Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

το μαιο ειχα ξαναγραψει για τις 2 υδροβιες χελωνες που εχω.μετα απο 5 μηνες λοιπον και αφου πληροφορηθηκα αρκετα οσα επρεπε να ξερω κατεληξα στα εξης:

1)κατασκευη ενυδρειου με διαστασεις 100εκ μηκος 50εκ πλατος 60εκ υψος(το νερο θα φτανει τα 40εκ αρα τα λιτρα θα ειναι 200)

2) αγορα εξωτερικου φιλτρου

3)αγορα θερμαντηρα μιας και τα κρυα σιγα σιγα ερχονται

4)λαμπα φθορισμου με uvb

5)λαμπα θερμοτητας για το basking spot

σημερα το απογευμα εκανα μια επισκεψη σε διαφορα πετ σοπ.η κατασταση ηταν τραγικη μιας και μονο ενα καταφερε να με εξυπηρετησει και στο οποιο βρηκα αρκετα πραγματα.

  • για φιλτρο μου ειπε οτι τα λιτρα ειναι πολλα και θα χρειαστω 2 εσωτερικα ή ενα πολυ καλο εξωτερικο.αυτη μου προτεινε το eheim biopower 240 με τιμη 75 ευρω τα οποια θεωρησα πολλα.εσεις τι πιστευετε?
  • θερμαντηρα δεν ειχε

  • πηρα μια λαμπα θερμοτητας της exo terra 100 watt 12 ευρω.το κακο βεβαια ειναι οτι δεν ειχε ειδικο φωτιστικο και σε 2 καλα μαγαζια με ειδη φωτισμου που πηγα μου ειπαν οτι τα watt ειναι πολλα για ενα κανονικο φωτιστικο και θα υπαρχει προβλημα.ετσι μαλλον θα παρω ενα ειδικο απο το διαδικτυο.λαμπα φθορισμου ειχε μονο την repti glo 2.0 και δεν την πηρα αφου εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερη η 5.0

  • για το ενυδρειο αυριο θα παω να παρω τιμες σε διαφορα τζαμαδικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλό ξεκίνημα και πάλι φίλε μου....θυμήσου ότι για τις χελώνες μας όσο μεγαλύτερο φίλτρο,τόσο καλύτερος καθαρισμός στα απόβλητα τους που επιβαρύνουν πολύ το νερό,και προτίμησε εξωτερικό για τα λίτρα σου ...Μην απογοητεύεσαι από την κατάσταση των τοπικών μαγαζιών,κάνε μια τηλεφωνική αναζήτηση και στα μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ και πιστεύω ότι με χαρά τους θα σε εξυπηρετήσουν...

Περιμένουμε και ενημέρωση με φωτό

Link to comment
Share on other sites

καλό ξεκίνημα και πάλι φίλε μου....θυμήσου ότι για τις χελώνες μας όσο μεγαλύτερο φίλτρο,τόσο καλύτερος καθαρισμός στα απόβλητα τους που επιβαρύνουν πολύ το νερό,και προτίμησε εξωτερικό για τα λίτρα σου ...Μην απογοητεύεσαι από την κατάσταση των τοπικών μαγαζιών,κάνε μια τηλεφωνική αναζήτηση και στα μαγαζιά που έχουν βήμα εδώ και πιστεύω ότι με χαρά τους θα σε εξυπηρετήσουν...

Περιμένουμε και ενημέρωση με φωτό

μια απορια.το ενυδρειο θα ειναι 200 λιτρα.ο θερμοστατης ποσα watt πρεπει να ναι?

Link to comment
Share on other sites

μια απορια.το ενυδρειο θα ειναι 200 λιτρα.ο θερμοστατης ποσα watt πρεπει να ναι?

Με έναν 150 - 200 είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πιστευετε οτι το eheim biopower 240 θα με καλυψει?

αν μπορειτε προτεινετε μου καποιο καλυτερο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως οχι.θα χρειαστεις κατι πιο μεγαλο και πιο σωστο λειτουργικα.δες για εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως οχι.θα χρειαστεις κατι πιο μεγαλο και πιο σωστο λειτουργικα.δες για εξωτερικο φιλτρο.

συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πηγα σε ενα τζαμα σημερα να παρω τιμη για το ενυδρειο

μου ειπε 100 ευρω για ολη την δουλεια(τζαμια κολλημα τροχισμα).τα θεωρειτε πολλα? απο δευτερα θα παω και σε αλλους.

τελικα κατεληξα στο φιλτρο eheim biopower 240 αφου αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν πολλα λεφτα και στο νετ το εχω βρει σε αρκετα καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε ενα τζαμα σημερα να παρω τιμη για το ενυδρειο

μου ειπε 100 ευρω για ολη την δουλεια(τζαμια κολλημα τροχισμα).τα θεωρειτε πολλα? απο δευτερα θα παω και σε αλλους.

τελικα κατεληξα στο φιλτρο eheim biopower 240 αφου αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν πολλα λεφτα και στο νετ το εχω βρει σε αρκετα καλη τιμη.

Θα σε καληψει με μια αλλαγη 30-40% καθε βδομαδα αλλα και εγω θα σου ελεγα καλητερα να πας σε εξωτερικο φιλτρο!

Η τιμουλα μου φενετε καλη!

Μονο τονισε του οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση ωστε να σου το κολλησει με ενυδρειακη σιλικονη!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Θα σε καληψει με μια αλλαγη 30-40% καθε βδομαδα αλλα και εγω θα σου ελεγα καλητερα να πας σε εξωτερικο φιλτρο!

Η τιμουλα μου φενετε καλη!

Μονο τονισε του οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση ωστε να σου το κολλησει με ενυδρειακη σιλικονη!

αυριο θα παω και σε εναν αλλο και μαλλον καταληγω σε μικροτερο ενυδρειο..δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

πιστευετε οτι για ενυδρειο 200 ή 160 λιτρων τζαμι 5 χιλιοστων φτανει?

Link to comment
Share on other sites

5αρι δεν φτανει δυστυχως φιλε μου! με 8αρι θα εισαι μια χαρα! φυσικα με κοντρες ετσι? σκεψου οτι θα εχεις χελωνες μεσα οι οποιες γινονται τερατακια και θα βαρανε απο εδω και απο εκει με το καβουκι τους συν την πιεση του νερου!!

εγω θα προτεινω εσωτερικο sump! πιο φθηνο και καλυτερο απο ενα εσωτερικο φιλτρο! αν αφαιρεσεις τα έξοδα του φιλτρου ισως να μπορεις να κρατησεις τις αρχικες σου διαστασεις στο ενυδρειο φτιαχνοντας μεσα sump! :D

Link to comment
Share on other sites

5αρι δεν φτανει δυστυχως φιλε μου! με 8αρι θα εισαι μια χαρα! φυσικα με κοντρες ετσι? σκεψου οτι θα εχεις χελωνες μεσα οι οποιες γινονται τερατακια και θα βαρανε απο εδω και απο εκει με το καβουκι τους συν την πιεση του νερου!!

εγω θα προτεινω εσωτερικο sump! πιο φθηνο και καλυτερο απο ενα εσωτερικο φιλτρο! αν αφαιρεσεις τα έξοδα του φιλτρου ισως να μπορεις να κρατησεις τις αρχικες σου διαστασεις στο ενυδρειο φτιαχνοντας μεσα sump! :D

αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα ξεπερασει κατα πολυ τα 100 ευρω.

φυσικα σαν ιδεα το sump μου φαινεται πιο φθηνο απο ενα εσωτερικο φιλτρο.

εχω μια χαζη απορια πανω στο sump.δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο που λειτουργει.εχω δει εδω στο φορουμ διαφορες κατασκευες αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως διαμορφωνεται εσωτερικα ο χωρος για να περναει το νερο

εντιτ: αυτο που λες οτι θα βαρανε με το καβουκι τους δεν ισχυει.απο προσωπικη εμπειρια δηλαδη δεν εχω δει ποτε χελωνα να χτυπαει με το καβουκι της παρα μονο με τα ποδια της :)

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

και εγω απο προσωπικη εμπειρια το λεω φιλε μου! :D

αν εχεις δει το θεμα της εμμανουελας, οταν βουταει απο την πλατφορμα στο νερο απο την φορα χτυπαει στο τζαμι απεναντι! ακομα και οταν την πιανουν οι "τρελες" της την εχω δει να χτυπαει πανω στα τζαμια! και δεν λεω για τωρα που μπορει οι χελωνιτσες σου να ειναι σχετικα μικρες.. σκεψου οταν θα φτασουν τους 20 ποντους!

τωρα οσο αφορα το σαμπ, προσωπικη μου αποψη ειναι πως ειναι μονοδρομος οσο αφορα τις χελωνες για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο!

σου εκανα ενα προχειρο σχεδιο ενος σαμπ για το ενυδρειο με τις διαστασεις που εδωσες στην αρχη! οπου μπλε=σφουγγαρι, οπου κοκκινο=βιολογια και στο τελος αντλια και θερμοστατης! η εισαγωγη του νερου απο το ενυδρειο γινεται απο την σχαρα και απο την τρυπα ξαναπαει πισω!

post-32212-0-13215200-1352072157_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο προσωπικη εμπειρια το λεω φιλε μου! :D

αν εχεις δει το θεμα της εμμανουελας, οταν βουταει απο την πλατφορμα στο νερο απο την φορα χτυπαει στο τζαμι απεναντι! ακομα και οταν την πιανουν οι "τρελες" της την εχω δει να χτυπαει πανω στα τζαμια! και δεν λεω για τωρα που μπορει οι χελωνιτσες σου να ειναι σχετικα μικρες.. σκεψου οταν θα φτασουν τους 20 ποντους!

τωρα οσο αφορα το σαμπ, προσωπικη μου αποψη ειναι πως ειναι μονοδρομος οσο αφορα τις χελωνες για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο!

σου εκανα ενα προχειρο σχεδιο ενος σαμπ για το ενυδρειο με τις διαστασεις που εδωσες στην αρχη! οπου μπλε=σφουγγαρι, οπου κοκκινο=βιολογια και στο τελος αντλια και θερμοστατης! η εισαγωγη του νερου απο το ενυδρειο γινεται απο την σχαρα και απο την τρυπα ξαναπαει πισω!

post-32212-0-13215200-1352072157_thumb.png

αυτο που δε καταλαβα ειναι αν το sump θα ειναι ορθιο.

οσο για την εμμανουελα την εχω δει και ειναι απιστευτη και η κατασκευη και αυτη!

οι χελωνες μου ειναι αρκετα μεγαλες 15 εκ! και για αυτο προσπαθω σαν τρελος να τους φτιαξω ενα αξιοπρεπες σπιτι.τελικα ομως τοσους μηνες ειχα πολλα πραγματα να μαθω και εχασα πολυτιμο χρονο

Link to comment
Share on other sites

το sump θα ειναι ακριβως οπως το βλεπεις στην φωτο! δηλαδη πρωτα φτιαχνεις το ενυδρειο(100χ50χ50) και μετα βαζεις ενα χωρισμα στην μια πλευρα στους 10 ποντους! σου μενει καθαρος χωρος 90χ50χ50 και το sump σου θα ειναι 10χ50χ50! αν πιανουν λιγο τα χερια σου δεν ειναι δυσκολο να γινει! βαζεις και 2 χωρισματα οπως στο σχεδιο για να περναει το νερο και εισαι αρχοντας!μακαρι να εμενες πιο κοντα να φτιαχναμε παρεα!

κατι ασχετο αλλα επειδη εχω δει την εμμανουελα, πιστευω οτι ενα τετοιο ενυδρειο δεν ειναι αρκετο για 2 χελωνες! θα μου πεις σε τετοιες εποχες που ζουμε.... :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ενα ενα :)

1)το νερο στο sump θα μπαινει απο πανω θα περναει απο την φιλτρανση και θα βγαινει απο κατω?θα κυλαει σαν σκαλοπατια?

2)μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να φτιαξω και μεγαλυτερο αλλα το κοστος σε συνδιασμο με την ελλειψη χωρου με αναγκαζουν να περιοριστω σε αυτες τις διαστασεις.

3)εκανα μια αναζητηση στο νετ και ειδα πολυ χαμηλοτερες τιμες απο τα 100 ευρω για διαστασεις 100χ50χ60 με 5χιλ παχος.εψαξα λοιπον τζαμαδικα και σιγα σιγα θα παω να παρω απο ολους τιμες.

4)οι διαστασεις που σκεφτομαι ειναι 80χ50χ60 με εσωτερικο φιλτρο ή 100χ50χ50 με sump(την δικη σου ιδεα).οι πρωτες διαστασεις πιστευω οτι θα δωσουν χωρο στις χελωνες μου αλλα οχι αρκετο.λυση "αναγκης" δηλαδη με μελλοντικη επεκταση του ενυδρειου.η δικη σου ιδεα μου φαινεται ως η ιδανικη.φυσικα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι πιο φθηνη.

5) εχω μια λαμπα θερμοτητας και την εβαλα σε ενα μεταλικο ντουι που πηρα.στα πρωτα 5 λεπτα μυριζε καμμενο και ειχε μαυρισει ενα μερος του.μαρεσει που το τονισα στον μαγαζατορα :lol:

Link to comment
Share on other sites

το νερο θα επιστρεφει απο την αντλια απο το πανω μερος!στο τελευταιο σταδιο της φωτο φαινεται ενα τετραγωνο(η αντλια) που με σωληνα ξαναστελνει το νερο στο ενυδρειο!

το κοστος για το εσωτερικο σαμπ ειναι πολυ φθηνοτερο απο ενα εσωτερικο φιλτρο για την δουλεια σου, αφου στην ουσια ειναι ενα 5αρι τζαμι για χωρισμα και 2 ακομα τζαμια για να κατεθυνουν το νερο! συνολο ουτε 10 ευρω!

τα μονα σου εξοδα μετα ειναι η αντλια(1000-1200 λιτρα/ωρα και αν παρεις κινεζο υπολογιζε οχι πανω απο 15 ευρω) και τα υλικα(βιολογια+σφουγγαρια)

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως θα κυλαει το νερο! :bigemo_harabe_net-88: θα μπαινει απο πανω? εσωτερικα πως θα ναι τα χωρισματα?

Link to comment
Share on other sites

23042012069.jpg

αυτο ειναι ενα σαμπ εσωτερικο 2 σταδιων! το νερο μπαινει μεσα στο σαμπ απο το κοψιμο πανω περναει απο την σητα και στο τελος θα μπει ο κυκλοφοριτης για να το ξαναστειλει με μια σωληνα ξανα πισω στο ενυδρειο!και συνεχεια γινεται το ιδιο!

η μονη διαφορα με το δικο σου ειναι οτι το δικο σου θα ειναι 3ων σταδιων! δηλαδη ακομα ενα χωρισμα! ψαχνω να βρω κανενα σαμπ 3ων σταδιων να καταλαβεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα καποιος συντονηστης να παρει το σχολεια περι κατασκευης και να ανοιξετε ενα νεο θεμα στις κατασκευες diy καθως το θεμα εχει φιγει απο τις χελωνες και εχει καταληξει στις κατασκευες και ισως βοηθησει και αλλους χομπηστες!

Link to comment
Share on other sites

DSC09664.jpg

το βρηκα! αυτο ειναι ενα σαμπ 3ων σταδιων! μαπινει το νερο απο την τρυπα αριστερα, κανει ζικ ζακ και καταληγη στην ανλτια που τα ξαναστελνει πισω!

και εδω μαζι με τα υλικα και φαινεται και η αντλια!:D

DSC09708.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπαινει απο την τρυπα(πανω) περναει στο 2ο σταδιο απο κατω και παει στο τριο απο πανω οπου ζεσταινεται και παει πισω στο ενυδρειο.υπεροχη κατασκευη!

adlib(δε ξερω και το ονομα σου :) ) εισαι ωραιος! υπαρχουν αξιολογα ατομα εδω μεσα για οτι απορια και αν εχεις τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα καποιος συντονηστης να παρει το σχολεια περι κατασκευης και να ανοιξετε ενα νεο θεμα στις κατασκευες diy καθως το θεμα εχει φιγει απο τις χελωνες και εχει καταληξει στις κατασκευες και ισως βοηθησει και αλλους χομπηστες!

αν γινεται χωρις να χαθουν τα σχολια ας γινει.

Link to comment
Share on other sites

μπαινει απο την τρυπα(πανω) περναει στο 2ο σταδιο απο κατω και παει στο τριο απο πανω οπου ζεσταινεται και παει πισω στο ενυδρειο.υπεροχη κατασκευη!

adlib(δε ξερω και το ονομα σου :) ) εισαι ωραιος! υπαρχουν αξιολογα ατομα εδω μεσα για οτι απορια και αν εχεις τελικα!

το έπιασες φιλε μου!!! :D

Σταθης λεγομαι! το τελευταιο σαμπ που ειδες ειναι κατασκευη του ΚΟΥΜΑΝ μην παρω τα εύσημα εγω! :D

υπαρχουν αρκετα ατομα εδω με πειρα, γνωσεις και το σημαντικότερο με διαθεση φιλε μου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...