Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

παιδια βρηκα την repti glo 5.0 στο ebay. http://www.ebay.com/...473934%26#sp_cr

αν πατε λιγο πιο κατω λεει:

Description:

This auction is for an Exo Terra 5.0 Compact Fluorescent 13W Light for Tropical Terrariums. This is bulb works with 110v current only which is a standard in the USA. It will not work for countries that use 220v. Reptile supplies are stocked in our clean, smoke-free store.

θα εχω προβλημα με την ταση εδω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα την repti glo 5.0 στο ebay. http://www.ebay.com/...473934%26#sp_cr

αν πατε λιγο πιο κατω λεει:

Description:

This auction is for an Exo Terra 5.0 Compact Fluorescent 13W Light for Tropical Terrariums. This is bulb works with 110v current only which is a standard in the USA. It will not work for countries that use 220v. Reptile supplies are stocked in our clean, smoke-free store.

θα εχω προβλημα με την ταση εδω?

Μάριε μια χαρά δουλεύει....Τις ίδιες είχα, απλά βάλε τες σε κεραμικό ντούι

Link to comment
Share on other sites

το λεω επειδη δε καταλαβα αυτο που εχω υπογραμμισει και θυμηθηκα οτι εχουμε καποια διαφορα με την ταση σε σχεση με τους αμερικανους(δε θυμαμαι πολυ καλα)

εκανα την εξης βλακεια πριν 2 βδομαδες.πηρα μια λαμπα θερμοτητας 100 watt και ενα μεταλλικο ντουι.

1)την εβαλα και στα πρωτα 2 λεπτα μυριζε καμμενο.

2)το ενυδρειο θα φτιαχτει ετσι που η λαμπα θα απεχει 15 εκ απο το basking spot και φοβαμαι οτι θα εχω πολυ υψηλες θερμοκρασιες

αυτη η λαμπα η repti glo δε μπορει να μπει σε μεταλλικο?θα μου το καψει λες?

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα για να είσαι καλυμμένος να χρησιμοποιείς τα κεραμικά που δεν παθαίνουν τίποτα...Το σιδερένιο αν ζεσταθει και λιώσει θα γίνει ένα σώμα με το κάτω μέρος της λάμπας και θα πάθει βραχυκύκλωμα αν πας να την βγάλεις...

Επίσης καμιά φορά μπορεί στην αρχή της λειτουργίας της να μυρίσει λίγο σαν καμένο πλαστικό (έχει λίγο χρώμα πάνω της που καίγεται)

Την απόσταση καλύτερα να την έχεις στα 20cm. Εκεί το προτείνει ο κατασκευαστής

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο δε μπορω να επεξεργαστω το παραπανω ποστ μου.

τελος παντων ηθελα να ρωτησω πως θα πετυχω να μην εχω πολυ υψηλες θερμοκρασιες στο basking spot?λεει οτι για την 100W σε αποσταση 10εκ φτανει η θερμοκρασια τους 40 βαθμους!

δυστηχως ειναι ετσι ο χωρος που θα μπει το ενυδρειο που δε μπορω να πετυχω παραπανω απο 10εκ κενο χωρο απο τα τζαμια του ενυδρειου!μονο και αν του ζητησω επιπλεον τζαμακι για να στηριχτει εκει η λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

του εχεις βαλει την θερμοκρασια που θες και οταν την φτανει κλεινει η λαμπας θερμοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Κάστορα,έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ τις λάμπες θέρμανσης τις έχω με κοντρόλερ θερμοκρασίας....Με μια διαφορά όμως.Λόγο του ότι θεωρώ αντιαισθητικό και τελείως αφύσικο το να αναβοσβήνει το φως ανάλογα με την θερμοκρασία (μπορεί ακόμα να προκαλέσει στρες σε κάποιες περιπτώσεις) χρησιμοποιώ κεραμικές λάμπες, σαν αυτή ή αυτή, ώστε όταν η θερμοκρασία φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα και κλείσει ο κοντρόλερ,να μην σβήσει και το φως...

Επίσης Μάριε, εσύ θες να χρησιμοποιήσεις την repti glo 5% σαν πηγή θέρμανσης στο basking spot? Αν ναι δεν θα καταφέρεις κάτι,μιας και οι λάμπες οικονομίας σαν και αυτή εκπέμπουν πολύ λιγότερη θερμοκρασία από τις πυρακτώσεως (σαν αυτή, αυτή, αυτή και αυτή)

Link to comment
Share on other sites

οχι θελω να την χρησιμοποιησω για φως στο ενυδρειο.παραπανω που ελεγα για προβληματα υπερθερμανσης εννοουσα λαμπα θερμοτητας http://www.exo-terra.com/en/products/infrared_basking_spot_heating.php

Link to comment
Share on other sites

Μάριε αν είναι να χρησιμοποιήσεις λάμπα με φώς,και όχι κεραμική, θα σου έλεγα να σκεφτείς τις λευκές που σου λέω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

κατσε μισο λεπτο γιατι μπερδευτηκα.

θα χρησιμοποιησω σαν φως στο ενυδρειο την repti glo 5.0 και για λαμπα θερμοτητας εχω παρει αυτη http://www.exo-terra...pot_heating.php

Link to comment
Share on other sites

οχι.δυστηχως την ειχα παρει..

σημερα πηγα στον τζαμα για να δουμε πως θα φτιαξω το basking spot μου πε οτι μπορω να βαλω πλεξιγκλας αλλα για πατημα να ανεβουν δε ξερει.

και οτι αν χρησιμοποιησω πλεξιγκλας θα ναι αρκετα ακριβο να χαραχθει

Link to comment
Share on other sites

εχω δει αρκετους να βαζουν αυτο το πλαστικο που μοιαζει με εκεινο που βαζουν τα ποτιρια να στεγνωσουν!

P7020002.jpg

ισως να κανεις δουλεια με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

θα δω πως γινεται να στερεωθει καλα στα τζαμια γιατι θα μπει εσωτερικα του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικό που αναφέρει ο Στάθης λέγεται eggcrate και το ζητάς απο μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό! Οσο γι αυτή την λάμπα που λε΄ς μήπως βγάζει έστω και λίγο φως;Η δική μου είναι κεραμική και δεν βγάζει καθόλου φως!Επίσης το καλό που έχει είναι ότι κλείνει και μένει ζεστή για αρκετή ώρα

Link to comment
Share on other sites

εσυ εννοεις να παω να παρω eggcrate και να το κολλησω με ενυδρειακη συλικονη? θα αντεχει το βαρος των χελωνων? :bigemo_harabe_net-88: θα πρεπει να το ενισχυσω απο κατω πιστευω

οσο για την λαμπα ναι βγαζει κοκκινο φως.την δοκιμασα πολυ λιγο γιατι την ειχα σε μεταλλικο ντουι και στα πρωτα 3 λεπτα μυριζε καμμενο και την εβγαλα.

το eggcrate πως αλλιως να τους το πω να το καταλαβουν αν δεν το ξερουν?

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα εμπιστευοσασταν για θερμοστατη αυτον? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2619

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανοιξεις 2 τρυπουλες στο πλεξυ και να δεσεις το eggcrate με tire up!

tirap.jpg

τον συγκεκριμενο θερμοστατη δυστυχως δεν τον εχω χρησιμοποιησει! γιατι δεν ψαχνεις στις αγγελιες για να βρεις καποιον επώνυμο σε καλη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανοιξεις 2 τρυπουλες στο πλεξυ και να δεσεις το eggcrate με tire up!

τον συγκεκριμενο θερμοστατη δυστυχως δεν τον εχω χρησιμοποιησει! γιατι δεν ψαχνεις στις αγγελιες για να βρεις καποιον επώνυμο σε καλη τιμη?

σκεφτομαι για basking spot να βαλω σκετο eggcrate.χωρις πλεξι.απλα δεν ξερω αν θα καταφερει να κολληθει και να κραταει το βαρος!

Link to comment
Share on other sites

στην φωτο παντως που σου εδειξα με αυτο το υλικο, ο τυπος το εχει με tire up πιασμενο! πρεπει να ειναι καλη και φθηνη λυση! αρκετοι τα διακοσμουν με χορτα, πετρες και ουτε φαινεται το πλαστικο!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

στην φωτο παντως που σου εδειξα με αυτο το υλικο, ο τυπος το εχει με tire up πιασμενο! πρεπει να ειναι καλη και φθηνη λυση! αρκετοι τα διακοσμουν με χορτα, πετρες και ουτε φαινεται το πλαστικο!

λοιπον η ιδεα μου ειναι eggcrate και απο πανω φελος

99F%CE%953045.jpg

και η ραμπα και αυτη με eggcrate και γυρω γυρω λινατσα

06700004.jpg

ο,τι καλυτερο υλικο βρεθει να σας το πω να μου πειτε την αποψη σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τα τζαμια ειναι στην τραπεζαρια και θα περιμενουν μεχρι αυριο πρωι να κολληθουν B)

πηρα την συλικονη της bison για τζαμια και ενυδρεια.

092280002.jpg

τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης: λεει στις οδηγιες οτι χρονος πληρους στερεοποιησης για 5mm ειναι μια βδομαδα.τα τζαμια μου ειναι 8αρια οποτε θα τα αφησω μια βδομαδα και για να στεγνωσουν?

τα εσωτερικα τζαμια για το sump σε ποσες μερες(απο αυριο που θα κολληθει το ενυδρειο) να τα κολλησω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...