Jump to content

Νέος Αφρικανός


Andreastoyo

Recommended Posts

Είχα ξεχάσει πως είναι το ενυδρειο σου. Αριστερα εκει που ειναι το στοπ της πόρτας δε σε παίρνει να το βάλεις "καμουφλαρισμένο" μέσα σε ενα κουτί ας πούμε; Η πόρτα αυτη ειναι η πόρτα εισόδου στο διαμέρισμα;

ειναι μπαλκονοπορτα.Γιατι εισαι αρνητικος να το βγαλω ακριβως απο πισω στο μπαλκονι κ να τρυπησω το τοιχο?Δε θα μ αρεσει διπλα στο στοπ με τιποτα 😡😨
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα σε εκείνο το σημείο δε θα ειναι οτι καλυτερο αλλα οι τρύπες στον τοίχο ειναι.....τρύπες στον τοίχο όπως και να το κάνεις. Μετα τα λάστιχα του φιλτρου θα πρεπει να ειναι όσο το δυνατόν πιο κοντά για να έχεις τη μέγιστη δυνατή κυκλοφορία νερού. Βέβαια δε ξέρω την απόσταση του ενυδρειου απο το σημείο που σκέφτεσαι να βάλεις το φίλτρο στο μπαλκόνι. Επίσης με το φιλτρο να ειναι σε εξωτερικό χώρο δε ξέρω κατα ποσο θα επιρρεάζει το κρύο σε όλο αυτό αφου ο θερμαντηρας μπορει να δουλεύει περισσότερο μιας και το εξωτερικό κρύο θα έχει τη δική του επιρροή. Σκέψου επίσης οτι τα λάστιχα για κάποιο λόγο θα πρεπει να βγουν, να τα καθαρίσεις, να τα αλλάξεις λόγω φθοράς ή για άλλο λίγο κτλ. Ποσο εύκολα θα αφαιρούνται;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σε εκείνο το σημείο δε θα ειναι οτι καλυτερο αλλα οι τρύπες στον τοίχο ειναι.....τρύπες στον τοίχο όπως και να το κάνεις. Μετα τα λάστιχα του φιλτρου θα πρεπει να ειναι όσο το δυνατόν πιο κοντά για να έχεις τη μέγιστη δυνατή κυκλοφορία νερού. Βέβαια δε ξέρω την απόσταση του ενυδρειου απο το σημείο που σκέφτεσαι να βάλεις το φίλτρο στο μπαλκόνι. Επίσης με το φιλτρο να ειναι σε εξωτερικό χώρο δε ξέρω κατα ποσο θα επιρρεάζει το κρύο σε όλο αυτό αφου ο θερμαντηρας μπορει να δουλεύει περισσότερο μιας και το εξωτερικό κρύο θα έχει τη δική του επιρροή. Σκέψου επίσης οτι τα λάστιχα για κάποιο λόγο θα πρεπει να βγουν, να τα καθαρίσεις, να τα αλλάξεις λόγω φθοράς ή για άλλο λίγο κτλ. Ποσο εύκολα θα αφαιρούνται;

Χμμμ ολα αυτα σκεφτομαι εδω κ 2 μερες!Η μονη λυση ομως ειναι αυτη..Η αποσταση δεν ειναι ουτε μισο μετρο απο εξω-μεσα κ το υψος μεχρι το πανω μερος του ενυδρειου ειναι περιπου 1 μετρο.Οποτε λογικα δεν θα εχω προβλημα σ αυτο.Επισης για την θερμοκρασια το σκεφτηκα κ γω γι αυτο θα κανω ενα κουτι με κοντρα πλακε θαλασσης κ ισως βαλω κ ενα μονωτικο απο μεσα.Τα λαστικα θα βγαινουν γιατι οπως ειπα κ πριν η αποσταση απο μεσα-εξω δεν ειναι ουτε μισο μετρο (ειναι μεσοτοιχια).Η γνωμη σου ειναι οτι με το εσωτερικο φιλτρο δε θα κανω δουλεια?ουτε με λιγοτερα ψαρια μεσα?Πχ μονο ενα χαρεμι labido.
Link to comment
Share on other sites

Με ενα χαρέμι και το εσωτερικο θα είσαι καλά πιστεύω αλλα αν ήμουν στο δήλλειμα που είσαι εσυ τωρα, θα έβαζα το εξωτερικό στο μπαλκόνι και με δυο χαρέμια μέσα. Το εσωτερικό όπως και να το κάνεις, σου τρώει και χώρο αρκετο και ειναι και αντιαισθητικό μέσα στο ενυδρειο πέρα απο όσα ανέφερε σε προηγούμενο πόστ. Τι να σου πω, τη γνώμη μου λέω και μπορεί κάποιος άλλος να διαφωνεί. Ας περιμένουμε κι άλλες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα χαρέμι και το εσωτερικο θα είσαι καλά πιστεύω αλλα αν ήμουν στο δήλλειμα που είσαι εσυ τωρα, θα έβαζα το εξωτερικό στο μπαλκόνι και με δυο χαρέμια μέσα. Το εσωτερικό όπως και να το κάνεις, σου τρώει και χώρο αρκετο και ειναι και αντιαισθητικό μέσα στο ενυδρειο πέρα απο όσα ανέφερε σε προηγούμενο πόστ. Τι να σου πω, τη γνώμη μου λέω και μπορεί κάποιος άλλος να διαφωνεί. Ας περιμένουμε κι άλλες απόψεις.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!Κ γω γνωμες θελω απο πιο εμπειρους για να παρω τη σωστη αποφαση..Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα δυο χαρεμια απο διαφορετικα ηδη στο ενυδρειο μου απλα φοβαμαι μη μπλεξω με ολα αυτα που ειπα παραπανω..
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν ο χώρος του εσωτερικού σου φιλτρου, σου επιτρέπει να αντικαταστήσεις την αντλία με μια μεγαλύτερη για αν αυξήσεις την κυκλοφορία του νερου. Για να καταλάβεις το φιλτρο θα πρεπει να γυρνάει την ωρα, 4 φορες τα λίτρα του ενυδρειου σου. Αν ο χώρος ειναι τέτοιος ώστε να βάλεις μια πιο μέλη αντλία καίει το εσωτερικό θα είσαι μια χαρά. Φουλ στο βιολογικό υλικό και ενα σφουγγάρι στην αρχή και δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για το rio 180 το εχει ο κουμπαρος μου και δουλευει ικανοποιητικα 3 χρονια τωρα με το εσωτερικο του,εχει γυρω στα 204ψαρια μικρα μεγαλα!

Οπωσδηποτε ενα εξωτερικο ειναι καλυτερο αλλα αφου εχεις προβλημα ξεκινα μαυτο!αν τα ψαρακια ειναι μικρα θα εισαι οκ!αργοτερα το μελετας κιολας πιο ψυχραιμα και πρατεις αναλογα!

Μπορεις πχ με δευτερο μικρο σαν κυκλοφοριτη να εισαι καλυμμενος!

Υ.Γ. Η αλλη γνωμη που ηθελε ο Πανος!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν ο χώρος του εσωτερικού σου φιλτρου, σου επιτρέπει να αντικαταστήσεις την αντλία με μια μεγαλύτερη για αν αυξήσεις την κυκλοφορία του νερου. Για να καταλάβεις το φιλτρο θα πρεπει να γυρνάει την ωρα, 4 φορες τα λίτρα του ενυδρειου σου. Αν ο χώρος ειναι τέτοιος ώστε να βάλεις μια πιο μέλη αντλία καίει το εσωτερικό θα είσαι μια χαρά. Φουλ στο βιολογικό υλικό και ενα σφουγγάρι στην αρχή και δε θα έχεις πρόβλημα.

Το εσωτερικο του ριο αν δεν κανω λαθος ειναι 600l/h.ειμαι οριακα πιστευω.δε ξερω αν περνει μεγαλυτερη αντλια.Παντως αυτο ειχα σκοπο να κανω απο την αρχη, ενα φουλ βιολογικο υλικο κ μονο ασπρο βαμβακι πανω.Μη σου πω ουτε καν αλλο σφουγγαρι!Δε ξερω, μπερδεμα!
Link to comment
Share on other sites

Ααα ξεχασα!θα κανεις γενναιες αλλαγες ομως καθε εβδομαδα,πανω απο 30% , και μια φορα η παραπανω το μηνα θα ξεπλενεις τον υαλοβαμβακα,αν εχει, νερο του ενυδρειου βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για το rio 180 το εχει ο κουμπαρος μου και δουλευει ικανοποιητικα 3 χρονια τωρα με το εσωτερικο του,εχει γυρω στα 204ψαρια μικρα μεγαλα!

Οπωσδηποτε ενα εξωτερικο ειναι καλυτερο αλλα αφου εχεις προβλημα ξεκινα μαυτο!αν τα ψαρακια ειναι μικρα θα εισαι οκ!αργοτερα το μελετας κιολας πιο ψυχραιμα και πρατεις αναλογα!

Μπορεις πχ με δευτερο μικρο σαν κυκλοφοριτη να εισαι καλυμμενος!

Υ.Γ. Η αλλη γνωμη που ηθελε ο Πανος!

Οταν λες 204 ψάρια τι εννοείς;;;; Στο σαλόνι τα έχει ή μιλάς για τα μικρά στη κουζίνα; Τα μικρά δεν ειναι τόσα και αν θυμάμαι καλά στα μικρό έχει αερόφιλτρα (....αν δε κανω λάθος ο κουμπάρος σου ειναι ο Γιάννης; ) Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο του ριο αν δεν κανω λαθος ειναι 600l/h.ειμαι οριακα πιστευω.δε ξερω αν περνει μεγαλυτερη αντλια.Παντως αυτο ειχα σκοπο να κανω απο την αρχη, ενα φουλ βιολογικο υλικο κ μονο ασπρο βαμβακι πανω.Μη σου πω ουτε καν αλλο σφουγγαρι!Δε ξερω, μπερδεμα!

στο πρωτο στάδιο θα βάλεις ενα μπλε σφουγγάρι για να κρατάει τα χοντρά, καλο θα ειναι να βάλεις. Μετα βάλε μπόλικο βιολογικό υλικό και στο τέλος αν θέλεις πετά και ενα λεπτό στρώμα ενυδρειακό βαμβάκι. Χώρο δε πιάνει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για το rio 180 το εχει ο κουμπαρος μου και δουλευει ικανοποιητικα 3 χρονια τωρα με το εσωτερικο του,εχει γυρω στα 204ψαρια μικρα μεγαλα!

Οπωσδηποτε ενα εξωτερικο ειναι καλυτερο αλλα αφου εχεις προβλημα ξεκινα μαυτο!αν τα ψαρακια ειναι μικρα θα εισαι οκ!αργοτερα το μελετας κιολας πιο ψυχραιμα και πρατεις αναλογα!

Μπορεις πχ με δευτερο μικρο σαν κυκλοφοριτη να εισαι καλυμμενος!

Υ.Γ. Η αλλη γνωμη που ηθελε ο Πανος![/quote

Ναι το ριο 180 εχω.Ισως το κανω ετσι, ξεκινησω με το εσωτερικο κ βλεποντας κ κανοντας.Η απορια μου ομως ειναι το πως θα καταλαβω οτι δεν επαρκει το φιλτρο μου?Εκτος απο το να αρχισω να χανω τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο στάδιο θα βάλεις ενα μπλε σφουγγάρι για να κρατάει τα χοντρά, καλο θα ειναι να βάλεις. Μετα βάλε μπόλικο βιολογικό υλικό και στο τέλος αν θέλεις πετά και ενα λεπτό στρώμα ενυδρειακό βαμβάκι. Χώρο δε πιάνει αυτο.

Το μπλε εννοεις θα μπει κατω ε?Μετα ολο βιολογικο υλικο κ πανω πανω βαμβακι?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τη ροή του νερού. Όπως μπαίνει το νερό στο φιλτρο θα πρεπει να περνάει πρώτα απο το σφουγγάρι, μετα απο το βιολογικό υλικό και στο τέλος απο το ενυδρειακό βαμβάκι. Το σφουγγάρι θα κρατάει τα χοντρά στην αρχή και έτσι το νερό θα φτάνει στα υπόλοιπα στάδια πιο καθαρό απο σκουπιδάκια και στο τέλος θα κρατάει και το ενυδρειακό βαμβάκι και τα πιο μικρά μπλιμπλίκια.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τη ροή του νερού. Όπως μπαίνει το νερό στο φιλτρο θα πρεπει να περνάει πρώτα απο το σφουγγάρι, μετα απο το βιολογικό υλικό και στο τέλος απο το ενυδρειακό βαμβάκι. Το σφουγγάρι θα κρατάει τα χοντρά στην αρχή και έτσι το νερό θα φτάνει στα υπόλοιπα στάδια πιο καθαρό απο σκουπιδάκια και στο τέλος θα κρατάει και το ενυδρειακό βαμβάκι και τα πιο μικρά μπλιμπλίκια.

οκ!!Θα ξεκινησω ετσι μαλλον κ βλεπουμε στην πορεια!Τκ σαβατοκυριακο θα μπει η αμμος κ θα γεμισω με νερο.Αντε να δουμε τι θα δουμε!!
Link to comment
Share on other sites

Ααα ξεχασα!θα κανεις γενναιες αλλαγες ομως καθε εβδομαδα,πανω απο 30% , και μια φορα η παραπανω το μηνα θα ξεπλενεις τον υαλοβαμβακα,αν εχει, νερο του ενυδρειου βεβαια!

ναι αυτο το εχω ετσι κ αλλιως στο προγραμμα! 😊
Link to comment
Share on other sites

Σορυ παιδια εικοσι ειναι κα ψαρια!

Οχι ο Γιαννης , ο κουμπαρος μου εδω στην Θεσνικη!ο Γιαννης μετακομιζει το καλοκαιρι και ξεστηνει!του εμειναν τα 5μεγαλα λαμπιντο και 3 ιοδοτροφεους!

Αυτος σε 150ειχε το fluval 304!εξωτερικο!

Ενταξει οριακα ειναι τα 600λιτρα αλλα παιζει ρολο και η :-D ψαροσυνθεση!

Αλλο 10-15 ενηλικα και αλλο μικρα!οπως και το πόσο θα ταιζεις με λίγο μετρο δεν θαχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Σορυ παιδια εικοσι ειναι κα ψαρια!

Οχι ο Γιαννης , ο κουμπαρος μου εδω στην Θεσνικη!ο Γιαννης μετακομιζει το καλοκαιρι και ξεστηνει!του εμειναν τα 5μεγαλα λαμπιντο και 3 ιοδοτροφεους!

Αυτος σε 150ειχε το fluval 304!εξωτερικο!

Ενταξει οριακα ειναι τα 600λιτρα αλλα παιζει ρολο και η :-D ψαροσυνθεση!

Αλλο 10-15 ενηλικα και αλλο μικρα!οπως και το πόσο θα ταιζεις με λίγο μετρο δεν θαχεις προβλημα!

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο Aquazone φιλε και σου ευχομαι τα καλυτερα για το ενυδρειο που ετοιμαζεις. Ωραιος ο χωρος που θα το βαλεις, θα σου δωσει ατέλειωτες ωρες χαράς και ηρεμίας στο καναπέ σου οπως το εχεις σχεδιάσει. Ωρες ωρες θα κλέβει την προσοχη απο την τηλεόραση και θα το βρίσκεις πολυ ωραιο.

Τωρα για τα θεματα σου, εξωτερικό φίλτρο θες οτι και να γινει. Μονο το εσωτερικό θα ειναι απλα μπάλωμα και θα το βρεις μπροστα σου. Απο κρυψώνες καλα πας, το "νταμάρι" στυλ ειναι παντα ωραιο αν θες να δεις και γόνους να μεγαλώνουν, απόλαυση να βλέπεις τα μικρα να κρύβονται στις σχισμές περιμένοντας να μεγαλωσουν με ασφαλεια.

Η άμμος σου ειναι ενταξει, δεν υπαρχει κανένας φόβος αν παρει κάποιος αμμο απο μάντρα, ίσα ίσα που γλυτώσεις πολυ δρόμο σε καποια παραλία ενω οι τιμες ειναι γενικα "χώμα". Το καλο πλύσιμο ειναι bonus (!) απο οπου και να εχεις παρει την οποια αμμο.

Οι αφρικανες γενικα ειναι πολυ ανθεκτικές, αν τους δωσεις καθαρο νερο, καλο φιλτράρισμα, σωστη διατροφή. Δεν ζητάνε και πολλα ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω κάτι παιδιά για να μην μπερδευομαστε.

Βάζοντας μεγαλύτερη αντλία δεν κερδίζεις περισσότερη βιολογία. Οπότε ούτε περισσότερα ψάρια. Η ροή στο φίλτρο είναι γιατί οι Αφρικανες θέλουν να έχουν δυνατά ρεύματα.

Μπορείς να έχεις ένα φίλτρο με μικρή ροή και μεγάλο χώρο για βιολογία. Έτσι μπορείς να υποστηρίξεις περισσότερα ψάρια. Απλά ίσως να προσθέσεις κυκλοφορητη για τις δινες που χρειάζονται στην αφρικη.

Γνώμη μου είναι να πας σρ εξωτερικό φιλτρο. Η καλή φιλτρανση είναι το κλειδί για να έχεις ευτυχισμένες Αφρικανες. ;)

Από την άλλη αν δεν γίνεται αλλιώς γεμίζεις το εσωτερικό με βιολογία και ένα σφουγγάρι στην αρχή και μένεις με ένα χαρέμι. :)

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω κάτι παιδιά για να μην μπερδευομαστε. Βάζοντας μεγαλύτερη αντλία δεν κερδίζεις περισσότερη βιολογία. Οπότε ούτε περισσότερα ψάρια Οταν έλεγα για μεγαλύτερη αντλία εννοούσα να γυρίζει περισσότερα λίτρα την ώρα. Αυτό δε λέμε τόσο καιρό για τα φίλτρα; Δηλαδή σε ένα αφρικάνικο 250 λίτρων με μια αντλία σε εσωτερικό φίλτρο που γυρίζει 500l/h είμαστε το ίδιο με μια αντλία που γυρίζει 1000l/h; Η ποσότητα του βιολογικού υλικού είναι η ίδια ναι, όσο χωράει το φίλτρο αλλά η πιο μεγάλη ροή δε σημαίνει τίποτα τελικά; μόνο δίνες προσφέρει; Η ροή στο φίλτρο είναι γιατί οι Αφρικανες θέλουν να έχουν δυνατά ρεύματα. Μπορείς να έχεις ένα φίλτρο με μικρή ροή και μεγάλο χώρο για βιολογία. Έτσι μπορείς να υποστηρίξεις περισσότερα ψάρια. Απλά ίσως να προσθέσεις κυκλοφορητη για τις δινες που χρειάζονται στην αφρικη. Γνώμη μου είναι να πας σρ εξωτερικό φιλτρο. Η καλή φιλτρανση είναι το κλειδί για να έχεις ευτυχισμένες Αφρικανες. ;) Από την άλλη αν δεν γίνεται αλλιώς γεμίζεις το εσωτερικό με βιολογία και ένα σφουγγάρι στην αρχή και μένεις με ένα χαρέμι. :) Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο. Σαφώς και είμαστε καλύτερα με την μεγαλύτερη ροή αλλά όχι οτι είναι ικανά 500-700 παραπάνω λίτρα την ώρα να στηρίξουν περισσότερα ψάρια, δηλαδή βιολογία. Απλά στο ήδη υπάρχον νερό και βιολογία, θα έχουμε καλύτερη οξυγόνωση. Αυτό σημαίνει οτι όλα θα λειτουργούν καλύτερα.

Ο ρόλος του φίλτρου είναι καταρχήν, να έχει τα υλικά για να καθαρίζει το νερό μας με μηχανικό, βιολογικό και ίσως χημικό τρόπο εάν είναι απαραίτητο.

Ο δεύτερος ρόλος(εξίσου σημαντικός), είναι να προσφέρει την ροή του. Πρωταρχικά για την ανατάραξη της επιφάνειας, μέσω της οποίας γίνεται και η οξυγόνωση του νερού(όλοι ξέρουμε πόσο σημαντική είναι) και μετά για να μην υπάρχουν νεκρά σημεία στο ενυδρείο μας, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Λέμε στις Αφρικάνες το φίλτρο να γυρίζει 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου γιατί μαζί με το δυνατότερο φίλτρο συνήθως θα έχουμε και τον ανάλογο χώρο για την βιολογία μας. Είναι κανόνας κατά προσέγγιση. Επίσης οι Αφρικάνες εκτιμούν τις μεγάλες δίνες, οπότε όλοι βγαίνουν κερδισμένοι. :)

Μπορουμε να έχουμε και φίλτρο που να γυρίζει μία φορά τα λίτρα του ενυδρείου, απλά με αρκετή βιολογία και οξυγόνωση από αεραντλίες ή κυκλοφορητές. Κάτι τέτοια είναι συνήθως τα ενυδρεία με δίσκους. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς και φυσικά δε διαφωνω απλα πρότεινα στο φίλο μεγαλύτερη αντλία γιατί αν επιλέξει τελικά να βάλει δυο χαρεμάκια (φυσικά δε μιλάω για 2 χαρέμια των 6-7 ψαρίων το κάθε ενα σε αυτα τα λίτρα, όχι δηλαδή για πολλα περισσότερα ψάρια) η μεγαλύτερη ροή θα σημαίνει και καλύτερη φίλτρανση του νερού αφου αυτο θα περνάει πιο συχνά την ωρα, πέρα απο τη βιολογία ΚΑΙ απο τα σφουγγαρια και το ενυδρειακό βαμβάκι ώστε πιο γρήγορα και κατά συνέπεια πιο αποτελεσματικά να κατακρατά όποια οργανικά, υπολείμματα τροφών κτλ. Δε ξέρω αν κατάλαβες τι θέλω μα πω.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα και δεν διαφωνώ.

Σίγουρα θα είναι καλύτερα με την περισσότερη ροή αλλά πιστεύω οτι δεν θα είναι αρκετό για 2 χαρέμια.

Φαντάζομαι όμως συμφωνούμε στο οτι καλύτερα να προβεί αν μπορεί στην αγορά εξωτερικού για να μην ταλαιπωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα και δεν διαφωνώ.

Σίγουρα θα είναι καλύτερα με την περισσότερη ροή αλλά πιστεύω οτι δεν θα είναι αρκετό για 2 χαρέμια.

Φαντάζομαι όμως συμφωνούμε στο οτι καλύτερα να προβεί αν μπορεί στην αγορά εξωτερικού για να μην ταλαιπωρηθεί.

Εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...