Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Αφου σου ειπαν πως δεν πειραζει ζωανθους(πολυποδες) εγω παω πασο,αν και στο παρελθον εχασα μια αποικια απο καμια 10αρια διαφορετικα ειδη.Απο 2 μονο γαριδες,στα 300 λιτρα.Το βραδυ εκαναν παρτυ!!!!!!!!Μολις καταλαβα τι φταιει περιεσωσα πολυ λιγα πραγματα.

Εγω μιλω απο παθημα,κι οχι απο οτι διαβασα απλα σε ενα σαιτ.

Εσυ αποφασιζεις.

ουπς,

αυτό δεν είναι καλό γμτ και δεν θέλω να χάσω τα πολυπς που με τόσο κόπο περιμάζεψα από δω και απο εκεί και τα βλέπω σιγά σιγά να μεγαλώνουν.

Άρε γαριδάκη, άρε γαριδάκη σε βλέπω για υιοθεσία .....

τηνκσ Δίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To συνεργείο καθαρισμού όσο αφορά σαλιγκάρια αλλά και καβούρια ολοκληρώθηκε,

αφού μόλις απέκτησα έναν ερημίτη μεγαλύτερο απ΄ το μεγαλύτερο ψάρι του ενυδρείου μου. :P

Κυκλοφορεί με ένα κέλυφος 3όροφης μεζονέτας από σαλιγκάρι και είναι πολύ μούρη !!

Φωτογραφίες αύριο με το καλό απ' τον νέο ερημίτη αλλά και απ' τα υπόλοιπα ζωντανά.

Καλό βράδυ ....

ps ευχαριστώ Βαγγέλη και πολύχρονος και πάλι

Link to comment
Share on other sites

κωστα αναμενουμε της φωτο

κανε και ενα υp με καινουργιες ληψης απο ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αλήθεια σε ένα ενυδρείο 60L με εξωτερικό μεγάλο φίλτρο 900L, σκιμμερ και εβδομαδιαίες αλλαγές 10-15%, μέχρι πόσα ζωντανά μπορεί να φιλοξενήσει χωρίς πρόβλημα ?

Παραπάνω μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά τα ζωντανά που διαθέτω καθώς και τον εξοπλισμό.

Η αμμωνία μου είναι μηδέν σε μόνιμη βάση, τα νιτρώδη ίσως γίνονται εμφανή κάποιες φορές μετά από μέρες αλλαγής νερού και ταίσματος κατεψυγμένου (αναγκαίο λόγω Cardinal)

ενώ τα ντιρικά μου είναι 25 σταθερά πλέον και ίσως να τσιμπάνε κατά διαστήματα μετά από τάισμα κατεψυγμένου (το είπα και παραπάνω).

Ξεκίνησα την τοποθέτηση από φραγκάκια καθώς φοβάμαι μην γίνει το μοιραίο αφού είμαι στα όρια.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν το ενυδρείο μου θα στρώσει παρά τον υπερπληθυσμό του, αφού είναι μόλις 3 μηνών παρά κάτι

και αν βελτιωθεί η κατάσταση όταν αποχωρίσει το κυανοβακτήριο που με ταλαιπωρεί 2η εβδομάδα μαζί με τα θαμνάκια πρασινάδας

αλλά και την χρήση από Δευτέρα α/ο αφού είναι καθ' οδόν από Αθήνα και από ww ή θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να αποχωριστώ καποιον ψάρη !! :(

Φυσικά επιθυμητό είναι να βάλω ακόμα δυο ψαράκια που θέλω πολύ πολύ, έναν κιτρινιάρη ματάκια γκόμπυ και ένα 6γραμμο ράσσε .... :P

Ευχαριστώ

edit για να μην ψάχνετε, οι κάτοικοι του ενυδρείου μου μέχρι στιγμής ...

Ψάρια: 2x Ocellaris Clownfish + 1x Kaudern's Cardinal + 1x Spotted Cardinal + 1x Blue/Green Reef Chromis + 1x Bicolor Dottyback

Άλλα είδη: 1x Camel Shrimp + 2x Blue Leg Hermit + 1x Nassarius Snail + 2x μωρά Trochus Snails + 2x Turban Snail + 1x Red Sea Star

Κοράλια / Άλλα είδη: Green Polyps, Star Polyps, Green Sinularia, Rusty Gorgonian

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση για να βάλεις τα ψαράκια που θέλεις χωρίς να τα ταλαιπωρήσεις είναι να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο...Σε έχει πιάσει ο πυρετός του καινούργιου ενυδρείου και πληρώνεις τις συνέπειες τώρα.Στόκαρες πολύ και γρήγορα και αυτό δεν διορθώνεται.Το μυστικό συστατικό που κανένας πετσοπάς δεν σου είπε είναι οτι τα θαλασσινά ενυδρεία όπως και όλα τα ενυδρεία πρέπει να τα αφήνουμε να ωριμάσουν.Όχι μέρες αλλά μήνες ίσως και χρόνια.Ευτυχώς που τα κοράλλια σου είναι σκληροπυρηνικά και αντέχουν τις κακουχίες.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα σχέδια που θα βγάλουμε για το νέο σου ενυδρείο ...θα ήθελα να μου φωτογραφήσεις λίγο την πραμάτεια μου γιατί εγώ βγάζω χάλια φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση για να βάλεις τα ψαράκια που θέλεις χωρίς να τα ταλαιπωρήσεις είναι να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο...Σε έχει πιάσει ο πυρετός του καινούργιου ενυδρείου και πληρώνεις τις συνέπειες τώρα.Στόκαρες πολύ και γρήγορα και αυτό δεν διορθώνεται.Το μυστικό συστατικό που κανένας πετσοπάς δεν σου είπε είναι οτι τα θαλασσινά ενυδρεία όπως και όλα τα ενυδρεία πρέπει να τα αφήνουμε να ωριμάσουν.Όχι μέρες αλλά μήνες ίσως και χρόνια.Ευτυχώς που τα κοράλλια σου είναι σκληροπυρηνικά και αντέχουν τις κακουχίες.

Καινούργιο ενυδρείο δεν προβλέπεται άμεσα γιατί η κυρά είναι έτοιμη να απευθυνθεί στο .... δικηγόρο της με το κατιτίς που πάω κάθε μέρα στο σπίτι για το ενυδρείο.

Σήμερα της έχω μια καινούργια α/ο που μόλις παρέλαβα !! :P

Μαζί με τα σχέδια που θα βγάλουμε για το νέο σου ενυδρείο ...θα ήθελα να μου φωτογραφήσεις λίγο την πραμάτεια μου γιατί εγώ βγάζω χάλια φωτογραφίες...

Τα σχέδια που θα βγάλουμε θα είναι για το καινούργιο led φωτιστικό που σκέφτηκα.

Κανόνισέ το για Τετάρτη μετά τις 5μμ για καφέ και ... σεμινάριο με αντάλλαγμα φωτογράφηση με την Olympus !! :)

Σήμερα μετά τις 9μμ περνάς απ΄το γνωστό μέρος για παραλαβή αυτο που ζήτησες από ww, παρελήφθη.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ παρακολουθώντας τηλεόραση κατά τις 2πμ ακούστηκε η αναπλήρωση να λειτουργεί.

Αφού έπιασε την επιθυμητή στάθμη, συνέχισε να γεμίζει νερό το ενυδρείο χωρίς σταματημό και

συνέχισε παρά βρισκόταν ήδη ο αισθητήρας τουλάχιστον 1cm μέσα στο νερό.

Είναι η 2η φορά που συμβαίνει αυτό παρουσία μου. Προφανώς και απουσία μου !!

Τελικά η πρόληψη είναι η καλύτερη λύση αφού χρησιμοποιώ πλέον δοχείο 4L δηλαδή τόσο όσο και να το ρίξει όλο στο ενυδρείο

θα είναι περίπου 1-1,5L περισσότερο απ' όσο πρέπει και ίσα ίσα δεν θα κάνει υπερχείληση..... στο σαλόνι !!

Αν έχει συμβεί και σε άλλους με το ίδιο προιόν της fish-street ας γράψει γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό με τον αισθητήρα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επικίνδυνο πράγμα αυτή η αυτόματη αναπλήρωση όχι μόνο η συγκεκριμένη αλλά όλες ακόμα και οι ακριβές.Ξέρω πολλούς που κάψανε τα ενυδρεία τους απο αυτόματη αναπλήρωση ..κόλλημα στους σένσορες.ή κάικε κάποιο ρελέ..Σκέτος κίνδυνος..αλλά απο την άλλη δεν μπορείς χωρίς αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία: mini reef

Διαστάσεις: 60x30x30

Όγκος: Συνολικά 67L (60 ενυδρειο + 7 φίλτρο)

Ψάρια: 2x Ocellaris Clownfish + 1x Kaudern's Cardinal + 1x Spotted Cardinal + 1x Blue/Green Reef Chromis + 1x Bicolor Dottyback

Άλλα είδη: 1x Camel Shrimp + 2x Blue Leg Hermit + 1x Nassarius Snail + 2x μωρά Trochus Snails + 2x Turban Snail + 1x Red Sea Star

Κοράλια / Άλλα είδη: Green Button Polyps, Star Burst Polyps, Green Sinularia, Rusty Gorgonian

Περιβάλλον: 6,75Kgr Zωντανή άμμος Καραιβικής - 6 Kgr Ζωντανός Bράχος

Φωτισμός: 1x24w Ice White E27/3U 24w 12000oK, 1x14w Sunrise T8 25000oK, 1x LED Reef Bar 9w White 10000ok / Blue 460mn , 1x Blue 4-Led Moonlight

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες white, 10 ώρες w/b LED, 12 ώρες blue, 5 ώρες moonlight ( σε 4 ημερήσιους χρονοδιακόπτες )

Θέρμανση / ψύξη: Temprature controller με 150Watt θερμοστάτη + 2 ανεμιστήρες 120cm σε DIY κατασκευή πλέξυ γκλάς.

Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο JBL CristalProfi e901, εσωτερικό skimmer της Haquoss 300L/h, λάμπα JBL AquaCrystal UV-C 9 watt

Κυκλοφορία: Δυο κυκλοφορητές και σπρέυ μπάρ για την ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του εξ. φίλτρου.

Αυτόματη αναπλήρωση από βοηθητικό δοχείο 4L και βοηθητικό ενυδρείο 28L προετοιμασίας νερού στο έπιπλο.

Ηλεκτρολογική εγκατάσταση με 5 συνολικά χρονοδιακόπτες στο πλαινό μέρος του έπιπλου, ένα πολύπριζο ασφαλείας και ένα UPS αδιάλειπτης τάσης.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω παραπάνω έως τώρα χρησιμοποιούσα νερό βρύσης με φίλτρο για τις αλλαγές καθώς και απιονισμένο για την αναπλήρωση.

Δυστυχώς οι μετρήσεις TDS ήταν απογοητευτικές αλλά και τα προβλήματα αλεπάλληλα όπως κυανοβακτήριο, άλγες, γρασιδάκι κτλ

Στην περιοχή που κατοικώ ( δήμος Θερμαικού) υπάρχει έντονο πρόβλημα λυψυδρίας ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες

που κόβεται το νερό για ώρες καθημερινά.

Η αντίστροφη όσμωση για λόγους ποιότητας και ασφάλειας είναι μονόδρομος στο θαλασσινό όμως σκεπτόμενος

την μείωση του σπαταλόμενου νερού σε συνδιασμό την εξοικονόμιση χρημάτων σε αλάτια κατέληξα να συνδιάσω

την χρήση φυσικού θαλασσινού νερού για τις αλλαγές με αντίστρωφη όσμωση μόνο για αναπλήρωση και

συμπληρωμα στο θαλασσινό για τη σωστή αλατότητα.

Έτσι αγοράστηκε η αντίστροφη όσμωση με flush kit και μανόμετρο από ww και ευχαριστώ πολύ για την άμεση και άψογη εξυπηρέτηση

καθώς χτες Κυριακή βρισκόμενος στην Χαλκιδική και στη μύτη του 1ου ποδιού (Καλλάνδρα/Ποσείδι) συνέλλεξα τα πρώτα 40L νερό θαλασσινό.

Οι μετρήσεις έδειξαν με υγρά τέστ της Salifert " Sal:1030, pH:8.13, kH:8.6, Ca:420, Mg:1260 " και TDS:1 με TDSmeter.

Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή 20L (1/3) με το θαλασσινό και φαίνεται τα ζωντανά να το απολαύσανε.

Θα φανεί ωστόσο και αύριο με τα μαλακά κοραλάκια (φραγκάκια) αλλά και με το κυανοβακτήριο που με ταλαιπωρεί.

Έτσι μπορώ να έχω και τη συνείδησή μου ήσυχη με το θέμα της λυψυδρίας κάνοντας περορισμένη χρήση της α/ο και

στην τσέπη τα χρήματα απ' τα αλάτια αλλά και προσφέροντας στα ζωντανά μου ένα πραγματικό θαλασσινό νερό.

Καλό βράδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

κρατησες και νερο για αλλη αλλαγη?πως εισαι σιγουρος οτι δεν πεθανε το νερο?πως το διατηρεις?

Link to comment
Share on other sites

κρατησες και νερο για αλλη αλλαγη?πως εισαι σιγουρος οτι δεν πεθανε το νερο?πως το διατηρεις?

Κώστα καλημέρα,

σε βρήκα ξύπνιο και δραστήριο για ερωτήσεις :)

Το νερό φορτώθηκε την ώρα αναχώρησης από Χαλκιδική στις 21:00 το βράδυ σε δοχεία pet από ψύκτη νερού και ταξίδεψε κατευθείαν στο σπίτι. Εκεί το μισό νερό (20L) μπήκε στο βοηθητικό ενυδρείο, διορθώθηκε η αλατότητα με απιονισμένο και παρέμεινε όλη νύχτα με κυκλοφορητή σε λειτουργία έως σήμερα το απόγευμα όπου έγινε και η αλλαγή αλλά και η καθαριότητα του εξ. φίλτρου αλλά και

οι μετρήσεις που ανέφερα παραπάνω.

Μετα την αλλαγή νερού, το υπόλοιπο νερό 20L τοποθετήθηκε στο βοηθητικό ενυδρείο με τον κυκλοφορητή για μέχρι την Πέμπτη που σκοπεύω να κάνω την επόμενη αλλαγή και μετά την Κυριακή σκοπεύω να πάω για φορτωτική ..... νερού !

Καμμιά ιδέα, παρατήρηση σχετικά με την αποθήκευση, κάτι μεμπτό ?

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

το βοηθητικο ενυδρειο εκτος απο κυκλοφορητη τι αλλο εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

το βοηθητικο ενυδρειο εκτος απο κυκλοφορητη τι αλλο εχει μεσα?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75812&view=findpost&p=668279

Κώστα,

το βοηθητικό ενυδρείο είναι ένα DIY δοχείο στήλη 28L κάτω στο έπιπλο,

με σκοπό της προετοιμασία νερού για αλλαγές.

Δεν συνδέεται με το κυρίως ενυδρείο, παρά μόνο βρίσκεται ένας κυκλοφορητής για οξυγόνωση καθώς και

ακόμα ένας κυκλοφορητής/αντλία με υψωμετρικό 2μ για μεταφορά του νερού στο κυρίως ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θαλασσινο νερο που περιεχει βιολογια θα το εκανα αμεσα αλλαγη νερου.ΔΕΝ θα το κρατουσα.μπορει να βαζεις κυκλοφορητη για να μην μενει στασιμο,αλλα το δοχειο σου δεν εχει βιολογια αλλαη εκτος του συγκεκριμενου νερου οποτε.......

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Εγω θαλασσινο νερο που περιεχει βιολογια θα το εκανα αμεσα αλλαγη νερου.ΔΕΝ θα το κρατουσα.μπορει να βαζεις κυκλοφορητη για να μην μενει στασιμο,αλλα το δοχειο σου δεν εχει βιολογια αλλαη εκτος του συγκεκριμενου νερου οποτε.......

Εκ συντονιστου εν κινηση

οκ Κώστα, ευχαριστώ για την τοποθέτηση και

μάλλον θα προχωρήσω σε συλλογή θαλασσινού κάθε Κυριακή, με αυθημερών αλλαγή νερού στο ενυδρείο μου 20L (1/3) που είναι9 πολύ καλό αναλογικά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την εμπειρια που ειχα... Περυσι το καλοκαιρι εκανα εβδομαδιαιες αλλαγες νερου απο Βουρβουρου. Ολα πηγαιναν μια χαρα. Το συνεεχισα και το χειμωνα.. Επαιρνα νερο, το εφαιρνα θεσσαλονικη, το αραιωνα να φτασει στα 1.025 και φουντο μεσα στο ενυδρειο.

Την τελευταια φορα εφτασα πολυ αργα απο Βουρβουρου, το αφησα το νερο στην αποθηκη με κυκλοφορια και την επομενη μερα το μεσημερι εκανα την αλλαγη. Αυτο που παρατηρησα ηταν οτι το κυπελακι του MCE600 τρελαθηκε στον αφρο! Οποτε κατι παιζει!

Συμπερασμα, οταν λεμε νερακι φρεεεεσκο...εννοουμε φρεσκο!! Το πολυ 2.5 ωρες περιθωριο μου δινω...

Link to comment
Share on other sites

TDS(Ολικά Διαλυμένα Στερεά) στο θαλασσινό νερό είναι πολύ υψηλό και οδηγεί σε error εκτός αν έχει τόσα πολλά ψηφία.Αδύνατο να βγάλει 1 ή το TDSόμετρο σου θέλει ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτως αλεξανδρε.ειναι αδυνατο να παρεις μετρηση με tds σε θαλασσινο νερο.ασε που πρεπει να ξεπλυθει ιδιαιτερα καλα μετα το ηλεκτροδιο του για ευνοητους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Με θαλασσινο νερο εμενα βγαζει error...

ετσι χαλανε τα tds......συνεχιστε να μετρατε θαλασσινο νερο,και θα τα παρετε στα χερια στην κυριολεξια......
Link to comment
Share on other sites

ετσι χαλανε τα tds......συνεχιστε να μετρατε θαλασσινο νερο,και θα τα παρετε στα χερια στην κυριολεξια......

:bigemo_harabe_net-134: στην βρύση αμέσως πριν την μέτρηση του θαλασσινού έδειξε 700+ και στη συνέχεια στο θαλασσινό 1

Μάλλον το tds meter μου αντί για error δείχνει 1 ....

Λάθος λοιπόν η μέτρηση του θαλασινού για TDS, τσάμπα χάρηκα ....

thnks Κυριοι

Link to comment
Share on other sites

Καλά πως σου ήρθε να μετράς TDS σε θαλασσινό νερό?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, Κώστα, Αλέξη και υπόλοιποι

να με συγχωρείτε διότι είμαι μόλις 2 1/2 μήνες στο άθλημα του ενυδρείου και προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες από παντού και με κάθε τρόπο,

παρά ταύτα και χαζομάρες πράττω αλλά και βλακείες ρωτάω μέσα στην ασχετοσύνη μου.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την όλη βοήθεια που μου παρέχετε !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...