Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

πιστεψε εκτος του οτι ολοι μας καθε μερα μαθαινουμε και κατι,και βλακειες κανουμε και χαζομαρες.κανεις δεν ειναι αλαθητος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά πως σου ήρθε να μετράς TDS σε θαλασσινό νερό?

Βαγγέλη,

μέσα στον τελευταίο μήνα ενασχόλησής μου με το άθλημα έχω γεμίσει το σπίτι με άγνωστα έως τώρα αντικείμενα,

οσμώσεις, tds meter, υγρά τέστ, ρεφρακτόμετρα, ph-meter, αυτόματες αναπληρώσεις, σκίμμερ, λάμπες uv, φίλτρα, ντίζες συμπλέκτη,

σόρρυ, σόρρυ αυτές είναι απ΄τη vespa που κόβονται συχνά.... :P

και έτσι που λες βρήκα κι εγώ όργανο και μετράω ..... ότι βρω και την coca cola αν τύχει και βρεθεί στο διάβα μου !!!!

Εξάλλου στο προφίλ μου λέει αρχάριος (και θα λέει για πολλά χρόνια απ ότι φαίνεται !!)

πιστεψε εκτος του οτι ολοι μας καθε μερα μαθαινουμε και κατι,και βλακειες κανουμε και χαζομαρες.κανεις δεν ειναι αλαθητος.

Και όπως λέει και η Άντζελα ... κανείς άσφαλτος, αφιερώνω για outoftopic

  • (ερώτηση: "Γνωρίζετε τον Πικάσο;") "Εκείνο το κίτρινο ανθρωπάκι στα Πόκεμον;"

  • "Ο αγαπημένος μου Γάλλος σκηνοθέτης είναι ο Νουβέλ Βαγκ."

  • "Είναι δικό μας; Όχι. Πότε θα γίνει δικό μας; Στο πάλι ποτέ."

  • "Τελευταία κάνω υγιεινή διατροφή: Τρώω μόνον είδη υγιεινής"

  • "Φυσικά και κάνω λάθη. Κανείς δεν είναι άσφαλτος..."

  • "Προτιμώ να κάνω παρέα με φίλους του δικού μου αμπιγιέζ." (μανία με το αμπιγιέζ, πια!)

  • "Μετά την πλαστική στη μύτη μου, απελευθερώθηκε το μυαλό μου."

  • "Θαυμάζω πολύ τον Γκάντι. Έκανε τόσα για την Κίνα.."

  • "Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω Αραβικά, δεν είμαι... Αραβίδα!"

  • (Ερώτηση: Αν σας πρότειναν να κάνετε μια ταινία, ποια θα διαλέγατε;) "Θέλω να παίξω τον Τιτανικό, είναι πολύ ρομαντικό."

  • "Δόξα τω Θεώ, είμαι άθεη."

  • (Ερώτηση: Κυρία Δημητρίου, διαβάζετε;) "Ναι, το ξέρω."

  • "Λέγεται λα μουνί και σημαίνει 'η νύχτα'" (απαντώντας σε ερώτηση για το νέο της τραγούδι).

  • "Δεν έχω πάει ποτέ στην Τουρκία. Μόνο στην Κωνσταντινούπολη."

  • "Είναι πολύ δύσκολο να βρεις άτομα του δικού μου βεγγαλικούς."

  • "Tώρα πια δεν με ενδιαφέρουν οι βίλες και τα τζακούζια."

  • "Θα σας πω με όλη την ειλικρίνεια που με ΔΙΑΠΡΕΠΕΙ!"

  • "Η νέα μου βίλα στην Κρήτη είναι παραθαλάσσια με θέα στον Ατλαντικό."

  • (Ερώτηση: Τα τραγούδια που είπατε πάνω στη σκηνή ήταν ανέκδοτα;) "Κάθε άλλο. Ήταν πολύ σοβαρά!"

  • "Αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Καζατζίδης!"

  • "Του πήρα δώρο ένα μπλουζάκι "Νάφτικα" (=nautica)"

  • "(Προς την 15χρονη κόρη της Ογία); Δεν μπορείς Ολγάκι να μάθεις απ'έξω τον Όμηρο? Και η μανούλα πως μαθαίνει 300 ζεϊμπέκικα και τα λέει στο μαγαζί το βράδυ?"

  • "Δόξα το Θεό, είμαι άθεη!"

Καλό απόγευμα σε όλους ρει

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα γιατί ο καμηλογαριδάκης (camel shrimp) είναι κρυμμένος τρεις μέρες τώρα πίσω απ το σκίμμερ ή απ την έξοδο της αναπλήρωσης.

Μέχρι την προηγούμενη εβδμάδα ο συγκεκριμένος καμηλογαριδάκης ήταν άτρωτος, δεν φοβόταν κανέναν, ούτε εμένα αφού με άφηνε μέχρι και να τον ακουμπάω έως ότου άλλαξε κουστούμι και κρύφτηκε.

Απο τη μέρα εκείνη εκτός του ότι φοβάται και ξημερωβραδιάζεται οπουδήποτε εκτός του βράχου,

του επιτίθεται ο bicolor dottyback κοινώς ψάρι φραουλα-λεμόνι και τον χτυπάει.

Έτσι προχτές νόμιζα ότι ο καμηλογαριδάκης αυτοκτόνησε αφού τον μάζεψα απ΄το πάτωμα αλλά δεν ήταν έτσι.

Στην προσπάθειά του να αποφύγει το χτύπημα το φράουλα-λεμόνι έκανε το αποτυχημένο σάλτο και βρέθηκε εκτός νερού.

Έτσι και σήμερα το πρωί έκανε σάλτο και βρέθηκε πάνω στο φωτιστικό.

Δυστυχώς κάποια στιγμή θα προσγειωθεί στον 120mm ανεμιστήρα την ώρα λειτουργίας του και θα γίνει γαρίδα καθαρισμένη (όχι καθαριστής) :(

Καμμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βίντεο με το ενυδρείο και την τωρινή του κατάσταση.

Με αρκετό κυανό, αλλά υπομονή, θα φύγει .... κάποτε !

thnks για τα σχόλια

https://vimeo.com/44318131

ps ο γαριδάκης είναι στη δεξιά σωλήνα του εξ. φίλτρου σκαρφαλωμένος :)

Link to comment
Share on other sites

διωξε την παγκανιελα που καταλαβα πως εχεις.δεν υπαρχει χειροτερο και πιο κακιασμενο ψαρι απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

διωξε την παγκανιελα που καταλαβα πως εχεις.δεν υπαρχει χειροτερο και πιο κακιασμενο ψαρι απο αυτο.

Δυστυχως διαπιστωσα ότι ο φράουλα-λεμονι δαγκώνει και τρώει την ουρά και το κατω πτερυγιο απ τον σπότιντ καρδινάλιο.

Τρεις μερες τωρα κυνηγαει τον γαριδακη και αυτός εκανε αυτοκτονικη αποδραση στο σαλονι ...

Γμτ πηρα αυτα τα ψαρακια για να ειναι ηρεμα και ησυχα στο ενυδρειο, αλλα φαινεται ότι ειναι δυσκολη η συμβιωση σε τοσο μικρο χωρο με τα συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

Η σινουλάρια σου έχει γίνει ΝΑ (με το συμπάθειο)!!!Νιτρικά και πάρτι!!!!!!Να το χαίρεσαι φίλε το mini reef σου και σου εύχομαι να πείσεις την γυναίκα να τα μετακομίσεις σε πιο μεγάλο...οικόπεδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η σινουλάρια σου έχει γίνει ΝΑ (με το συμπάθειο)!!!Νιτρικά και πάρτι!!!!!!Να το χαίρεσαι φίλε το mini reef σου και σου εύχομαι να πείσεις την γυναίκα να τα μετακομίσεις σε πιο μεγάλο...οικόπεδο!!!

Η σινουλάρια πριν ένα μήνα που την απόκτησα ήταν μικρή περί τους 5 πόντους και πλέον έχει ξεπεράσει τους 12 πόντους.

Γενικά όλα τα κοραλάκια λόγω των αλλαγών νερού σε εβδομαδιαία βάση περί του 25% κυνούνται σε ικανοποιητική ανάπτυξη και είναι πλέον ανοιχτά καθημερινά.

Από νιτρικά καλά κρατώ σταθερά >20 και από κυανό δεν ξεμπλέκω.

"Νιτρικά και πάρτι¨" τι εννοεις ? Για δωσε ....

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει ο μικρος χωρος.αυτο το ψαρι δεν θα επρεπε να πωλειται στο χομπι.απο την στιγμη που δυστυχως θα μπει,γινεται ο αρχηγος και αν κανεις το λαθος να προσθεσεις το οτιδηποτε νεο,κινδυνευει ακομη και με θανατο.

βγαλτο και δωστο οσο γινεται πιο νωρις,και την επομενη φορα ρωτησε μας πριν την αγορα ζωου.....

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει ο μικρος χωρος.αυτο το ψαρι δεν θα επρεπε να πωλειται στο χομπι.απο την στιγμη που δυστυχως θα μπει,γινεται ο αρχηγος και αν κανεις το λαθος να προσθεσεις το οτιδηποτε νεο,κινδυνευει ακομη και με θανατο.

βγαλτο και δωστο οσο γινεται πιο νωρις,και την επομενη φορα ρωτησε μας πριν την αγορα ζωου.....

Κώστα διάβασα ότι είναι ημιάγριο αλλά θεωρώντας ότι θα έχει συμπεριφορά όπως ο κάρντιναλ και θα τρώει κατεψυγμένο, το επέλεξα ως μικρό για το χώρο μου.

Έως την άφιξη του φράουλα-λεμόνι αρχηγός ήταν ο χρόμις που τσάκιζε τα νεύρα των κλόουν. Όντως από τοτε που έρθε ο 2χρωμος έχει γίνει αρχηγος και ειναι καπως ...

Εξάλλου δε σκοπέυω να παρω άλλο ψάρι στο μινιριφ, πολλά ειναι ηδη !

Ευχαριστώ για τις παρατηρησεις και για πολλοστη φορά Κωστα αλλά και οι υπολοιποι, τηνκσσσ

Link to comment
Share on other sites

για να μην χασεις το πολυ εντυπωσιακο του χρωμα,οταν και εφοσων πρεπει,που πρεπει να το διωξεις,

μπορεις να παρεις το παρακατω ηρεμο και πανεμορφο ψαρακι στη θεση του.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+21+53&pcatid=53

προσοχη ομως γιατι αυτο το ψαρακι ερχεται απο εισαγωγες απο αμερικη,οποτε δεν το συναντας και συχνα για αγορα....

Link to comment
Share on other sites

Θα το έχω υπ΄οψιν μου το ψαράκι που προτείνεις Κώστα, αλλά στο επόμενο ενυδρείο.

Σε αυτό επιτρέπεται μόνο προσθήκη σαλλιγαριών και άλλων αλγοφάγων.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ πάρα πάρα πολύ,

δείτε στο βίντεο τα "τουφάκια" από γρασίδι στις γωνίες του βράχου και πείτε μου πως θα τις αντιμετωπίσω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα τουφάκια είναι τριχοειδή άλγη και ο μόνος τρόπος να τα αντιμετωπίσεις είναι καλός αντιφώσφορος και αλλαγή νερού συχνά...+κάποιους αλγοφάγους όπως π.χ. yellow tang...απλά το συγκεκριμένο ψάρι δεν νομίζω να χωράει σε τόσα λίτρα...τώρα περί πάρτι των νιτρικών εννοούσα ότι μόνιμα λόγω βιοφορτίου θα έχεις 20+...τα μαλακά κοράλλια τρέφονται από τα νιτρικά...οπότε...μεγάλη ανάπτυξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις δραστική επίθεση στην συγκεκριμένη άλγη γιατί είναι ικανή να σου γεμίσει όλο το ενυδρείο...και τότε κλάφτα....!Ωστόσο δοκίμασε με ένα καλαμάκι από σουβλάκι να την γατζώσεις γύρω του και να την ξεριζώσεις....λογικά πρέπει να βγαίνει εύκολα...!Εγώ από την μέρα που έριξα το yellow tang στο ενυδρείο μου δεν έχω ίχνος άλγης...αν και είχα αντιφώσφορο από την αρχή και πρόσεξα πολύ την φωταγώγηση του κύβου μου....

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Τα τουφάκια είναι τριχοειδή άλγη και ο μόνος τρόπος να τα αντιμετωπίσεις είναι καλός αντιφώσφορος και αλλαγή νερού συχνά...+κάποιους αλγοφάγους όπως π.χ. yellow tang...απλά το συγκεκριμένο ψάρι δεν νομίζω να χωράει σε τόσα λίτρα...τώρα περί πάρτι των νιτρικών εννοούσα ότι μόνιμα λόγω βιοφορτίου θα έχεις 20+...τα μαλακά κοράλλια τρέφονται από τα νιτρικά...οπότε...μεγάλη ανάπτυξη!!!!

τηνκσ πολύ φίλε, δεν το ήξερα. Απ τη μια καλό ειναι απ την άλλη μαλλον όχι γιατι

αφου αναβαθμισω τον φωτισμο μου τον Αυγουστο θελω να παρω μια ευφυλια που μαλλον δεν ειναι πολυ ανθεκτικη στα νιοτρικα και τα φωσφωρικα.

Ή κάνω λάθος ??

Και η αγγελία πώλησης μερικών απ΄τα ζωντανά για όσους ενδιαφέρονται !!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις δραστική επίθεση στην συγκεκριμένη άλγη γιατί είναι ικανή να σου γεμίσει όλο το ενυδρείο...και τότε κλάφτα....!Ωστόσο δοκίμασε με ένα καλαμάκι από σουβλάκι να την γατζώσεις γύρω του και να την ξεριζώσεις....λογικά πρέπει να βγαίνει εύκολα...!Εγώ από την μέρα που έριξα το yellow tang στο ενυδρείο μου δεν έχω ίχνος άλγης...αν και είχα αντιφώσφορο από την αρχή και πρόσεξα πολύ την φωταγώγηση του κύβου μου....

Προτείνεται η τοποθέτηση επιπλέον σαλιγκαριών ή ακόμα του Emerald Crab (Mithraculus sculptus) για την καταπολέμηση της ?

Αντιφώσφορος τρέχει στο ενυδρειο, εβδομαδιαιες αλλαγες επισης, τανκ δεν παιζει λογω μεγεθους αν και πολυ θα το ηθελα ενα Blue :)

τι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά ευθύνονται για την άλγη....Λογικά αν έχεις άλγη,έχεις και φωσφορικά!Για τα νιτρικά δεν είμαι και 100% σίγουρος,αλλά λογικά κάποια στιγμή και αφού σταθεροποιηθεί το σύστημα θα πέσουν...βάζε και 2 φορές την εβδομάδα ζωντανά βακτήρια από 1-2 ml...θα βοηθήσουν πολύ στο θέμα των νιτρικών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι emerald είναι όλα τα λεφτά!Ωστόσο μέτρα και τα νιτρώδη σου....είναι πιο τοξικά και δεν τα θέλουμε σε καμία περίπτωση μέσα στο ενυδρείο....!Εγώ εχτές μέτρησα και είχα 0,1 και έπαθα εγκεφαλικό!!!Ένας πολύ καλός και guarantee τρόπος καταπολέμησης τους είναι τα ζωντανά βακτήρια και οι συχνές αλλαγές νερού!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι emerald είναι όλα τα λεφτά!Ωστόσο μέτρα και τα νιτρώδη σου....είναι πιο τοξικά και δεν τα θέλουμε σε καμία περίπτωση μέσα στο ενυδρείο....!Εγώ εχτές μέτρησα και είχα 0,1 και έπαθα εγκεφαλικό!!!Ένας πολύ καλός και guarantee τρόπος καταπολέμησης τους είναι τα ζωντανά βακτήρια και οι συχνές αλλαγές νερού!

- Αμμωνια και Νιτρωδη δεν εχω σίγουρα κια τσεκαρισμενα. Ανεβασα πριν 3 εβοδμαδες που χαλασα τη βιολογια μου και σ' αυτο ευθυνονται μαλλον τα γρασιδια και το κυανο αλλά είμαι καθαρος πλεον.

- Βακτηρια αλλαξα την Παρασκευη σε Special Blend και προστεθηκαν 10ml με την αλλαγη νερου, με ταυτοχρονη αλλαγη του ανθρακα και του αντιφωσφορου και της αφαιρεσης του μισου βιολογικου υλικου. Επομενη προσθηκη 5ml το Σαββατο που μας ερχεται με την επομενη αλλαγη νερου. Και μετά 2ml καθε Σαββατο για τον επομενο μηνα και βλεπουμε.

- Το emerald αν ειναι reef safe και συμβατο με τα ζωντανα μου να ψαξω να παραγγειλω απ εξω ενα.

Προτασεις για προσθηκη αλλων ζωντανων που τρωνε γρασιδι ??? (εκτος απ' τους Γερμανους που θα φανε μεθαυριο !! :P )

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να φταίει στις χαμηλές μετρήσεις που πήρα σήμερα το απόγευμα ?

Μετρώντας με τα υγρά τέστ της Salifert μετά από αλλαγή νερού 15% πήρα Ca=370 και Mg=1080 με Sal=1024, Temp=26,6oC και kH=7,7 !

Παρότι προχτές Δευτέρα είχε προηγηθεί αλλαγή νερού κατά 20% (δεν είχα πάρει μετρήσεις) τα νούμερα μου φάνηκαν πολύ χαμηλά.

Μετρώντας λοιπόν το νερό της προετοιμασίας αφού δεν χρησιμοποίησα τα τελευταία 2-3 λίτρα (κατακάθια αλάτου στον πάτο) βρήκα 390 ασβέστιο.

Έτσι ξεκίνησα το διάβασμα για τα αλάτια, τηνκσ Aiolos αλλά και ValesRed για το θέμα με το λιώσιμο του αλάτου και το kH αφού διαπίστωσα στο ότι

Το νερό που προετοιμασίας στο δοχείο με τον κυκλοφορητή είναι σε θερμοκρασία 28-30οC τις τελευταίες 48+ ώρες και

σε συνδιασμό με το αλάτι της Grotech που οι κατασκευαστής δίνει μέτρια προς χαμηλά νούμερα μαζί με

το νερό που ήδη είχα στο ενυδρείο μου και παρά την αλλαγή της Δευτέρας τα φραγκάκια έχουν ... ρουφήξει όλο το ασβέστιο και Μαγνήσιο μαζί με τα σαλιγκάρια.

Αλλαγές σε εβδομαδιαία βάση ιδίως τώρα το καλοκαίρι, μικρά συμπληρώματα ιχνοστοιχείων ίσως βοηθήσουν και καλό αλάτι είναι οι λύσεις !!

Οι ποιό έμπειροι ας διορθώσουν αν κάπου έκανα λάθος.,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 σημεια να σταθω αν επιτρεπεις...

1) Γιατι εχεις κατακαθια αλατιού στο δοχειο? Με 30 βαθμους και 24ωρες λιωσιμο και παλι αφηνει υπολειμματα?

2) Ιχνοστοιχεια δεν θα χρησιμοποιουσα ακομα. Ειναι πολυ νεο το ενυδρειο χωρις απαιτητικα κοραλλια ωστε να ριχνεις επιπλεον τροφη. Εξαλλου σε εξαρσεις κυανο και αλγης συνηστουν μαχαιρι στα ιχνοστοιχεια...

3) Τελικα ηθελα 3 πραματα να γραψω... για την αλγη μπορεις να παρεις μια salaria fasiatus small- medium sized...αν πεσεις σε δουλευταρου κανει δουλεια! Το yellow tang ειναι αρκετα ευαισθητο θα ελεγα...ο mithrax ειναι ωραιος μαγκας με προτιμηση στην bubble algea

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 σημεια να σταθω αν επιτρεπεις...

1) Γιατι εχεις κατακαθια αλατιού στο δοχειο? Με 30 βαθμους και 24ωρες λιωσιμο και παλι αφηνει υπολειμματα? Δεν είναι ακριβώς υπολείμματα. Είναι αλάτι που κολλάει στα τζάμια και δημιουργεί κρούστα. Επιπλέον ο κυκλοφορητής δεν έχει δυνατότητα να τραβήξει όλο το νερό μέχρι τον πάτο.

2) Ιχνοστοιχεια δεν θα χρησιμοποιουσα ακομα. Ειναι πολυ νεο το ενυδρειο χωρις απαιτητικα κοραλλια ωστε να ριχνεις επιπλεον τροφη. Εξαλλου σε εξαρσεις κυανο και αλγης συνηστουν μαχαιρι στα ιχνοστοιχεια... Σωστό !

3) Τελικα ηθελα 3 πραματα να γραψω... για την αλγη μπορεις να παρεις μια salaria fasiatus small- medium sized...αν πεσεις σε δουλευταρου κανει δουλεια! Το yellow tang ειναι αρκετα ευαισθητο θα ελεγα...ο mithrax ειναι ωραιος μαγκας με προτιμηση στην bubble algea Thnkz Σε αναζήτηση λοιπόν salarias

Link to comment
Share on other sites

Παρε πολυ δυνατο κυκλοφορητη για το βαρελι που σπας το αλατι.επειδη το δουλεψα αυτο το αλατι,οπτικα τουλαχιστον μετα απο 2 ωριτσες στο βαρελι γινοταν διαυγες νερακι.βεβαια ασχετα απο αυτο η αλλαγη την επομενη μερα παντα.

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Παρε πολυ δυνατο κυκλοφορητη για το βαρελι που σπας το αλατι.επειδη το δουλεψα αυτο το αλατι,οπτικα τουλαχιστον μετα απο 2 ωριτσες στο βαρελι γινοταν διαυγες νερακι.βεβαια ασχετα απο αυτο η αλλαγη την επομενη μερα παντα.

Εκ συντονιστου εν κινηση

Κώστα πρώτη και τελευταία φορά που το αγόρασα.

Πάω ολοταχώς για αγoρά Tropic Marin Pro Reef αφού νομίζω ότι είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου για αυξημένα Ca και Mg

αφού δεν μπορώ να βρω σε καλή τιμή το Red Sea Coral Pro ( τελευταία αγορά 16€ / 2Kgr ) !!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

μα τι εχετε παθει ρε παιδια με το Red Sea Coral Prο?το εχετε για καλο αλατι ενω ολα του τα στοιχεια ουτε φυσιολογικα με τη θαλασσα θεωρουνται και βγαζει κατι 12αρια και 14αρια κεχα...??μονο φυσιολογικο δεν ειναι σε τιμες κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...