Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Έχω τελικά ενδιασμούς σχετικά με την flurite black sand.

 

Δεν ξέρω αν :
 

Μπορώ να δημιουργήσω ανύψωμα χωρίς να καταρρεύσει.

Αν θα μπορώ να κάνω που και που καμμία σκούπα (τώρα με αυτή που έχω που είναι πάρα πολύ λεπτή είναι αδύνατο)

 

Στα οφέλη:
 

Εντυπωσιακή

Για όλα τα ριζώματα

Την αγαπούν γαρίδες, ψαράκια βυθού

 

 

Σαν επιλογές:

Τελικά να την βάλω μόνη της

Να χρησιμοποιήσω και 2ο υπόστρωμα πιο βαρύ (βλέπε eco-complete , tropica soil) και από πάνω μία στρώση από αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Το black sand η θα το βαλεις μονο του, η θα το ανακατεψεις με μαυρη απλη αμμο ιδιας κοκκομετρια.

Δεν παει μαζι με αλλο υποστρωμα απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Το black sand η θα το βαλεις μονο του, η θα το ανακατεψεις με μαυρη απλη αμμο ιδιας κοκκομετρια.

Δεν παει μαζι με αλλο υποστρωμα απο κατω.

Aυτοί γράφουν πως ανακατεύεται. Μάλλον θα ενοούν με ίδιας κοκκομετρίας περίπου.

 

Δεν είναι πάρα πολύ λεπτη, θα κάθεται;

Link to comment
Share on other sites

cuba vs monte carlo?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δεν γραφουν να ανακατεψεις υποστρωμα με αμμο αλλα το black sand με αμμο ιδιας κοκκομετριας.

Ειναι σαν να πας να βαλεις αμμο απλη με υποστρωμα,το ιδιο πραγμα ειναι..δηλαδη λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δεν γραφουν να ανακατεψεις υποστρωμα με αμμο αλλα το black sand με αμμο ιδιας κοκκομετριας.

Ειναι σαν να πας να βαλεις αμμο απλη με υποστρωμα,το ιδιο πραγμα ειναι..δηλαδη λαθος

Εσένα ποια είναι η προσωπική σου γνώμη;

 

Να χρησιμοποιήσω αυτή την άμμο υπόστρωμα ή να πάω σε πιο κλασικό χαλικόυπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα ψαξει προσφατα με το δικο μου, τo black sand ειναι τελειως πουδρα, με οτι αρνητικο αυτο συνεπάγεται. Κατεληξα λοιπον στο flourite black (που ειναι ψιλοκοκκο αλλα οχι αμμος) και απο πανω επίσης ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι που ειναι κ παμφτηνο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα ψαξει προσφατα με το δικο μου, τo black sand ειναι τελειως πουδρα, με οτι αρνητικο αυτο συνεπάγεται. Κατεληξα λοιπον στο flourite black (που ειναι ψιλοκοκκο αλλα οχι αμμος) και απο πανω επίσης ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι που ειναι κ παμφτηνο.

Είναι τελείως πούδρα αλήθεια;

 

Γιατί εμένα μου φάνηκε χοντρόκκοκη άμμος. Την έπιασες και είδες;

 

Το flurite black σου επιτρέπει να φυτέψεις και φυτά με πολύ μικρά ριζώματα όπως cuba και άλλα γρασίδια;

Νομίζω έχει και το κακό πως τραυματίζει γατοψαράκια κλπ.

 

Νομίζω πάντως πως όταν δεν ανακατεύεται λειτουργεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,

 

Αφού επιβεβαίωσα πως οι λάμπες OSRAM βγαίνουν και 14 w στα 549mm θα πάω σε τετραπλό φωτιστικό με 2 24 w και 2 14 w.

 

Εκεί πάω 0,9 περίπου και είμαι μια χαρά μπόμπα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοόν.....

 

Βρήκα 3πλο φωτιστικό με τους ανακλαστήρες του και τα πάντα και το αγόρασα. Είμαι δηλαδή στο 3 χ 24 w. Στο ιδανικό θεωρώ! Το φωτιστικό έχει την δυνατότητα να σβήσει και 1 λάμπα σε περίπτωση που τελικά είναι πολύ.

 

Τα φάσματα για την τριπλέτα τα έχω δει.. Μπορείτε να με βοηθήσετε με τους συνδιασμούς για να έχω το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα;

 

Δηλαδή τι χρώματα  μπορώ να επιλέξω για τα φυτά και το μάτι μου, αν η συλβάνια αξίζει να μπει κλπ...

 

Τέλος, σχετικά με το υπόστρωμα μάλλον κάνω ολική στροφή από την flurite sand στο prodibio aquagrowth. Κοστίσει αλλά βλέπω πολύ καλά πράγματα για το συγκεκριμένο υπόστρωμα. Έρχεται και με ταμπλέτες για βακτήρια και ισχυρίζεται πως διαρκεί για "πάντα".

 

Σας ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας καποιο λινκ για το φωτιστικο.Και εγω ενδιαφερομαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας καποιο λινκ για το φωτιστικο.Και εγω ενδιαφερομαι :thumbup:

Κοσμά, επειδή δεν το διατύπωσα σωστά, το φωτιστικό δεν είναι τριπλό είναι 2 χ 24 και 1 χ 24 απλά είναι σχεδόν ίδια και δεν με χάλασε καθόλου!

Δυστυχώς τα συγκεκριμένα fluval δηλαδή και Hagen δεν υπάρχουν και δεν θα υπάρχουν μέχρι τον Αύγουστο..

 

Αυτό σε περίπτωση που θες να πας με 3 λάμπες. Τετραπλά βρίσκεις.

 

Καμμία γνώμη παιδιά για το prodibio soil; Με αυτό με βλέπω να προχωράω δείχνει πολύ δυνατό υπόστρωμα και είναι ιαπωνικό που έχουν και καλή φήμη γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Με το φίλτρο μου τι πρέπει να κάνω; Θα το πλύνω όλο με χλωρίνη φουλ θα αλλάξω και σωλήνες. Το βιολογικό υλικο απότι φαίνεται πρέπει να το πετάξω όλο και να στρώσω από την αρχή το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω με πέτρες ΑΤΛΑΣ. Πολύ ωραίες -μη ασβεστολιθικές και οικονομικές σε σχέση με dragon stone (6 ευρώ το κιλό) , mountain stone (7 ευρώ το κιλό). Έχω την αίσθηση πως δεν αξίζει να δώσουμε 200 ευρώ σε ADA πέτρες από την στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές σχεδόν ίδιες και περνάμε και δύσκολες εποχές.

 

Επειδή βέβαια το παράκανα και πήρα 40 κιλά πέτρες και θα μείνει πράγμα θα βάλω μία φωτό και όποιος τις χρειάζεται τις χαρίζω.

 

Με την πρώτη ευκαιρία απαντήστε μου και στην ερώτηση σχετικά με το φίλτρο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Με το φίλτρο μου τι πρέπει να κάνω; Θα το πλύνω όλο με χλωρίνη φουλ θα αλλάξω και σωλήνες. Το βιολογικό υλικο απότι φαίνεται πρέπει να το πετάξω όλο και να στρώσω από την αρχή το ενυδρείο;

Πλυνε τα παντα με χλιαρο νερακι κ σφουγγαρι και εισαι κομπλε. Τα λαστιχα αν εχουν μαζεψει μπιχλα κ δεν καθαριζουν αλλαξε τα αλλα το βιολογικο γιατι να το πεταξεις ρε συ?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο μην το πεταξεις....τοσο βρομικο ειναι?Κρατα τουλαχιστον το μισο για μπολι....εγω θα το κραταγα ολο...

Link to comment
Share on other sites

Απλά παιδιά το φίλτρο έχει περάσει κυανοβακτήριο, έχει green beard. Δεν ξέρω αν αξίζει να ρισκάρω νέα μετάδοση πχ της green beard που είναι και μεταδοτική στο νέο στήσιμο.

 

Ίσως να έπλενα το φίλτρο με χλωρίνη και να έστρωνα ξανά με νέο βιολογικό προς αποφυγήν τέτοιων καταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα από κοντά το υπόστρωμα που σας ανέφερα παραπάνω το prodibio aquagrowth soil. Μίας γαλλικής εταιρίας και η κατασκευή του ιαπωνική. Αυτά δηλώνει τουλάχιστον.

 

Χρώμα ελκυστικό , κοκκομετρία καλή να επιτρέπει λεπτά ριζώματα (νομίζω μικρότερη του fluval stratum) και δεν έδειχνε να έχει σπάσει κάπως εδώ και 1 χρόνο που τρέχει. 

 

Το μόνο που με προβλημάτισε είναι πως το συγκεκριμένο ενυδρείο αντιμετώπιζε πρόβλημα κυανοβακτηρίου σε αντίθεση με τα πιο δίπλα που τρέχανε με eco complete και flurite και ήταν πεντακάθαρα.

Εκεί μου είπανε πως λόγω ενός πειράματος που κάνανε με λάμπα metal halide (πράγματι αυτή τρέχανε από πάνω) βγήκε το κυανοβακτήριο. Τώρα τι να σας πω δεν ξέρω. Μου το δίνουν σαν πολύ καλό υπόστρωμα, αλλά ποιος ξέρει μάλλον μόνο αν δοκιμάσω θα καταλάβω :)

Link to comment
Share on other sites

Σταματά να πειραματίζεσε και πήγαινε σε σίγουρα πράγματα γτ πάλι θα τρέχεις από "παρενέργειες"

Στο 60L γαριδαδικο που έχω εδώ και 2 μήνες έχω βάλει το fluval stratum ,μπορώ να πω ότι πάει σφαίρα με τα φυτά και όλα δείχνουν πολύ υγείες και όμορφα ΑΛΛΑ υπάρχει ένα θεματάκι,το συγκεκριμένο μέσα στο νερό δεν έχει αρκετή μάζα σαν κοκος ώστε να κάθεται στιβαρά στον πάτο σαν ένα χαλίκι π.χ.

(αν κουνήσω δυνατά την επιφάνεια με το χέρι μπορεί να σηκωθεί η πάνω στιβάδα από τους κοκους, να κάνουν στροβιλισμους και σιγά σιγά να ξανακατσουν)

Και εδώ έρχεται το θέμα ότι δεν μπορείς να βάλεις γατοψαρακια cory η κάτι παρόμοιο γτ με κάθε κούνημα της ουράς τους θα το σηκώνουν πάνω και θα γίνεται χαμός, ένα δεύτερο ότι δεν μπορείς να βάλεις χαλί όπως cuba γτ κάνει μικρές ρίζες και με το παραμικρό κούνημα από ψάρια ή απο φιλτρο ή από το χέρι σου θα ξεριζωνεται και βγαίνει άχρηστη....

Προσωπικά έχω βάλει eleoxaris και lilaeopsis(απαιτητικό φυτο) για χαλί όπου μεγαλώνουν με δρομείς βαθειά στο χωμα(3cm-4cm)και δεν ξεριζώνονται εύκολα....

Μετά αν θες να φυτέψεις κάτι με μίσχο Π.χ πολυσπερμα θες αρκετό βάθος γτ όπως είπα και πιο πάνω δεν έχει το βάρος όπως το χαλίκι δεν έχει δύναμη να κρατήσει το φυτό από την ανωση και χρειάζεται να το χωσεις αρκετά βαθεια(6-7 cm)

Αν ξανα εστηνα θα έβαζα ένα >>δοκιμασμένο<<υπόστρωμα 3-4cm και από πάνω μαύρο χαλαζιακο χαλικακι αλλά 2-3 cm

Ελπίζω να βοήθησα και καλή τύχη ότι και να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία είναι καλό που ψάχνεσαι με διαφορετικά πράγματα για να κάνεις το καλύτερο για  το νέο σου ενυδρείο, από την άλλη είναι ίσως καλύτερα να πας σε σίγουρα και δοκιμασμένα πράγματα για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να μπεις σε περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Σταματά να πειραματίζεσε και πήγαινε σε σίγουρα πράγματα γτ πάλι θα τρέχεις από "παρενέργειες"

Στο 60L γαριδαδικο που έχω εδώ και 2 μήνες έχω βάλει το fluval stratum ,μπορώ να πω ότι πάει σφαίρα με τα φυτά και όλα δείχνουν πολύ υγείες και όμορφα ΑΛΛΑ υπάρχει ένα θεματάκι,το συγκεκριμένο μέσα στο νερό δεν έχει αρκετή μάζα σαν κοκος ώστε να κάθεται στιβαρά στον πάτο σαν ένα χαλίκι π.χ.

(αν κουνήσω δυνατά την επιφάνεια με το χέρι μπορεί να σηκωθεί η πάνω στιβάδα από τους κοκους, να κάνουν στροβιλισμους και σιγά σιγά να ξανακατσουν)

Και εδώ έρχεται το θέμα ότι δεν μπορείς να βάλεις γατοψαρακια cory η κάτι παρόμοιο γτ με κάθε κούνημα της ουράς τους θα το σηκώνουν πάνω και θα γίνεται χαμός, ένα δεύτερο ότι δεν μπορείς να βάλεις χαλί όπως cuba γτ κάνει μικρές ρίζες και με το παραμικρό κούνημα από ψάρια ή απο φιλτρο ή από το χέρι σου θα ξεριζωνεται και βγαίνει άχρηστη....

Προσωπικά έχω βάλει eleoxaris και lilaeopsis(απαιτητικό φυτο) για χαλί όπου μεγαλώνουν με δρομείς βαθειά στο χωμα(3cm-4cm)και δεν ξεριζώνονται εύκολα....

Μετά αν θες να φυτέψεις κάτι με μίσχο Π.χ πολυσπερμα θες αρκετό βάθος γτ όπως είπα και πιο πάνω δεν έχει το βάρος όπως το χαλίκι δεν έχει δύναμη να κρατήσει το φυτό από την ανωση και χρειάζεται να το χωσεις αρκετά βαθεια(6-7 cm)

Αν ξανα εστηνα θα έβαζα ένα >>δοκιμασμένο<<υπόστρωμα 3-4cm και από πάνω μαύρο χαλαζιακο χαλικακι αλλά 2-3 cm

Ελπίζω να βοήθησα και καλή τύχη ότι και να κάνεις...

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα οπως τα γραφεις.

Μπορει να ειναι ψιλο ελαφρυ αλλα ανετα φυτευεις και ξεφυτευεις φυτα χωρις κανενα προβλημα.

Το μοντε καρλο που εχω για γρασιδι στο δικο μου δεν εχει κανενα θεμα με τις ριζες στο συγκεκριμενο υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά, επειδή δεν το διατύπωσα σωστά, το φωτιστικό δεν είναι τριπλό είναι 2 χ 24 και 1 χ 24 απλά είναι σχεδόν ίδια και δεν με χάλασε καθόλου!

Δυστυχώς τα συγκεκριμένα fluval δηλαδή και Hagen δεν υπάρχουν και δεν θα υπάρχουν μέχρι τον Αύγουστο..

 

Αυτό σε περίπτωση που θες να πας με 3 λάμπες. Τετραπλά βρίσκεις.

 

Καμμία γνώμη παιδιά για το prodibio soil; Με αυτό με βλέπω να προχωράω δείχνει πολύ δυνατό υπόστρωμα και είναι ιαπωνικό που έχουν και καλή φήμη γενικότερα.

Το Prodibio AquaGrowth soil έβαλα κι εγώ στο νέο μου φυτεμένο. Μια σακούλα των 9 κιλών έφτασε και περίσσεψε σε 60 λίτρα μεικτά, κι έχω δώσει και κλίση προς τα πίσω. Δεν είμαι σε θέση να σου πω πόσο καλό είναι για τα φυτά ακόμα γιατί δεν τρέχει καιρό το ενυδρείο αλλά από ότι διαβάζω θεωρείται πολύ καλό. Επίσης δεν χρειάζεται ξέβγαλμα. Θα βγάλει μια θολούρα στην αρχή αλλά σε καμιά μέρα περίπου θα καθαρίσει. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι οτι αν προσπαθήσεις να φυτέψεις monte carlo και παρόμοια φυτά, αφού το έχεις γεμίσει με νερό το ενυδρείο, ειναι λιγάκι δύσκολο. Είναι και λίγο ακριβούτσικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω με πολύ προσοχή και ενδιαφέρον αυτά που μου γράφετε. Το prodibio το έχω ψάξει όσο μπορώ στο ιντερνετ και έκανα translate σελίδες από κάτι ξένες συζητήσεις και λένε καλά λόγια. Μέχρι και επεξεργασία για τα ραδιενεργά ισότοπα του έχουν κάνει. Δίνει μαζί και κάποια βακτήρια για την αποίκηση στο υπόστρωμα εξαρχής , κάτι σαν της ADA τα κόλπα. Απλά είναι υπόστρωμα 1,5 χρόνου και δεν υπάρχει αφθονία από κριτικές.

 

Με το stratum νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα στο φύτεμα πχ cuba λόγω της κοκκομετρίας.

 

Απότι καταλαβαίνω επειδή διαβασα για όλα μα όλα τα υποστρώματα , υπάρχουν θετικά και αρνητικά για το καθένα κανένα δεν έχει μόνο +.

 

Τώρα όσον αφορά το φύτεμα alpha εγώ θα φυτέψω μονομιάς όλα τα φυτά πρωτού γεμίσει με νερό οπότε δεν θα έχω τέτοιο θέμα.

Ανάπτυξη παρατηρείς στα φυτά σου;  Πόσο καιρό το τρέχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σταματά να πειραματίζεσε και πήγαινε σε σίγουρα πράγματα γτ πάλι θα τρέχεις από "παρενέργειες"

Στο 60L γαριδαδικο που έχω εδώ και 2 μήνες έχω βάλει το fluval stratum ,μπορώ να πω ότι πάει σφαίρα με τα φυτά και όλα δείχνουν πολύ υγείες και όμορφα ΑΛΛΑ υπάρχει ένα θεματάκι,το συγκεκριμένο μέσα στο νερό δεν έχει αρκετή μάζα σαν κοκος ώστε να κάθεται στιβαρά στον πάτο σαν ένα χαλίκι π.χ.

(αν κουνήσω δυνατά την επιφάνεια με το χέρι μπορεί να σηκωθεί η πάνω στιβάδα από τους κοκους, να κάνουν στροβιλισμους και σιγά σιγά να ξανακατσουν)

Και εδώ έρχεται το θέμα ότι δεν μπορείς να βάλεις γατοψαρακια cory η κάτι παρόμοιο γτ με κάθε κούνημα της ουράς τους θα το σηκώνουν πάνω και θα γίνεται χαμός, ένα δεύτερο ότι δεν μπορείς να βάλεις χαλί όπως cuba γτ κάνει μικρές ρίζες και με το παραμικρό κούνημα από ψάρια ή απο φιλτρο ή από το χέρι σου θα ξεριζωνεται και βγαίνει άχρηστη....

Προσωπικά έχω βάλει eleoxaris και lilaeopsis(απαιτητικό φυτο) για χαλί όπου μεγαλώνουν με δρομείς βαθειά στο χωμα(3cm-4cm)και δεν ξεριζώνονται εύκολα....

Μετά αν θες να φυτέψεις κάτι με μίσχο Π.χ πολυσπερμα θες αρκετό βάθος γτ όπως είπα και πιο πάνω δεν έχει το βάρος όπως το χαλίκι δεν έχει δύναμη να κρατήσει το φυτό από την ανωση και χρειάζεται να το χωσεις αρκετά βαθεια(6-7 cm)

Αν ξανα εστηνα θα έβαζα ένα >>δοκιμασμένο<<υπόστρωμα 3-4cm και από πάνω μαύρο χαλαζιακο χαλικακι αλλά 2-3 cm

Ελπίζω να βοήθησα και καλή τύχη ότι και να κάνεις...

Αντώνη άμα παρατηρήσεις τα υποστρώματα όλα γράφουν πως είναι καλύτερο να χρησιμοποιούνται αυτούσια χωρίς να ανακατευτούν.

Καταλαβαίνω τι θες να κάνεις αλλά σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις κάτι βαρύτερο από το άλλο θα γίνει μίξη με τον καιρό και θα έρθουν τα πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...