Jump to content

Tanganyika και Πετρες!!!


sarevock

Recommended Posts

Πηγα στο ποταμι να ψαξω πετρες παρεα με το κεζαπ.... εχει φοβερες πετρες αυτες που μου αρεσουν παρα πολυ αλλα δεν ειναι ασβεστολιθηκες...

πειραζει να βαλω αυτες? (το ph του νερου μου ειναι 8,1)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν είναι ασβεστολιθικές δεν θα επηρεάσουν τις παραμέτρους του νερού.

Απο σκληρότητες τί έχεις;

Γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο το pH.

Πάντως και ασβεστολιθικές πέτρες να μην βάλεις, μπορείς να κάνεις δουλειά μόνο με το υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω:

KH 7

GH 9

υποστρωμα εννοεις την αμμο?

Μπορεις αντι για αμμο να βαλεις νεκρο αραγωνιτη..... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! τζαμπα την μαζεψα την θαλασσινη δηλαδη? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! τζαμπα την μαζεψα την θαλασσινη δηλαδη? :chair:

Οχι βεβαια.Μια χαρα ειναι κι αυτη.Πλυνε τη καλα και βαλτη. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Σκληρότητες έχεις πολύ χαμηλές και πρέπει να ανέβουν αρκετά.

Μα καλά, πήγες και μάζεψες άμμο απο παραλία;; :wootwoot::chair:

(πλάκα κάνω.....κι εγώ το είχα κάνει στα πρώτα μου βήματα :wootwoot::) )...

...μέχρι που έμαθα ότι σε καταστήματα οικοδομικών υλικών κοστίζουν 2-3€ το σακί (20-25 κιλά) !! :wootwoot::chair:

Πολύ καλύτερη δουλειά κάνει ο αραγωνίτης. Έγω αυτόν θα πρότεινα.

Προσωπικά έχω άμμο θαλάσσης (5-6 εκ πάχος σε 180 μεικτά λίτρα) και σε συνδυασμό με φουλ ασβεστολιθικά πετρώματα μου ανέβασε το ph περίπου 0,7-0,8 βαθμούς και τις σκληρότητες γύρω στους 3-4 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

και γω θα προτεινα αραγωνιτη,αλλα και με την αμμο θαλασσης κανεις δουλεια..απλα να ειναι καλα καθαρισμενη.. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χθες το βραδυ σκεφτομΑνε πως θα αποφυγω το βαρος στις πετρες... ναι μεν να "φαινεται" οτι εχει πολυ πετρα και απειρες σπηλιες αλλα στην ουσια

να μην ειναι ολο το ενυδρειο φουλ στην πετρα...

Βασικα φοβαμαι το εξτρα βαρος , γιατι οπως και να το κανουμε μιλαμε για βαααααααααααρος...

Σημερα με το που ξυπνησα ΜΠΑΜ ηρθε η ιδεα... σκεφτομαι να βρω 3-4 πλαστικα καφασια (αυτα που εχουν τα φρουτα μεσα) να τα πλυνω καλα καλα και να αρχισω τις πατεντες.

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα τεραστιο τοπιο με πετρες και πολλες σπηλιες "ντυνοντας" τα καφασια με πετρες, να κοβω σημεια που θελω εγω για σπηλιες και γενικα να υπαρχει ενας "αερας" αναμεσα σε ολο αυτο το "κουφιο σκηνικο" για να περανει το νερακι ανετα και να μην δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες... Επισης μπορω να κολλησω και ξυλακια πανω ή ακομα να δεσω και φυτα...

Δεν ξερω αν σας εδωσα να καταλαβαιτε την ιδεα μου αλλα την εχω τοσο "μπουκομενη" μεσα στο μυαλο μου και προσπαθω να την βαλω σε ταξη...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να φτιαξεις κατι που να δειχνει φυσικο με αυτο τον τροπο.

Επισης εγω δεν θα εβαζα μεσα στο ενυδρειο μου καποιο καφασι που να εχει χρησιμοποιθει εστω και μια φορα με λαχανικα ή φρουτα.

Μπορει να ειμαι υπερβολικος αλλα φοβαμαι για διαφορα υπολειμματα απο φυτοφαρμακα και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Αν φτιαχτει σωστα ο "σκελετος" πιστευω το ντυσιμο δεν θα ειναι δα και τοσο δυσκολο... τι διαολο καλων τεχνων τελειωσαμε :chair:

Τωρα αυτο που λες με τα "υπολειμματα απο φυτοφαρμακα" ειναι ενα θεμα...

χμμμ... ισως να ψαξω για "παρθενα"¨καφασια, απ'ευθειας απο την εταιρια δηλαδη που τα προμηθευει στους εμπορους...

αλλιως αν δε βρω πως μπορω να το απολυμανω?

Link to comment
Share on other sites

Thanks Γιωργο... αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου!!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο μαγαζι με πετρωματα.

Βρηκα πολλες ασβεστοληθικες πετρες και μεταξυ αυτων βρηκα και λαβα...

Μπορω να χρησιμοποιησω λαβα μεσα στο ενυδρειο για τους μελλοντικους ταγκανικοκατοικους μου? ή ειναι επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Γραντζουνάει πολύ η λάβα και υπάρχουν τραυματισμοί, άσε που δεν υπάρχει ούτε για δείγμα στην Ταγκανίκα...

Link to comment
Share on other sites

Γραντζουνάει πολύ η λάβα και υπάρχουν τραυματισμοί, άσε που δεν υπάρχει ούτε για δείγμα στην Ταγκανίκα...

Σε ενα αρθρο διαβασα "Επισης η λιμνη βρισκεται γυρω σε μη βασαλτικα ηφαιστεια και μερος της χημειας του νερου επιρεαζεται απο τη διοχετευση λαβας..."

δεν εχω το Link τωρα αλλα θα το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Η λάβα που λες είναι η πορώδης πολύ ελαφριά ή η μαύρη συμπαγής και βαρύτερη? Εγώ αναφερόμουν στην πρώτη που δεν έχω πετύχει ποτέ σε φωτο της λίμνης και γενικά δεν προτείνεται για αφρικάνες επειδή σέρνονται επάνω στις πέτρες και τραυματίζονται...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτη που βρηκα εχει πολυ αγρια-πορωδη επιφανεια και ειναι παναλαφρη...

βρηκα μια επισης παναλαφρη πετρα (ασβεστοληθικη) η οποια ειχε κατι σαν σωληνες μεσα, μου ειπε την λενε μακαρονι... ειναι και αυτη παραπολυ ελαφρια και σμηλευεται ευκολα αν θελησεις να της ανοιξεις τρυπες... εχει και αυτη βεβαια λιγο αγρια επιφανεια...

Ισως κανω καποιο συνδιασμο με αλλη πετρα+ το "μακαρονι"...

τι να κανω λετε?

Ειχε και φεγγαροπετρες αλλα κατι ΤΕΡΑΣΤΙΑ κομματια :chair:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αποφασισεις πρωτος εσυ τι θελεις τελικα να κανεις.Αποφασισε ποιες απο τις ασβεστολιθικες πετρες που βρηκες σου αρεσουν και βαλτες.Καφασια κλπ πλαστικα δεν εχουν θεση μεσα στο ενυδρειο σου.Σου ειπαμε να ριξεις μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων.Το εκανες;Καποια ειναι νταμαρια.Κανενα ομως δεν ειχε προβλημα.Βαλε την αμμο που μαζεψες,αν θες ανακατεψε τη με λιγο νεκρο αραγωνιτη και προχωρα.Και για οτι καινουριο θελεις να ρωτησεις συνεχησε απο αυτο το ποστ.Μην ανοιγεις συνεχεια καινουρια.Καλη συνεχεια. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο αυτα που θελω εγω δυστηχως ειναι επικινδυνα για τα ψαρια... το καφασι προσφερετε για ...φαντασια...

εχω δει κατι νταμαρια αλλα συγγνωμη κι ολας ειναι χαλια...απο αποψη αισθητικης :chair:

χοντροκοπιες δε μου αρεσουν...

αν σε κουραζουν τα πολλα threads μου σορρυ, μην απαντας!

Link to comment
Share on other sites

Μονο δυστηχως θα πω ΜΙΚΡΕ μου φιλε.Αφου δε σ αρεσουν οι παρατηρησεις προς βελτιωση σου,κανε οτι θες.Βαλε και ψαροκασελες αμα θες κι ασε εμας τους ασχετους με τα νταμαρια.ΑΑΑΑ ρε φιλε Σωκρατη,ποσο δικιο ειχες.......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανοιξω νεα θεματα ΜΕΓΑΛΕ φιλε μου πως θα ρωτησω για να μαθω?

Στο κατω-κατω θεμα στο φορουμ "ΠΕΤΡΕΣ" δεν υπηρχε... πριν ανοιξω ενα νεο θεμα σε οποιοδηποτε φορουμ ειναι αυτο κανω παντα search..

Τωρα αν σε κουρασε εσενα αυτο οπως σου ειπα μην απαντας, χωρις δοση ειρωνιας ή κακιας στο ειπα. Αλλο αν καταλαβες λαθος, στο κατω-κατω ο γραπτος λογος ειναι παντα παρεξηγησιμος...

Νταμαρι δεν ξερω αν εχεις κανει εσυ το δικο σου ενυδρειο αλλα κατι νταμαρια που ειδα σε φωτογραφιες (google ξενα φορουμ) ειναι χαλια, δεν ειπα οτι το ΔΙΚΟ σου ειναι χαλια.. σε παρακαλω μη παρεξηγεις αυτα που γραφω...

Τωρα για το καφασι εχει αρκετα αρθρακια περι "πατεντας" εκτος αν οι αρθρογραφοι ειναι ασχετοι... και βαζουν χαζομαρες μεσα στα ενυδρεια τους... τι να πω, εσυ εισαι πιο εμπειρος μπορεις να κρινεις καλυτερα...

Τεσπα, το θεμα δεν ειναι να λυνουμε παρεξηγησεις εδω μεσα αλλα να μορφωνομαστε, και μη ξεχνας και εσυ οταν ξεκινουσες ρωτουσες, κανω λαθος?

Παντα φιλικα Τρινταφυλλος! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που σου ειπα,ειναι σε ενα ποστ βαζε ολες τις ερωτησεις σου.Τωρα εσυ κανε οτι γουσταρεις.Οσο για τη γνωμη μου φαινεται δεν σου αρεσε.Ψαξε λοιπον γνωμες που να ταιριαζουν με τη δικη σου.ΑΑ και μην εισαι αυθαδης.Οσοι σου μιλανε εδω μεσα σου μιλανε για να σε βοηθησουν.Αντε γεια....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που σου ειπα,ειναι σε ενα ποστ βαζε ολες τις ερωτησεις σου.Τωρα εσυ κανε οτι γουσταρεις.Οσο για τη γνωμη μου φαινεται δεν σου αρεσε.Ψαξε λοιπον γνωμες που να ταιριαζουν με τη δικη σου.ΑΑ και μην εισαι αυθαδης.Οσοι σου μιλανε εδω μεσα σου μιλανε για να σε βοηθησουν.Αντε γεια....

[ι]Εγω αυθαδης? Εγω εχω ολη την καλη διαθεση... αλλα τεσπα...[/ι]

Οσο αφορα τωρα την λαβα, αν ξυθει η επιφανεια της με γυαλοχαρτο και πλυθει παρα πολυ καλα να φυγει ολη η σκονη πιστευετε οτι θα ειναι παλι επικινδυνη για τραυματισμο?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Καποια απο αυτα που θελω εγω δυστηχως ειναι επικινδυνα για τα ψαρια... το καφασι προσφερετε για ...φαντασια...

εχω δει κατι νταμαρια αλλα συγγνωμη κι ολας ειναι χαλια...απο αποψη αισθητικης :chair:

χοντροκοπιες δε μου αρεσουν...

αν σε κουραζουν τα πολλα threads μου σορρυ, μην απαντας!

Σε αυτα αναφερομαι.....και μην ενοχλεις με πμ.Δεν ξανααπαντω και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...