Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

το έπιασες φιλε μου!!! :D

Σταθης λεγομαι! το τελευταιο σαμπ που ειδες ειναι κατασκευη του ΚΟΥΜΑΝ μην παρω τα εύσημα εγω! :D

υπαρχουν αρκετα ατομα εδω με πειρα, γνωσεις και το σημαντικότερο με διαθεση φιλε μου!!! ;)

Μαριος χαρηκα! αυτη ειναι η διαφορα αυτου του φορουμ εναντι των αλλων.οργανωμενο και στελεχωμενο απο ατομα με πολλες γνωσεις!

για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας ;) στην τρυπα που συνδεει το ενυδρειο με το sump θα μπορουσα να βαλω μια βανα να την κλεινω οποτε θελω να το καθαρισω.φυσικα μιλαμε για ενυδρειο με χελωνες που δεν θα ναι γεματο μεχρι πανω γιατι αλλιως θα γινοταν καταρακτης στο σαλονι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

χαρηκα Μαριε!

θα σου ελεγα να βαλεις βανα αλλα υποψιν οτι η τρυπα θα πρεπει να γινει αρκετα μεγαλη για να μπορουν να περασουν απο εκει τα 1000-1200 λιτρα που θα στελνει η αντλια! αν μπορει να κανει αρκετα μεγαλη τρυπα ο τζαμας οκ αλλιως να του πεις να σου κανει 2 στο ιδιο υψος με 6-7 εκατοστα διπλα η μια απο την αλλη και μετα να κοψει το τζαμακι αναμεσα τους ωστε να γινει μεγαλυτερη τρυπα που σιγουρα δεν θα εχει προβλημα με οσα λιτρα και να βγαζει η αντλια σου! εγω στη θεση σου θα την εκανα οσο μεγαλυτερη γινεται για να ειμαι σιγουρος! ;)

το κοκκινο ειναι το κομματι που θα αφαιρεσει ο τζαμας!

post-32212-0-84815900-1352133359_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφορητης στελνει με σωληνα το νερο ή απλα το προωθει?

Link to comment
Share on other sites

λογω αγνοιας ρωτησα!

δε πιστευεις οτι για ενυδρειο 100χ50χ60 με παχος τζαμιων 5 χιλ. και κολλημα 100 ευρω ειναι πολλα?

εχω δει εδω μεσα τιμες πολυ καλυτερες για αυτην την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο της εμμανουελας που εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις κόστισε 120 ευρω αν θυμαμαι καλα, 8αρι τζαμι με κοντρες και μερικα τζαμακια ακομα για το σαμπ αλλα χωρις το κολλημα! μονο μας τα εκοψε και τα ρονταρισε!

εισαι σιγουρος για το 5αρι? τουλαχιστον να σου δωσει καμια εγγυηση για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

οχι σε 8αρι θα παω.αυτος μου εδωσε αυτην την τιμη για 5αρι.

αν παω ομως και για sump θα μου την φτασει την τιμη στον θεο!

αυριο θα κανω μια αναζητηση σε αλλους. με εψησες και για το sump τωρα αν και τα εξοδα μεγαλωνουν

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ Μαριε ειναι 3 5αρια τζαμια! ενα 50χ60, ενα 10χ50 και ενα 10χ35 περιπου! ουτε 10 ευρω σου λεω! :D

ριξε και την ματια στους αλλους τζαμαδες! κοντρες μπορεις να βαλεις στο πανω μερος για σιγουρια! 8αριτζαμι 4χ90 σχεδον!

τις ακριβής διαστασεις θα της βγαλεις εσυ και οχι ο τζαμας για να εισαι σιγουρος οτι θα γινει οπως ακριβως το θες εκος αν τον εμπειστευεσαι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

κομπλε.σκεφτομαι να το κολλησω με εναν φιλο μου αλλα φοβαμαι μη δε βγει καλο το αποτελεσμα.

πιστευω ομως οτι με καποιες παρουσιασεις που εχω δει εδω μεσα θα τα καταφερω αν το αποφασισω να το κανω

Link to comment
Share on other sites

λιγο να πιανουν τα χερια σου μπορεις να τα καταφερεις! καλο θα ηταν ο ενας να ειχε ξανακολλησει εστω και ενα μικρο αλλα πιστευω με λιγη τυχη και αρκετη σιλικονη θα τα καταφέρεται! :hysterical: :hysterical:

δες και στο youtube κανα βιντεο, ρωτα εδω οτι απορειες εχεις και βλεπουμε! στην τελικη αν δεν εισαι 100% σιγουρος το δινεις να στο κολλησει ο τζαμας ή ισως καποιος απο το φορουμ με εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

γελας γιατι δεν ειναι δικο σου! :lol:

οντοπικ:

στο sump θα βαλω μπλε σφουγγαρι και βιολογικο υλικο siporax.

ανθρακα ζεολιθο υαλοβαμβακα θα χρειαστει να βαλω?

επισης θα πρεπει να στρωσω το ενυδρειο με καποιο ειδικο υγρο για βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα χρειαστει τιποτα αλλο! ενυδρειακο βαμβακι καλυτερα να το αποφυγεις γιατι μπουκωνει ευκολα! σφουγγαρι και σιποραξ ειναι μια χαρα εκτος και αν εχεις διαθεσιμο οποιοδηποτε αλλο βιολογικο υλικο!

το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχεις στρωμμενο φιλτρο για να καταπολεμας τα υπολείμματα τροφων και τις ακαθαρσιες των χελωνων σου! το αν θα μπορει να στρωσει το φιλτρο με τις χελωνες μεσα αυτο δυστυχως δεν το γνωριζω! πρεπει να περιμενουμε να μας απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα παραμένει εδώ, μιάς και αφορά την κατασκευή του χελωνοενυδρείου του Μάριου...

Ειδικά με συμβουλές σας του Στάθη, έναν εκ τον δημιουργών αυτού του υπέροχου ενυδρείου, αλλά και τον υπολοίπων εδώ που έχουμε γνώση στις ειδικές απαιτήσεις αυτών τον ζώων, δεν αμφιβάλλω ότι θα γίνει και αυτό τέλειο....

Link to comment
Share on other sites

Οτι πει ο συντονιστης μας :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!Τα υλικα είναι καλύτερα να τα πα΄ρεις από τώρα και να τα βάλεις σε ένα βαρέλι ή κάποιο δοχείο με έναν κυκλοφορητή!Ρίχνε λίγο τροφή ανα 2 μέρες μέσα και θα έχεις έτοιμη βιολογία μέχρι να τελείωσεις με το ενυδρέιο!Καλό έιναι με το που το στήσεις να βρέις και μπόλι από κάποιο ενυδρείο ακι θα είσαι κομπλέ!

IMHO μην επιχειρήσεις να το στρώσεις με τα χελωνάκια μέσα!Υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι δεν επηρεάζονται αμφίβια γαρ αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα παραμένει εδώ, μιάς και αφορά την κατασκευή του χελωνοενυδρείου του Μάριου...

Ειδικά με συμβουλές σας του Στάθη, έναν εκ τον δημιουργών αυτού του υπέροχου ενυδρείου, αλλά και τον υπολοίπων εδώ που έχουμε γνώση στις ειδικές απαιτήσεις αυτών τον ζώων, δεν αμφιβάλλω ότι θα γίνει και αυτό τέλειο....

ευχαριστω κ.συντονιστα! :bigemo_harabe_net-82:

:D

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!Τα υλικα είναι καλύτερα να τα πα΄ρεις από τώρα και να τα βάλεις σε ένα βαρέλι ή κάποιο δοχείο με έναν κυκλοφορητή!Ρίχνε λίγο τροφή ανα 2 μέρες μέσα και θα έχεις έτοιμη βιολογία μέχρι να τελείωσεις με το ενυδρέιο!Καλό έιναι με το που το στήσεις να βρέις και μπόλι από κάποιο ενυδρείο ακι θα είσαι κομπλέ!

IMHO μην επιχειρήσεις να το στρώσεις με τα χελωνάκια μέσα!Υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι δεν επηρεάζονται αμφίβια γαρ αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα!

:bigemo_harabe_net-64:

σωστος ο καστορας!!!!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!Τα υλικα είναι καλύτερα να τα πα΄ρεις από τώρα και να τα βάλεις σε ένα βαρέλι ή κάποιο δοχείο με έναν κυκλοφορητή!Ρίχνε λίγο τροφή ανα 2 μέρες μέσα και θα έχεις έτοιμη βιολογία μέχρι να τελείωσεις με το ενυδρέιο!Καλό έιναι με το που το στήσεις να βρέις και μπόλι από κάποιο ενυδρείο ακι θα είσαι κομπλέ!

IMHO μην επιχειρήσεις να το στρώσεις με τα χελωνάκια μέσα!Υπάρχουν κάποιοι που λένε ότι δεν επηρεάζονται αμφίβια γαρ αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα!

μπόλι δε νομιζω να βρω γιατι δεν εχω καποιο αγνωστο.

δεν υπαρχουν ειδικα υγρα που ριχνεις για να στρωσει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτό που σου είπα δεν θα χρειαστείς καν μπόλι!Απλά υποστηρηχτηκά θα δούλευε!

Βάλε αγγελία και όλο και καποιος θα βρεθεί ολόκληρη Πάτρα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συμφορουμιτες,

εχω ενα καλο και ενα κακο στο ολο εγχειρημα.το καλο ειναι οτι βρηκα εναν τζαμα με καλες τιμες και αρκετες γνωσεις περι ενυδρειων.αφου του εκανα γνωστο απο την αρχη οτι θα το κολλησω μονος μου με κατατοπισε σε αρκετα πραγματα δειχνωντας καλη διαθεση.ομολογω πως δεν το περιμενα!

το κακο λοιπον....αναγκαστικες διαστασεις ενυδρειου 80χ45χ55 και 145 λιτρα. η ελλειψη χωρου ηταν αρκετη να μου χαλασει τα σχεδια αλλα οχι το ολο πλανο!

το ενυδρειο λοιπον θα φτιαχτει με τις συγκεκριμενες διαστασεις με μελλοντικο σχεδιο να μεγαλωσει αφου βρεθει και ο χωρος.εγω φυσικα θα μπορουσα να περιμενω μεχρι τοτε, οι χελωνες ομως οχι!

το ζητημα ομως τωρα με τις νεες διαστασεις ειναι: το sump να παραμεινει στα 10εκ μηκος απο τα 80 συνολικα?

Link to comment
Share on other sites

beever σε ευχαριστω πολυ για την ιδεα σου. μολις τρεξει λιγο το θεματακι του ενυδρειου θα ερθει και σειρα του φιλτρου και της βιολογιας

Link to comment
Share on other sites

αν περιορίζεσαι στο μήκος,γιατί δεν δίνεις λίγο μεγαλύτερο πλάτος ή ακόμα καλύτερα ύψος,για να έχεις και περισσότερο ωφέλιμο νερό???Το sump θα σου έλεγα να παραμείνει στους 10 πόντους

Link to comment
Share on other sites

κριμα Μαριε!

αν μπορεις να κανεις αυτο που σου λεει ο mr.zoo τοτε οκ! το sump και εγω λεω να μεινει στους 10 για να εχεις αρκετο χώρο για υλικα αλλα και για να χωραει η αντλια!!

εγω θα πω και μια ακομα ιδεα που μου ηρθε και αν δεις οτι μπορεις και θες να το προσπαθήσεις(προσπαθησουμε) καλως! :D

λοιπον μειωνεις το υψος του ενυδρειου στους 45 ποντους και δινεις σε πλατος ή μηκος! η τιμη θα ειναι η ιδια αφου θα υπολογισει ο τζαμας τα τετραγωνικα του τζαμιου να ειναι ιδια! οσο κοψει σε υψος τοσο να δωσει σε πλατος ή μηκος! το ενυδρειο θα ειναι κανονικα γεματο μεχρι επανω και θα κανεις μια πλατφορμα για να βγαινουν οι χελωνες εκτος ενυδρειου καπως σαν το επαγγελματικό μου σχεδιο παρακατω!!! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

post-32212-0-70422000-1352240151_thumb.png

μακαρι ρε φιλε να ειμασταν κοντα για να το καναμε παρεα!! ψήθηκα ασχημα σου λεω!!!!! :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη με φοβίζει το να είναι το νερό μέχρι πάνω (στο είχα πει και στην Εμμανουέλα.) Αν κάνουν καμία τα ζώα απότομη,πιαστούν από την άκρη και πέσουν κάτω??? Γι αυτό είπα να αυξηθεί το ύψος,ώστε και ωφέλιμο νερό να υπάρχει,και ένα " hασφάλειας"

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις! στην εμμανουελα βαλαμε καπακι..

αν οντως εχει την θεληση να κερδισει χωρο με το να κανει την πλατφορμα εκτος ενυδρειου μπορει ή να προεκτείνει την περίφραξη γυγω γυρω απο το ενυδρειο ή κανει την μια πλευρα πιο κοντη(φυσικα χανοντας απο το υψος) καπως ετσι! :D

post-32212-0-75854300-1352241550_thumb.png

να πω οτι ο φιλος εχει 2 χελωνες οποτε πιστευω οτι ισως ο χωρος της πλατφορμας ΠΡΕΠΕΙ να γινει εκτος ενυδρειου! δεν θα τους φτανει μια πλατφορμα 45χ 30!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεορώ καλύτετρα να μην είναι πάνω απ΄νω το νερό!Το θέμα είναι ότι αν δώσει ύψος μεγαλώνει λίγο τα λίτρα του αλλά ουσιαστηκά το όφελος για τα ζωντανά είναι μικρό!Καλύτερα να δώσει όσο πλα΄τος μπορεί για να μπορούν να κάνουν τις απλωτές τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...