Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

οχι Μαριε! οι κοντρες θα σταματανε στο τζαμι του σαμπ! επισης θα προτεινα να κανεις το τζαμι του σαμπ 1-2 εκ. πιο κοντο σε περιπτωση που υπερχειλίσει (στην χειροτερη λεμε..) και να μην χυθει στο πατωμα αλλα στο ενυδρειο!

επισης ειπα 2 κοντρες που να πιανουν ολο το μηκος του ενυδρειου στις 2 οθονες! στα πλαγια δεν χρειαζεσαι επιπλεον κοντρες! :)

με τις κοντρες κομπλε το χω.

οσο για το τζαμι του σαμπ το εχω παρει ηδη.εχει το ιδιο υψος οπως ειπα και για την υπερχειλιση μου χει κανει μια πλαγιαστη τρυπα 10εκ υψος.πριν το θεσω σε κυκλοφορια

θα το δοκιμασω στο μπαλκονι ποση πρεπει να ναι η σταθμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τώρα θα σε γελάσω....κανε του μια περιγραφή,αν έχεις και δείγμα δείξε του,αλλά μην του πεις το όνομα egg crade,πολύ την πάτησαν

τοσο απατεωνες ειναι? :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λοιπον σημερα αδειασα το ενυδρειο χρησιμοποιωντας λαστιχο και στελνωντας το νερο στην υδροροη.εχω το εξης προβλημα ομως.εχει μεινει ελαχιστο νερο μεσα το οποιο δε μπορει να το ρουφηξει το λαστιχο.υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να το βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

φώναξε ενα φιλαρακι, πιαστε το και αναποδογυρίστε το! αν εισαι μονος, απλωσε κανα χαλι απο διπλα του και σιγα σιγα ξαπλωσε το στα πλαγια! :D

στα πιο απλα πνίγεσαι ρε Μαριε!!! :D

ολα καλα μεχρι τωρα με το προτζεκτ? τι σκεφτηκες για το baskin spot?

Link to comment
Share on other sites

φώναξε ενα φιλαρακι, πιαστε το και αναποδογυρίστε το! αν εισαι μονος, απλωσε κανα χαλι απο διπλα του και σιγα σιγα ξαπλωσε το στα πλαγια! :D

στα πιο απλα πνίγεσαι ρε Μαριε!!! :D

ολα καλα μεχρι τωρα με το προτζεκτ? τι σκεφτηκες για το baskin spot?

σκεφτομαι να κολλησω ενα τζαμι για στερια.και να του βαλω αμμο.για ραμπα θα κολλησω στο τζαμι ενα κομματι eggcrate

σκεφτομαι ομως να μην ειναι ολο γεματο με αμμο.να χωριστει το τζαμι με ενα αλλο υψος 2-3εκ. και στο μισο να βαλω αμμο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δυσκολα θα κρατησει μονο με σιλικονη! μπορεις να πεις τον τζαμα να σου ανοιξει 2 τρυπουλες στο τζαμι για να πιασεις το eggcrate με tire up για πιο σιγουρια! δεν εχεις και μικρες χελωνιτσες.. ωραια η ιδεα με την αμμο... :)

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως θα ναι αρκετο βαρος...μεθαυριο εχουμε κολλημα των εσωτερικων τζαμιων για το σαμπ οποτε αυριο θα κανω μια βολτα στα μαγαζια για τα απαραιτητα υλικα.

κατι αλλο..σκεφτομαι να βαλω αμμο για υποστρωμα..ξερεις πως μπορω να υπολογισω ποσα κιλα θελω?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω καποιο στανταρ τροπο αλλα αυτο που κανω εγω ειναι να πολλαπλασιαζω μηκος χ πλατος χ 5(περιπου το υψος της αμμου) εσυ εισαι 80 χ 45 χ 5 =18, αρα περνεις 20 κιλα και εισαι καλυμμένος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάριε με την άμμο δεν κατάλαβα πως θες να το κάνεις...Θα κάνεις δηλαδή πάνω στην εξέδρα κάτι σαν "σκάμα" στο οποίο μέσα θα έχει την άμμο και μετά θα είναι γυμνό???Επίσης μπορείς να κάνεις μιά επικάλυψη στο τζάμι της εξέδρας με σιλικόνη και πάνω να πασπαλίσεις άμμο και να κολλήσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε με την άμμο δεν κατάλαβα πως θες να το κάνεις...Θα κάνεις δηλαδή πάνω στην εξέδρα κάτι σαν "σκάμα" στο οποίο μέσα θα έχει την άμμο και μετά θα είναι γυμνό???Επίσης μπορείς να κάνεις μιά επικάλυψη στο τζάμι της εξέδρας με σιλικόνη και πάνω να πασπαλίσεις άμμο και να κολλήσει εκεί.

πανω στο τζαμι θα υπαρχει ενα κατακορυφο τζαμι που θα το χωριζει.το κατακορυφο τζαμι θα εχει υψος πχ 4εκ.

ετσι απο την μια πλευρα θα ανεβαινουν απο την ραμπα στο basking spot και μετα απο καμποσα εκατοστα θα υπαρχει το διαχωριστικο τζαμι.ο χωρος που θα περικλυεται απο τα τζαμια του ενυδρειου και το διαχωριστικο και υψους πχ 4εκ θα γεμισει με αμμο.

αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα εχω δυσκολια με την εκκαθαριση του βυθου διοτι αν το τζαμι του basking spot

ειναι 40εκ απο τα συνολικα 70 του ενυδρειου θα εχω προβλημα σε τυχον εργασιες που θα θελω να κανω στο βυθο

Link to comment
Share on other sites

κολληθηκε πριν μια ωρα το διαχωριστικο τζαμι ενυδρειου - σαμπ!

Link to comment
Share on other sites

αν και κολληθηκε το ενα διαχωριστικο του σαμπ(δεν υπηρχε συλικονη για το αλλο).σκεφτομαι την ιδεα να ανοιξω μια τρυπα στο διαχωριστικο τζαμι μεταξυ ενυδρειου και σαμπ.ετσι απο κει θα διοχετευεται νερο στο σαμπ και στο τελευταιο σταδιο με υπερχειλιση (υπαρχει ηδη στο τζαμι η τρυπα αλλα για εισοδο του νερου στο σαμπ) να πηγαινει παλι στο ενυδρειο.εκανα αυτη την σκεψη διοτι σκεφτομαι πως θα ανοιξω μια μικρη τρυπα στο διαχωριστικο τζαμι τωρα για να περναει ο σωληνας του κυκλοφορητη και να μην ειναι πανω απο το τζαμι.επισης αν υλοποιηθει θα με απαλλαξει απο το κυκλοφορητη με αποτελεσμα μειωση λειτουργικων κοστων?

εσεις τι λετε?μπορει να γινει αυτο που λεω?ισχυει οτι θα απαλλαχθω απο τον κυκλοφορητη? :)

Link to comment
Share on other sites

Μαριε χωρις κυκλοφοριτη δεν μπορει να υπαρχει κυκλοφορια! το νερο θα μενει στασιμο!

αν δεν θες το λαστιχο να περναει απο πανω απο το χωρισμα μπορεις να κοψεις φαλτσα και την αλλη πλευρα(αντι για τρυπα) και να το περασεις απο εκει! απλα θα προσεξεις το φαλτσο να ειναι μικροτερο απο την αλλη πλευρα για να υπερχειληζει μονο απο το αρχικο σταδιο του σαμπ!

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι απλα οτι αν το λαστιχο το βαλω με βεντουζα μπορει να ξεκολησει.θα δω για τρυπα.αν δεν τα καταφερω θα το κολησω με συλικονη

Link to comment
Share on other sites

βεντουζα παντως κολλαει μια χαρα Μαριε! ασε που θα μπορεις να προσαρμόζεις που θα βαραει η αντλια οποτε θες!

Link to comment
Share on other sites

βεντουζα παντως κολλαει μια χαρα Μαριε! ασε που θα μπορεις να προσαρμόζεις που θα βαραει η αντλια οποτε θες!

ωραια εληξε και αυτο.οσο για το basking spot κατεληξα στο να παρω 3 τζαμακια θα οποια θα βαλω στις δυο μεγαλες πλευρες του ενυδρειου και στην μια μικρη και πανω της να ακουμπησω τζαμι ή καποιο αλλο υλικο.αν και πιστευω οτι το τζαμι ειναι καλυτερο και αρκετα βαρυ για να φυγει απο την θεση του.ετσι θα μπορω κιολας να βγαζω οποτε θελω το τζαμι και να καθαριζω ανετα τον βυθο

Link to comment
Share on other sites

αν δεν τα κολλησεις μεταξυ τους τα 3 τζαμια μπορει να γινει κανα ατυχημα αλλα αν τα κολλησεις δεν θα χωρανε να βγαινουν... καλυτερα βαλε ενα τζαμι και κολλα πανω του 4 σωληνες PVC για να ειναι και σταθερο αλλα και να χωραει να βγαινει!

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εξηγησα καλα.τα τρια αυτα τζαμια θα ειναι κολλημενα το καθενα ξεχωριστα με το ενυδρειο στην αντιστοιχη πλευρα του που θα κολληθουν.επανω σε αυτα θα ακουμπησει ενα τζαμι το οποιο θα μπορω να το βγαζω οποτε θελω.τα τρια τζαμακια ομως θα ειναι μονιμα κολλημενα

Link to comment
Share on other sites

καθολου!

προτιμω να προσφερω ενα λειτουργικο περιβαλλον στις χελωνες που θα με διευκολυνει και μενα στο καθαρισμα παρα ενα ενυδρειο που θα χω να το θαυμαζω! θα προσπαθησω να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα και στην πορεια να επανορθωσω τυχον λαθη μου.για αυτο καθε βημα γινεται σιγα σιγα με πολυ σκεψη.βιαστικες κινησεις δεν θα ωφελησουν πουθενα.μπορω να πω παντως πως ειμαι ικανοποιημενος με το μεχρι τωρα αποτελεσμα μιας και δε περιμενα οτι θα εφτανα ως εδω

Link to comment
Share on other sites

καθολου!

προτιμω να προσφερω ενα λειτουργικο περιβαλλον στις χελωνες που θα με διευκολυνει και μενα στο καθαρισμα παρα ενα ενυδρειο που θα χω να το θαυμαζω! θα προσπαθησω να πετυχω το καλυτερο αποτελεσμα και στην πορεια να επανορθωσω τυχον λαθη μου.για αυτο καθε βημα γινεται σιγα σιγα με πολυ σκεψη.βιαστικες κινησεις δεν θα ωφελησουν πουθενα.μπορω να πω παντως πως ειμαι ικανοποιημενος με το μεχρι τωρα αποτελεσμα μιας και δε περιμενα οτι θα εφτανα ως εδω

Μάριε είμαι σίγουρος πως με την επιμονή σου στο να γίνει κάτι σωστό και λειτουργικό,χωρίς βιασύνες και με ανταλλαγή απόψεων,θα το πετύχεις αυτό που κάνεις στο έπακρον...Περιμένουμε και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Μάριε είμαι σίγουρος πως με την επιμονή σου στο να γίνει κάτι σωστό και λειτουργικό,χωρίς βιασύνες και με ανταλλαγή απόψεων,θα το πετύχεις αυτό που κάνεις στο έπακρον...Περιμένουμε και φωτο

mr zoo πανε σχεδον 2 μηνες απο την δημιουργια αυτου του θεματος.απο τοτε πολλες αποψεις ειπωθηκαν πανω στην κατασκευη του ενυδρειου και του σωστου εξοπλισμου.ωφειλω πολλα σε σενα και στον σταθη που ειστε οι κυριοι καθοδηγητες μου στην κατασκευη του 1ου ενυδρει μου.

οσο για την κατασκευη:

μεσα στις επομενες μερες θα κολληθει το τελευταιο εσωτερικο χωρισμα του σαμπ(δεν ειχα συλικονη)

το θεμα της εξεδρας εκλεισε και θα παω να παρω τιμες για τα τζαμια

η λειτουργια του ενυδρειου εξαρταται απο την τσεπη μου οποτε θα εκμεταλλευτω αυτην την αναμονη αποταμιευσης για καλυτερο ψαξιμο του εξοπλισμου

η απορια της ημερας :)

στη λαμπα uvb τι διαφορα εχει η 13w απο την 26? τις εχω βρει με διαφορα στην τιμη 1.3ευρω και μου εκανε εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...