Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Εγώ θα πω μια αλήθεια που διαπίστωσα σήμερα μετά από αλλαγή νερού 35 λίτρα από θάλασσα...η διαφορά είναι ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙ-Α με τα αλάτια και με το νερό που παρασκευάζουμε εμείς από το νεράκι της φύσης....ειλικρινά δεν είχα δει ποτέ μου τα κοράλλια μου τόσο τουμπανιασμένα και μάλλον πάω για ιοθέτηση της συγκεκριμένης μεθόδου....απλά θα προσθέσω μια UV γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάρεις από την θάλασσα....!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37943

Εδω εχει και το αναλογο θεμα το φορουμ μας! Ειναι πολλοι αυτοι που το κανουν, αλλα θελει προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Κι επισης για Salaria Fasciatus οχι σονι και καλα μεγαλη... οι μικρες πιστευω καλυτερη δουλεια...ισως το αισθημα της επιβιωσης? Η μεγαλη που εχω αραζει αρκετη ωρα.. Η μικρη που ειχα παλια ηταν σκυλι!

Link to comment
Share on other sites

Κι επισης για Salaria Fasciatus οχι σονι και καλα μεγαλη... οι μικρες πιστευω καλυτερη δουλεια...ισως το αισθημα της επιβιωσης? Η μεγαλη που εχω αραζει αρκετη ωρα.. Η μικρη που ειχα παλια ηταν σκυλι!

Καλησπέρα,

μιλάς για αυτό το ζωάκι ?

Είναι πολύ καλό και νιμίζω ότι θα ταιριάσει και στο μινι μου μια χαρά.

Άντε τώρα να δω από που θα βρω να αγοράσω .....

thnks για τις πληροφορίες του θαλασσινού νερού, ήδη έχω προχωρήσει σε συλλογή νερού από Χαλκιδική αλλά

δεν μπορώ σε μόνιμη βάση, οπότε ... thnks και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι το ψαράκι!

Αν πετύχεις και λαίμαργο είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέες φώτος από τα ζωντάνα μετά τον πόλεμο με το κυανό .....

Ναι τελικά νίκησα !!

post-49980-0-08810200-1341344797_thumb.jpg

post-49980-0-95657300-1341344851_thumb.jpg post-49980-0-66519100-1341344978_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

και μερικές ακόμα

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς καταπολεμησες το κυανο;εχει αρχίσει και κάνει την εμφάνιση του στον κύβο μου και αρχίζουν να παίζουν τα νεύρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς καταπολεμησες το κυανο;εχει αρχίσει και κάνει την εμφάνιση του στον κύβο μου και αρχίζουν να παίζουν τα νεύρα μου!!!

Μετά από 5 εβδομάδες υπομονή και προσπάθεια με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, περιορισμένο τάισμα,

μείωση φωτοπεριόδου, μαγικά ματζούνια (λίγο) και .... ένα ευχέλαιο

πήρα ένα Chemiclean από το e-bay και ησύχασα.

Πάτησα μια δόση με κλειστό σκίμμερ και εκτός τον άνθρακα για 24h με χρήση αεραντλίας στο φούλ,

στη συνέχεια άνοιξα σκιμμερ και επανατοποθέτησα τον άνθρακα.

Μετά 24h έκανα αλλαγή νερού 1/3 με θαλασσινό και συμπλήρωμα βακτήρια.

Στη συνέχεια έκανα μια σκούπα βυθού ότι είχε απομείνει διότι είχε απομείνει αρκετό διαλυμένο αλλά άσχημο και

έκανα άλλη μια δόση όλα τα παραπάνω ..... σαν 2η γύρα

Κυανό τέλος με ασφάλεια και έμεινε και στη συσκευασία τόσο για άλλες 10 φορές.

Πολύ υπομονή φίλε μου, θα είσαι τυχερός αν φύγει χωρίς χημικά. Καλή τύχη πάντως !!

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεί και απο κοντά και μου αρέσει πολύ το ριφάκι σου.Πολύ αθόρυβο και φτιαγμένο με πολύ DIY και μεράκι.Αφού ο Κωνσταντίνος το αγαπάει πολύ και μόνο που δεν το παίρνει να κοιμάται και μαζί του!Άνοιξε χώρο για μια εφίλια γείτονα γιατί ετοιμάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα στοιχεία του μίνι ρίφ μου στα 60L και μια φωτογραφία με το κυανό στις αρχές του που είχε αρχίσει να καλύπτει τον αραγωνίτη.

Με πολύ προσπάθεια και συχνά συφοναρίσματα παρέμεινε στον αραγωνίτη και μόλις ήρθε το Chemi ...... μπουρλότο !!!

Άλεξ, έφαγα τον τόπο αλλά Ευφυλία φραγκάκι δε βρήκα. Θα πάρω μάλλον και μια ξενία απ' τον Αίολο (είναι το καλύτερο παιδί της πόλης) και

θα είμαι κομπλέ για τον καλοκαίρι.

Από Σεπτέμβρη με βλέπω σε αναβάθμιση γιατί έρχεται το και τρελό Led φωτιστικό.

Άντε κόψε, κόψεεεεεεεε

ps Ευχαριστώ πολύ όλους για την αμέριστη βοήθεια και ιδίως τον γείτονα Άλξ για τις πολύτιμες συμβουλές του.

Link to comment
Share on other sites

Μπιπ μπιπ ευχαριστώ για το tip με το chemiclean,δεν ήξερα καν ότι υπάρχει!αύριο κιόλας κάνω αγορά!το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι έχω sugar sized αραγωνιτη και αν κάνω σκούπα βυθού θα τα κάνω όλα σαλάτα....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Road αν θες Xenia σαν αυτη που εδωσα στον Αλεξ και τον Βαγγελη ,εχω ενα μεγαλο κομματι να σου δωσω αν θες...βασικα ενα μινι δεντρακι :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Road αν θες Xenia σαν αυτη που εδωσα στον αλεξ και τον βαγγελη ,εχω ενα μεγαλο κομματι να σου δωσω αν θες...βασικα ενα μινι δεντρακι :bigemo_harabe_net-134:

Εγώ;;;;θέλω και γώωωωωωωω....!!!!είναι ένα από τα κοράλλια που λείπουν από το ενυδρείο μου!θα ήθελα μια blue xenia μη pulsin,αλλά που τέτοια τύχη εδώ στο ελαντα....!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η αποικια μεγαλωνει,αυτη που εχω ειναι λευκη pulshing αλλα βλεπω εισαι Αθηνα και τετοια εποχη λιγο δυσκολα να την παλεψει σε ταξιδι,ασε που ειμαι πνιγμενος μεχρι 15αυγουστο,αν θες απο Σεπτεμβρη φυσικα και να σου στειλω οση θες!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι έχω sugar sized αραγωνιτη και αν κάνω σκούπα βυθού θα τα κάνω όλα σαλάτα....

O αραγωνίτης μου είναι size άχνη ζάχαρη. Με τα συγχωρήσεως, κλ@νει ο Chromis και σηκώνει σκόνη. :P Δεν θα έχεις κανένα προβλημα !! Αν αποφασίσεις να αγοράσεις θα σου κοστίσει γύρω στα 19€ μεζί με την αποστολή αν θυμάμαι καλά. Αν θες να σου πω από που το πήρα σφύρα να δω αύριο απ το μαγαζί .....

Φιλε Road αν θες Xenia σαν αυτη που εδωσα στον Αλεξ και τον Βαγγελη ,εχω ενα μεγαλο κομματι να σου δωσω αν θες...βασικα ενα μινι δεντρακι :bigemo_harabe_net-134:

Το ξέρω ότι εσύ είσαι αυτός που μοιράζει ξενίες μου το σφύριξαν !

Όμως επειδή πρόλαβες και πήρες την Eyphylia paradivisa του Κώστα, εννοείται ότι θα σου πάρω την Ξενία !! axaxax

Ευχαριστώ ρε συ φίλε John ..

Εγώ;;;;θέλω και γώωωωωωωω....!!!!είναι ένα από τα κοράλλια που λείπουν από το ενυδρείο μου!θα ήθελα μια blue xenia μη pulsin,αλλά που τέτοια τύχη εδώ στο ελαντα....!

Εσύ ξεκίνα θεραπεία με το κυανό, όπως έκανα κι εγώ και πήγα πίσω 5 εβδομάδες και μετά βλέπουμε.

Άντε μπορεί να σου κόψω ( οΆλεξ δλδ που τα καταφέρνει) κανα φραγκάκι απ΄την καινούργια μου Ξενία !! :)

Μα τι ωραία, πέντε άνθρωποι μοιράζονται το αγαπημένο του χόμπυ και κοίτα να δεις .....

Μπράβο ρε μάγκες και ευχαριστώ για χιλιοστή φορά όμως .....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οχι δεν πηρα εγω καμια eyphyllia του Κωστα! μαλλον μπερδευεσε.. δεν πειραζει!

Μεχρι και την Πεμπτη θα ειμαι Θεσσαλονικη και ειμαι σπιτι (Βουλγαρη) περιπου στις 7 με 8 το απογευμα,οποτε κερναω καφεδακι αν σε βολευει και να σου δωσω ενα πλατανι... :bigemo_harabe_net-64:

Στειλε πμ να συννεοηθουμε.. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην αρχή η μα@Λ@κι@ και είναι σε μερικά σημεια κόκκινη και σε αλλά ακόμα κίτρινη....γλειωδης όσο δεν πάει...μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει το παραμικρό γιατί για καλή μου τύχη ξεκίνησε από τις ενώσεις του τζαμιού και είναι μακριά από τον βράχο!στείλε μου ΠΜ αύριο το λινκ να το πάρω στα καπάκια!σκούπα έχω από το 380αρι μου το γλυκό!έχω και μπόλικες αεραντλιες!Ε ρε γλέντια!!!ρε συ,ειναιΑΠΟΛΥΤΑ reef safe;μην πάρω τα κοράλλια μου στο χέρι...όχι τίποτε άλλο,είναι πολλά!!!

Υ.Γ. Γουστάρω αν και Αθήναιος (κρατάω από δράμα όμως) το σαλονικιοτικο μεράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην αρχή η μα@Λ@κι@ και είναι σε μερικά σημεια κόκκινη και σε αλλά ακόμα κίτρινη....γλειωδης όσο δεν πάει...μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει το παραμικρό γιατί για καλή μου τύχη ξεκίνησε από τις ενώσεις του τζαμιού και είναι μακριά από τον βράχο!στείλε μου ΠΜ αύριο το λινκ να το πάρω στα καπάκια!σκούπα έχω από το 380αρι μου το γλυκό!έχω και μπόλικες αεραντλιες!Ε ρε γλέντια!!!ρε συ,ειναιΑΠΟΛΥΤΑ reef safe;μην πάρω τα κοράλλια μου στο χέρι...όχι τίποτε άλλο,είναι πολλά!!!

Υ.Γ. Γουστάρω αν και Αθήναιος (κρατάω από δράμα όμως) το σαλονικιοτικο μεράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οχι δεν πηρα εγω καμια eyphyllia του Κωστα! μαλλον μπερδευεσε.. δεν πειραζει!

Μεχρι και την Πεμπτη θα ειμαι Θεσσαλονικη και ειμαι σπιτι (Βουλγαρη) περιπου στις 7 με 8 το απογευμα,οποτε κερναω καφεδακι αν σε βολευει και να σου δωσω ενα πλατανι... :bigemo_harabe_net-64:

Στειλε πμ να συννεοηθουμε.. :bigemo_harabe_net-82:

Άλλος θα τη τσίμπησε την Ευφυλία gmt

Είσαι κοντά, ξεκινάω, σε 10' είμαι εκεί ....... :P

Έχεις πμ ;)

τηνκσ και πάλι

στείλε μου ΠΜ αύριο το λινκ να το πάρω στα καπάκια!

!!ρε συ,ειναιΑΠΟΛΥΤΑ reef safe;μην πάρω τα κοράλλια μου στο χέρι...όχι τίποτε άλλο,είναι πολλά!!!

Θα σου στείλω αύριο το λινκ απ το μαγαζί.

Προσοχή όπως λέει και το σκεύασμα επάνω δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε ζημία μπορεί να προκληθεί.

Μην με βρίζεις σε περίπτωση ατυχήματος ... θα μου κακοφανεί !! Θα το τρέξεις με δική σου ευθύνη ....

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Είναι στην αρχή η μα@Λ@κι@ και είναι σε μερικά σημεια κόκκινη και σε αλλά ακόμα κίτρινη....γλειωδης όσο δεν πάει...μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει το παραμικρό γιατί για καλή μου τύχη ξεκίνησε από τις ενώσεις του τζαμιού και είναι μακριά από τον βράχο!στείλε μου ΠΜ αύριο το λινκ να το πάρω στα καπάκια!σκούπα έχω από το 380αρι μου το γλυκό!έχω και μπόλικες αεραντλιες!Ε ρε γλέντια!!!ρε συ,ειναιΑΠΟΛΥΤΑ reef safe;μην πάρω τα κοράλλια μου στο χέρι...όχι τίποτε άλλο,είναι πολλά!!!

Υ.Γ. Γουστάρω αν και Αθήναιος (κρατάω από δράμα όμως) το σαλονικιοτικο μεράκι σας!

Απολυτα reef safe... την προηγουμενη εβδομαδα καθαρισα και γω με το ιδιο προιον... μαγικο ματζουνι σε λεω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κολοκινητο διπλά ποστ βαράει!

Φιλε δεν πειραζει ετσι ειναι η τεχνολογια,μονο προσοχη πλζ στις εκφρασεις μας για να μην μας την πουν και να μη χαλαμε και το ομορφο θεμα του φιλου Κωνσταντινου!

Κωσταντινε.. μη γκρινιζεις για την εφυλια... ο γειτονας σου καραδοκει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ξεφυγε κατι εδω...

Βασικα οι οδηγιες του chemiclean που εδωσε ο φιλος παραπανω ειναι λιγο λαθος (σε σχεση με ο,τι λεει η εταιρια) Η εταιρια λεει βγαζεις uv,skimer φιλτρα κτλ....

Βαζεις το φαρμακο, 2 μερες αφηνει να δρασει, κι οχι μια.... Κανεις μια γερη δοση αλλαγη νερου 20% (εγω προτεινω παραπανω) και μετα ..την 3η μερα, ανοιγεις σκιμερ και βαζεις ανθρακα.

Ετσι θα γλιτωνες την δευτερη χρηση...Τωρα, για να σου πετυχε η συνταγη σημαινει οτι υπαρχουν κι αλλοι τροποι.. I stick to the rules προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γείτονας πήγε για ύπνο ή το παίζει Γιαπωνέζος, αν και δε νομίζω.

Μεγαλώνει την Ευφυλία του και μόλις την κάνει τούμπανο με τα μαγικά ματζούνια και τα εξεληγμένα συστήματα balling αν το λέω καλά

θα μου παραχωρήσει ένα φραγκάκι της ..... ΝΑΑΑΑ με το συμπάθιο.

Άρε γείτονα με τις υποσχέσεις σου ...

ps Η κινέζικη (fish-street) αυτόματη αναπλήρωσή μου χάλασε και πάλι, οπότε μάλλον πάω για αντιγραφή της πλακέτας σου και σε 12voltη να τελειώνω !

Σας ξεφυγε κατι εδω...

Βασικα οι οδηγιες του chemiclean που εδωσε ο φιλος παραπανω ειναι λιγο λαθος (σε σχεση με ο,τι λεει η εταιρια) Η εταιρια λεει βγαζεις uv,skimer φιλτρα κτλ....

Βαζεις το φαρμακο, 2 μερες αφηνει να δρασει, κι οχι μια.... Κανεις μια γερη δοση αλλαγη νερου 20% (εγω προτεινω παραπανω) και μετα ..την 3η μερα, ανοιγεις σκιμερ και βαζεις ανθρακα.

Ετσι θα γλιτωνες την δευτερη χρηση...Τωρα, για να σου πετυχε η συνταγη σημαινει οτι υπαρχουν κι αλλοι τροποι.. I stick to the rules προσωπικα.

Γείτονα, πάρε σε παρακαλώ το κουτί και ξαναδιάβασε τις οδηγίες για να γλιτώσω την αντιγραφή όλου του κατεβατού ....

pls χωρίς αντιπαράθεση, ακολούθησα πιστότατατατα τις οδηγίες ....

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...