Jump to content

Νέος Αφρικανός


Andreastoyo

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε. Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου στη θέση που τόχεις τοποθετήσει.

Όσον αφορά το φίλτρο,τί έγινε τρύπησες τον τοίχο που έλεγες; Αν όχι ακόμα θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς.

Γιατί βιάστηκες να πάρεις φίλτρο;Θα μπορούσες να ψάξεις για ένα εξωτερικό φίλτρο που να χωράει κάτω από το ενυδρείο σου.Παράδειγμα τα G3 και G6 της FLUVAL.

Τώρα για τις μετρήσεις σου,άν είναι ακριβείς δείχνουν ότι δεν έχει ''στρώσει'' ακόμη το ενυδρείο σου.

καλησπερα φιλε, βιαστηκα λιγο με το φιλτρο γιατι ειχα την εντυπωση οτι ολα τα εξωτερικα για τα λιτρα μου ειναι πανω απο 40 εκ υψος οποτε δε μου εκαναν για να μπουν απο κατω..Τελικα προχωρησα στο τρυπημα κ στη τοποθετηση στο μπαλκονι.Επισης εχω τραβηξει λαστιχο με βανακι κατευθειαν στην αποχετευση για τις αλλαγες, και αλλο λαστιχο για γεμισμα απο τη βρυση μεσω της εξαγωγης του φιλτρου!Ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα κανω προετοιμασια του νερου ή θα συμπληρωνω κατευθειαν απο τη βρυση μαζι με αντιχλωριο..Βαζω κ φωτο με την πατεντα!Ακομα μενει να φτιαξω μια θηκη για το φιλτρο και να μονωσω τα λαστιχα, κ ισως τα βαλω σε ενα καναλι..Ολες οι γνωμες δεκτες μιας κ ειμαι καινουριος κ προσπαθω για το καλυτερο..

post-59651-0-04414800-1426193784_thumb.jpg

post-59651-0-48831400-1426193805_thumb.jpg

post-59651-0-21689600-1426194002_thumb.jpg

post-59651-0-37852500-1426194022_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δέν πειράζει. Σκέψου και την καλή πλευρά ότι όλα τα λάστιχα,τα νερά και το φίλτρο τά'χεις μακριά από το σαλόνι.

Λογικά όλες τις συνδέσεις στα λάστιχα τις έχεις κάνει στην έξοδο του φίλτρου και έτσι πρέπει. Δέν θυμάμαι άν τα JBL έχουν βαλβίδα αντεπιστροφής όπως τα EHEIM.

Παρόλα αυτά, εγώ θα έβαζα ακόμη ένα ''Τ'' στην έξοδο πρίν τη σύνδεση που μπαίνει το νερό βρύσης.

 Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάει νερό βρύσης προς το φίλτρο (Πολύ κακό για τη βιολογία σου).

Link to comment
Share on other sites

Δέν πειράζει. Σκέψου και την καλή πλευρά ότι όλα τα λάστιχα,τα νερά και το φίλτρο τά'χεις μακριά από το σαλόνι.

Λογικά όλες τις συνδέσεις στα λάστιχα τις έχεις κάνει στην έξοδο του φίλτρου και έτσι πρέπει. Δέν θυμάμαι άν τα JBL έχουν βαλβίδα αντεπιστροφής όπως τα EHEIM.

Παρόλα αυτά, εγώ θα έβαζα ακόμη ένα ''Τ'' στην έξοδο πρίν τη σύνδεση που μπαίνει το νερό βρύσης.

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάει νερό βρύσης προς το φίλτρο (Πολύ κακό για τη βιολογία σου).

νομιζω οτι δε χρειαζομαι Τ που λες γιατι στην εξοδο του φιλτρου εχει βανακι το φιλτρο οπως κ στην εισοδο του.Οποτε οταν θελω να ανοιξω τη βρυση, βγαζω το φιλτρο απο την πριζα, κλεινω τα βανακια κ ανοιγω τη βρυση..
Link to comment
Share on other sites

Ok έτσι όντως δεν χρειάζεσαι ''Τ".  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα παρελαβα τα τεστ της API και μολις εκανα τις μετρησεις.Οι τιμες ειναι:

Ph:7.6

Ph high range:8.2

Amonia:αναμεσα σε 0 και 0.25

NO2:αναμεσα σε 0ppm και 0.25ppm

NO3:0ppm

Τα φωτα σας παρακαλω!!

 

Να ξέρεις ότι τα μπουκαλάκια θέλουν πολύ καλό κούνημα πριν πάρουμε σταγόνες  , ιδικά το  ΝΟ3 θέλει και ελαφρό κτύπημα και για αρκετή ώρα κούνημα γιατί το υλικό του  όταν δεν χρησιμοποιείτε ζαχαρωνει και θα σου δώσει λάθος τιμές.

Κατά τα άλλα βλέπει ότι κανείς  όμορφα πράγματα και χαίρομαι.

Για τα maingano  σου είχα στείλει και ένα pm, αν βρεις ψάχνω και εγώ.

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι τα μπουκαλάκια θέλουν πολύ καλό κούνημα πριν πάρουμε σταγόνες , ιδικά το ΝΟ3 θέλει και ελαφρό κτύπημα και για αρκετή ώρα κούνημα γιατί το υλικό του όταν δεν χρησιμοποιείτε ζαχαρωνει και θα σου δώσει λάθος τιμές.

Κατά τα άλλα βλέπει ότι κανείς όμορφα πράγματα και χαίρομαι.

Για τα maingano σου είχα στείλει και ένα pm, αν βρεις ψάχνω και εγώ.

:thumbsu:

Εχεις pm!
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα Ανδρεα με το μπολι , επιασε ?

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα Ανδρεα με το μπολι , επιασε ?

Σημερα οι μετρησεις ειναι λιγο καλυτερες..Αν και εχω Νο2 δεν εκανα αλλαγη νερου.Ελπιζω αυριο να ειμαστε ακομα καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε μου.Καλή αρχή σου εύχομαι.

 

Θα σου πρότεινα και μια Λεντοταινία μπλε που θα λειτουργεί ως moonlight και θα ανάβει μια ωρα πριν τα φωτα και μια ώρα μετα που θα σβήσουν για να μπαίνει και να βγαίνει ομαλά το φως.(Είναι φτηνή περίπου 25 ευρώ απο ΚΑΥΚΑΣ και θα λειτουργεί με χρονοδιακόπτη).

 

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για Melanochromis maingano και για Labidochromis Caureleus έχω δύο στημένες έτοιμες ομάδες των 6 ατόμων (2 male-4 female) ενήλικα,πολύ υγιή και με πολλές γέννες στο ενεργητικό τους και μάλλον σκέφτομαι να τα δώσω.Όταν στρωσεις το Φίλτρο σου και φτιάξεις τις μετρήσεις σου στείλε μου αν θες pm.

 

Kαλή συνέχεια και να ξέρεις οτι θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε μου.Καλή αρχή σου εύχομαι.

Θα σου πρότεινα και μια Λεντοταινία μπλε που θα λειτουργεί ως moonlight και θα ανάβει μια ωρα πριν τα φωτα και μια ώρα μετα που θα σβήσουν για να μπαίνει και να βγαίνει ομαλά το φως.(Είναι φτηνή περίπου 25 ευρώ απο ΚΑΥΚΑΣ και θα λειτουργεί με χρονοδιακόπτη).

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για Melanochromis maingano και για Labidochromis Caureleus έχω δύο στημένες έτοιμες ομάδες των 6 ατόμων (2 male-4 female) ενήλικα,πολύ υγιή και με πολλές γέννες στο ενεργητικό τους και μάλλον σκέφτομαι να τα δώσω.Όταν στρωσεις το Φίλτρο σου και φτιάξεις τις μετρήσεις σου στείλε μου αν θες pm.

Kαλή συνέχεια και να ξέρεις οτι θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια!Ηδη εχω βαλει μπλε ledοταινια με χρονοδιακοπτη και δουλευει οπως αναφερεις..Τελικα δεν αντεξα και εβαλα μεσα 5 labido και 5 acei και ηδη εχω ξετρελαθει!Εβαλα και μπολι απο τον φιλο dankannn!Σ ευχαριστω πολυ παντως!
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα ολα ΟΚ με τις μετρήσεις σου ?

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα ολα ΟΚ με τις μετρήσεις σου ?

ολα καλα φιλε μου, σημερα που εκανα παλι μετρηση ειμαι στα φυσιολογικα :)
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

Επειδή ειμαι και εγω καινουργιος και με εντυπωσίασε το ενυδρείο σου,Παρακαλώ θα ηθελα να κάνω 2 , 3 ερωτησούλες.Απο που προμηθευτηκες αυτς τις ωραίες πετρούλες.Επίσης παρατήρησα οτι εχεις βάλει απο κατω απο την πέτρες φελιζόλ;

και αλλη μια ποιός σου εφτιαξε την συνθεση με τις γυψοσανίδες και τον φωτισμό που ειναι καταπλητικός πως έχεις πρόσβαση απο πάνω απο το ενυδρείο. Εχεις φτιαξιε κατασκευη κατι σαν ντουλάπι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...