Jump to content

Thanasis.... Reef... Ξεκινημα!!!


thanasis76

Recommended Posts

Αν και ακομη δεν μπορειτε να καταλαβετε και πολλα απο τις φωτο σας δειχνω τα μεχρι στιγμης κολληματα και τα κομματια που εχω φτιαξει.

αυτα που βλεπετε θα ενωθουν καποια μεταξυ τους για να βγαλω το αποτελεσμα που εχω στο μυαλο μου...

αυτο που δεν εχω αποφασισει ακομη ειναι πως μπορω να ανακατεψω βραχο με branches και κατα ποσο θα βγει ενα ομορφο αποτελεσμα...

IMAG0085_zpsd4e595bf.jpg

IMAG0086_zpsf81be45f.jpg

IMAG0087_zps803f9e32.jpg

IMAG0088_zpsfdb2d177.jpg

IMAG0089_zpsef987faf.jpg

IMAG0090_zps5f14d52a.jpg

IMAG0091_zps0064264d.jpg

IMAG0092_zps5b5e9a96.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αμα πας να κανεις μεγαλες εξεδρες να τον βρεχεις το βραχο και μετα τσιμεντο και μετα αφου στεγνωσει να τον βρεχεις τακτικα 3-4 φορες τη μερα για να σφυξει

και στης κολλησεις παρε λιγο αραγονιτη ψιλο με λευκο τσιμεντο κανε ενα αραιο μυγμα και περνα ολες της κολλησεις με πινελο για να εξαφανυστει το τσιμεντι χρωμα

Link to comment
Share on other sites

αμα πας να κανεις μεγαλες εξεδρες να τον βρεχεις το βραχο και μετα τσιμεντο και μετα αφου στεγνωσει να τον βρεχεις τακτικα 3-4 φορες τη μερα για να σφυξει

και στης κολλησεις παρε λιγο αραγονιτη ψιλο με λευκο τσιμεντο κανε ενα αραιο μυγμα και περνα ολες της κολλησεις με πινελο για να εξαφανυστει το τσιμεντι χρωμα

οπως το λες, θα γινουν κατι σαν μεγαλα μανηταρια... σκεφτομουν ενα μεγαλο αλλα δεν θα ειναι βολικο για τα ψαρια.

τις κολλησεις το σκεφτηκα να τις περασω με λευκο τσιμεντο και αραγωνιτη αλλα σκεφτηκα οτι θα πιασουν κοραλινη...

δεν ξερω θα δω γιατι με εκνευριζει οπως το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!!! Το aquascape ειναι ατασταλαγμενο. κοιταζοντας πολλα ενυδρεια αποφασισα τι θελω... δεν θα ειναι ευκολο και ισως ομορφο στην αρχη αλλα οσο θα μεγαλωνουν τα κοραλια θα περνει την μορφη που θελω...

το aquascape κακα τα ψεματα το κανουν τα κοραλλια!!ειδικα οταν μεγαλωσουν και παρει σχημα το ενυδρειο τοτε φαινεται το aquascape καλο σου ξεκινημα αγορινα καιοτι χρειαστης ειμασται ολοι μας εδω!!!

Link to comment
Share on other sites

το aquascape κακα τα ψεματα το κανουν τα κοραλλια!!ειδικα οταν μεγαλωσουν και παρει σχημα το ενυδρειο τοτε φαινεται το aquascape καλο σου ξεκινημα αγορινα καιοτι χρειαστης ειμασται ολοι μας εδω!!!

ευχαριστω πολυ!!!!!

το παω βημα βημα και σας τα δειχνω ολα... οποτε οτι στραβο βλεπετε να μου λετε.... :thumbsu: :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

οπως το λες, θα γινουν κατι σαν μεγαλα μανηταρια... σκεφτομουν ενα μεγαλο αλλα δεν θα ειναι βολικο για τα ψαρια.

τις κολλησεις το σκεφτηκα να τις περασω με λευκο τσιμεντο και αραγωνιτη αλλα σκεφτηκα οτι θα πιασουν κοραλινη...

δεν ξερω θα δω γιατι με εκνευριζει οπως το βλεπω...

και εγω το ιδιο ειχα παθει αλλα με αυτο τον τροπο δε φενοντε καθολου ασε που κοραλινη θα πιασει σε καπιους μηνες και παλι αναλογα τις τιμες νερου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια... σημερα ψιλο τελειωσα και τα κολληματα στα βραχια...

μπορω να πω οτι πηραν την μορφη που ηθελα!!!

το απογευμα που θα παω σπιτι θα ανεβασω φωτο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

οπως σας ειπα η συρναμολογηση του βραχου τελειωσε και εφτιαξα 3 ομορφα για εμενα κομματια ...
πιθανον στα 2 να ταιριαξω 1-2 κομματια branches που μου εχουν μεινει...

IMAG0107_zpsa9b7f957.jpg

IMAG0112_zps05ff826c.jpg

IMAG0114_zps80196de0.jpg

:bigemo_harabe_net-158: :bigemo_harabe_net-158:

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρεσει προσωπικα [γνωμη μου],ευχομαι μεγειες να το χαιρεσε. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρεσει προσωπικα [γνωμη μου],ευχομαι μεγειες να το χαιρεσε. :thumbsu:

Σε ευχαριστω!!! το γουστο τελικα ειναι υποκοιμενικο θεμα... :thumbsu: :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου Θαναση ετοιμαζεσαι για πολυ ωραια πραγματα!

(Ο βραχος πανω στον θερμοστατη-σομπα πελετ απο το θηριακη σου?)

Link to comment
Share on other sites

Αφού αρέσουν σε εσένα σε εμάς περισσεύει.

προσπαθησα να κανω πολυ χωρο για κοραλια και περασματα και κρυψωνες για τα ψαρια.

με αυτο τον τροπο θα εκμεταλευτω ολα τα πλατια σημεια για κοραλια και τον βυθο μπροστα...

επισης εχω σημεια και για μη φωτοσυνθετικα κοραλια που ισως δοκιμασω πιο πισω...

ειχα στο μυαλο μου το παρακατω ενυδρειο απλα δεν το εκανα μονοκοματο για να εχουν τα ψαρια περασματα....

mr-kang-reef-aquarium_zps21b7edf8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου Θαναση ετοιμαζεσαι για πολυ ωραια πραγματα!

(Ο βραχος πανω στον θερμοστατη-σομπα πελετ απο το θηριακη σου?)

σε ευχαριστω φιλε μου!!!! ναι ναι... στον θερμοστατη μου... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Για πάρε μια ιδέα και από εδώ.

Σχετικά με τα branches.

maxresdefault.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πάρε μια ιδέα και από εδώ.

Σχετικά με τα branches.

maxresdefault.jpg

Σε ευχαριστωωωω!! 3-4 κομματια εχω ακομη για να ταιριαξω. παντος μιας και τα εχω στο χερι μου να πω οτι ειναι τρομερα πορωδεις για να γεμησουν βιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ειναι διαφορετικο απο τα συνηθησμενα στο θεμα aquascape, περιμενω να δω πως θα το ολοκληρώσεις με μεγαλη περιεργια. Ετσι και αλλιως δεν σε φοβαμε, αν δεν σου αρεσει θα το αλλάξεις ολο στο τσακ μπαμ, τέτοιος τρέλαμενός εισαι και εσυ.

Σιγουρα παντως εχεις κανει ιδιόμορφο στησιμο, περιμενω το επόμενο επίπεδο :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ειναι διαφορετικο απο τα συνηθησμενα στο θεμα aquascape, περιμενω να δω πως θα το ολοκληρώσεις με μεγαλη περιεργια. Ετσι και αλλιως δεν σε φοβαμε, αν δεν σου αρεσει θα το αλλάξεις ολο στο τσακ μπαμ, τέτοιος τρέλαμενός εισαι και εσυ.

Σιγουρα παντως εχεις κανει ιδιόμορφο στησιμο, περιμενω το επόμενο επίπεδο :)

Εχεις δικιο ειναι διαφορετικο απο τα συνηθησμενα.

Το εχω αυτο το θεματακι θελω να κανω παντα κατι πιο περιεργο και πιο δυσκολο αρκει να μου αρεσει... χεχεχε

απο εκει και περα απο οσο εχω δει σε πολλα reef ενυδρεια ενα ολοληρομενο με κοραλια σετ απ δεν εχει καμια σχεση με το πως ξεκιναει.

Στην αρχη δεν μπορει να δειξει σχεδον τιποτα.

οπως και πολλα πολυ ομορφα σετ απ στο ξεκινημα αν δεν προσεξουμε το στοκαρισμα στα κοραλια μπορει να χαλασει ολη την εικονα.

ενα παραδειγμα πολυ ομορφου σετ απ ενυδρειου στοκαρισμενο με κοραλια ειναι αυτο που ανεφερα και πιο πανω.

σιγουρα αν το εβλεπε καποιος ετσι...

kang-reef-aquascape_zpsb2f185b0.jpg

δεν θα φανταζονταν οτι μπορει να γινει ετσι...

mr-kang-reef-aquarium_zps21b7edf8.jpg

εχω ακομη πολυ δρομο μιας και ουτε καν εχω ξεκινησει.

ελπιζω με το πισμα μου να καταφερω να μεταμορφωσω το περιεργο τωρα στησιμο μου.... χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ειναι διαφορετικο απο τα συνηθησμενα.

Το εχω αυτο το θεματακι θελω να κανω παντα κατι πιο περιεργο και πιο δυσκολο αρκει να μου αρεσει... χεχεχε

απο εκει και περα απο οσο εχω δει σε πολλα reef ενυδρεια ενα ολοληρομενο με κοραλια σετ απ δεν εχει καμια σχεση με το πως ξεκιναει.

Στην αρχη δεν μπορει να δειξει σχεδον τιποτα.

οπως και πολλα πολυ ομορφα σετ απ στο ξεκινημα αν δεν προσεξουμε το στοκαρισμα στα κοραλια μπορει να χαλασει ολη την εικονα.

ενα παραδειγμα πολυ ομορφου σετ απ ενυδρειου στοκαρισμενο με κοραλια ειναι αυτο που ανεφερα και πιο πανω.

σιγουρα αν το εβλεπε καποιος ετσι...

kang-reef-aquascape_zpsb2f185b0.jpg

δεν θα φανταζονταν οτι μπορει να γινει ετσι...

mr-kang-reef-aquarium_zps21b7edf8.jpg

εχω ακομη πολυ δρομο μιας και ουτε καν εχω ξεκινησει.

ελπιζω με το πισμα μου να καταφερω να μεταμορφωσω το περιεργο τωρα στησιμο μου.... χαχαχαχα

Στο ευχομαι ολόψυχα φιλε μου να το δεις οπως το έχεις φανταστεί το ενυδρείο σου.

Το εχεις βαλει σε πολυ ομορφη θεση...

Το ενυδρειο που παρεθεσες ποιο πανω ειναι σκετη εμπνευση και μας υπενθιμιζει οτι το τελικο aquascape το αναλαμβάνουν τα κοραλλια αρκει να εχουν τοποθετηθεί εξ αρχης στα σωστα σημεία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ευχομαι ολόψυχα φιλε μου να το δεις οπως το έχεις φανταστεί το ενυδρείο σου.

Το εχεις βαλει σε πολυ ομορφη θεση...

Το ενυδρειο που παρεθεσες ποιο πανω ειναι σκετη εμπνευση και μας υπενθιμιζει οτι το τελικο aquascape το αναλαμβάνουν τα κοραλλια αρκει να εχουν τοποθετηθεί εξ αρχης στα σωστα σημεία...

Σε ευχαριστω πολυ!!! θελω κι εγω να βγει κατι ομορφο αλλα θα δειξει...

τουλαχιστον θα εχω προσπαθησει. :thumbsu:

απο εκει και περα οπως το λες... τα κοραλια δεινουν σχημα στο ενυδρειο, εμεις απλα στην αρχη φτιαχνουμε θεσεις γι αυτα... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσε τραγανα !!!!! και ειναι και τσαμπα !!!!!!!!

και που εισαι αν το γεμισεις παρε τηλ να σου στειλω χαετο για να βαλεις στο σαμπ για να γλυτωσεις τον αντιφωσφορο και σε μεγαλο βαθμο και το σκιμερ !!!!!!!!!!!!! εγω το εχω βγαλει τωρα πανω απο 2 μηνες !!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...