Jump to content

Νεο Ξεκινημα!!


Recommended Posts

Καλημερα! και καλη χρονια να εχουμε. Λιγα πραγματα για μενα πριν 4 χρονια αποφασισα να αρχισω να ασχολουμαι με το χομπυ,δυστυχος για μενα ομως και τα ψαρια επεσα θυμα τον πετσοπαδον δηλαδι πηρα ενα ενυδριο μαλλον (κουτι) 5 λιτρων και εβαλα 2 χρυσοψαρα μεσα και απλα οπως μου ειπαν θα αλαζεις ολο το νερο καθε μια εβδομαδα και θα ριχνεις απο αυτο το μπλε υγρο (δηλαδι το αντιχλοριο) παλι καλα που μου το ειπαν. Υστερα απο 4-5 μηνες καταλαβα οτι τα ψαρακια μου δεν περνανε καλα και ετσι αγορασα το σημερινο μου ενυδριο 120 λιτρων,και εβαλα αλλα 6 χρυσοψαρα μεσα (αλλο ενα μεγαλο λαθος) εφοσον το καθε χρυσοψαρο θελει 30-40 λιτρα με αποτελεσμα μετα απο δυομιση χρονια να πεθανουν απο αμονια επιδη ουτε για υγρα τεστ μου ειπανε ουτε καν για στικακια.Οποτε το ενυδριο ειχε μινι για 1 χρονο χωρις ψαρια μονο με ενα γατοψαρο μεσα.Τωρα εκανα μια καινουργια αρχη.Εβαλα υποστρομα Manado εμπλουτισμενο με λιπασμα,και απο φυτα:2 βαλισνεριες και 3 Caboba Caroliana βεβαια την αλλη εβδομαδα θα βαλω και 2-3 Anubies επισις χθες αγορασα και το εξωτερικο φιλτρο Fluval 206.

Κυκλοφορία νερού: 780 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 10 watt.
• Κατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 200 λίτρα.
• Διαθέτει 3 καλαθάκια για βιολογικά υλικά.
Όλα τα φίλτρα περιέχουν: Ενεργό άνθρακα, πορώδες μακαρόνι, σφουγγάρι, βανάκια φίλτρου, σωλήνες σπιράλ.
σημερα θα παω να του βαλω και βιολογικο υλικο μεσα για καλυτερη φιλτρανση, εχω και θερμοστατι 200watt ρυθμιζμενο στους 26 βαθμους.Απο της 15 του μηνα θα αρχισω σταδικι εισαγωγη των ψαριον! θα βαλω γκαππυ και ξιφοφορους πιο μετα ησος να βαλω και καμια γαριδα θα δουμε!πητε μου αποψης
το ενυδριο παλλια ηταν ετσι post-58146-0-16366800-1388740880_thumb.jpg.
Και τωραpost-58146-0-96077600-1388742536_thumb.jpgpost-58146-0-10988700-1388742540_thumb.jpgpost-58146-0-58902000-1388742543_thumb.jpgpost-58146-0-57497800-1388742546_thumb.jpgpost-58146-0-32525800-1388742548_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι κύβος ; Στις φωτό σαν κύβος μου φαίνεται . Το fluval που επέλεξες είναι εξαιρετικό φίλτρο . Τώρα όσον αφορά ξιφοφόρους και γκάπυ δές τα ακόλουθα link http://www.aquazone.gr/forums/topic/36731-xiphophorus-hellerii-heckel-1848/?p=323412#entry323412 και http://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/?p=323428#entry323428 . Οι ξιφοφόροι όμως θέλουν ενυδρείο με μήκος και αν το δικό σου είναι κύβος ίσως να υπάρξει ένα θεματάκι εκεί . Ωστόσο τα γκάπυ είναι μια καλή επιλογή αν δεν θές ή αν δεν προλαβαίνεις να επεξεργάζεσαι το νερό σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κυβος ειναι οποτε αφου θα ταλεπορουντε η xiphos δεν θα βαλω τι μπορω να συνδιασω με γκαπακια?. το εχεις δουλαιψει το φιλτρο κανει δουλια? θελω και εχω χρονο να επεξεργαζωμαι και να κανω της αλλαγες του νερου οπως πρεπει κ.τ.λ απλα τα γκαππυ δεν τα περνω λογο ευκολιας απλα μου αρεσουν παρα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κυβος ειναι οποτε αφου θα ταλεπορουντε η xiphos δεν θα βαλω τι μπορω να συνδιασω με γκαπακια?. το εχεις δουλαιψει το φιλτρο κανει δουλια? θελω και εχω χρονο να επεξεργαζωμαι και να κανω της αλλαγες του νερου οπως πρεπει κ.τ.λ απλα τα γκαππυ δεν τα περνω λογο ευκολιας απλα μου αρεσουν παρα πολυ :)

Φίλε μου είχα στο παρελθόν ξιφοφόρο στο δικό μου και αυτό που είδα εγώ είναι ότι είναι υπερκινητικοί και θέλουν μήκος . Το fluval δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μιά και έχω εσωτερικό αλλά επειδή είναι εξωτερικό κερδίζεις πολλά περισσότερα . Τί εννοώ .

Κερδίζεις χώρο στο ενυδρείο σε σχέση με το εξωτερικό , έχεις περισσότερο βιολογικό υλικό , έχεις δυνατότητα ρύθμισης της ροής . Επίσης καλό θα ήταν στην αναρρόφηση να βάλεις μία σίτα ή ένα τούλι ώστε να μην σου τραβήξει κάποιο ψάρι ή να μην εγκλωβιστεί κάποιο ψάρι στην σωλήνωση σου .

Λέγοντας επεξεργασία νερού εννοώ την ρύθμιση του ph μιά και τα περισσότερα είδη ψαριών , tetra , blue ram και τα σχετικά απαιτούν χαμηλότερο ph , όξινο νερό δηλαδή . Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να τα συνδυάσεις και με άλλα είδη , εκτός και αν πάς σε platy που έχουν παρόμοιες απαιτήσεις νερού με τα guppy αλλά σε αυτήν την επιλογή δεν μπορείς να βάλεις ξύλα .

Οι ανούμπιες που λές , δένονται σε ξύλα ή πέτρες . Βέβαια μπορείς να τις φυτέψεις αλλά δεν πρέπει να φυτέψεις τον οριζόντιο κορμό τους γιατί θα σου σαπίσουν . Οπότε ή ξύλα που είπες ή δεν τις πέρνεις . Αλλά από την στιγμή που αγόρασες υπόστρωμα γιατί δεν πάς σε φυτά που φυτεύονται ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην δική μου προσπάθεια - προετοιμασία στο juwel που έχω , αγόρασα δύο ρίζες και επέλεξα φυτά που δένονται όπως οι ανούμπιες και τα μικροσόρουμ . Guppy θα βάλω και εγώ με γαριδούλες . Αρχικά σκεφτόμουν amano αλλά μάλλον θα βάλω red cherry ή fire red :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που ξέχασα να σου πώ είναι ότι αν αποφασίσεις να βάλεις ζευγάρι δηλαδή 1 αρσενικό - 3 θυληκά για να έχεις γέννες και γόνους εκεί τα πράγματα αλλάζουν . Θα χρειαστείς πολλά φυτά ώστε να κρυφτούν οι γόνοι και να επιβιώσουν όσοι τα καταφέρουν . Λάβε υπόψιν σου ότι οι γόνοι ενδέχεται να φαγωθούν από τα υπόλοιπα ψάρια .

Ιδανικά φυτά για τους γόνους είναι το κερατόφυλλο ( επιπλέει στην επιφάνεια ) και η τζάβα μός . Το κερατόφυλλο επίσης τραβά και αρκετά τα νιτρικά οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα στις μετρήσεις σου αλλά οι γέννες θα είναι πολλές , πάρα πολλοί γόνοι και θα πρέπει να ξέρεις από πρίν όλα αυτά τα ψάρια που θα τα δώσεις . Αν τα αφήσεις θα πήξεις στην κυριολεξία και δεν ξέρω και κατά πόσο θα σηκώσει η βιολογία σου την υπερβολική ιχθυοφόρτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η Caboba φυτευεται και η βαλινερια ναι για της ανουμπιες ξερω τωρα για τα platy ενοεις οτι δεν μπορω να να βαλω ριζα? για της ανουμπιες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η Caboba φυτευεται και η βαλινερια ναι για της ανουμπιες ξερω τωρα για τα platy ενοεις οτι δεν μπορω να να βαλω ριζα? για της ανουμπιες?

Αν πάς στις πληροφορίες για τα platy δηλαδή : ζωοτόκα -------> platy θα δείς ότι αναφέρει συγκεκριμένα στην διακόσμηση του ενυδρείου ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ξύλα :)

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και πώς γίνετε να φυτέψουμε την ανούμπια αλλά να μην καλύψουμε τον οριζόντιο κορμό . Πώς γίνετε αυτό ; Πώς θα στερεωθεί δηλαδή η ανούμπια ;

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,καλα ολα αυτα αλλα......φιλαρακι...... πρεπει να ζητησουμε απο εναν συντονιστη να μεταφερει το θεμα σου στη σωστη κατηγορια

γιατι εδω ειναι για θαλασσινο νερο!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη απο μενα!

Το φιλτρο που πηρες ειναι πολυ καλο!

Τα φυτα που πηρες, επειδη μεγαλωνουν βαλτα καλυτερα στην πλατη και οχι κοντα κοντα. Βαλε το ενα ειδος δεξια και το αλλο αριστερα και στα να συναντηθουν στη μεση!

Α και βγαλε ολα αυτα τα παλιοπλαστικα! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν πάς στις πληροφορίες για τα platy δηλαδή : ζωοτόκα -------> platy θα δείς ότι αναφέρει συγκεκριμένα στην διακόσμηση του ενυδρείου ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ξύλα :)

Γιατι δεν μπορουμε να βαλουμε ξυλα στα ζωοτοκα;Εαν γραφτηκε μηπως τα ξυλα μαλακωσουν

το νερο αυτο ειναι λαθος.Τα ξυλα απειροελαχιστα μαλακωνουν το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γιατι δεν μπορουμε να εχουμε ξυλα;;

Ειναι η δευτερη φορα που το διαβαζω στα ζωοτοκα.....

Επισης καποια ζωοτοκα υβριδιζουν μεταξυ τους, δεν εγινε κατι αλλα μπορει να δεις διαφορετικα παιδια απ οτι οι γονεις που μπορει να νομιζεις οτι ειναι....

Εγω επισης ειχα ζωοτοκα με ξυλα και δεν επαθαν τπτ....κρουσματα απο dropsy ειχα αλλα εφτεγε το πετ που ψωνιζα, απο εκει τα ψαρια με το ζορι εβγαζαν μηνα, ενω ψαρακια που ηταν μαζι τους απο αλλα πετ ηταν η ξυχτα και η μερα σε χρωματα και γενικα υγεια.....περα απ απο αυτο τπτ αλλο....

Ελα καποιος παλιος που ισως μπορει να μας λυση την απορια....

Υγ: συγνωμη φιλε που χαλαω ισως το θεμα σου, αλλα καποια στιγμη επρεπε να ρωτησω :-)

Καλως ηρθες και καλη χρονια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το προφίλ τους Xiphophorus maculatus

Διακόσμηση ενυδρείου: Νιώθει άνετα σε φυτεμένα ενυδρεία με αρκετό χώρο για κολύμπι. Σε ενυδρεία αναπαραγωγής προτείνεται η ύπαρξη αρκετών φυτών επιφανεία, ώστε να κρύβονται τα νεογέννητα ψάρια. Πρέπει να αποφεύγεται η χρήση υλικών που μειώνουν το PH στο ενυδρείο, όπως ξύλα και ξερά φύλλα.

Δεν γράφει πουθενά οτι απαγορεύεται !!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κανουν τα ξυλα για τα ζωοτοκα,εχουμε δει απειρα ενυδρεια ζωοτοκων με ξυλα μεσα.Τα ξυλα δεν κατεβαζουν το ph και τις σκληροτητες και αν το κατεβασουν η διαφορα θα ειναι ελαχιστη.

Οσον αφορα τους υβριδισμους,αυτο ειναι αλλο θεμα.Το κανουμε καθαρα για οικολογικους λογους και για να κραταμε τα ειδη καθαρα.Επισης αν εχεις γεννες απο υβριδια δεν ειναι σωστο να τα δωσεις σε καποιον αλλον.

Συμφωνω για τα πλαστικα οτι πρεπει να φυγουν οπως επεισης και για τα φυτα οτι πρεπει να μπουν πισω γιατι μεγαλωνουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σεις...

Τωρα ειδα την τελευταια λεξη(φυλλα)...

Νομιζω οτι εννοω τα υλικα που προκαλουν black water κατα βαση, γιατι τα ξυλα βγαζουν χουμικα οξεα και τανινες και προκαλουν "μαυρισμα" στο νερο.....

Λογικα αυτο πρεπει να ειναι, αλλιως νομιζω οτι πρεπει να λεει, να αποφευγονται, γιατι ο ενας στον αλλων θα βγει....

Απλα μια γνωμη....

Πλαστικα και γενικα οτι δεν ειναι φυσικο υλικο πετα τα, πρωτων ειναι αντιεσθητικα και δευτερον εφοσον εβαλες φυτα δεν χρειαζονται, σε κανα μηνα θα εχεις κλαδεματα να βαλεις στην θεση τους....

:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη απο μενα!

Το φιλτρο που πηρες ειναι πολυ καλο!

Τα φυτα που πηρες, επειδη μεγαλωνουν βαλτα καλυτερα στην πλατη και οχι κοντα κοντα. Βαλε το ενα ειδος δεξια και το αλλο αριστερα και στα να συναντηθουν στη μεση!

Α και βγαλε ολα αυτα τα παλιοπλαστικα!

Ναι το ξερω οτι ειναι πολυ καλο απλα εχω ενα θεματακι του λιπι το ενα καλαθι για τα ηλικα τα φυτα σιγουρα θα τα αλαξω της επομενες μερες.. βασικα το πισω δεν εινα ακριβως πλαστικο αλλα θα το βγαλω :)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γιατι δεν μπορουμε να εχουμε ξυλα;;

Ειναι η δευτερη φορα που το διαβαζω στα ζωοτοκα.....

Επισης καποια ζωοτοκα υβριδιζουν μεταξυ τους, δεν εγινε κατι αλλα μπορει να δεις διαφορετικα παιδια απ οτι οι γονεις που μπορει να νομιζεις οτι ειναι....

Εγω επισης ειχα ζωοτοκα με ξυλα και δεν επαθαν τπτ....κρουσματα απο dropsy ειχα αλλα εφτεγε το πετ που ψωνιζα, απο εκει τα ψαρια με το ζορι εβγαζαν μηνα, ενω ψαρακια που ηταν μαζι τους απο αλλα πετ ηταν η ξυχτα και η μερα σε χρωματα και γενικα υγεια.....περα απ απο αυτο τπτ αλλο....

Ελα καποιος παλιος που ισως μπορει να μας λυση την απορια....

Υγ: συγνωμη φιλε που χαλαω ισως το θεμα σου, αλλα καποια στιγμη επρεπε να ρωτησω :-)

Καλως ηρθες και καλη χρονια!!!!

ξυλα ειχα και παλιοτερα και δεν μου διμιουργισαν προβλημα με τα χρυσοψαρα. Τωρα για το θεμα δεν υπαρχι προβλημα;)

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το προφίλ τους Xiphophorus maculatus

Διακόσμηση ενυδρείου: Νιώθει άνετα σε φυτεμένα ενυδρεία με αρκετό χώρο για κολύμπι. Σε ενυδρεία αναπαραγωγής προτείνεται η ύπαρξη αρκετών φυτών επιφανεία, ώστε να κρύβονται τα νεογέννητα ψάρια. Πρέπει να αποφεύγεται η χρήση υλικών που μειώνουν το PH στο ενυδρείο, όπως ξύλα και ξερά φύλλα.

Δεν γράφει πουθενά οτι απαγορεύεται !!

Ναι βασικα επιδη εχω κιβο αν και ειναι 120 λιτρα αλλα δεν εχει μηκος ειναι 60 εκ. το επεκλισα τελικα θα βαλω πλατυ με γκαππυ :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι!

Πας πολυ καλα και απ'οτι βλεπω εχεις και ορεξη να κανεις κατι σωστο!

Βαλε κανα ξυλο για τις ανουμπιες,δεν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα.....μπορει να ριξουν πολυ λιγο το ph....

Την caboba που εχεις στη μεση βαλτην αριστερα ή δεξια γιατι αμα φουντωσει δεν θα βλεπεις τιποτα απο πισω....

Στη θεση της βαλε ανουμπια.

Το φιλτρο ειναι παρα πολυ καλο....βρηκες ακρη με το συρταρακι που σου λειπει?

Μπορεις να το βγαλεις μια φωτογραφια να το δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε λες να βαλεις ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ναι ενοιτε οτι εχω ορεξη και μαλαιστα μεγαλη την caboba την εβαλα προχιρα μεχρι να βαλω την Anubia σε ριζα θα την βαλω! βασικα 2-3 Anubies θα παρω.Με το συρταρακι νταξι βρικα ακρη! με βοηθαει ο FotisGt ψαρακια θα βαλω την Τριτη με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,ναι,το ειδα το θεμα με το συρταρι και την πατεντα που θα κανετε! :D

Το ενυδρειο λειτουργει κανονικα ολο τον καιρο αυτον?

Αλλαγες νερου κανεις κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

ναι ολλα οπως πρεπει αν και τωρα επιδι μεσα εχω μονο ενα γατοψαρο κανω αλλαγες 35% ανα 3 εβδομαδες με τα μολις μπουν οι κατικοι βλεπουμε!! η πατεντα καλη τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...