Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Διαστάσεις: 60x30x30

Όγκος: Συνολικά 67L (60 ενυδρειο + 7 φίλτρο)

Κατηγορία: fish only με τάσεις για mini reef

Ψάρια / Άλλα είδη: 2x Ocellaris Clownfish + 1x Kaudern's Cardinal + 1x Blue/Green Reef Chromis + 1x Camel Shrimp + 1x Blue Leg Hermit + 1x Nassarius Snail + 2x Turban Snail + 1x Red Sea Star

Κοράλια / Άλλα είδη: Green Polyps, Star Polyps, Green Sinularia

Περιβάλλον: 6,75Kgr Zωντανή άμμος Καραιβικής - 6 Kgr Ζωντανός Bράχος

Φωτισμός: 1x24w Ice White E27/3U 24w 12000oK, 1x14w Sunrise T8 25000oK, 1x Blue 4-Led Moonlight

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες white, 12 ώρες blue, 7 ώρες moonlight ( σε 3 ημερήσιους χρονοδιακόπτες )

Θέρμανση / ψύξη: Temprature controller με 150Watt θερμοστάτη + 3 ανεμιστήρες 60cm έκαστος σε DIY κατασκευή πλέξυ γκλάς.

Φιλτράρισμα: 1. Εξωτερικό φίλτρο JBL CristalProfi e901 - 2. Εσωτερικό skimmer της Haquoss 300L/h - 3. Λάμπα JBL AquaCrystal UV-C 9 watt

Κυκλοφορία: Δυο κυκλοφορητές, + σπρέυ μπάρ για την ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του εξ. φίλτρου.

Έπιπλο DIY για την τοποθέτηση του φίλτρου, του δοχείου αναπλήρωσης, της λάμπας UV-C, των τέστ, των οργάνων μέτρησης και άλλων.

Βοηθητικό ενυδρείο DIY στο κάτω μέρος του έπιπλου για αναπλήρωση νερού, συνολικού όγκου 30L με κυκλοφορητή σε μόνιμη λειτουργία για οξυγόνωση

Αυτόματη αναπλήρωση DIY με κυκλοφορητή δυναμικής 2μ ανύψωσης τοποθετημένο στο βοηθητικό ενυδρείο.

Ηλεκτρολογικές συνδέσεις DIY με 6 πρίζες Legrand για τοποθέτηση χρονοδιακοπτών στο πλαινό μέρος του έπιπλου καθώς και DIY τοποθέτηση 2ης λάμπας με ανακλαστήρα αλλά και moonlight στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς τον.... αλλά μισές δουλειές κάνεις, που είναι οι φώτος? ..... δώσε φώτο στο λαό !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιαση χωρις φωτογραφιες γινεται;Δε γινεται :D

Link to comment
Share on other sites

Were are the fotos? ;):D :D

Έγινε επεξεργασία - gregory97
Link to comment
Share on other sites

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε ομορφο aquascape εχεις κανει

βλεπω αλγη στο βραχο σου ..εχεις κανει μετρηση καθολου στα φωσφορικα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φιλαρακι.Να το χαιρεσαι. :)

Μια επισημανση.Αυτο το διαολοπραμα η Camel Shrimp να ξερεις δεν ειναι καθολου reef safe.Ειδικα αν βαλεις ζωανθους θα τα τσακισει.

Link to comment
Share on other sites

Οντως στρατο.νομιζω οτι καπου στο αμερικα ειχα διαβασει κατι σχετικα με αυτην.

Sent from outspace...

Link to comment
Share on other sites

Οντως στρατο.νομιζω οτι καπου στο αμερικα ειχα διαβασει κατι σχετικα με αυτην.

Sent from outspace...

Εγω μιλω απο προσωπικη εμπειρια φιλε.Οταν ειχα το Ριο 300,το ειχα γεματο ζωανθους σχεδον,τους οποιους εξολοθρευσαν ταχυτατα οι τρεις Camel που ειχα τοτε.Δεν μπορουσα να καταλαβω τι συνεβαινε,κι οταν το πηρα χαμπαρι καποιο βραδυ,ηταν αργα κι εσωσα πολυ λιγα πραματα.

Αργοτερα ψαχνοντας κι εγω βρηκα τις αντιστοιχες πληροφοριες απο ξενα σαιτ,και περιπτωσεις αντιστοιχες της δικης μου.

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε στατο και συ 3 καμελ ειχες μεσα ?τοσο πολυ σου αρεσαν η την πατησες κα τις πηρες για peppermint?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσαν Κωστα,αλλα τοτε δεν ηταν και πολυ διαδεδομενες.Ουτε την εψαξα παραπανω οποτε την πατησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ξεκινημα.Μου αρεσε πολυ το στησιμο σου. Και οι φωτο πολυ ζωντανες Μπραβο

Link to comment
Share on other sites

ομορφο καλη ενυδρειακη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο, ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟ

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο,μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια καθώς και τις συμβουλές σας για την Camel Shrimp.

Tο ενυδρείο είναι μόλις 2 1/2 μηνών οπότε δεν ξεμπέρδεψα ακόμα με τις άλγες.

Επιπλέον φωτογραφίες θα προστεθούν από αύριο Δευτέρα.

Καλό ΣΚ σε όλους /ες

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

οόλοόμορφο ονα το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές παλιότερες, πριν προστεθούν τα κοραλάκια

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές απ τους κατοίκους ....

Στη συνέχεια νεότερες, απ' την σημερινή κατάσταση του ενυδρείου ...\

Ευχαριστώ όλους σας όχι μόνο για τα όμορφα σχόλια, αλλά για την πολύτιμη βοήθεια που λαμβάνω καθημερινά απ' τον ιστότοπο και τα άρθρα των μελών.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση φωτισμού με την προσθήκη μιας Reef Bar 30cm 9watt για περισσότερο φως και

απ' ότι φάνηκε το φωτιστικό έχει στοιχεία κόκκινου χρώματος, κάτι που στον δικό μου μπλέ - λευκό συνδιασμό ταίριαξε απόλυτα.

Φωτογραφίες θα ακολουθήσουν αύριο, αφού η τοποθέτηση στο καπάκι έγινε χτες το βράδυ και σήμερα απ' το πρωί είμαι στην δουλειά.

Συγκεντρωτικά :

Φωτισμός: 1x24w Ice White E27/3U 24w 12000oK, 1x14w Sunrise T8 25000oK, 1x Reef Bar 9w White 10000ok / Blue 460mn , 1x Blue 4-Led Moonlight

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μερικές καινούργιες από τα φραγκάκια και τους κολυμβητές

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

και λίγες ακόμα με την καμηλογαρίδα ( Camel Shrimp ) :)

ps έχω πρόβλημα με τις άλγες όπως αναφέρω σε καινούργιο threat που άνοιξα χτες ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...