Jump to content

Νέος Αφρικανός


Andreastoyo

Recommended Posts

Ελα τα ιδια λεμε τοση ωρα!το θεμα ειναι να μην τρυπησει τον τοιχο και να μην χασει την ομορφια ο χωρος με ενα εξωτερικο μεσ την μεση!Ανδρεα τι λες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσες να το βάλεις στη γωνία που κάνει το πεζούλι κάτω ή ανάμεσα στο ενυδρείο και την TV, καμουφλάραντάς το με κάτι όμορφο που ίσως θα έχει και σχέση με τον βιότοπο που θα διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια φωτο βλεπω οτι κατω απτο ενυδρειο εχει ντουλαπακι,αν μπορουσες εκει να το βαλεις και να περνουσαν σωληνακια πισω απο την πλατη;

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια φωτο βλεπω οτι κατω απτο ενυδρειο εχει ντουλαπακι,αν μπορουσες εκει να το βαλεις και να περνουσαν σωληνακια πισω απο την πλατη;

Η αρχικη σκεψη ηταν για κατω απο το ενυδρειο αλλα τελικα δεν με παιρνει στο υψος.Εχω χωρο εως 35 εκατοστα απο κατω.θα ηταν οτι πρεπει απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το βάλεις στη γωνία που κάνει το πεζούλι κάτω ή ανάμεσα στο ενυδρείο και την TV, καμουφλάραντάς το με κάτι όμορφο που ίσως θα έχει και σχέση με τον βιότοπο που θα διαλέξεις.

δε νομιζω οτι θα μου αρεσε οσο κ καμουφλαρισμενο να ηταν θα φαινονταν καλωδια κλπ..καλως ή κακως πρωτα απο ολα βαζω το αισθητικο κομματι..
Link to comment
Share on other sites

Ελα τα ιδια λεμε τοση ωρα!το θεμα ειναι να μην τρυπησει τον τοιχο και να μην χασει την ομορφια ο χωρος με ενα εξωτερικο μεσ την μεση!Ανδρεα τι λες;

δυστηχως ειναι μονοδρομος το τρυπημα στο τοιχο!πιστευω οτι δε θα ειναι τοσο τραγικο και στο τελος θα με ανταμειψει το αποτελεσμα!Λιγο στοκος λιγο χρωμα κ ετοιμος ο τοιχος!😊😃
Link to comment
Share on other sites

Με το τρύπημα δηλαδη δεν θα φαίνεται τίποτα; Ετσι ισως αξιζει! άπλα το φίλτρο βάλε το σε ένα κουτί κάπως μονωμένο για να μην χάνει ή παίρνει θερμοκρασία από έξω

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου ειπε το κουμπαρακι μου τι εκανε,αλλαξε την μανισια αντλια-κυκλοφορητη με μια hydor 1150l/h , και παει σφαιρα,οποτε πιστευω θα σε καλυψει και δεν θα χρειαστεις τιποτα αλλο,ουε τρυπες ουτε αγορα εξωτερικου φιλτρου!υπολογισε μαλιστα οτι μαυτο θα εχεις πολυ καλυτερη φιλτρανση και ροη απο ενα 1000-1200 εξωτερικο,φσυν οτι δεν θαχεις κινδυνο διαρροων!σου στελνω σελιγο ακριβως το μοντελο!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω απο σάμπ αλλα μήπως θα μπορούσε να βάλει ενα απο κάτω;.....μάλλον υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες όμως λόγω επίπλου/ενυδρειου/τοίχου ε;

Link to comment
Share on other sites

Με το τρύπημα δηλαδη δεν θα φαίνεται τίποτα; Ετσι ισως αξιζει! άπλα το φίλτρο βάλε το σε ένα κουτί κάπως μονωμένο για να μην χάνει ή παίρνει θερμοκρασία από έξω

εσωτερικα δε θα φαινετα απολυτως τιποτα!τα λαστιχα θα ανεβαινουν εξωτερικα του τοιχου και η τρυπα θα γινει στο υψος του μαυρου ντουλαπιου πανω απο το ενυδρειο και θα καταληγουν κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.Θελω να καταφερω να μη φαινεται τιποτα ουτε στην πλατη του ενυδρειου πχ μπαστουνι και λαστιχα.Με τη λυση του εξωτερικου φιλτρου θα μπορω να κανω ευκολα τις αλλαγες νερου βαζωντας ενα ταφ με μια βανα στην εξοδο του φιλτρου κ το λαστιχο θα καταληγει στην αποχετευση που εχω τραβηξει ηδη, ακριβως κατω απο το ενυδρειο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, θελω να κανω 1 ερωτηση, αγορασα εξωτερικο φιλτρο το jbl e901 και σκεφτομαι που θα μπορουσα να το βαλω.Οπως εχω αναφερει κ πιο πανω, στο κατω μερος της κατασκευης του ενυδρειου δυστυχως δε χωραει ορθιο.Υπαρχει προβλημα αν το βαλω ξαπλωτο?Μπορει να εχω διαροη?να χαλασει με τον καιρο η αντλια του?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή....και αν δεις τον τρόπο λειτουργίας του θα καταλάβεις και μόνος σου πως δεν πρέπει να ξαπλώσεις το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή....και αν δεις τον τρόπο λειτουργίας του θα καταλάβεις και μόνος σου πως δεν πρέπει να ξαπλώσεις το φίλτρο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα, ποια υγρα τεστ προτεινετε για να τσεκαρω το ενυδρειο μου για τις αφρικανες?ph, gh, νιτρικα και νιτρωδη?θελω κατι αλλο?ποιας εταιριας προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Api!!!!

Υγρα σε σετακι NO2,NO3,NH4,PH απο ebay τα ειχα παρει!

Τωρα θα παρω και το διπλο gh,kh!!!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

API FRESHWATER MASTER TEST KIT

http://www.ebay.com/itm/AQUARIUM-FISH-TANK-TEST-KIT-FRESHWATER-MASTER-TEST-KIT-API-/231280308554?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35d961714a

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, μολις τα παρηγγειλα!Ειναι απαραιτητο στην αρχη να παρω και gh kh?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, μολις τα παρηγγειλα!Ειναι απαραιτητο στην αρχη να παρω και gh kh?

Εγώ θα σου έλεγα όχι να μη τα πάρεις

Αν θελήσεις κάτι μου λες εγώ είμαι Παγκράτι και μπορώ για αρχή να σου δανείσω τα δικά μου test για να κανείς ελεγχο έως ότου έρθουν τα δικά σου.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν αφου στα αφρικανικα μας ενδιαφερουν ισως και πιο πολυ απτο ph!

εγω δεν το πήρα ακομη γιατι εχω και στικακια με τα οποια μετραω,ίσως οχι με ακριβεια αλλα πανω κατω βλεπω που παω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα όχι να μη τα πάρεις

Αν θελήσεις κάτι μου λες εγώ είμαι Παγκράτι και μπορώ για αρχή να σου δανείσω τα δικά μου test για να κανείς ελεγχο έως ότου έρθουν τα δικά σου.

ευχαριστω παρα πολυ, σχετικα γειτονες ειμαστε, εγω μενω στο Γουδη..Θα σου πω γιατι ετσι κ αλλιως με βλεπω για την αλλη βδομαδα να προχωραω σε μετρησεις για να δω που βρισκομαι γιατι αυτο το σκ εχει εργασιες για να βαλω το εξωτερικο φιλτρο στο μπαλκονι!Στο ebay λεει οτι θα φφασουν σδ μενα 9-13 του μηνα.Για να δουμε!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ, σχετικα γειτονες ειμαστε, εγω μενω στο Γουδη..Θα σου πω γιατι ετσι κ αλλιως με βλεπω για την αλλη βδομαδα να προχωραω σε μετρησεις για να δω που βρισκομαι γιατι αυτο το σκ εχει εργασιες για να βαλω το εξωτερικο φιλτρο στο μπαλκονι!Στο ebay λεει οτι θα φφασουν σδ μενα 9-13 του μηνα.Για να δουμε!

Το είδα ότι είσαι Γουδί για αυτό στο είπα.

Το φίλτρο το εξωτερικό να δεις να μπορείς να βγάλεις τους σωλήνες γιατί κάποια στιγμή θα θέλουν καθάρισμα και θα πρέπει να βγουν.

Δεν σε χωραεί να το βάλεις αριστερά κάτω στην γυψοσανίδα που βλέπω κάτι σαν καπάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Το είδα ότι είσαι Γουδί για αυτό στο είπα.

Το φίλτρο το εξωτερικό να δεις να μπορείς να βγάλεις τους σωλήνες γιατί κάποια στιγμή θα θέλουν καθάρισμα και θα πρέπει να βγουν.

Δεν σε χωραεί να το βάλεις αριστερά κάτω στην γυψοσανίδα που βλέπω κάτι σαν καπάκι ?

οχι, δε με χωραει δυστηχως απο κατω για 5 ποντους περιπου..Θα βγαινουν οι σωληνες αν χρειαστει δε θα υπαρχει προβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα παρελαβα τα τεστ της API και μολις εκανα τις μετρησεις.Οι τιμες ειναι:

Ph:7.6

Ph high range:8.2

Amonia:αναμεσα σε 0 και 0.25

NO2:αναμεσα σε 0ppm και 0.25ppm

NO3:0ppm

Τα φωτα σας παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου στη θέση που τόχεις τοποθετήσει.

Όσον αφορά το φίλτρο,τί έγινε τρύπησες τον  τοίχο που έλεγες; Αν όχι ακόμα θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς.

Γιατί βιάστηκες να πάρεις φίλτρο;Θα μπορούσες να ψάξεις για ένα εξωτερικό φίλτρο που να χωράει κάτω από το ενυδρείο σου.Παράδειγμα τα G3 και G6 της FLUVAL.

Τώρα για τις μετρήσεις σου,άν είναι ακριβείς δείχνουν ότι δεν έχει ''στρώσει'' ακόμη το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - Spartan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...