 τροποι ειναι σωστοι και οι 2 τροποι εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους. Δεν ζουν ολοι σε νησια η παραθαλασσια παιδια.... Μην το ξεχνατε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πολλα παιδια δεν μπορουσαν να πετυχουν τις ιδιες τιμες αναμεσα στις αλλαγες τους, επισης το κυριοτερο ειναι η αλγες παρα τα παρασιτα....

Στις αλλαγες απο θαλασσα καποιος πρεπει να εχει υποψιν του την εποχη(χειμωνα προς καλοκαιρι), να μην εχεις προσφατα πολλους ανεμους ή βροχες, να μην εχει συχνη κινησει η παραλια...

Απο εκει και περα πρεπει να τα βαλει κατω και να πει οτι μια φορα το μηνα πρεπει να εξασφαλισει το νερο, να παει να το μαζεψει, να το παει 1024-1026, να το μετρησει μηπως ειναι πολυ εκτος κτλπ...

Τωρα εχωντας πει τα παραπανω θα προσθαισω και το θεμα με την ποσοτητα. Εγω ηθελα 15 λιτρα περιπου(με την αραιωση εφθανα τα 20-25), την δευτερη φορα που πηγα αγορα εναν κουβα αλατι και με εβγαλε 4 μηνες με δυο αλλαγες καθε μηνα(30 λιτρα αλλαγη). Εκεινο τον καιρο σκευτομουν τι τραβανε αυτοι που πανε και μαζευουν 30-50-100 λιτρα, μιλαμε για κουρασει.

Και καταληγω οτι ειναι ρισκο αναλογα την περιοχη, την εποχη και τον καιρο οι αλλαγες απο θαλασσα, ενας κουβας αλατι ειναι πιο ευκολο και ισως πιο οικονομικο εαν σκευτη κανεις τα εξοδα για να παει καποιος στην θαλασσα και την κουρασει που θα ριξει για να γλυτωσει 30-40-50€, δεν λεω οτι δεν ειναι σεβαστο ποσο, αλλα οι εταιριες προσφερουν την συγουρια και την ξεκουρασει...

Υπαρχουν παραδειγματα ενυδρειων που πηγαν φανταστηκα με νερο απ την θαλασσα, αλλα αυτα που απλα κλεισανε ακομα στοιχειωνουν τους χομπυστες και ειναι αυτοι οι χομπυστες που δεν λενε τι κακες εμπειριες τους...

Σορυ που βγηκα οφ τοπικ και σας ζαλησα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε Καλοδουλευτα τα νεα φώτα ντεεεεεεεε!!!!!!! :jig: :jig: :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο. Και οι 2 τροποι ειναι σωστοι και οι 2 τροποι εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους. Δεν ζουν ολοι σε νησια η παραθαλασσια παιδια.... Μην το ξεχνατε αυτο.

ποιο πραγμα δεν ισχυει ?

δεν ειπα οτι ειναι λαθος το αλατιΑαπλα η θαλασσα για εμενα εχει ευεργετικες ιδιοτητες που ψονανε μολις το νερο γινει αλατι.

Link to comment
Share on other sites

ποιο πραγμα δεν ισχυει ?

δεν ειπα οτι ειναι λαθος το αλατιΑαπλα η θαλασσα για εμενα εχει ευεργετικες ιδιοτητες που ψονανε μολις το νερο γινει αλατι.

Το οτι το νερο της θαλασσας δε κανει και το ξεκινησανε τα πετ σοπ. Αυτο προφανως δεν ισχυει. Ναι συμφωνω οπως προειπα εχουν και οι 2 μεθοδοι θετικα και αρνητικα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πολλα παιδια δεν μπορουσαν να πετυχουν τις ιδιες τιμες αναμεσα στις αλλαγες τους, επισης το κυριοτερο ειναι η αλγες παρα τα παρασιτα....

Στις αλλαγες απο θαλασσα καποιος πρεπει να εχει υποψιν του την εποχη(χειμωνα προς καλοκαιρι), να μην εχεις προσφατα πολλους ανεμους ή βροχες, να μην εχει συχνη κινησει η παραλια...

Απο εκει και περα πρεπει να τα βαλει κατω και να πει οτι μια φορα το μηνα πρεπει να εξασφαλισει το νερο, να παει να το μαζεψει, να το παει 1024-1026, να το μετρησει μηπως ειναι πολυ εκτος κτλπ...

Τωρα εχωντας πει τα παραπανω θα προσθαισω και το θεμα με την ποσοτητα. Εγω ηθελα 15 λιτρα περιπου(με την αραιωση εφθανα τα 20-25), την δευτερη φορα που πηγα αγορα εναν κουβα αλατι και με εβγαλε 4 μηνες με δυο αλλαγες καθε μηνα(30 λιτρα αλλαγη). Εκεινο τον καιρο σκευτομουν τι τραβανε αυτοι που πανε και μαζευουν 30-50-100 λιτρα, μιλαμε για κουρασει.

Και καταληγω οτι ειναι ρισκο αναλογα την περιοχη, την εποχη και τον καιρο οι αλλαγες απο θαλασσα, ενας κουβας αλατι ειναι πιο ευκολο και ισως πιο οικονομικο εαν σκευτη κανεις τα εξοδα για να παει καποιος στην θαλασσα και την κουρασει που θα ριξει για να γλυτωσει 30-40-50€, δεν λεω οτι δεν ειναι σεβαστο ποσο, αλλα οι εταιριες προσφερουν την συγουρια και την ξεκουρασει...

Υπαρχουν παραδειγματα ενυδρειων που πηγαν φανταστηκα με νερο απ την θαλασσα, αλλα αυτα που απλα κλεισανε ακομα στοιχειωνουν τους χομπυστες και ειναι αυτοι οι χομπυστες που δεν λενε τι κακες εμπειριες τους...

Σορυ που βγηκα οφ τοπικ και σας ζαλησα :)

δεν εχω δει καμια περιεργη αλγη ουτε παρασιτα απο Σαμο μαζευω νερο και μερικες φωρες διπλα απο το χοριο ηραιον.

Το που θα διαλεξης μερος πιστευω ειναι το πιο κυριο σημειο στο ολο θεμα.

δεν πιστευω οτι σε ολες της παραλιες μαζευονται ατομα για μπανιο.

Επισις δεν πιστευω να ειναι προβλημα οταν κανεις αλλαγη νερου της ταξης του 25% στο νερο να εχει 0,5Kh πανω η κατω. στο ενυδρειο θα ειναι απειροελαχιστο.0,12kh στο ενυδρειο.

Εγω προσωπικα δεν το κανω για θεμα οικονομιας μιας που η μια απο τα 3 μεροι που περνω νερο θελω 15ευρω πανε ελα.

μαζευω 3-4μπετονια νερο 60-80λιτρα και ειμαι ανετος. τωρα αμα καποιος δεν μπορει να κουβαλισει 20λιτρα νερο ενταξη ειναι προβλημα.

Θα ηθελα να μου θιξεις μερικα ενυδρεια που χαλασαν απο την αλλαγη απο θαλασσα δεν εχω βρει κανενα.....

Θανασση συγνωμη για την off topic συνομιλια που γινετε αλλα πιστευω ενδιαφεροι πολλους....

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το νερο της θαλασσας δε κανει και το ξεκινησανε τα πετ σοπ. Αυτο προφανως δεν ισχυει. Ναι συμφωνω οπως προειπα εχουν και οι 2 μεθοδοι θετικα και αρνητικα.

Αυτο ειναι αποψη μου και δεν αλλαζει... δεν ειναι οτι το καναν σιγουρα.αλλα δεν θα μου φενοταν και δυσκολο να το λεγαν χομπιστες που τα περναν απο πετ σοπ γιανα κανουν διαφημηση!

Link to comment
Share on other sites

ποιο πραγμα δεν ισχυει ?

δεν ειπα οτι ειναι λαθος το αλατιΑαπλα η θαλασσα για εμενα εχει ευεργετικες ιδιοτητες που ψονανε μολις το νερο γινει αλατι.

Το θαλλασινο νερο οταν γινει αλατι χανει πολλες ουσίες και ενωσεις του επειδη χημικα λογο μεγαλης συγκεντρώσεις αλάτων, καποια άλατα ενώνονται με καποια αλλα και αν ξαναμπεί στο νερο αυτες οι ενωσεις δεν αλλάζουν. Για αυτο και το αλατι το θαλλασινο οπως το π.χ. Το Κάλας δεν κανει για εμας..

Αυτο για το νερο απο τη θαλλασα αν γινει αλατι. Τα αλάτια εμποριου ειναι χημικα τα οποια σε σωστές μείξεις και προσθέσεις, ισως με ενα μικρο μερος απο θαλλασινο αλατι, οπως π.χ. Η Red Sea βγαινει το αποτέλεσμα που θελουμε.

Εξού και οι μερικες φορες μεγαλες διαφορες απο αλατι σε αλατι και ειδικα σε ιχνοστοιχεια. Ολα εξαρτώνται απο την ποιότητα των αρχικών υλικων. Πιστευω οτι ενα καλο αλατι (όπου καλο οχι απαραιτητα και πολυφορεμενο) δεν εχει να ζηλέψει επι της ουσίας τιποτα απο τη θαλλασα. Public aquariums σε ολο το πλανήτη εχουν συντήρηση και αναπαραγάγει τα απιστευτα μονο απο συνθετικό αλατι.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το θαλλασινο νερο οταν γινει αλατι χανει πολλες ουσίες και ενωσεις του επειδη χημικα λογο μεγαλης συγκεντρώσεις αλάτων, καποια άλατα ενώνονται με καποια αλλα και αν ξαναμπεί στο νερο αυτες οι ενωσεις δεν αλλάζουν. Για αυτο και το αλατι το θαλλασινο οπως το π.χ. Το Κάλας δεν κανει για εμας..

Αυτο για το νερο απο τη θαλλασα αν γινει αλατι. Τα αλάτια εμποριου ειναι χημικα τα οποια σε σωστές μείξεις και προσθέσεις, ισως με ενα μικρο μερος απο θαλλασινο αλατι, οπως π.χ. Η Red Sea βγαινει το αποτέλεσμα που θελουμε.

Εξού και οι μερικες φορες μεγαλες διαφορες απο αλατι σε αλατι και ειδικα σε ιχνοστοιχεια. Ολα εξαρτώνται απο την ποιότητα των αρχικών υλικων. Πιστευω οτι ενα καλο αλατι (όπου καλο οχι απαραιτητα και πολυφορεμενο) δεν εχει να ζηλέψει επι της ουσίας τιποτα απο τη θαλλασα. Public aquariums σε ολο το πλανήτη εχουν συντήρηση και αναπαραγάγει τα απιστευτα μονο απο συνθετικό αλατι.

Πολυ καλο σχολιο μου αρεσε αρκετα λεπτομερες.

Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο επιδι εκτος απο τα ιχνοστοιχεια σε πλουσεια μορφη εχει και τροφη φυτοπλακτον ζωοπλακτον αμινοξεα και βακτηριδια που δεν εχει το νερο που κανουμε με το αλατι...

ετσι δεν ειναι ?

φυσικα εχει και αρνητικα αλλα δεν εχω δει κανενα ενυδρειο που να κρασαρε απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο εγω προσωπικα το ειδα Live! Καταπληκτικο!

κι εγω σαν πρωτη εντυπωση επαθα πλακα... μιας και το ενυδρειο θα χωριζει σαλονι και υπνοδωματιο... δεν θα αναβουμε φωτα... αχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Επισις δεν πιστευω να ειναι προβλημα οταν κανεις αλλαγη νερου της ταξης του 25%

τωρα αμα καποιος δεν μπορει να κουβαλισει 20λιτρα νερο ενταξη ειναι προβλημα.

Θανασση συγνωμη για την off topic συνομιλια που γινετε αλλα πιστευω ενδιαφεροι πολλους....

παραπανω τα ειπες ολα....!!!!!! ακομη και να ηθελα να κανω αλλαγη νερο απο την θαλασσα για μια αλλαγη 25-30%

εγω θα χρειαζομουν 200-250 λιτρα...

με φανταζεσαι να προσπαθω να γεμησω ολα αυτα τα λιτρα, να κανω 2-3 διαδρομες με το αμαξι και να πρεπει και να παω σπιτι απο σκαλια κανα 5 λεπτο... :hot: :hot: :hot:

εννοειτε πως οι κουβεντες ενδιαφερουν πολλους... το φωτιστικο το ανεφερα γιατι δεν ειχε πει κανεις την γνωμη του... αχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ποσα βατ θα ειναι θανασση?

Model Malibu S400

Wattage: 120*3w(Cree/Bridgelux/Epistar/Ipled)

Power consumption:340-360w

Color ratio:CW(12000K):B(455NM):R(630nm:Uv(410NM)=50+50+10+10

Lifespan:50,000hrs

Product dimension: 1500x200x48mm

Product weight: Lamp+ Driver+Accessories=11+2+1=14.0KG Gross weight: 15KG

Package:Foam+Carton+Wooden box

Link to comment
Share on other sites

Model Malibu S400

Wattage: 120*3w(Cree/Bridgelux/Epistar/Ipled)

Power consumption:340-360w

Color ratio:CW(12000K):B(455NM):R(630nm:Uv(410NM)=50+50+10+10

Lifespan:50,000hrs

Product dimension: 1500x200x48mm

Product weight: Lamp+ Driver+Accessories=11+2+1=14.0KG Gross weight: 15KG

Package:Foam+Carton+Wooden box

Με αυτο δεν φωτιζεις ενυδρειο ωκεανο φωτιζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

εσυ ρε φιλε εχεις σοβαρο προβλημα....

αλαξε σπιτι χαχχαχαα!

xaxaxaxaxa.... με αλλαγη νερου 200-250 λιτρα, μονο αν το παραθυρο ηταν στην θαλασσα και πετουσα αντλια μεσα... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...