Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Σας ξεφυγε κατι εδω...

Βασικα οι οδηγιες του chemiclean που εδωσε ο φιλος παραπανω ειναι λιγο λαθος (σε σχεση με ο,τι λεει η εταιρια) Η εταιρια λεει βγαζεις uv,skimer φιλτρα κτλ....

Βαζεις το φαρμακο, 2 μερες αφηνει να δρασει, κι οχι μια.... Κανεις μια γερη δοση αλλαγη νερου 20% (εγω προτεινω παραπανω) και μετα ..την 3η μερα, ανοιγεις σκιμερ και βαζεις ανθρακα.

Ετσι θα γλιτωνες την δευτερη χρηση...Τωρα, για να σου πετυχε η συνταγη σημαινει οτι υπαρχουν κι αλλοι τροποι.. I stick to the rules προσωπικα.

Ηρθες και εβαλες τα πραγματα στη θεση τους!!!! Ευγε τεκνον μου!!!

:bigemo_harabe_net-145:

Κωνστανινε, οταν εβαλες μπροστα τοο σκιμερ δεν πλυμμηρισες??? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω εδινα Xenia οχι την λευκη ομως που ειναι pulsing σαν τρελη... η δικη μου (τρισεγγονο του Αιολου εννοειται) αν κλεισεις κυκλοφορια κανει τη χαρακτηριστικη κινηση...

Ειχα αγγελια αλλα με τα λιγα και τα πολλα,ας μην επαναφερουμε το θεμα, στο σπιτι του κρεμασμενου δε μιλαμε για σχοινι...κτλκτλκλτ.... Αν θελεις απο μενα...ΣΦΥΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ηρθες και εβαλες τα πραγματα στη θεση τους!!!! Ευγε τεκνον μου!!!

:bigemo_harabe_net-145:

Απολο αυτο κραταω μονο το φιλακι σου!! Ε δεν μπορουσα να μην πω αυτο που ξερω εδω..Ισως γιαυτο δεν εφυγε ολο με την πρωτη φορα και χρειαστηκε δευτερη.. Και θυμασαι στου Χρηστου το ενυδρειο?! Το απογευμα της δευτερης μερας αστραψε το ενυδρειο... Τυχαιο?!

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε τα εχουμε πει... οταν δινεις..ΔΙΝΕΙΣ. Τελος. τα λογια ειναι περιτα για χομπιστες σαν και εσενα και δεν ευλογαμε τα γενια μας..

Link to comment
Share on other sites

Απολο αυτο κραταω μονο το φιλακι σου!! Ε δεν μπορουσα να μην πω αυτο που ξερω εδω..Ισως γιαυτο δεν εφυγε ολο με την πρωτη φορα και χρειαστηκε δευτερη.. Και θυμασαι στου Χρηστου το ενυδρειο?! Το απογευμα της δευτερης μερας αστραψε το ενυδρειο... Τυχαιο?!

Ναι ωντος παιδια... στου γαμπρου μου το ενυδρειο που το ειχε λιγο παραμελημενο λογω δουλειας δεν εβλεπες τιποτα αλλο εκτος απο κυανο... chemiclean και καθαρισε σε 2 μερες ειδε το φως το αληθινο!!!

Κωνσταντινε ποση φωτοπεριοδο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Γουστάρω αν και Αθήναιος (κρατάω από δράμα όμως) το σαλονικιοτικο μεράκι σας!

Μακαρι να σουν απο δω να σου εδινα το Chemiclean...

Ειναι χαζομαρα να πληρωνεις ενα καρο λεφτα για μια-δυο δοσεις...

Εδω πανω εχουμε κανει ενα Chemiclean κιτ.... Φαρμακο+Ξυλοπετρα+Αεραντλια(για οποιον δεν εχει) και παει απο σπιτι σε σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σουν απο δω να σου εδινα το Chemiclean...

Ειναι χαζομαρα να πληρωνεις ενα καρο λεφτα για μια-δυο δοσεις...

Εδω πανω εχουμε κανει ενα Chemiclean κιτ.... Φαρμακο+Ξυλοπετρα+Αεραντλια(για οποιον δεν εχει) και παει απο σπιτι σε σπιτι!

Της επι χρημασι διδομενης γυναικως το κικλειδωμα... :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Μην κατονομασετε τον νταβατζη ομως και θιχτει κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε όμως οι οδηγίες είναι σαφείς, εκτός και αν δεν χρησιμποιήσαμε το μπλέ κουτάκι για κυανοβακτήρια όπως γράφει.

"After 48 hours, repeat if needed" Η θεραπεία κρατάει 48h και μετά μπορεί να την επαναλάβουμε. Και συνεχίζει :

"Turn off protein skimmer, UV sterilizer and/or ozonizer and remove Chemi-Pure or carbon filtration for 24 hours following each use.

During use maintain tank oxygen level with airstone ......."

Είναι λοιπόν σαφές ότι η θεραπεία κρατάει 48h όμως τις πρώτες 24h κάνουμε χρήση αεραντλίας με κλειστά σκιμμερ και εκτός το φίλτρο άνθρακα.

Προφανώς γιαυτό είχατε πλημμύρες κάτι που δε συνέβει σε μένα, παρά του ότι είχα αυξημένη ροή στο μικρό εσωτερικό μίνι σκίμμερ μου,

όμως με λίγη προσοχή όλα καλά και χωρίς να είμαι από πάνω του.

Επιπλέον φοβάμαι ότι δεν ήταν πολύ ασφαλές να μείνετε χωρίς σκίμμερ 48h και ας εξαφανίστηκε το κυανό απ ευθείας και όχι με δεύτερη γύρα.

Μπορεί να κάνω λάθος ή να κατάλαβα λάθος μεταφράζοντας τον Αμερικάνο, σόρρυ προκαταβολικά.

Η ουσία είναι ότι ξεμπερδέψαμε απ΄το κυανό αυτή τη φορά με ασφάλεια.

Καλή επιτυχία σε όποιον το επιχειρήσει.

Βαλεντίνε γιατί δε μιλάς και περίμενα 10 ημέρες απ' το Αμέρικα το προιόν ??? :P

Γιάννη, φωτοπερίοδο είχα 10h και τις πήγα πλέον στις 7h συνολικά + 4h το moonlight γιατί έβαλα και μια LED bar που γουστάρει η Σινουλάρια και έγινε τούμπανο σε 1 μήνα !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανθρωπινο να μοιραζεις και να μοιραζεσε,και ειδικα οταν ανθρωποι απο την ιδια πολη μοιραζομαστε την τρελλα μας για το χομπυ μας,ειναι χαρα να δινεις και να βρισκεις αντικρυσμα,στη θεση του Κωνσταντινου ειμαι και γω εισαι και εσυ ειμαστε ολοι μας.. σε καναν δεν περισευει το χρημα να δινει 50-60 ευρω για ενα κοραλακι ( οπως ειδα σημερα ενα βραχακι με 2 μανιταρια στα 60 ευρω σε γνωστο μαγαζι της πολης και επαθα εγκεφαλικο) ολοι εχουμε υποχρεωσεις και παιδια εφοριες κτλ.. οποτε το να μοιραζομαστε ειναι κατι που μας κραταει σε αυτο το χομπυ δυνατους γιατι ξερουμε οτι σε μια στραβη εχουμε καποιον να μας βοηθησει και να βοηθηθει οταν και εκεινος θα το χρειαστει!

Αυτα,αρκετα χαλασαμε το θεμα του φιλου Κωνσταντινου και εγω πρωτος ζητω συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

...

Η ουσία είναι ότι ξεμπερδέψαμε απ΄το κυανό αυτή τη φορά με ασφάλεια.

Καλή επιτυχία σε όποιον το επιχειρήσει.

Βαλεντίνε γιατί δε μιλάς και περίμενα 10 ημέρες απ' το Αμέρικα το προιόν ??? :P

Γιάννη, φωτοπερίοδο είχα 10h και τις πήγα πλέον στις 7h συνολικά + 4h το moonlight γιατί έβαλα και μια LED bar που γουστάρει η Σινουλάρια και έγινε τούμπανο σε 1 μήνα !!

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο.. οτι ξεμπερδεψαμε... ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε..

Δηλ εγω που ειμαι με 8 ωρες συνολικα μαζι με την ανατολη δυση ειμαι λιγο?? να το ανεβασω σταδιακα??

Link to comment
Share on other sites

Υπ' όψιν ότι έχει μείνει από το καινούργιο Chemi Clean που παρέλαβα προχτές το περισσότερο προιόν

αφού χρησιμοποίησα μόλις 2x 2 κουταλάκια/μεζούρες για το 60L ενυδρείο μου και

όποιος απ΄ την Θεσσαλονίκη ή τα περίχωρα επείγεται και θέλει να τον εξυπηρετήσω απλά στέλνει pm

να το πάρει και να κάνει την δουλειά του άμεσα και ανέξοδα !!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ εγω που ειμαι με 8 ωρες συνολικα μαζι με την ανατολη δυση ειμαι λιγο?? να το ανεβασω σταδιακα??

Γιάννη νομίζω ότι 8h είναι σωστά να έχεις συνολικά φωτοπερίοδο. Ρώτα κανα παλιότερο όμως ....

Εγώ έχω 7h (πλήρη φωτισμό 2 λάμπες +1 LED bar) + 1h (2x 1/2h ανατολή δύση με T8 actinic ) = 8h

και επιπλέον 4h το moonlight 4πλο led .....

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε όμως οι οδηγίες είναι σαφείς, εκτός και αν δεν χρησιμποιήσαμε το μπλέ κουτάκι για κυανοβακτήρια όπως γράφει.

Μπορεί να κάνω λάθος ή να κατάλαβα λάθος μεταφράζοντας τον Αμερικάνο, σόρρυ προκαταβολικα

Εχω τις ελληνικες οδηγιες και το λεει ξεκαθαρα, οτι 24 ωρες μετα τη θεραπεια που κραταει 48h ανοιγετε το σκιμερ. Θα το σκαναρω και θα το βαλω αυριο εδω να υπαρχει.

Η ουσία είναι ότι ξεμπερδέψαμε απ΄το κυανό αυτή τη φορά με ασφάλεια.

Αυτο εχει σημασια!

Βαλεντίνε γιατί δε μιλάς και περίμενα 10 ημέρες απ' το Αμέρικα το προιόν ??? :P

Ειχα αποσυρθει λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

Και δυο νυχτερινές αν και λιγάκι παλιότερες με την Σινουλάρια να κοιμάται μαζεμένη και τα φραγκάκια μπροστά και κάτω της ...

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Το κανιβαλίσατε βλέπω αρκετά το θέμα!Ε ρε σαλόνικα με τα τέκνα σου.Διπλή είναι η εφίλια μία του Κώστα και μια του Βαλεντίνου(δεν σε ξέχασα φιλαράκι).

Link to comment
Share on other sites

Λέω κι εγώ κοιμήθηκε από τώρα ???

Μπααααα καμμιά αλλαγή νερού θα έκανε και επανήλθε ....... :P

Γείτοναααααααα έλα σε πειράζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί για το πόστ στο θέμα μου, αν θέλετε το γυρίζουμε και σε .... chat box !!

Εγώ βάζω και καμμιά φώτο ενδιάμεσα για να σπάσει το μπλα μπλα.

Καλό βράδυ σε όλους και ευχαριστώ για άλλη μια φορά !!

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισες απο κυάνο είδα μια χαρά να ξέρεις την επόμενη φορά απο που σηκώνεις φραγκάκια... Δύστυχος είναι σαν παιδική αρρώστια αυτό το κυανοβακτήριο αν δεν το περάσει στην αρχή κάποια στιγμή το εμφανίζει...και ίσως ξανά μετά...

Για τον φωτισμό και την φωτοπερίοδο παίδες είναι ανάλογα τα κοράλλια και τον φωτισμό.Αν δεν τους φτάνει αναπληρώνεις με περισσότερες ώρες φωτισμού.Αν είναι πολύ δυνατός και έντονος ο φωτισμός τα έχεις με λιγότερες.Αυτά απορροφούν την ακτινοβολία.Βλέπεις πώς πάνε και αναπληρώνεις.Αν έχεις περισσότερες ώρες φωτισμό δεν έχεις πιο γρήγορη ανάπτυξη.Η ποιότητα του φωτισμού παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισες απο κυάνο είδα μια χαρά ...

Φαντάσου συνδιασμό ....

Χεμιμπουρλότο και στο καπάκι αλλαγή με θαλασσινό from secret place με πρόσθετο ματζούνι Φράνκι.

Τούμπανο η Sinoularia-meter !!

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώσεις

- Η γαρίδα Camel Shrimp που τόσο συμπαθούσα μας άφησε χρόνους αφού το bicolor dottyback της επιτέθηκε αρκετές φορές έως που την ξεπάστρεψε. Παρότι δεν ήταν reef safe την συμπαθούσα τόσο πολύ και αδίκως την έχασα λόγω κάποιου κακού κερδοσκόπου και αφιλόζωου έμπορα που μου έδωσε το dottyback για συμβατό με τα υπόλοιποα ζωντανά μου, αφού μου είχε δώσει και παλιότερα την γαρίδα σαν reef safe ..... Κόκκινη κάρτα είναι πολύ για το εν΄λογω κατάστημα ?

- Οι ερημίτες δεν είναι τελικά reef safe όπως καλώς με ενημέρωσε ο γείτονας Alex, αφού διαπίστωσα για πολλοστή φορά ότι επισκέπτονται το αγαπημένο μου ζωάνθους τις βραδινές ώρες που εγώ κοιμάμαι και αυτά τριγυρνάνε. Οπότε πάνε για αγγελία. ΔΩΡΕΑΝ διατίθονται για όποιον ενδιαφέρεται .... pm

Χωρίς σχόλια παρακαλώ αφού το εν λόγω κατάστημα δεν έχει βήμα και ο ερημίτες μας ενημέρωσε "ουδέν σχόλιον" !!

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά διατίθονται για όποιον /α ενδιαφέρονται :

- Bicolor Dottyback ..... θα παει στο φίλο που το ζήτησε σύντομα αφού ξηλώσω το ενυδρείο μου εντός της εβδομάδος

- Chromis Viridis blue/green ....... ένας άλλα λέων, σε καρδιά αφού είναι small αλλά τζαναμπέτης

- Ερημίτης ................... είναι πρώην του Αίολου σε μέγεθος ΧΧL και είναι κούκλος αλλά όχι reef safe

- Ερημίτης ...... είναι μικρός με μόλις μια αλλαγή σπιτιού σε μέγεθος M, κινητικότατος αλλά όχι reef safe

Παράδοση Θεσσαλονίκη μόνο και παραλαβή απ τον χώρο μου ανατολικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...