Jump to content

Thanasis.... Reef... Ξεκινημα!!!


thanasis76

Recommended Posts

Προσοχή από εδω και μπρος. Θέλει πολυ καιρό το τσιμέντο να αποβάλει οτι έχει στο νερό.

Μην αποκτήσεις αν στο νέρο που θα το έχεις σου δείξει και 9+ ph.. Προσοχή και πολυ καιρό σε νέρο να καθαρίσει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεγαλη προσοχη με το τσιμεντο Θαναση, ανεβαζει το ph εαν δεν το ξεπλυνεις καλα μετα, βαλτα σε κυκλοφορια με νερο βρυσης και καθε 3-4 μερες αλλαζε ολο το νερο, πριν την καθε αλλαγη μετρα και ph να δεισνπου εισαι...

Περιμενω να δω τι θα φτιαξεις ρε θυριο!!

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο που είχαμε δοκιμάσει παλι με ταχείας πηξης ειχε το ίδιο καλο αποτελεσμα με σένα, μόνο που μετα την πάροδο κάποιον μηνών το τσιμέντο υπεστει διάβρωση και η συγκολλήσεις άνοιξαν....

δεν γινετε το ταχειας να εχει διαβρωση, κατι μαλλον δεν κανατε σωστα.

με αυτο κλεινουν τρυπες απο δεξαμενες, ρογμες και διαφορα αλλα σε υδραυλικες εφαρμογες...

εχω βαλει το ιδιο στην λιμνη μου σε ενα ραγισμα που ειχε κανει και δουλευει τωρα 2 χρονια χωρις ξανα διαρροη...

κατι στην αναλογια μπορει να ειχε γινει η να μην το ειχατε αφησει να στεγνωσει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή από εδω και μπρος. Θέλει πολυ καιρό το τσιμέντο να αποβάλει οτι έχει στο νερό.

Μην αποκτήσεις αν στο νέρο που θα το έχεις σου δείξει και 9+ ph.. Προσοχή και πολυ καιρό σε νέρο να καθαρίσει

Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι ναι... το εχω υποψην μου για το PH... απλα ισως να ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα για να το ανεβασει...

θα δειξει παντος στο αμεσο μελλον. :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη προσοχη με το τσιμεντο Θαναση, ανεβαζει το ph εαν δεν το ξεπλυνεις καλα μετα, βαλτα σε κυκλοφορια με νερο βρυσης και καθε 3-4 μερες αλλαζε ολο το νερο, πριν την καθε αλλαγη μετρα και ph να δεισνπου εισαι...

Περιμενω να δω τι θα φτιαξεις ρε θυριο!!

Σε ευχαριστω!!! θα γινει καλο καθαρισμα με τελοβουρτσα και καλο ξεπλυμα...

μετα θα μπει στο νερο και αν δω οτι ανεβει το PH θα κανω και τις αλλαγες ....

τι θα φτιαξω ε...?? δεν ξερω....απο αυτο που εχω στο μυαλο μου μεχρι το τι θα βγει.... χεχε...

θα δειξει.... παντος reef θα φτιαξω σιγουρα...

αν δω τα σκουρα πεταω ολο το βραχο μεσα αφηρημενα κι οτι βγει... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο που είχαμε δοκιμάσει παλι με ταχείας πηξης ειχε το ίδιο καλο αποτελεσμα με σένα, μόνο που μετα την πάροδο κάποιον μηνών το τσιμέντο υπεστει διάβρωση και η συγκολλήσεις άνοιξαν....

τωρα που το ξανασκεφτομαι, ισως το αλλατι με το χρονο να το διαβρωνει... εγω το εχω δουλεψει σε γλυκο νερο...

οποτε σκεφτομαι να τα κολλησω με το ταχειας και να αφησω και κανα ταιραπς για να τα δενει μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

Aν και διαφωνο το εχω γραψει και στο θεμα μου σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Aν και διαφωνο το εχω γραψει και στο θεμα μου σου ευχομαι καλη επιτυχια.

το ειχα διαβασει, αλλα μου προσθεσε σιγουρια στο σετ απ που κανω... ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου ειναι πολυ ευκολο να γκρεμιστει αν δεν κολλησουν καλα...

εχουν βαλει πολλα παιδια και δεν ειχαν προβλημα...

ειναι μικρη η ποσοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρελαβα με μεγαλη μου χαρα το ενυδρειο στο μαγαζι και σημερα μετα απο πολλες δυσκολιες και κουραση

το ενυδρειο μπηκε στην θεση του!!!!

:hot: :hot: :hot:

IMAG0082_zps128eeab5.jpg

IMAG0095_zps3f2c5d1d.jpg

IMAG0094_zps906281d3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Θαναση για πες μου εξεχει αριστερα δεξια το ενυδρειο?ειναι στον αερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο Θανάση :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Θαναση για πες μου εξεχει αριστερα δεξια το ενυδρειο?ειναι στον αερα?

σε ευχαριστω!!!!!

οχι δεν ειναι στο αερα καπου. μπροστα και πισω ειναι κανα εκατ. πιο μεσα.. και στα πλαγια εχω αφησει κενο 10 εκατοστα για να μπορω να δουλευω τους κυκλοφορητες οπως θελω....

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο Θανάση :)

ευχαριστω πολυ!!!! παντος εχουμε ακομη μεχρι να μπει νερο. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ψωτιστικο τι αποσταση χρειαζεται να εχει περιπου απο την επιφανεια του νερου??

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ψωτιστικο τι αποσταση χρειαζεται να εχει περιπου απο την επιφανεια του νερου??

Στους 20 με 25 ποντους εισαι μια χαρα. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!!! να ειστε καλα!!! εχουμε ακομη μεχρι να γεμισει παντος...

:CarolSingers: :CarolSingers: :CarolSingers:

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστη η ενυδρειάρα σου Θανάση!! Τωρα βεβαια ετσι οπως το εχεις τοποθετηση αισθάνομαι μια ανασφάλεια θα ελεγα, αφου εξέχει πολυ μπρος και πίσω. Πανω σε τι πατάει; Τούβλο; Τσιμέντο; Μεταλλική βαση ντυμένη;

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστη η ενυδρειάρα σου Θανάση!! Τωρα βεβαια ετσι οπως το εχεις τοποθετηση αισθάνομαι μια ανασφάλεια θα ελεγα, αφου εξέχει πολυ μπρος και πίσω. Πανω σε τι πατάει; Τούβλο; Τσιμέντο; Μεταλλική βαση ντυμένη;

Σε ευχαριστω φιλε μου. γιατι εχεις ανασφαλεια?? στο σημειο που ειναι το ενυδρειο ηταν τοιχος.

Κοπηκε το παραθυρο στις διαστασεις που ηθελα και στο σημειο που παταει το ενυδρειο επεσε σεναζι απο μπετον

το φαρδος του οποιου ειναι 60 εκατ.

ο τοιχος ειναι τουβλινες στα 20 εκατ. και μοιραζεται αλλα 20 πισω και 20 εμπρος.

και τον μαστορα που ρωτησα μου ειπε οτι αντεχει πολυ περισσοτερο ανετα. και γενικα οσοι το ειδαν...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει την μελετη σου, καλη συνεχεια σου ευχομαι :bbq::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει την μελετη σου, καλη συνεχεια σου ευχομαι :bbq::thumbsu:

δεν ειναι η δουλεια μου αυτη οποτε εφερα μαστορα. την μελετη την εκανε η εταιρια...

Η γυναικα μου ηθελα να παταει 20 εκατ. στον τοιχο και να περισσευει πισω 40...

με το μυαλο μου το θεωρησα επιφοβο και η εταιρια το επιβαιβεωσε.

αν δεν μοιραστει μου ειπε ισως υπαρξει προβλημα στο μελλον.

οποτε μοιραστηκε και επεσε σεναζι μπετον παχος 15 εκατοστα καλα σιδερομενο...

ευχομαι να μην εχω κανενα προβλημα στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστεις για το aquascape... να καταληξεις σκεψου κυκλοφορια,μακροπροθεσμα αναπτυξεις κοραλλιων,κ.α. ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΙΜΑ στη θαλλασσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστεις για το aquascape... να καταληξεις σκεψου κυκλοφορια,μακροπροθεσμα αναπτυξεις κοραλλιων,κ.α. ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΞΕΚΙΝΙΜΑ στη θαλλασσα!!!!

σε ευχαριστω!!! Το aquascape ειναι ατασταλαγμενο. κοιταζοντας πολλα ενυδρεια αποφασισα τι θελω... δεν θα ειναι ευκολο και ισως ομορφο στην αρχη αλλα οσο θα μεγαλωνουν τα κοραλια θα περνει την μορφη που θελω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...