Jump to content

Phosban Reactor 550 Two Little Fishes


Recommended Posts

Εχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο...αξίζει τον κόπο μιά τέτοια αγορά;

http://www.aquacave.com/phos-ban-media-rea...ishes-2715.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο το ειχα δει και γω καπια στιγμη και μου κινησε αρκετα την περιεργεια αλλα μετα σκεφτηκα ποιος ο λογος εφοσων τα υλικα τα βαζουμε κατευειαν στο σαμπ να το αγορασω?κ αλλες αντλιες κ αλλα μηχανηματα με επιφοβες πλημμυρες.... οστοσο υπαρχει καπιος που το χρησιμοποιει και εχει δει "διαφορα" στην αποδωση του αντιφος? σε σχεση με το να βαλει αντιφος σκετο στο σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

και από μένα μια ψήφο

κάνει τα υλικά να αποδίδουν καλύτερα

Αν ο αντιφώσφορος στο sumb αποδίδει 1 φορά με ένα τέτοιο σύστημα αποδίδει 10.

Εγώ δουλεύω και αυτό (το ποιό μικρό) και της deltec εδώ και μερικά χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Σαν αγορά αξίζει αλλά ο συγκεκριμένος κάνει 50€και δεν έχει αντλία.Επίσης για να τον κρεμάσεις αν σε ενδιαφέρει,θα χρειαστείς ένα σετ (κρεμάσματος) με έξτρα λεφτά.

Δες το λινκ μήπως βρείς κάποιον σε καλύτερη τιμή αν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι.

http://www.thereeftank.com/compare-filters...an-reactor-150/

Link to comment
Share on other sites

Σαν αγορά αξίζει αλλά ο συγκεκριμένος κάνει 50€και δεν έχει αντλία.Επίσης για να τον κρεμάσεις αν σε ενδιαφέρει,θα χρειαστείς ένα σετ (κρεμάσματος) με έξτρα λεφτά.

Δες το λινκ μήπως βρείς κάποιον σε καλύτερη τιμή αν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι.

http://www.thereeftank.com/compare-filters...an-reactor-150/

Δεν έχω σκοπό να τον κρεμάσω ,απλά θα πάτάει κάτω στην βάση.

Αρχικά σκέφτηκα γιά τον 150 ,όμως είδα ότι δεν φτάνει γιά τα λίτρα του ενυδρείου μου.

Προφανώς ενοεί την χωρητικότητα του υλικού.

Γιά αντλία πράγματι δεν έχει,όμως εχω στην άκρη κάποια 600άρα, που δεν ξέρω εαν κάνει....αλήθεια τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει η αντλία που θα συνδεθεί μαζί του;

Κατέληξα στον συγκεκριμένο, μιά που έχω διαβάσει τα καλύτερα σε σχέση με μερικούς άλλους.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

380-760 l/hr θέλει.Όποτε αν έχεις 600ρα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο 550 θέλει 600 - 1000 λίτρα ανάλογα με την ποσότητα υλικού που θα βάλεις μέσα.

Ο 150 θέλει 300 - 600 λίτρα ανάλογα με την ποσότητα υλικού που θα βάλεις μέσα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Να συμπεράνω ότι στα δικά μου λίτρα θα πρέπει να πάω στον 550;

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο υλικό, η αυτό που συνηθίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λεπτόκοκκο υλικό όπως ROWAPHOS, AQUA PHOS, κτλ.

O TUNZE που είναι χοντρός δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λεπτόκοκκο υλικό όπως ROWAPHOS, AQUA PHOS, κτλ.

O TUNZE που είναι χοντρός δεν κάνει.

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ στο sumb το Long Life της Τropic marine, το οποίο δεν ξέρω εαν κάνει γιά τον ριάκτορα.

Εαν πράγματι κάνει, τι λές μεταξύ αυτού και του RowaPhos ;

Tο RowaPhos που μπορώ να το βρω απο εδω;

Ακόμη...

Θεωρείς ότι απαραίτητα λόγω των λίτρων μου (κάτι λιγότερο απο 1000 μαζί με το sumb) δεν θα μου κάνει ο 150;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ στο sumb το Long Life της Τropic marine, το οποίο δεν ξέρω εαν κάνει γιά τον ριάκτορα. (Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω την κοκκομετρία του)

Εαν πράγματι κάνει, τι λές μεταξύ αυτού και του RowaPhos ; (Ο RowaPhos είναι σήγουρα ότι καλύτερο υπάρχει. Το πρόβλημα είναι η τιμή του περίπου 75 ευρώ το λίτρο)

Tο RowaPhos που μπορώ να το βρω απο εδω; (από aquaristic. Αυτή τη στιγμή δεν τον έχει.)

Ακόμη...

Θεωρείς ότι απαραίτητα λόγω των λίτρων μου (κάτι λιγότερο απο 1000 μαζί με το sumb) δεν θα μου κάνει ο 150; (Ο μικρός σίγουρα δεν σου κάνει πρέπει να πας στον μεγάλο)

Δες και τον AquaLight AquaPhos fine granulation 79,98 τα 5 λίτρα στο aquaristic. Αυτή την στιγμή βάζω αυτόν αλλά κάνω υπέρ δοσολογία.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δες και τον AquaLight AquaPhos fine granulation 79,98 τα 5 λίτρα στο aquaristic. Αυτή την στιγμή βάζω αυτόν αλλά κάνω υπέρ δοσολογία.

Τέλος επειδή σε κούρασα, μπορείς να μου πείς την δοσολογία των δύο αυτών, ανά λίτρο;

Link to comment
Share on other sites

RowaPhos έβαζα 150 έως 200 ml στα 400 λίτρα.

AquaPhos fine granulation βάζω 500ml στα 400 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

RowaPhos έβαζα 150 έως 200 ml στα 400 λίτρα.

AquaPhos fine granulation βάζω 500ml στα 400 λίτρα.

Εύλογα όμως έτσι, μου γεννιέται η εξής απορία...

Αν υποθέσουμε ότι στον μεγάλο ριάκτορα βάζω RowaPhos στην αναλογία 200 ml/400L όπως εσύ, θα πρέπει να τον γεμίσω περίπου με 500ml.

500 ML γιά τον συγκεκριμένο ριάκτορα ,έχω την αίσθηση ότι θα είναι σχεδόν άδειος,και γιατί τότε δεν μου κάνει ο μικρότερος, αφού θα μείνει λιγότερος χώρος ελεύθερος με αυτη την αναλογία;

Παίζει ρόλο η ποσότητα του νερού που θα πρέπει να περνάει απο μέσα του, σε σχέση με τα συνολικά λίτρα;

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω.

Πάντως απο τις δοσολογίες που μου λες δεν συμφαίρει σε εμένα με τίποτε ο RowaPhos, αφού τα 1000ml θα μου φτάνουν μόνο γιά 2 αλλαγές+κάτι ψηλά.

Αντίθετα το AquaPhos στα 5 Lit στην δική σου αναλογία που είναι και υπεραναλογία,θα μου κρατάει περίπου 10 αλλαγές!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τα λίτρα σου θα έβαζα 800-1000ml AquaPhos fine granulation.

Για αυτό λέω τον μεγάλο fluidazer.

Με τον μικρό δεν θα κάνεις δουλειά.

Έχω τον μικρό και έχω παρατηρήσει ότι δουλεύει καλά μέχρι 300ml - 350ml περίπου.

Στο μεγάλο ενυδρείο δουλευω τον Deltec Fr 509

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ήμουν έτοιμος να αγοράσω το 150. Βοηθά στο να περνά καλύτερα το νερο μέσα από το υλικό..

Αλλά μια μέρα μετά έπεσε το μάτι μου σε ένα μαγαζί με υδραυλικά, ένα παρόμοιο σκεύος, όπου και αγόρασα, και είναι για φίλτρο νερού. Το αγόρασα γιατί έκανε μόνο 18 Ε. Θα ανεβάσω σε λίγο φωτογραφία..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τα λίτρα σου θα έβαζα 800-1000ml AquaPhos fine granulation.

Για αυτό λέω τον μεγάλο fluidazer.

Με τον μικρό δεν θα κάνεις δουλειά.

Έχω τον μικρό και έχω παρατηρήσει ότι δουλεύει καλά μέχρι 300ml - 350ml περίπου.

Στο μεγάλο ενυδρείο δουλευω τον Deltec Fr 509

Οκ.....αυτό μάλλον θα κάνω και εγω..με 5 λίτρα θα βγάζω άνετα ένα πεντάμηνο

Σε υπέρ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ήμουν έτοιμος να αγοράσω το 150. Βοηθά στο να περνά καλύτερα το νερο μέσα από το υλικό..

Αλλά μια μέρα μετά έπεσε το μάτι μου σε ένα μαγαζί με υδραυλικά, ένα παρόμοιο σκεύος, όπου και αγόρασα, και είναι για φίλτρο νερού. Το αγόρασα γιατί έκανε μόνο 18 Ε. Θα ανεβάσω σε λίγο φωτογραφία..

Ενδιαφέρον, και θα γίνει ακόμη περισσότερο με φωτογραφία, και μιά μικρή ανάλυση, σχετικά με την ποσότητα που βάζεις, τα λίτρα νερού που δεχεται, τον κυκλοφορητή που το συνδέεις, και το υλικό που βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπ' όψιν μου αυτές τις λύσεις. Δεν κάνουν όμως τόσο καλή δουλειά όσο ένα fluidized σύστημα.

Ένα fluidized σύστημα συνχρόνος ανακατεύει και το υλικό, πράγμα που βελτιώνει κατά πολύ το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική εικόνα από το σκεύος που έλεγα πριν..

21e9b8h.jpg

Το καπάκι.. Αν δείτε έχει ένα μικρό καπάκι πάνω του.. Αυτό ξεβιδώνεται και εκεί μπορεί να μπει σωληνάκι σιλικόνης.. Με άλλα λόγια μπορεί να γίνει ένα μικρό calcium reactor για μικρά ενυδρεία, η για άτομα με οικονομική στενότητα..

1hbewn.jpg

214bn1c.jpg

Το καπάκι από μέσα.. Μπορεί να μπει σωλήνας και σφουγγάρι για να λειτούργει όπως το phosban..

zlb334.jpg

Και μια τελευταία φωτογραφία με όλα τα συμπράγκαλα. Τα χάλκινα, (δεν ξέρω πως να τα πω) τσουτσουνια βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη (δεν ήταν πρόστυχο :P )

n21n3k.jpg

Τέλος να πω ότι υπάρχει και σε άλλα μεγέθη αν θέλετε να μάθετε περισσότερα μπείτε εδω:

http://www.atlasfiltri.com/PDF/atlas-filtri/SXfilters.pdf

http://www.atlasfiltri.com/english/default.asp

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική εικόνα από το σκεύος που έλεγα πριν..

21e9b8h.jpg

Το καπάκι.. Αν δείτε έχει ένα μικρό καπάκι πάνω του.. Αυτό ξεβιδώνεται και εκεί μπορεί να μπει σωληνάκι σιλικόνης.. Με άλλα λόγια μπορεί να γίνει ένα μικρό calcium reactor για μικρά ενυδρεία, η για άτομα με οικονομική στενότητα..

1hbewn.jpg

214bn1c.jpg

Το καπάκι από μέσα.. Μπορεί να μπει σωλήνας και σφουγγάρι για να λειτούργει όπως το phosban..

zlb334.jpg

Και μια τελευταία φωτογραφία με όλα τα συμπράγκαλα. Τα χάλκινα, (δεν ξέρω πως να τα πω) τσουτσουνια βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη (δεν ήταν πρόστυχο :P )

n21n3k.jpg

Τέλος να πω ότι υπάρχει και σε άλλα μεγέθη αν θέλετε να μάθετε περισσότερα μπείτε εδω:

http://www.atlasfiltri.com/PDF/atlas-filtri/SXfilters.pdf

http://www.atlasfiltri.com/english/default.asp

Ενδιαφέρον φαίνεται, όμως ο ενδιασμός μου είναι στο κατά πόσο τα συγκεκριμένα υλικά, μπορούν να ανταποκριθούν στις σκληρές μακροχρόνιες συνθήκες του θαλασσινού νερού,και τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί στο ενυδρείο εαν υπάρχει τέτοια πιθανότητα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται, όμως ο ενδιασμός μου είναι στο κατά πόσο τα συγκεκριμένα υλικά, μπορούν να ανταποκριθούν στις σκληρές μακροχρόνιες συνθήκες του θαλασσινού νερού,και τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί στο ενυδρείο εαν υπάρχει τέτοια πιθανότητα φυσικά.

Μπορει να κρατιθει για αρκετα χρονια αν το προσεχεις. Και το μονο προβλημα κατα τη γνωμη μου που αντιμετοπιζει ειναι με το αλατι να φαγοθει η τσιμοιυχα και να χανει. Αλλα αυτο το προσεχεις αλλαζοντας την καθε χρονο. Και καθε φορα που το ανοιγεις για να αλλαξεις υλικο να βαζεις στη τσιμουχα βαζελινι (Αυτο μου το εχει πει ο Aiolos )

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπ' όψιν μου αυτές τις λύσεις. Δεν κάνουν όμως τόσο καλή δουλειά όσο ένα fluidized σύστημα.

Ένα fluidized σύστημα συνχρόνος ανακατεύει και το υλικό, πράγμα που βελτιώνει κατά πολύ το αποτέλεσμα.

αυτή είναι πολύ καλή επισήμανση

με την ανάδευση απομακρύνεται το φιλμ που αποκτούν όταν είναι ακίνητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...