Jump to content

Αλλαγή Setup Σε Malawi - Βοήθεια Με Το Στήσιμο


fmnstr

Recommended Posts

Καλησπέρα στο αγαπητό φόρουμ,

Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω το στήσιμο της πρώτης απόπειρας μου στον κόσμο της Αφρικής. Ακόμα είμαι με φυτεμένο ενυδρείο με κατοίκους μερικούς ξιφοφόρους, ευγενική χορηγία του προηγούμενου κατόχου. Λίγες πληροφορίες για τον εξοπλισμό:

Ενυδρείο 120x45x65 ~260 λίτρα πανοραμικό.

Φίλτρο Eheim 2075 με τα υλικά του, στημένο και λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα

2 θερμοστάτες, jaeger 300 W και jbl 200W

IMG_0395.jpg

Εχω μαζέψει άμμο από παραλία και ακόμα είμαι στο στάδιο ξεπλύματος της, χλωρίωσης-αποχλωρίωσης (Χλωρίνη 1 καπάκι/κουβά για μια μέρα -Αντιχλώριο για μια μερα)

~Πόση άμμο χρειάζομαι?

Το ενυδρείο δεν έχει ακόμα ξεστηθεί και θα ήθελα να ρωτήσω ποια διαδικασία να ακολουθήσω για να διατηρήσω όσο γίνεται τη βιολογία του φίλτρου μέχρι να στήσω το καινούριο set up.?

Να κρατήσω νερό από το παλιό? Προφανώς το στήσιμο θα πάρει κανά 2 μέρες το λιγότερο. Να προσθέσω βακτήρια στις ποσότητες σαν νέο στήσιμο? Προφανώς θα βάλω άνθρακα στην αρχή μετά την αλλαγή. Πόσο να τον κρατήσω? Θα παραγγείλω Seachem Matrixcarbon. Τα ψάρια μπορώ να τα βάλω άμεσα αφού το φίλτρο ήταν στημένο άμα πάρω θετικές μετρήσεις? Κάποιες άλλες συμβουλές σχετικά με την βιολογία? Βακτήρια θα παραγγείλω api stress zyme.

Μου λείπουν ακόμα οι πετρες και το dow (3cm?) . Πόσες πέτρες περίπου χρειάζομαι (kg?)? Θα τις πάρω από τον γνωστό 'ερμή'. Oι λάβα να υποθέσω δεν προτείνονται γιατι μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια, ε? Επίσης θα βάλω πλάτη της juwel 3d stone granite. σε σχέση με την απλή structured έχει κανείς άποψη αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα? Η ενυδρειακη σιλικονη για τη στερεωση της πλατης θελει 1 μερα για να ειναι ασφαλης?

Τα ψαράκια που μου γυάλισαν είναι τα labidos yellow για ενα χαρεμακι και αργοτερα maingano. Θα προτιμουσα demasoni αλλα ακουω οτι ειναι πολυ αγρια για τα λίτρα μου. Πως θα τα βάλω, πρώτα labidos και μετα απο ποσο καιρο maingano? Tρίτο χαρεμακι μπορω ή οχι?

Από τροφές τι να πάρω? Σκεφτομαι για tropical malawi και tropical cichlid color. Ειδα και Tropical super spirulina forte αλλα ηταν αρκετα πιο ακριβη, οποτε λεω για τις πρωτες 2 για αρχη.

Επειδη θα προβω σε παραγγελια απο γερμανια για οτι χρειαστω αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο που χρειαζομαι? Πχ αλατι για κιχλιδες? Τωρα αυτο γιατι χρειαζεται? εχω ηδη ph 8 στους ξιφοφορους. Κυκλοφορητης θα χρειαστει? Νομιζω το φίλτρο ειναι 1200Lt/h

Οτι αλλο έχετε να προτεινετε?

Επισης αν θελει κανεις τα ξιφορακια μου ας στειλει pm. Συνοδευονται από ενα πλεκο θηριακι και ενα SAE.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για στησιμο ριξε μια ματια παρακατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Με τις διαστασεις και τον ογκο του ενυδρειου σου,μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι demasoni

Link to comment
Share on other sites

μπορεις τα demasoni που σου ειπε ο στρατος ή μπορεις αν θες να βαλεις τα 2 χαρεμια που ειπες!εγω λογο της αδυναμιας μου στα πρωτα θα προτεινω αυτα αλλα εσυ αποφασιζεις!το φιλτρο σου μαλλον θα εχει προβλημα μεχρι να στεγνωσει η πλατη και να τελειωσεις το στησιμο..οποτε καλο θα ηταν να το βαλεις να τρεχει μεσα σε κανα κουβα ας πουμε ή καποιο μικροτερο ενυδρειο με νερο απο το main tank ριχνοντας λιγη τροφη καθε μερα γιατι η πλατη και ολη η διαδηκασια στησίματος μπορει να σου παρει 3 ή και παραπανω μερες!αν υπολογισεις οτι η σιλικονη θελει τουλαχιστον 2 μερες(εγω την αφηνω μια βδομαδα για να ειμαι σιγουρος)

απο κει και περα μολις τελειωσεις με το στησιμο βαλεις σε λειτουργια το φιλτρο σου και αν δεις οτι οι τιμες ειναι καλες μπορεις να βαλεις τα ψαρια!ποιες ειναι οι τιμες του νερου σου αυτη την στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή εύχομαι στην Αφρική!

Θεωρω περιττό να μπεις στην διαδικασία πλυσίματος με χλωρίνη....καλό ξεπλυμα με ζεστό νεράκι θα είσαι μια χαρά!

Mε 30-40 κιλά αμμο θα εισαι εντάξει!

Εαν μπορείς κράτησε το μισο νερό, βάλτο σε ενα βαρελι και βάλε το φιλτρο να δουλεύει εκει μέσα...οταν ετοιμάσεις το ενυδρειο χρησιμοποίησε και το νέρο .....με αυτο τον τροπο δεν θα χρειαστείς κάν βακτήρια....

Οσο για το βάρος των πετρων....μην το φοβηθείς....φροντισε μονο να είναι στρογγυλεμένες και διαφόρων μεγεθών.Επίσης η πλάτυ είναι καθαρα θεμα γούστου.Την σιλικόνη θα ελεγα να την αφήσεις τουλάχιστον 2 24ωρα τωρα με αυτες τις θερμοκρασίες......κατα τη γνώμη μου μπορεις απλά να βάλεις και μια αφισα.

Θα ελέγα να μείνεις σε 2 χαρέμια οποια θες απο τα τρια που αναφέρεις...με εξαιρεση τα demasoni που μπαινουν σε 10αδα.

Ενα δευτερο φιλτρο εστω και μικρότερο πάντα σωζει στις δυσκολες καταστάσεις.....

Γεμισε το με το καλό και τις τιμές νερού τις ρυθμίζεις αργότερα...

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην αφρικη! εχεις αρκετα λιτρα και αρκετες επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας..

@παναγιωτηςcr7 το πλατος του ενυδρειου επειδη ειναι κυρτο ειναι απο 35-45, εξ ου και τα λιγοτερα λιτρα. Για την πλατη την stone granite με ανησυχει το γεγονος οτι εχει παχος ~3,5 αρα θα χασω και απο κει λιτρα..

Βαρελι δεν διαθετω αρα θα δω μηπως το βαλω να τρεχει το φιλτρο σε ενυδρειο ενος φιλου για το διαστημα του στησιματος.

Το ιδανικο απο πλευρας γουστου για μενα θα ηταν ενα χαρεμακι 1-3 απο labidos yellow και ενα κοπαδακι 10 ατομων απο demasoni αλλα απο οτι διαβαζα για τα λιτρα-μηκος κλπ ειχα απογοητευθει οτι δεν θα συμβιωσουν αρμονικα. Οποτε παω για labidos-maingano εκτος αν εχετε αλλη αποψη.. Βασικα θελω αυτη την αντιθεση μπλε-κιτρινο :bigemo_harabe_net-64: .. Οποιος διαθετει γεννες απο αυτα τα ψαρακια ας με εχει στα υποψιν του...Ειδικα για τα labidos που θα μπουνε πρωτα...Μετα απο ποσο καιρο μπορω να βαλω το αλλο χαρεμι?

Επισης, επειδη η παραγγελια ειναι ετοιμη πειτε μου αν εχετε ενστασεις σε τροφη, βακτηρια, ανθρακα κλπ..γιατι μετα παει αγοραστηκαν :) για την πλατη θα ειναι αποφαση στιγμης..

Μετρησεις πριν 2 μερες με υγρα τεστ api αμμωνια 0, NH2 0, NH3 20 οπου εκανα και αλλαγη νερου. Το PH ειναι 8 , GH θα μετρησω συντομα μολις φερει ενας φιλος τα τεστ. ph ~7,6+ εχω μετρησει παλαιοτερα απο βρυση.

Μια απορια που μου δημιουργηθηκε: Το spray bar εχει μεγαλυτερο μηκος απο το πλατος του ακριανου τζαμιου. Αφου θελω πλατη θα πρεπει να μπει εκει υποθετω..τι κανω? το βαζω διαγωνια? να δω πως θα παιζω με τις πετρες μου χωρις να εχω μεσα τα εξαρτηματα του φιλτρου...μαλλον θα πρεπει να δουλεψω γρηγορα στο στησιμο ;)

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ενα χαρέμι labido και μια 10αδα demasoni.

Θα φροντίσεις ομως να κάνεις ενα στήσιμο με πολλές πέτρες για να παρεχουν αρκετές κρυψωνες στα ψαρια.

Θα βάλεις αρχικα τα labido θα ταιζεις προσεκτικά στην αρχή και οταν μετρώντας δεις οτι οι τιμες ειναι σταθερες και εχει αναπτυχθει η βιολογια σου σωστά θα εισάγεις και τα demasoni.

Για τις σκληρότητες μην αγχώνεσαι...τις ρυθμίζουμε στην πορεία....

Το sprey bar μπορεις να το κόψεις αν θελεις ωστε να χωράει...στο πλαϊνό τζαμι!

Τα μπαστουνια των φιλτρων και τους θερμοστάτες μπορείς να τα βάλεις απο τωρα μέσα ωστε με ενα εξυπνο στησιμο να τα κρύψεις με τις πέτρες και να μην φαινεται τιποτα....

Αν βάλεις πλάτη θα πρέπει να μπει πρώτη και μετα ολα τα αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω prince..Με εφτιαξες με αυτο για τα demasoni. Αγοραστηκαν οι πετρες. 40 κιλα Lava ..Ξερω δεν ειναι βιοτοπος τους αλλα μ αρεσε πολυ. Dow δεν θα βαλω μιας και ειναι ελαφριες σχετικα και κουμπωνουν καλα. Πηρα και βαρελι 60 lt να βαλω το φιλτρο. Πλατη δεν θα παρω αφου πειστηκα για την ομορφια ενος φοντου και την δουλεια που κανουν οι πετρες, αλλωστε το θεμα σιλικονη κλπ με απογοητευσε. Ψαχνω ηδη για το χαρεμακι labidos, οποτε παλι οποιος εχει γεννες ας ενημερωσει. Θα βαλω και αγγελια. Σιγα σιγα θα ξεκινησω αδειασμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

επισης μετρησεις απο νερο του ενυδρειου kh 6, gh 8

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμένα. Δες αυτό το topic http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68842 θα σε βοηθήσει αρκετά και ταιριάζει με αυτό που πας να φτιάξεις. Πρόσεχε πως θα βάλεις τις πέτρες (και εγώ λάβα έβαλα), πρώτα πέτρες και μετά άμμο γιατί πέφτει σκάψιμο. Εγώ σήμερα παρατήρησα ότι στη πίσω πλευρά έχουν σκάψει δίπλα από τη πέτρα και σχεδόν φαίνεται το κάτω τζάμι. όταν καταλήξεις στο συνδυασμό ψαριών πες μου έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα με σένα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ κοπο το ενυδρειο αδειασε, ξεστηθηκε και ξαναστηθηκε με το νεο setup. To φιλτρο ετρεχε σε βαρελι με νερο του ενυδρειου κατα την αλλαγη και αφου γεμισε το ενυδρειο με καθαρο νερο προστεθηκαν βακτηρια. Αυριο μετρησεις.

Μερικες φωτο:

th_IMG_0460.jpg

th_IMG_0457.jpg

th_IMG_0459.jpg

th_IMG_0458.jpg

Θα βαλω καμια vallisneria να κρυψω τον εξοπλισμο στα πλαγια. Το εντυπωσιακο με τις πετρες λαβα ειναι οτι μερικα κομματια ειναι τοσο ελαφρια που απο την ανωση επιπλεουν... :bigemo_harabe_net-87:

@kats13 ναι το εχω δει το topic που αναφερεις και εχω παρει ιδεες απο εκει. Επισης μου αρεσε και το δικο σου στησιμο πολυ. Οσο για την αμμο θεωρω οτι εχω βαλει υπεραρκετη, αν καταφερουν να φτασουν το τζαμι χαλαλι τους.

Εγω ψαχνω για labidos και ο επομενος στοχος ειναι τα demasoni..Τα θεωρω πανεμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο! Μου φαίνεται ότι στην δεξιά μεριά θες λίγες ακόμα πέτρες ώστε να είναι πιο χρηστικό για τα ψάρια σου εφόσον θες να βάλεις και λαμπίντο και ντεμασόνι τα οποια θέλουν κρυψώνες λόγω επιθετικότητας αλλά και ατόμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο! Μου φαίνεται ότι στην δεξιά μεριά θες λίγες ακόμα πέτρες ώστε να είναι πιο χρηστικό για τα ψάρια σου εφόσον θες να βάλεις και λαμπίντο και ντεμασόνι τα οποια θέλουν κρυψώνες λόγω επιθετικότητας αλλά και ατόμων!!!

Θα συμφωνήσω.....πολλές πέτρες...μεχρι να κρύψεις τον εξοπλισμό!!!

Link to comment
Share on other sites

:) ηθελα να αποφυγω 2 μεγαλα βουνα. Οκ τοτε πριν μπουν τα demasoni θα ενισχυσω το χτισιμο. Δεν ηθελα να ακουμπαω τα τζαμια με πετρες αλλα φαινεται αναγκαιο σ αυτη την περιπτωση. Προς το παρων παω για τα labidos.

Μετρησεις σημερα: αμμωνια 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 0-10. PH 8-8,2, KH 7, GH 9. (api υγρα). Ταισα το νερο με κανα 2 φυλλαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκανε 8 μικρουλια labido του φιλου Geosid, τον οποιο ευχαριστω πολυ... Κουκλια!! Μετρησεις τη μερα πριν μπουν κομπλε, και σημερα μετα την εισοδο τους χτες το βραδυ παλι μια χαρα.. Τάισα λιγο. Τα βλεπω ξεθαρεμενα παντως και κοινωνικα :P

Φωτο

th_IMG_0475.jpg th_IMG_0476.jpg th_IMG_0478.jpg th_IMG_0479.jpg th_IMG_0480.jpg th_IMG_0481.jpg

th_IMG_0482.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!!!

Πολυ προσοχή στην αρχή με το ταισμα.....πολυ μικρές ποσοτητες!

Καλα εκανες και πηρες 8 για αρχη....αργοτερα θα ξεχωρίσεις το χαρεμι σου και θα απομακρύνεις τα αρσενικά που περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψαράκια! Τι μέγεθος έχουν?

Ειναι περιπου 2,5 cm με το μεγαλυτερο 3, Θεωρω θα ειναι το αρσενικο αυτο ;) βλεπω να μαυριζει λιγο το κατω πτερυγιο και το ακολουθουν 2-3 ψαρακια παντα...

Απο ταισμα μερικες ερωτησεις: Προσπαθω να ταιζω λιγο, 4-5 απο τα μεγαλα φυλλαρακια τροφης τα οποια σπαω σε μικροτερα.

Τροφες εχω

Tropical Super Spirulina Forte

Tropical Malawi

JBL NovoBea

τις οποιες ταιζω εναλλαξ καθε μερα. Να ξεκινησω να ταιζω 2 φορες την ημερα? Ποσο τροφη να ριχνω?

Μετρησεις κανω καθε μερα και ειμαι οκ απο αμμωνια, νιτρικα κλπ. Ph 8,2 , gh 10 (9 περνει αποχρωση πρασινου), kh 7 ( στο 6 αλλαζει σε κιτρινο, στο 7 γινεται ομως πιο εντονο) με υγρα τεστ της api. Τα Gh, Κh ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

τροφες

http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=cichlid-vegi-flakes , http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=formula-two-flakes , http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=brine-shrimp-plus-flakes για κατεψυγμένα αργότερα

Να αρχίσεις 2 φορές την ημέρα ,τώρα οσον αφορά την ποσότητα με μέτρο και εξάλλου εσύ θα προσέξεις να μην μένουν υπολείματα

Link to comment
Share on other sites

τροφες

http://www.oceannutr...lid-vegi-flakes , http://www.oceannutr...mula-two-flakes , http://www.oceannutr...imp-plus-flakes για κατεψυγμένα αργότερα

Να αρχίσεις 2 φορές την ημέρα ,τώρα οσον αφορά την ποσότητα με μέτρο και εξάλλου εσύ θα προσέξεις να μην μένουν υπολείματα

Ευχαριστω, τωρα κοιταζα παλαιοτερο topic με τις ιδιες συμβουλες, επισης για hikari cichlid excel και για omega one.. Θα κοιταξω να προμηθευτω και απο αυτες που προτεινεις να συμπληρωσω την διατροφη τους. Το jbl novo bea κανει; φαινεται να το τρωνε πιο γρηγορα, λογω ισως και του μικρου μεγεθους των flakes. Στα συστατικα του ικανοποιει τις απαιτησεις σε max πρωτεινη που θετει το cich-forum.

Θα κανω αυτο με τα 1-2 Λεπτα, αλλα τα flakes επιπλεουν για καποιο διαστημα και τα δικα μου τρωνε μονο αυτα που βυθιζονται. Οποτε υπολογιζω απο εκει το φαγοποτι. Τελος, διαβαζω οτι καλυτερα για βυθιζομενες τροφες και οχι απο επιφανεια αλλα κυριως προτεινεται flakes..

Τελος, πρεπει να κανω κατι για Gh, Kh?

Link to comment
Share on other sites

Τα flakes τα κρατάς και κρατωντας τα βουτάς το χέρι λίγο μέσα στο νερό ώστε να βυθιστούν γρήγορα τα περισσότερα ,επίσης όσον αφορά την HIKARI σύγνώμη την ξέχασα ,κορυφαία τροφή σε pellets η excel η οποία κυκλοφορεί είτε επιπλέοντα pellets ή βυθιζόμενα

excel sinking αν βρείς την βυθιζόμενη ακόμα καλύτερα ωστόσο τσακίζουν και τα επιπλέοντα, http://www.hikari.info/tropical/t_30.html και η επιπλέουσα http://www.hikari.info/tropical/t_17.html

Μην ασχολείσαι με τα GH .KH άστο σύστημα να τρέξει και βλέπουμε μετά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προστεθηκε δευτερο φιλτρο jbl 900, (thanks Λουκα) και προστεθηκε πολυ βραχος........!!! Ελπιζω να ειναι αρκετος γιατι δευτερα περιμενω ενα κοπαδακι απο μωρα demasoni..

Φωτο...

th_IMG_0491.jpg th_IMG_0488.jpg th_IMG_0493.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...