Jump to content

Νέο Ενυδρείο Για Μονομάχο 37,5 Λίτρα


jpavly

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

 

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι απολύτως αρχάριος! 

 

Σε συνέχεια αυτού του θέματος θέλω να επισπεύσω την αγορά των ειδών που θέλω για το πρώτο μου ενυδρείο.

 

Αρχικά έχω υπολογίσει:

  • Ενυδρείο 37.5 λίτρα (50*25*30), το οποίο περιλαμβάνει και λάμπα, αεραντλία ( χρειάζεται αυτή; ).
  • Για φίλτρο το Dolphin F-800.
  • Ένα θερμοστάτη 50W και ένα θερμομετράκι.

 

Από κει και πέρα όσον αφορά τα υπόλοιπα θέλω να βάλω:

  • Χαλικάκι καφέ, γκρί ή κάποιο άλλο ουδέτερο, γήινο χρώμα.
  • Ξύλο, ρίζα ή κάτι τέτοιο για λόγους διακόσμησης αλλά και κάλυψης του μονομάχου
  • Φυτά, ανούμπιες λογικά, μου αρέσουν κι απ' ότι διαβάζω είναι και εύκολα.

Τέλος, χρειάζομαι και κάποια είδη σχετικά με την ποιότητα νερού:

  • Αντιχλώριο
  • Δοκιμαστικά strips
  • Βιταμίνες
  • Μπόλι (θα βάλω αγγελία εντός του φόρουμ αν και δεν ξέρω καν με τι μοιάζει LOL)

 

Σας ευχαριστώ :)

 

ΥΓ: Το budget είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο, οπότε δεν μπορώ να ακολουθήσω συμβουλές για μεγάλες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι απολύτως αρχάριος!

Σε συνέχεια αυτού του θέματος θέλω να επισπεύσω την αγορά των ειδών που θέλω για το πρώτο μου ενυδρείο.

Αρχικά έχω υπολογίσει:

  • Ενυδρείο 37.5 λίτρα (50*25*30), το οποίο περιλαμβάνει και λάμπα, αεραντλία ( χρειάζεται αυτή; ). Δεν την χρειάζεσαι άμεσα. Καλό είναι να υπάρχει σε κάποιο ντουλάπι αλλά δεν είναι 1ης προτεραιότητας.
  • Για φίλτρο το Dolphin F-800.
  • Ένα θερμοστάτη 50W και ένα θερμομετράκι.

Από κει και πέρα όσον αφορά τα υπόλοιπα θέλω να βάλω:

  • Χαλικάκι καφέ, γκρί ή κάποιο άλλο ουδέτερο, γήινο χρώμα.
  • Ξύλο, ρίζα ή κάτι τέτοιο για λόγους διακόσμησης αλλά και κάλυψης του μονομάχου
  • Φυτά, ανούμπιες λογικά, μου αρέσουν κι απ' ότι διαβάζω είναι και εύκολα.

Τέλος, χρειάζομαι και κάποια είδη σχετικά με την ποιότητα νερού:

  • Αντιχλώριο
  • Δοκιμαστικά strips
  • Βιταμίνες
  • Μπόλι (θα βάλω αγγελία εντός του φόρουμ αν και δεν ξέρω καν με τι μοιάζει LOL)

Το μπόλι είναι βιολογικό υλικό από κάποιο άλλο ενυδρείο που λειτουργεί καιρό.

Σας ευχαριστώ :)

ΥΓ: Το budget είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο, οπότε δεν μπορώ να ακολουθήσω συμβουλές για μεγάλες αγορές.

Στα υπόλοιπα είσαι μια χαρά. Τα τεστ σε μορφή στικς δεν είναι αξιόπιστα, αντί αυτών προτείνονται τα υγρά , τα οποία όμως είναι και πιο ακριβά.

Αν πάρεις μπόλι από κάποιον συγχομπιστα και ταΐζεις με φειδώ στην αρχή , θα είσαι οκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Aπο εξοπλισμο εισαι πληρης,η αεραντλια σε μονιμη βαση δεν χρειαζεται ,καλο ειναι να υπαρχει για ωρα αναγκης.Μπολι ειναι μια μικρη ποσοτητα απο στρωμενο -επικοισμενο απο βακτηρια- βιολογικο υλικο.Βγαζεις οτι αλλο εχει μεσα το φιλτρο και βαζεις το μπολι και συμπληρωνεις αν χρειαζεται με επιπλεον αστρωτο βιολογικο υλικο.Μαζι με την αγγελια γι αυτο μπορεις να ζητησεις και κλαδεματα απο ευκολα φυτα και κανενα επιφανειας εκτος απο ανουμπιες.Θα χρειαστεις μονο καποιο μη ασβεστολιθικο ψιλο χαλικακι ή χαλαζιακη αμμο για βυθο.Αντι για στριπς παρε καλυτερα τα δυο τρια βασικα τεστ σε υγρα που ειναι πιο αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να κάνω για τα τεστ, έχω διαβάσει ότι δεν είναι αξιόπιστα, αλλά δεν με παίρνει να πάρω υγρά προς το παρόν.

Ευχαριστώ θερμά :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας να σου κάνουν μετρήσεις σε κάποιο κατάστημα ή σε κάποιον συγχομπίστα , μέχρι τότε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστάτη μπορείς να τον αγοράσεις τον Οκτώβριο που θα αρχίσει η θερμοκρασία να πέφτει κάτω από τους 24 βάθμους. Ένα απλό θερμόμετρο έχει γύρω στο 1ευρω.

Το βιολογικό υλικό είναι είτε μπιλάκια είτε σαν κοφτό μακαρονάκι και η επιφάνεια τους θυμίζει ελαφρόπετρα. Θα το ζητήσεις σαν βιολογικό υλικό. Πολύ γνωστό είναι το σιποράξ που βγαίνει και σε μπιλάκια για μικρά φιλτρα και βρίσκεται σε διχτάκι. Απ' ότι θυμάμαι κάνει γύρω στα 3-4 ευρώ.

Υπάρχει αυτό το σετ υγρών μετρήσεων που κοστίζει όσο τα χαρτάκια. Δες αν θες. Και εγώ αυτό παίρνω.

http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set

Αν μπορείς να έρθεις στις 13 Σεπτεμβρίου που είναι και η συνάντηση θα μπορούσε αν κάποιος έχει κλαδέματα να σου φέρει. Το μόνο που θα αγόραζα στη θέση είναι ψιλό χαλικάκι ή άμμο χαλαζιακή και καμιά πέτρα ή ξύλο.

Δες και στην χωματοτεχνική Κηφισιάς http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php έχει πολύ καλές τιμές σε πέτρες και άμμο.

Σε αντιχλώριο προσωπικά προτιμώ το prime της seachem καθώς εκτός από το χλώριο δεσμέυει τυχόν βαρέα μέταλλα που μπορεί να υπάρχουν στο νερό και μπορεί να αποτοξικοποιείση αμμωνία - νιτρώδη σε περίπτωση ανάγκης.

Η ανούμπια είναι ωραίο φυτό αλλά και ακριβό. Περίμενε πρώτα μήπως μπορέσει κάποιος να φέρει κλαδέματα.

Υ.Γ. Αν έρθεις στην συνάντηση μπορώ να σου φέρω και κάποιες τροφές που έχω για μονομάχους και δεν τις χρειάζομαι πια.

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να κάνω για τα τεστ, έχω διαβάσει ότι δεν είναι αξιόπιστα, αλλά δεν με παίρνει να πάρω υγρά προς το παρόν.

Ευχαριστώ θερμά :)

Οταν θα ρθεις να σου δωσω το ξυλο, τα φυτά, το μπολι και τροφή, φερε και νερο απ ενυδρειο σου

Θα κανω μετρησεις την ιδια μερα και θα δουμε που βρισκεσαι

Τα υπολοιπα, βημα βημα κι ολα θα πανε μια χαρα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και την προθυμία.

Που μένεις;

Παγκράτι.

Το βιολογικό υλικό είναι είτε μπιλάκια είτε σαν κοφτό μακαρονάκι και η επιφάνεια τους θυμίζει ελαφρόπετρα. Θα το ζητήσεις σαν βιολογικό υλικό. Πολύ γνωστό είναι το σιποράξ που βγαίνει και σε μπιλάκια για μικρά φιλτρα και βρίσκεται σε διχτάκι. Απ' ότι θυμάμαι κάνει γύρω στα 3-4 ευρώ.

Υπάρχει αυτό το σετ υγρών μετρήσεων που κοστίζει όσο τα χαρτάκια. Δες αν θες. Και εγώ αυτό παίρνω.

http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set

Αν μπορείς να έρθεις στις 13 Σεπτεμβρίου που είναι και η συνάντηση θα μπορούσε αν κάποιος έχει κλαδέματα να σου φέρει. Το μόνο που θα αγόραζα στη θέση είναι ψιλό χαλικάκι ή άμμο χαλαζιακή και καμιά πέτρα ή ξύλο.

Δες και στην χωματοτεχνική Κηφισιάς http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php έχει πολύ καλές τιμές σε πέτρες και άμμο.

Σε αντιχλώριο προσωπικά προτιμώ το prime της seachem καθώς εκτός από το χλώριο δεσμέυει τυχόν βαρέα μέταλλα που μπορεί να υπάρχουν στο νερό και μπορεί να αποτοξικοποιείση αμμωνία - νιτρώδη σε περίπτωση ανάγκης.

Η ανούμπια είναι ωραίο φυτό αλλά και ακριβό. Περίμενε πρώτα μήπως μπορέσει κάποιος να φέρει κλαδέματα.

 

Υ.Γ. Αν έρθεις στην συνάντηση μπορώ να σου φέρω και κάποιες τροφές που έχω για μονομάχους και δεν τις χρειάζομαι πια.

Τι είναι το βιολογικό υλικό και τι προσφέρει;

Τα κλαδέματα είναι τμήματα φυτών που αναπτύσσονται ανεξάρτητα μετά;

Χαλίκια και λοιπά τι πρέπει να αποφύγω;

Το σετ μέτρησης θα κοιτάξω να το βρω Αθήνα, όντως η τιμή του είναι προσιτή.

Για τη συνάντηση θα πληροφορηθώ για τις λεπτομέρειες!

 

Οταν θα ρθεις να σου δωσω το ξυλο, τα φυτά, το μπολι και τροφή, φερε και νερο απ ενυδρειο σου

Θα κανω μετρησεις την ιδια μερα και θα δουμε που βρισκεσαι

 

Τα υπολοιπα, βημα βημα κι ολα θα πανε μια χαρα

Υποθέτω εννοείς ότι θα πάρω πρώτα ενυδρείο και φίλτρο, βάζω χαλίκια και νερό και μετά σου φέρνω δείγμα όταν βρεθούμε για τα υπόλοιπα, μια χαρά :-D
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο ειναι πολυ πορωδες υλικο που προσφερει μεγαλη επιφανεια οπου θα εγκαταστησουν αποικια τα βακτηρια που συντελουν στον κυκλο του αζωτου.

Για τα κλαδεματα οπως το λες..

Το χαλικι που θα βρεις να μην ειναι ασβεστολιθικο (το τεσταρεις με ακουαφορτε να μην αφριζει).Προτιμω σκουρο χαλαζιακο που ειναι και σιγουρο.Δεν θελεις να ειναι ασβεστολιθικο για να μην ανεβαζει σκληροτητες του νερου και ph σε σημεια ακαταλληλα για το μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα του χαλικιου δεν πρέπει να είναι ανοιχτό γιατί αντανακλά το φως και τον στρεσαρει. Εγώ εχω βάλει καφέ αλλά μου αρέσει πάρα πολύ το μαύρο, αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα, μαύρο θα έβαζα. :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω εννοείς ότι θα πάρω πρώτα ενυδρείο και φίλτρο, βάζω χαλίκια και νερό και μετά σου φέρνω δείγμα όταν βρεθούμε για τα υπόλοιπα, μια χαρά :-D

Αρχικά θα φέρεις νερό απ τη βρύση σου και μετά ναι, όπως τα γραφεις πιο πάνω! (κανονικά πρέπει να μετρήσουμε το νερο κι αφου παρεις το μπολι, να δουμε αν επιασε)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επειδή ακόμα κοιτάω για ενυδρείο, στις επιλογές μου προστέθηκε ένα ακόμη στα 54 λίτρα αλλά έχει στρογγυλεμένες άκρες μπροστά.

Από την εμπειρία σας, είναι πρόβλημα οι στρογγυλεμένες άκρες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επειδή ακόμα κοιτάω για ενυδρείο, στις επιλογές μου προστέθηκε ένα ακόμη στα 54 λίτρα αλλά έχει στρογγυλεμένες άκρες μπροστά.

Από την εμπειρία σας, είναι πρόβλημα οι στρογγυλεμένες άκρες;

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Πιο μοντέλο είναι ακριβώς ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Πιο μοντέλο είναι ακριβώς ;

Είναι το SunSun HR-500B

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό παίζει κάποιο ρόλο; Είδα ένα ωραίο Hailea 50 λίτρα περίπου με κυρτές γωνίες από μπροστά σαν αυτό που ανέφερα, ο petshopάς μου είπε όμως ότι είναι από πλαστικό και όχι γυαλί. Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό, φαντάζομαι είναι κάποιο γερό plexi glass και όχι κάτι ευτελές.

Σε ένα pet shop που ρώτησα για ενυδρείο κοντά στα 40 λίτρα μου είπαν ότι μπορώ να βάλω 2 αρσενικούς μονομάχους μέσα σε αυτά τα λίτρα χωρίς πρόβλημα και ότι ο κάθε ένας θα έχει την περιοχή του. :P

Επίσης μου είπαν ότι αν βάλω 2 θηλυκιές θα αναπαραχθούν :P

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό παίζει κάποιο ρόλο; Είδα ένα ωραίο Hailea 50 λίτρα περίπου με κυρτές γωνίες από μπροστά σαν αυτό που ανέφερα, ο petshopάς μου είπε όμως ότι είναι από πλαστικό και όχι γυαλί. Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό, φαντάζομαι είναι κάποιο γερό plexi glass και όχι κάτι ευτελές.

Σε ένα pet shop που ρώτησα για ενυδρείο κοντά στα 40 λίτρα μου είπαν ότι μπορώ να βάλω 2 αρσενικούς μονομάχους μέσα σε αυτά τα λίτρα χωρίς πρόβλημα και ότι ο κάθε ένας θα έχει την περιοχή του. :P

Επίσης μου είπαν ότι αν βάλω 2 θηλυκιές θα αναπαραχθούν :P

Μια χαρά είναι και τα ενυδρεία με plexi.

Για την 2η και την 3η πρόταση δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο ... :P

Σε 50 λίτρα βάζεις έναν μονομάχο αρσενικό και ίσως 1 με 2 σαλιγκάρια. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και τα ενυδρεία με plexi.

Για την 2η και την 3η πρόταση δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο ... :P

Σε 50 λίτρα βάζεις έναν μονομάχο αρσενικό και ίσως 1 με 2 σαλιγκάρια. :)

Έτσι έχω αποφασίσει, το πολύ να βάλω κανά σαλιγκάρι ή γαρίδα amano που πρότειναν κάποιοι.

Απλά απορώ με αυτά που λένε στα πετσοπ καμιά φορά. Άλλος μου έχει πει τάιζε το μέχρι να σταματήσει να τρώει.

Πάντως είναι τσαμπουκάς, όταν πλησιάζω φουσκώνει τα βράγχια του και κάθεται μπροστά μου, δεν νομίζω να θέλει παρέες ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχω αποφασίσει, το πολύ να βάλω κανά σαλιγκάρι ή γαρίδα amano που πρότειναν κάποιοι.

Απλά απορώ με αυτά που λένε στα πετσοπ καμιά φορά. Άλλος μου έχει πει τάιζε το μέχρι να σταματήσει να τρώει.

Πάντως είναι τσαμπουκάς, όταν πλησιάζω φουσκώνει τα βράγχια του και κάθεται μπροστά μου, δεν νομίζω να θέλει παρέες ;)

Δεν είναι όλα τα καταστήματα έτσι , αλλά τα περισσότερα. Καλό είναι να ενημερωνόμαστε πρώτα από άλλες πηγές και στη συνέχεια να προβαίνουμε σε αγορές . ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρείο Hagen Marina 60 με χωρητικότητα 54L, η διαφορά με τα άλλα που σκεφτόμουν είναι μικρή και σίγουρα αξίζει.

Σε ερώτηση που έκανε η γυναίκα στο παλικάρι του μαγαζιού μας είπε ότι θα μπορούσαμε να βάλουμε 1-2 ψαράκια ακόμα, αρκεί να είναι γρήγορα όπως κάποια Zebra και κάποια Platy με τη λογική ότι και να τα κυνηγάει δεν θα μπορεί να τα πιάνει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και να μην μπορεί να τα πιάνει δεν θα είναι κατάλληλο το περιβάλλον ούτε για τον "κυνηγό" ούτε για τα "θηράματα" από άποψη στρες και μόνο, χωρίς να ξέρω τι άλλο ζητάνε αυτά τα ψαράκια!

Οπότε ο μονομάχος μας θα μείνει βασιλιάς σε 54L, πιστεύω να το ευχαριστηθεί, εντός των ημερών θα πάρω το ενυδρείο και βάζω update :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οταν αποφασιζουμε να φιλοξενησουμε μονομαχο πρεπει να γνωριζουμε οτι δεν μπορουμε να εχουμε κ αλλα ψαρια μαζι..δε μπορεις να βαλεις ουτε πλατυ ουτε ζεμπρα γιατι θα εχουν στρες απο το κυνηγητο κ θα τα μαδησει γενικοτερα..μονο οι θηλυκές μονομαχινες μπορουν να μπουν μαζι γιατι αναπτυσουν ιεραρχια κ δεν κυνηγιουνται.μπορεις να βαλεις διαφορα σαλιγκαρακια που ειναι ομορφα η γαριδουλες αμανο που ειναι μεγαλες κ ισως να μην τις κανει μεζε..(οι γαριδες ειναι λιγο ρισκο γιατι παιζει ρολο κ η προσωπικοτητα του μονομαχου.μπορει να τις πειραξει μπορει κ οχι)βεβαια θελουν κ καλα στρωμενο βυθο τουλαχιστον 2 μηνες δεν μπορεις να τις βαλεις μαζι με τον μονομαχο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρείο Hagen Marina 60 με χωρητικότητα 54L, η διαφορά με τα άλλα που σκεφτόμουν είναι μικρή και σίγουρα αξίζει.

Σε ερώτηση που έκανε η γυναίκα στο παλικάρι του μαγαζιού μας είπε ότι θα μπορούσαμε να βάλουμε 1-2 ψαράκια ακόμα, αρκεί να είναι γρήγορα όπως κάποια Zebra και κάποια Platy με τη λογική ότι και να τα κυνηγάει δεν θα μπορεί να τα πιάνει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και να μην μπορεί να τα πιάνει δεν θα είναι κατάλληλο το περιβάλλον ούτε για τον "κυνηγό" ούτε για τα "θηράματα" από άποψη στρες και μόνο, χωρίς να ξέρω τι άλλο ζητάνε αυτά τα ψαράκια!

Οπότε ο μονομάχος μας θα μείνει βασιλιάς σε 54L, πιστεύω να το ευχαριστηθεί, εντός των ημερών θα πάρω το ενυδρείο και βάζω update :)

Σωστά το σκέφτεσαι. Όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά , παίζει μεγάλο ρόλο και η προσωπικότητα του ψαριού.

Όπως και να έχει , ψάρια με "φανταχτερές" ουρές θα τον προκαλέσουν οπωσδήποτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Τρεχω ενυδρεια με μονομάχους μερικα χρονια. Θεωρω ομως την εμπειρια μου μικρη

Σε ενυδρειο πανω απο 60 λιτρα, θεωρω πως μπορουν να μπουν συγκατοικοι

Εξαρτάται απο τον χαρακτηρα του μονομάχου αλλα και απο το σωστα διαμορφωμένο ενυδρειο

Δεν θα έβαζα ποτε μονομάχο με τα γνωστά ζωοτοκα

Ουτε με γαριδες εκτος απο τις αμανο

Με καποια ομως μικροψαρα (εφοσον απαιτουν ιδιες συνθηκες) ή με θυληκιες μονομαχίνες θα τον δοκίμαζα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...