Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Believe it or not δεν έχω τίποτα από αυτά διαθέσιμο στην παρούσα φάση..

 

Έτριβα και με ένα πανάκι μικροινών ..μήπως να το ποτίσω με ξύδι και να τρίψω με αυτό;

 

(Tα άλατα θέμα)

δοκιμασε με ενυδρειακο βαμβακι, ή ξυραφι..

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με ενυδρειακο βαμβακι, ή ξυραφι..

 

Έχω να σου δώσω και εγώ, αν μπορείς να έρθεις από το σπίτι! :)

 

Παίδες ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Ήμουν στον αγώνα και δεν τα είχα δει.

 

Τελικά έτριψα με το πανάκι μικροινών και ξύδι.. Τρίψε τρίψε νομίζω την έβγαλα και έγινε λαμπίκο! Πιστεύω πως δεν το χάραξα και ελπίζω κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κόσμε καινούργιο πράγμα σου λέω!

post-61846-0-92203900-1462823991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aναγκάστικα και ξύλωσα χεράτα όλο το μαύρο πλαίσιο που είχε κολημένο περιμετρικά το ενυδρείο γιατί δεν μπαίνανε τα φωτιστικά ήταν πολύ χοντρό και δεν κουμπώνε με τίποτα.

 

Ελπίζω να μην παίχτηκε τίποτα με τις σιλικόνες. Το έχει κάνει κανείς σας;

Link to comment
Share on other sites

Bλέπετε στην φωτό το μαύρο πλαίσιο περιμετρικά; Στο πάνω μέρος λέω εκεί που μπαίνει το καπάκι.

 

Αυτό ξήλωσα.  Δεν υπάρχει θέμα έτσι;

post-61846-0-42502700-1462867543_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαισια λιγο πολυ λειτουργούν σαν κοντρες. Τι παχος εχουν τα τζαμια σου?

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαισια λιγο πολυ λειτουργούν σαν κοντρες. Τι παχος εχουν τα τζαμια σου?

Δεν ξέρω...;/

 

Η μόνη πλευρά που άφησα είναι η μπροστινή και αυτό επειδή είχα διαλύσει τα χέρια μου όταν τις ξερίζωνα..

 

Να μην το γεμίσω δηλαδή θα γίνει κανά μπαμ!;;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βέβαια και τέτοιες κόντρες στον πάτο.

 

Ξέρω γω με τέτοιο ύψος στα 96 λίτρα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα υψηλών πιέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη δεν θελω να ειμαι μαντης κακων αλλα θα σου πω το εξης: 10 χρονια ειχα το juwel με το εργοστασιακο του καπακι που εφαρμοζει σφιχτα περιμετρικα του ενυδρειου και δεν ειχα προβλημα, 3 μηνες αφοτου φορεσα το diy καπακι το οποιο δεν εφαρμοζει σφιχτα και το ενυδρειο ανοιξε. Μπορει να ταν και συμπτωση, δεν ξερω ομως εργοστασια ειναι κι ο,τι κανουν εχει γινει πρωτα μελετη, κατι ξερουν καλυτερα αυτοι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη δεν θελω να ειμαι μαντης κακων αλλα θα σου πω το εξης: 10 χρονια ειχα το juwel με το εργοστασιακο του καπακι που εφαρμοζει σφιχτα περιμετρικα του ενυδρειου και δεν ειχα προβλημα, 3 μηνες αφοτου φορεσα το diy καπακι το οποιο δεν εφαρμοζει σφιχτα και το ενυδρειο ανοιξε. Μπορει να ταν και συμπτωση, δεν ξερω ομως εργοστασια ειναι κι ο,τι κανουν εχει γινει πρωτα μελετη, κατι ξερουν καλυτερα αυτοι. Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν σου κρύβω πως πλέον ανησυχώ και εγώ μετά από αυτό που έκανα...

 

Πάντως ήταν τελείως χαζό το πάχος του πλαισίου. Δεν μπορούσε να γαντζώσει κανένα από τα 2 φωτιστικά όσο και αν άνοιγα την βάση του. Και αυτό το είχαν έτσι προκειμένου να μπορεί να γαντζώσει το εσωτερικό τους φίλτρο σχεδόν σε όποιο σημείο ήθελες.

 

Θέλω να ποντάρω στην τύχη μου και στο χαμηλό ύψος του ενυδρείου (40cm) και να τρέξει απροβλημάτιστα.

Έχει και το πλαίσιο στον πάτο οπότε κάτι είναι και αυτό. Μην παίρνουμε τώρα καινούργιες γυάλες δεν είμαστε για τέτοια στην παρούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το στο μπαλκονι

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το στο μπαλκονι

Κοσμά δεν με ανησυχεί το αν τώρα χάνει κάπου . Τώρα είμαι 99,99% σίγουρος πως δεν έχει πουθενά διαροή. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως ασκείται μεγάλη πίεση στα τζάμια και μου ανοίξει μετά από ημέρες.

 

Η αλήθεια είναι πως βλέπω πολλά ενυδρεία χωρίς πλαίσιο με σκέτο γυαλί αλλά δεν ξέρω τι πάχος τζαμιών χρησιμοποιούν για να πω ότι θα είμαι οκ και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το πάχος του τζαμιού με ένα μέτρο ή χάρακα. Μη μου πεις ότι δεν έχεις και απ' αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το πάχος του τζαμιού με ένα μέτρο ή χάρακα. Μη μου πεις ότι δεν έχεις και απ' αυτά!

Έχω, μόλις γυρίσω θα μετρήσω.

 

Το πλαίσιο που ξήλωσα ήταν πλαίσιο αλουμινίου btw. Σαν αυτά που έχουν διάφορα ενυδρεία.

 

Ελπίζω να μην έκανα παπάτζα και γίνει καμία καταστροφή αλλά και με τα φωτιστικά τι να έκανα; Δεν υπήρχε τρόπος να γαντζώσουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

0,5mm πρέπει να είναι. Δεν έχω γυρίσει να μετρήσω ακριβώς αλλά 90% είναι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειμαι σε φαση αλλαγων και καταργηση εντελως του καπακιου σκεφτηκα και θα βαλω εξωτερικα 4 γωνακια στις γωνιες και ψηλα γι ασφαλεια, για σκεψου το μηπως το κανεις κι εσυ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μισό πόντο είναι τα δικά μου τζάμια σε 77 λίτρα μεικτά και πάνω κάτω κόντρες. Βέβαια ίσως δεν χρειαζόμουν τόσες πολλές αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.

Κάνε αυτό που λέει ο Κωνσταντίνος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ελέγξώ σπίτι μήπως είναι 0,6 όταν γυρίσω.

 

Μίλησα και με έναν που φτιάχνει ενυδρεία μου είπε αυτό το πλαίσιο είναι για μούρη + προστασία.

 

Πάντως μου είπε να μην το φοβάμαι σε αυτά τα λίτρα...

 

Τώρα βέβαια 4 διακριτικά γωνάκια δεν θα με ενοχλούσαν καθόλου, έχεις βρει μήπως που θα τα κάνεις Κωνσταντίνε;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να τα κανω; Ετοιμα γωνακια εχουν ολα τα χρωματοπωλεια και το πρακτικερ, μια διαφανη σιλικονη για να μη φαινεται ασχημα απο μεσα κι εισαι οκ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να τα κανω; Ετοιμα γωνακια εχουν ολα τα χρωματοπωλεια και το πρακτικερ, μια διαφανη σιλικονη για να μη φαινεται ασχημα απο μεσα κι εισαι οκ. Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν τα γνωρίζω καθόλου αυτά, μήπως μπορείς να με παραπέμψεις κάπου;

 

Τα έψαξες να δεις αν κάνουν καθόλου δουλειά η θα τα βάλουμε τσάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη βασει λογικης παω, ε ειμαι και τεχνικος εδω κι 20 χρονια ψυκτικος ηλεκτρολογος και πιο πριν λαμαρινοκατασκευες, οσο να ναι κατι πιανουν τα χερια μου. Μικρες γωνιες ζητα 3χ3 ποντους ειναι μεταλλικα απ αυτα που μπαινουν στα ραφια εσωτερικα τωρα ταξιδευω οταν παω σπιτι θα σου στειλω φωτο να δεις

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη βασει λογικης παω, ε ειμαι και τεχνικος εδω κι 20 χρονια ψυκτικος ηλεκτρολογος και πιο πριν λαμαρινοκατασκευες, οσο να ναι κατι πιανουν τα χερια μου. Μικρες γωνιες ζητα 3χ3 ποντους ειναι μεταλλικα απ αυτα που μπαινουν στα ραφια εσωτερικα τωρα ταξιδευω οταν παω σπιτι θα σου στειλω φωτο να δεις Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Koμπλέ περιμένω όποτε μπορείς να ποστάρεις. Άμα είναι κάτι τόσο απλό και οικονομικό δεν χάνω τίποτα να τα βάλω. Για ασφάλεια μιλάμε.

 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχω και πλαίσιο αλουμινίου στον πάτο οπότε κατά κάποιον τρόπο υπάρχει μία ασφάλεια έστω χαμηλά.

 

ΥΓ. Υποκειμενικά μεν αλλά νομίζω πως τα ενυδρεία clear glass ούτε πλαίσια ούτε τίποτα είναι τα πιο όμορφα. Εμένα τώρα μου αρέσει 10 φορές περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη,θα σε παρακαλεσω και παλι να μην κανεις απανωτα ποστ,ειναι πολυ κουραστικο αυτο που κανεις.

Χρησιμοποιησε την επεξεργασια κειμενου,εχουμε φτασει 7 σελιδες θεμα και δεν εχεις γεμισει καν νερο το ενυδρειο.

Κουραζει πολυ αυτο που κανεις αυτους που διαβαζουν το θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...