Jump to content

Tanganyika και Πετρες!!!


sarevock

Recommended Posts

[offtopic] Νομιζω οτι απαντησα περι τουτου, τωρα δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Φταιω και συγγνωμη που ηθελα να λυσω την παρεξηγηση με Π.Μ. εν τη γεννηση της... [/offtopic]

Οσο αφορα τωρα την λαβα, αν ξυθει η επιφανεια της με γυαλοχαρτο και πλυθει παρα πολυ καλα να φυγει ολη η σκονη πιστευετε οτι θα ειναι παλι επικινδυνη για τραυματισμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα συμφωνήσω καταρχήν με τον φίλο Viciouscircle οσον αφορά τη χρήση πέτρας λάβας.Μάζεψε πέτρες ασβεστολοθικές και κάνε συνθέσεις που να δημιουργούν σπηλιές και περάσματα.Οσον αφορά το βάρος θα επανέλθουμε σ'αυτό και θα πούμε τι θα κάνεις.Τώρα αν θές να πας στα καφάσια , εσύ αποφασίζεις αυτά τα ζητήματα είναι και θέμα γούστου.

Κοίτα εδώ http://www.malawicichlidhomepage.com/Hobbyst%20Gallery.html και όχι μόνο.Στο Aquazone υπάρχουν δεκάδες συζήτησεις στο θεματικό των Αφρικάνων για το στήσιμο των ενυδρείων και φωτογραφίες ενυδρείων.Κάνε ενα κόπο και διάβασε τα διάφορα θέματα.Συγνώμη που επιμένω στο διάβασμα αλλά θα βοηθήσουν στην όλη συζήτηση.

Οσον αφορά τώρα την ένταση που προέκυψε με τον αγαπητό Dias ,δεν θα σταθώ στις κουβέντες που ελέχθησαν να σου πώ όμως και εγώ - πάντα μιλώντας με καλή πίστη - οτι όλοι οι αφρικάνοι θέλουμε να βοηθήσουμε και σίγουρα θα ήταν καλύτερα αν ήταν πολύ λιγότερα τα threads που ανοίγεις ώστε να είναι μαζεμένες όλες οι απορίες και να πηγαινουμε βήμα-βήμα γιατί τώρα εγώ τουλάχιστον νοιώθω λίγο Vertigo :chair::wootwoot::wootwoot: άνκαι εγώ γράψει τα λιγότερα.Λοιπόν διάβασμα , διάβασμα, διάβασμα και σίγουρα θα δείς όλα θα πάνε καλά.

Εξάλλου το χόμπυ γίνεται για να χαλαρώνουμε.

Πάντα Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Σωκρατη, 34 μερες μονο διαβασμα ριχνω αλλα ελα ντε που γεννιουνται ολο και περισσοτερες αποριες... :chair:

Συγνωμη για τα πολλα threads αλλα ειμαι εκτος ελεγχου ωρες ωρες με τις ερωτησεις... :chair:

Πετρες στην ουσια εχω βρει τι θα παρω... βεβαια το βαρος ειναι ενα θεμα, υπαρχει τροπος να μειωθει? Για αυτο ειπα για τα καφασια μπας γλυτωσω κανενα κιλο (τι κιλο δηλαδη κιλαααααααααα)...

Τεσπα συγνωμη για την ... αυθαδια!

Κατι τετοιο θα μ'αρεσε...αν και ειναι λαβα!

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquai..._steinhaus.html

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από τα ψάρια, οι φροντόζες αιωρούνται ενώ τα julidochromis σέρνονται, με "πιάνεις"? :chair:

Γι' αυτό σου προτείνω εκ του ασφαλούς λείες πέτρες που είναι και οι πιό αντιπροσωπευτικές στη λίμνη και δεν θα τρέχουμε μετά με μυκητιάσεις σε πληγές...

Και για του λόγου το αληθές, πάρε μια γεύση από Ταγκανίκα:

post-3972-1225626494_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω μονο φροντοζες λιγους καλβους και synodontis (γατοψαρο)

Link to comment
Share on other sites

Οι καλβοι τι συμπεριφορα εχουν γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το βάρος θα επανέλθουμε σ'αυτό και θα πούμε τι θα κάνεις.

Τι μπορω να κανω για να μειωσω το βαρος? :chair:

(αν επιλεξω φεγγαροπετρα για παραδειγμα)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Οι καλβοι τι συμπεριφορα εχουν γενικα?

Για την συμπεριφορά των κάλβων διάβασε τα profiles των ψαριών αυτών http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php .

Τώρα οσον αφορά το βάρος.προτού κτίσεις θα βάλεις στο πάτο του ενυδρείου φελιζόλ κοίτα εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20223 .

Φιλικά Σωκράτης :chair:

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Σωκρατη το φενιζολ το εχω ετοιμο κομμενο (DOW 3cm) και περιμενει να μπει οταν ερθει η ωρα, τα profiles τα εχω ξεπατωσει αυτες τις μερες :chair: αλλα δεν βρηκα για τους καλβους πως συμπεριφερονται στην κολυμβηση... δηλαδη αν μενουν στον βυθο αν ανεβαινουν κτλ κτλ... "A. calvus dines on insect larvae, small crustaceans and small fry that they suck out of the crevices in the rocks. They are laterally compressed, the specialization that allows them access to these foods where other cichlids cannot. They thrive on mysis shrimp, krill, salad shrimp, flakes, pellet and brine shrimp in the aquarium. Despite their large mouth size, they should not be a threat to other adult fish in the aquarium, including adult shelldwellers."...

Τωρα οσο αφορα το πλυσιμο της αμμου, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος ή ο κλασσικος μεσα στον κουβα και απειρο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικαιο σε αυτο, απλα ελεγα μηπως καποιος εδω μεσα φιλοξενει καλβους... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Eγω φιλοξενουσα εναν καλβο κομπεσιπεπς..

Φανταστικο ψαρι !!! :chair:

Σε μενα εκανε κυριως αργες κινησεις κοντα στην φωλια (εκανε

βεβαια και τις τσαρκες του) και ηταν καπως επιθετικο...

Ωστοσο με τις φροντοζες δεν ειναι ετσι γιατι τα 2 ειναι πιο μεγαλοσομα

και δυνατα...

Ωστοσο δεν ξερω αν ο καλβος μου ηταν διαφορετικος απο αλλον...

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειναι lazy swimmer και αυτος σαν την frontosa ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.... αφου τελειωσαμε με τις πετρες παμε λιγο στα φυτακια...

Θα βαλω λιγες ανουμπιες και λιγες βαλισνεριες... για την ανουμπια ξερω οτι "πιανεται" παντου... το ιδιο ισχυει και με την βαλισνερια?

Επισης θα χρειαστουμε CO2 ? και για λιπασμα φανταζομαι σε υγρη μορφη γιατι τρεφονται απο το φυλλωμα τους ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισνεριες φυτευονται κανονικα.

Διοξειδιο δεν χρειαζεσαι.

Λιγο υγρο λιπασμα ποτε ποτε και θα εισαι οκ.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μα τη παναγια αμα δεν ειχα και εσας δεν ξερω τι θα εκανα...

Thanks a lot!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω προς το παρον μια αεραντλια, οταν θα βαλω τα φυτακια θα την κλεισω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω προς το παρον μια αεραντλια, οταν θα βαλω τα φυτακια θα την κλεισω?

καλο θα ειναι να κλεισει...αυτο το λιγο διοξειδιο δεν θα θελεις να το χασεις..
Link to comment
Share on other sites

Thanks κωστη! :)

Τωρα οσο αφορα την αναταραξη του νερου με τις εξαγωγες (λαστιχα) των φιλτρων τις βυθιζω και αυτες να μη προκαλουνε αναταραξη?

Link to comment
Share on other sites

Την ρυθμίζεις έτσι ώστε να προκαλείτε μια σχετικά καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού. Νέμεν θα χάσεις λίγο σε CO2 αλλά είναι απαραίτητη για την καλή οξυγόνωση του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κατι σαν ελαφρο κυμματακι ε?

:):)
Link to comment
Share on other sites

Για τις βαλισνέριες θα έλεγα ότι στο φύτεμα μία ταμπλέτα sera florenette σε κάθε ρίζα δεν θα κάνει κακό.

Το υγρό λίπασμα - με μέτρο - μπορείς να το αρχίσεις αργότερα.

Ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις, ίσως σου δώσει ιδέες.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...