Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

σιγουρα μια βδομαδα, ασ΄το και 2 για να εισαι σιγουρος! ;)

τα εσωτερικα τζαμια καλο θα ειναι να τα κολλησεις αφου στεγνωσει το ενυδρειο και το ελεvξεις για διαρροες! στο σημείο που θα μπουν τα χωρισματα θα πρεπει με μια φαλτσετα(αυτο χρησιμοποιω εγω) να αφαιρεσεις λιγο σιλικονη για να πατησει καλα! μολις στεγνωσει και εκεινο, κανεις ενα τεστ για διαρροες, μετα ενα τεστ για να δεις πως κυκλοφορεί το νερο στα διαμερισματα και εισαι ετοιμος! :D

καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αρα αυριο κολλαω τα εξωτερικα τζαμια περιμενω μιαμιση με 2 βδομαδες κολλαω τα εσωτερικα.περιμενω μια βδομαδα και(ειναι 5mm) δηλαδη σε 3και βδομαδες θα ναι ετοιμο σωστα?

ευχαριστω σταθη! χωρις εσας τπτ δε θα κανει! αν και τα καλυτερα επονται !

Link to comment
Share on other sites

σωστα!!

να σαι καλα φιλαρακι!!! οπως το πες και εσυ...τα καλυτερα επονται!!

τελικα θα το κολλησεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα το κολλησα το ενυδρειο.

εχω ενα προβλημα ομως.πατησαμε με τα παπουτσια μας συλικονες και εχει γινει το πατωμα σκατα.πως βγαινει η συλικονη ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Με ξυράφι!

με οινοπνευμα ή βενζινη δε γινεται?απο τα τζαμια πως θα την βγαλω.

ελπιζω μονο να εχει κολλησει καλα γιατι ειχα κατι μικροπροβληματα.εβαλα αρκετη ποσοτητα συλικονης και θελει πολυ καθαρισμα μετα

Link to comment
Share on other sites

Ξυραφάκι και φεύγει με την μία!Να προσέχεις να έιναι καινούργια η λεπίδα γιατί μετά από 3-4 περάσματα η λεπίδα παει για βρούβες! Από τα υπόλοιπα ότι έχω δοκιμάσει δεν έκανε δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Ξυραφάκι και φεύγει με την μία!Να προσέχεις να έιναι καινούργια η λεπίδα γιατί μετά από 3-4 περάσματα η λεπίδα παει για βρούβες! Από τα υπόλοιπα ότι έχω δοκιμάσει δεν έκανε δουλειά!

ειναι τεραστια η επιφανεια! δουλεια δεν εχει ο διαολος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια :)

8η μερα σημερα με το ενυδρειο κολλημενο,αποφασισα να το γεμισω μεχρι τα 25εκ υψος.εδω και μια ωρα δεν εχει παρατηρηθει καποιο σημειο διαρροης.αργοτερα θα γεμισει περισσοτερο.

απομενει ενα καλο καθαρισμα γιατι υπαρχει ακομα αρκετη περιττη συλικονη,να βαλω κοντρες κατω που δε βρισκω.και να κολληθουν και τα τζαμια του sump

p2511121139.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα τζαμια ειναι 8αρια και μεσα θα μπουν 150λιτρα.Ο τζαμας μου πε οτι δεν ειναι απαραιτητητες .παρολαυτα εγω εψαξα και δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Mάριε εγώ για μεγαλύτερη ασφάλεια θα έβαζα...Άσε που θα μου απέτρεπε (η άνω) και πιθανή μελλοντική απόδραση της χελώνας

Link to comment
Share on other sites

για επανω.σχεδιαζω να βαλω λεπτο τζαμι σε καθε πλευρα εσωτερικα του ενυδρειου ωστε να φτιαξω καπακι.θα σου εξηγησω μολις μπορεσω τι ακριβως εννοω.εσυ με τι υλικο εννοεις να βαλω κοντρες και πως?

Link to comment
Share on other sites

Γυάλινες όπως βάζουν στα περισσότερα χειροποίητα ενυδρεία. Περιμετρικά των πάνω τζαμιών

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον mr.zoo! θεωρω τις πανω κοντρες στην μπροστα και πισω οθόνη απαραιτητες! οι κατω ειναι πιο πολυ πιστευω για ψυχολογικούς λογους σε αυτα τα λιτρα, αλλα και μια εξτρα ασφαλεια δεν εβλαψε κανεναν!! :D

οι κοντρες καλο θα ειναι να γινουν με 8αρι τζαμι και αυτες, για να γινει πιο στιβαρό και να μπορει να πατησει πανω τους το καπακι, η εξέδρα ή οτι αλλο εχεις σκεφτει! μηκος οσο του ενυδρειου σου(μεσα-μεσα) και πλατος 4-5 εκ. η καθε μια!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον mr.zoo! θεωρω τις πανω κοντρες στην μπροστα και πισω οθόνη απαραιτητες! οι κατω ειναι πιο πολυ πιστευω για ψυχολογικούς λογους σε αυτα τα λιτρα, αλλα και μια εξτρα ασφαλεια δεν εβλαψε κανεναν!! :D

οι κοντρες καλο θα ειναι να γινουν με 8αρι τζαμι και αυτες, για να γινει πιο στιβαρό και να μπορει να πατησει πανω τους το καπακι, η εξέδρα ή οτι αλλο εχεις σκεφτει! μηκος οσο του ενυδρειου σου(μεσα-μεσα) και πλατος 4-5 εκ. η καθε μια!

οι κοντρες θα φτιαχτουν και κει θα στηριχτει το καπακι.

10εκ πιο κατω θα φτιαχτει η εξεδρα

οι κοντρες πιστευω οτι δεν χρειαζονται 8αρι τζαμι γιατι για προστατευτικο καπακι θα βαλω eggcrate.

αντιθετα για την εξεδρα λεω να βαλω πιο χοντρο τζαμι.να πω την αληθεια ακομα με ταλαιπωρει το υλικο που θα φτιαχτει η εξεδρα.θα κολληθουν τζαμια και απο πανω δε ξερω τι υλικο θα βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Μαριε οι χοντρες κοντρες θα σε διευκολύνουν και στο περασμα! αν κανεις πιο λεπτες φροντισε να γινουν απο την μια ακρη του ενυδρειου ως την αλλη και να περαστει σιλικονη και στα πλαγια για να μην σπασουν(μου εχει τυχει) ! καλη ιδεα το eggcrate για καπακι! για την εξεδρα τι εννοεις τι υλικο θα βαλεις απο πανω? για να καλυψεις τα τζαμια?

Link to comment
Share on other sites

Μαριε οι χοντρες κοντρες θα σε διευκολύνουν και στο περασμα! αν κανεις πιο λεπτες φροντισε να γινουν απο την μια ακρη του ενυδρειου ως την αλλη και να περαστει σιλικονη και στα πλαγια για να μην σπασουν(μου εχει τυχει) ! καλη ιδεα το eggcrate για καπακι! για την εξεδρα τι εννοεις τι υλικο θα βαλεις απο πανω? για να καλυψεις τα τζαμια?

ναι.μια ιδεα ειναι να παρω 3 μικρα τζαμια και να τα κολησω στις 3πλευρες του ενυδρειου και απο πανω να βαλω κατι στερεο(πχ. φελο)

η αλλη ειναι να παρω ενα ενιαιο τζαμι.

και στις 2 περιπτωσεις θα χρησιμοποιησω eggcrate για να ανεβαινουν

να σου πω το eggcrate ετσι θα το ζητησω σε μαγαζι?υπαρχει ελληνικη ονομασια?

Link to comment
Share on other sites

η πιο ευκολη λυση ειναι να παρεις ενα τζαμι και να το κολλησεις αναμεσα απο τις 2 οθονες τουι ενυδρειου στο υψος που θες! ο φελος εχω την εντυπωση οτι ειναι μια χαρα!!! τον εχουμε δει να χρησιμοποιείται σε ενυδρειοκατασκευες! :D

οσο για το egg crate δεν εχω ιδεα, αλλα νομιζω οτι αν αρχισεις να το περιγραφεις θα καταλαβουν!

Link to comment
Share on other sites

Το egg crade θα το βρεις σε μαγαζια που πουλάνε ηλεκτρολογικό εξοπλησμό.Είναι τυπικά κάλυμα για τα φωτιστικά οροφής.Μην το ζητήσεις σαν egg crade γιατί μπορεί να καταλάβουνε ότι είναι για ενυδρειακή χρήση και να στο χρεώσουν διπλά.

Link to comment
Share on other sites

Το egg crade θα το βρεις σε μαγαζια που πουλάνε ηλεκτρολογικό εξοπλησμό.Είναι τυπικά κάλυμα για τα φωτιστικά οροφής.Μην το ζητήσεις σαν egg crade γιατί μπορεί να καταλάβουνε ότι είναι για ενυδρειακή χρήση και να στο χρεώσουν διπλά.

και πως να το ζητησω? "κάλυμα για φωτιστικο οροφής" να του πω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια με τις κοντρες εχω μια απορια.

οπως ειπε ο σταθης να βαλω 2 τζαμια που θα καλυπτουν ολο το μηκος του ενυδρειου και 2 πλαινα.η απορια μου ειναι η εξης.απο την στιγμη που εσωτερικα το ενυδρειο χωριζεται σε ενα σημειο με τζαμι για την δημιουργια τοu σαμπ δεν πρεπει να τοποθετηθουν και διαφορετικα οι κοντρες?το εσωτερικο τζαμι ειναι στο ιδιο υψος με τα υπολοιπα τζαμια.να κανω κοντρες ξεχωριστα για το ενυδρειο και 2 μικρες για το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

και πως να το ζητησω? "κάλυμα για φωτιστικο οροφής" να του πω?

Τώρα θα σε γελάσω....κανε του μια περιγραφή,αν έχεις και δείγμα δείξε του,αλλά μην του πεις το όνομα egg crade,πολύ την πάτησαν

Link to comment
Share on other sites

παιδια με τις κοντρες εχω μια απορια.

οπως ειπε ο σταθης να βαλω 2 τζαμια που θα καλυπτουν ολο το μηκος του ενυδρειου και 2 πλαινα.η απορια μου ειναι η εξης.απο την στιγμη που εσωτερικα το ενυδρειο χωριζεται σε ενα σημειο με τζαμι για την δημιουργια τοu σαμπ δεν πρεπει να τοποθετηθουν και διαφορετικα οι κοντρες?το εσωτερικο τζαμι ειναι στο ιδιο υψος με τα υπολοιπα τζαμια.να κανω κοντρες ξεχωριστα για το ενυδρειο και 2 μικρες για το σαμπ?

οχι Μαριε! οι κοντρες θα σταματανε στο τζαμι του σαμπ! επισης θα προτεινα να κανεις το τζαμι του σαμπ 1-2 εκ. πιο κοντο σε περιπτωση που υπερχειλίσει (στην χειροτερη λεμε..) και να μην χυθει στο πατωμα αλλα στο ενυδρειο!

επισης ειπα 2 κοντρες που να πιανουν ολο το μηκος του ενυδρειου στις 2 οθονες! στα πλαγια δεν χρειαζεσαι επιπλεον κοντρες! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...