Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Νομίζω με πετονιά θα είναι καλύτερα, την έχω και εύκαιρη. Με τις κόντρες τώρα σκέφτομαι ότι μπορεί να κολλήσω, ειδικά τις κάτω. Το τζάμι που θέλω να αλλάξω, πατάει απ' την έξω μεριά του πάτου, άρα θεωρητικά θα κόψει και την σιλικόνη της κόντρας και του σημείου που εφάπτονται τα πλαϊνά τζάμια.

Η πάνω κόντρα (έχω βάλει μπρος πίσω μόνο στα μεγάλα τζάμια) θα μείνει κολλημένη πάνω στα πλαϊνά υποθέτω ε;  

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν μετρήσεων στα lumen του φωτισμού μου, ανακάλυψα (νωρίς το θυμήθηκα :P) ότι βγάζω 22,31 lumen ανά λίτρο,δηλαδή πολύ χαμηλός ως χαμηλός φωτισμός.

Δυστυχώς χώρο για 3η λάμπα δεν είχα προβλέψει. Έτσι άρχισα τις μόντες :)

Ο ανακλαστήρας όπως βλέπετε κόπηκε λίγο εκεί που ακουμπάει με τους ανεμιστήρες ώστε να μπει πιο μέσα και να κλείνει το καπάκι.

Τελειώνει και η βάση που φτιάχνω και τέλος.

post-59099-0-22920900-1446329338_thumb.jpg

post-59099-0-00599300-1446329348_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ξεκόλλησες το ενυδρείο ; Και αν ναι με τι το έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ξεκόλλησα την κόντρα. Ξεκίνησα με πετονιά αλλά κοβόταν πολύ εύκολα και τελικά τελείωσα με το ξυράφι που έχει πάνω η ξύστρα για τις κεραμικές εστίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δοκιμάσεις για κάτι τετοιο , και αν κόβεται βάλε τον διπλό, και να κανεις παλινδρομικές κινήσεις σαν να είναι είναι πριόνι

 

http://www.tsago.gr/gr/xondriki/apokriatika/spaggoi

 

100223.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χοντρό είναι αυτό ρε, πως θα περάσει;

Link to comment
Share on other sites

Χοντρό είναι αυτό ρε, πως θα περάσει;

 

Ειναι να γίνει η αρχή, μετά προχωράει , στην αρχη κάνεις παλι παλινδρομικές κινήσεις μέχρι να μπει ανάμεσα στα τζάμια, αν είναι πολύ στενά το βάζεις μονο, δεν θέλει δύναμη για να μη κοπεί, οι παλινδρομικές κινήσεις είναι αυτες που σκίζουν τη σιλικόνη, σαν πριόνι δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Και με την πετονιά παλινδρομικές έκανα αλλά έβαζα και λίγη δύναμη προς τη σιλικόνη ώστε να εισχωρήσει η πετονιά γιατί από μόνη της δεν την έκοβε. Και εκεί ήταν που μου έσπαγε.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Και με την πετονιά παλινδρομικές έκανα αλλά έβαζα και λίγη δύναμη προς τη σιλικόνη ώστε να εισχωρήσει η πετονιά γιατί από μόνη της δεν την έκοβε. Και εκεί ήταν που μου έσπαγε.

 

Ο σπαγος, επειδή δεν είναι λείος όπως η πετονια κόβει καλύτερα με παλιδρομικες κινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω που ψάχνω αφορμή να ξεκολλήσω την μπροστινή μεριά, μήπως βρήκα την ευκαιρία;

 

20151105_114358.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μάλλον πρέπει να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκόλλημα άρχισε. Έχω όμως την υποψία ότι το τζάμι είναι κομμένο παράγωνο γιατί στην πάνω μεριά εφάπτοταν 100% τα τζάμια μεταξύ τους σε σημείο να μην περνάει η πετονιά ενώ στην κάτω όχι. Αν είναι έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα :/

Link to comment
Share on other sites

Οπου δεις πως ζορίζει η κατάσταση, ζεσταίνεις ελαφρα τη σιλικόνη με πιστολάκι, όχι να κάψει, απλά να το ζεστάνεις , η σιλικόνη γίνεται πιο ελαστική και περνάει η πετονιά ή ο σπάγγος πιο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το κάνω όπως και με την κόντρα, με το ξυράφι για τις εστίες.

Τι μπορώ να κάνω αν ισχύει αυτό που είπα;

Edit: με το δεν μπορώ να κάνω τίποτα, εννοώ με τον αέρα στη σιλικόνη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παραγωνα τα τζάμια ; Τα κατακόρυφα , χαμηλά έχουν κενό και υπάρχει σιλικόνη ανάμεσα  ενώ ψηλά εφάπτονται ;

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν είναι παραγωνα , αλλά οταν τα κόλλησαν , έσφιξαν πιο πολύ το πανω μέρος, με αποτέλεσμα να ακουμπησουν τα τζαμια στο επανω μέρος  ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κόλλησα. Δεν νομίζω να έγινε αυτό αλλά θα το κοιτάξω τώρα που το ξεκόλλησα. Θα καθαρίσω τις σιλικόνες και θα τα βάλω απλά να ακουμπάει το ένα το άλλο να δω αν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση. Πειράζει αν η στάθμη του νερού περάσει την κόντρα; Την έχω κολλήσει 4 πόντους απ' την κορυφή του ενυδρείου και θα χάσω μόνο από εκεί 8 λίτρα νερό αν έχω το νερό μέχρι την κόντρα. Χώρια το πάχος του χαλικιού θα μου βγουν περίπου 60 λίτρα καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπήκε και η τρίτη λάμπα.

 

IMG_20160108_142910.jpg

 

39 lumen ανά λίτρο βγαίνει τώρα αν το υπολογίσω σαν 77 λίτρα που είναι μεικτά. Αν αφαιρέσω τους 5 πόντους υπόστρωμα που μεταφράζονται σε 10 λίτρα νερό, βγαίνουν 45 lumen ανά λίτρο.Μέτριος με υψηλός φωτισμός :D

Link to comment
Share on other sites

Το γιοφύρι της Άρτας τελειώνει :D. Έτσι λέω να ονομάσω το thread :P.

Τέλειωσε και το έπιπλο. Φτιάχτηκε από 2.5άρι κοιλοδοκό και επενδύθηκε με μελαμίνη 18mm. Μας ταλαιπώρησε λίγο γιατί τα σίδερα δεν κολλήθηκαν ίσια (η ηλεκτροκόλληση τραβάει τα σίδερα και σου χαλάει το γώνιασμα) αλλά οκ κάναμε δουλειά.

Πήρα και 3 πόντους fibran xps να βάλω το ενυδρείο να πατήσει πάνω του. Τιμές:

1 φύλλο εξηλασμένη πολυστερίνη fibran xps 3cm, διαστάσεις 0.60x1.25 = 5 ευρώ

60 μέτρα σοκοροταινία στο χρώμα του επίπλου: 5.80 ευρώ

4 μεντεσέδες κοντούς 16άριδες: 4.80 ευρώ

Κοιλοδοκός 2.5 πόντους 6 μέτρα: δεν θυμάμαι :D ( φθηνά πάντως, γύρω στα 5 ευρώ και αν δεν κάνω λάθος ήταν 3 μέτρα η κάθε βέργα με κάθε επιφύλαξη. Έχω μνήμη ψαριού :P )

Μελαμίνη ρετάλι από ξυλαποθήκη: 18 ευρώ και μου έβγαλε όλο το έπιπλο εκτός από το ράφι που θέλω να φτιάξω μέσα.

Χερουλάκια από praktiker: 1 ευρώ τα δύο

Σύνολο: ~40 ευρώ

 

Το ξύλο που βλέπετε πάνω απ' το έπιπλο δεν είναι του επίπλου, ρετάλι είναι για να φτιάξω πλαίσιο τριγύρω να μην φαίνεται το fibran.

 

IMG_20160114_221245.jpg

 

IMG_20160114_221326.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και το ενυδρείο έχει τελειώσει πλέον, ας ολοκληρώσω το θέμα:

Το ενυδρείο πάτησε σε εξηλασμένη πολυστερίνη fibran xps (σαν το γνωστό dow). Αφαίρεσα ένα κομμάτι στις διαστάσεις του stc 1000 και τον έβαλα εκεί μέσα (δυστυχώς δεν έχω φώτο της διαδικασίας).

 

IMG_20160122_221630.jpg

 

IMG_20160122_221653.jpg

 

Εδώ φαίνεται λίγο στον πάτο του ενυδρείου το κόψιμο για τον controller:

 

IMG_20160122_221711.jpg

 

 

Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα 2 7κιλες τσάντες seachem flourite black αφού πρώτα το ξέπλυνα 2-3 φορές σε κουβά να φύγει η πολύ λάσπη. Γενικά όπως θα δείτε δεν μου θόλωσε πολύ το νερό, αλλά πρόσεξα αρκετά όταν το γέμιζα.

Επίσης κολλήθηκε στην πίσω μεριά του ενυδρείου μαύρο χαρτόνι:

 

05_02_2016.jpg

 

Ξεκίνησε το φύτεμα μετά από απολύμανση σε διάλυμα χλωρίνης:

 

12_02_2016.jpg

 

Και εδώ είναι η πρώτη μέρα λειτουργίας του:

 

13_02_2016.jpg

 

Δεύτερη μέρα:

 

14_02_2016.jpg

 

14_02_2016_2.jpg

 

14_02_2016_3.jpg

 

Αυτά :)

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο εγινε. Και μολις φουντωσουν κ τα φυτα θα δειξει ακομα περισσότερο. Μια ερωτηση. Τα 14 κιλα flourite ποσο υψος σου δωσανε?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που το έβαλα χωρίς κλίση, περίπου 5 πόντους σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...