Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Αυτές όμως δεν θέλουν βίδωμα; Δεν είναι σιλικόνης. Πως θα βιδώσεις στο γυαλί;

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη,θα σε παρακαλεσω και παλι να μην κανεις απανωτα ποστ,ειναι πολυ κουραστικο αυτο που κανεις.

Χρησιμοποιησε την επεξεργασια κειμενου,εχουμε φτασει 7 σελιδες θεμα και δεν εχεις γεμισει καν νερο το ενυδρειο.

Κουραζει πολυ αυτο που κανεις αυτους που διαβαζουν το θεμα σου.

Mε συγχωρείτε αν σας κούρασα , παρασύρθηκα σε διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , παραθέτω φωτός να δείτε.

 

Όπως βλέπετε την μπροστινή πλευρά δεν πρόλαβα χτες να την ξυλώσω.

 

Όπως θα δείτε στην άλλη φωτό η μπροστινή πλευρά αν και σπασμένη πλέον ,γαντζώνει κατά κάποιον τρόπο τα 2 τζάμια.

 

Το ίδιο ακριβώς πλαίσιο αλουμινίου το έχω και στον πάτο που φυσικά δεν πειράζω.

 

Η ερώτηση μου τώρα είναι εξής:

 

Να ξυλώσω και την μπροστινή πλευρά για να το κάνω όλο γυαλί και να μην δείχνει σπασμένο στις γωνίες ή να το αφήσω όπως έχει; Θέλω να πω , όπως το βλέπετε συνεισφέρει στην ασφάλεια;

 

Ευχαριστώ

post-61846-0-47589800-1462893981_thumb.jpg

post-61846-0-80259200-1462894017_thumb.jpg

post-61846-0-43354400-1462894042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο:

post-61071-0-47870400-1462896919_thumb.jpg

Εισαι σε safety factor 2,8 αν ειναι 5mm το τζαμι (Σχετικα χαμηλο)  Γιατι δεν κολλας 2 κοντρες πανω αριστερα κ δεξια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο? Και βγαλε το υπολοιπο πλαστικο. Ειναι ασχημο ετσι ρε συ. Παρε κ ενα ψιλο γυαλοχαρτο κ τριψε τα τζαμια απο πανω να φυγει η σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Φεύγει με γυαλόχαρτο;

 

Έλεγα να την αφήσω πιο πολύ για ασφάλεια μην κόβει πουθενά το τζάμι.

 

Αν δεν κόλαγα κόντρα και είχα μόνο τον πάτο;  Δεν ξέρω να τα κάνω εγώ αυτά για αυτό κοιτάω να την σκαπουλάρω με λίγα πράγματα

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Με το φωτιστικό πάντως (λείπει το 1 ποδαράκι) δείχνει αρκετά κιριλέ :)

 

Μένει να μπει και άλλο 1 φωτιστικό. Μου ψιλοκαλύπτει τα 2 σπασμένα σημεία.

post-61846-0-72710900-1462900018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτιστικό πάντως (λείπει το 1 ποδαράκι) δείχνει αρκετά κιριλέ :)

 

Μένει να μπει και άλλο 1 φωτιστικό. Μου ψιλοκαλύπτει τα 2 σπασμένα σημεία.

 

H φωτογραφία δεν είναι καθόλου καθαρή για να φανούν λεπτομέρειες.  Παρ' όλα αυτά νομίζω θα φαινόταν πιο ωραίο αν το μαύρο κομμάτι το έβαζες στην πίσω μεριά και το σκέτο τζάμι μπροστά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τώρα είναι άσχημο, μια χαρά το βλέπω.  Τα φωτιστικά τι μάρκα είπαμε είναι;

 

Πάντως επειδή και εγώ το κατήργησα το καπάκι και έχω ακουμπήσει το φωτιστικό έτσι επάνω θορυβήθηκα λίγο με το δέσιμο που αναφέρετε παραπάνω και μόλις ήρθα σπίτι πήρα μέτρο να δω το πάχος των τζαμιών μου.

Αν μέτρησα καλά το πλαϊνά είναι 6 mm και τα άλλα 8 mm, θα βρω και ένα παχύμετρο για να κάνω μία πιο σίγουρη μέτρηση.  Το ενυδρείο είναι 126 λίτρα μεικτά, με διαστάσεις 80*35*45.:P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ασφαλής είσαι Μάκη με αυτά τα τζάμια. Εγώ είμαι επίφοβος μπροστά σου.

 

Κοίταξε η αλήθεια είναι πως αυτό το μαύρο πλαίσιο του πάει κάπως μπροστά λόγω των φωτιστικών ενώ πίσω που δεν έχει πλέον θα δείχνει λιγάκι καλύτερο στο βάθος του.

 

Fluval έχω 2+1 

 

3 χ 24 HO osram 2 day 6500 1 cool white 4000

post-61846-0-57902400-1462901593_thumb.jpg

post-61846-0-46487500-1462901652_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τουμπερνα το ενυδρειο και θα κολαγα ενα τζαμι... :P

Ετσι εχει περισσοτερο χωρο για φυτεμα.

Δεν μου αρεσουν τα στενομακρα ενυδρεια. :)

Για να ειχε τα πλαστικα με σιλικονες καποιο λογο θα ειχανε.

Σου απανταω και εδω αντι το μνμ που εστειλες.

Το δικο μου ητανε απλο καπακι, το ενυδρειο εχει κοντρες δικες του.

Εσενα τα πλαστικα αυτα ητανε και κοντρες μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εμένα τα στενόμακρα μου αρέσουν :P
 

Κοίτα δεν την βγάζω την κόντρα από μπροστά την αφήνω για καλό και για κακό. Στο calculator μου βγάζει πως τα 5mm είναι στο safe. Όχι βέβαια κανένα υψηλό safe αλλά safe. Έχω και το πλαίσιο στον πάτο , θα το ρισκάρω Νίκο δεν παίζουν τώρα φράγκα ούτε για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

Θέλω να παραγγείλω τα φυτά μου και χρειάζομαι λίγο βοήθεια.

 

Καταρχάς είμαι μεταξύ της κούμπα και του μόντεκάρλο. Βλέπω γενικά πολύ ρεύμα στο μόντεκάρλο αλλά παρατηρώ πως μεγαλώνει πολύ γρήγορα (άρα συχνό κλάδεμα)και πως ψηλώνει περισσότερο. Τελικά, εσείς τι προτείνετε; Θέλω να έχει ωραίο αποτέλεσμα αλλά να είμαι ικανός να το συντηρώ. Φώτα διοξείδια κλπ τα έχω όλα αν αυτό ρωτήσετε σχετικά με την κούμπα. Σημαντικό ερώτημα: Πόσα φυτά χρειάζομαι να αγοράσω για να με καλύψει; (διαστάσεις 80 χ 30 χ 40) Σημείωση: Χρειάζομαι λιγότερο γιατί δεν θα μπει παντού.

 

Δεύτερον, είναι να πάρω reinecki mini alternanthera. Θέλω να την τοποθετήσω σε 2 σημεία. Θα χρειαστώ 2φυτά η ένα αρκεί; Την έχω πατήσει αρκετές φορές με παραπανίσια αγορά.

 

Τρίτον, για το eleocharis sp MINI. Με ενδιαφέρει να το βάλω σε κάποια σημεία προς τα πίσω. Αυτό θα ανακατευτεί με το άλλο γρασίδι που θα μπει σαν Main grass; Πρέπει μήπως να διαλέξω ίδιας ταχύτητας ανάπτυξης δεύτερο γρασίδι;

 

Tέταρτον, ammania bonsai mini, μήπως γνωρίζετε που την βρίσκω;

 

Tέλος, βρήκα fissidens fontanus και αλλού πέραν μίας ιστοσελίδας που αναφέρθηκε πιο πίσω. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω πληροφορίες.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις το hard scape δεν μπορουμε να πουμε για φυτα και ποσοτητες..

Επισης το μεντε καρλο δεν ειναι μεγαλητερο απο την κουμπα,ειναι ελαχιστα πιο μεγαλο και δεν φαινεται καν η διαφορα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις το hard scape δεν μπορουμε να πουμε για φυτα και ποσοτητες..

Επισης το μεντε καρλο δεν ειναι μεγαλητερο απο την κουμπα,ειναι ελαχιστα πιο μεγαλο και δεν φαινεται καν η διαφορα.

Έχω κάνει ένα βασικό hard scape και απλά τώρα δοκιμάζω και θα δοκιμάζω και για τις επόμενες ημέρες κάποιες ίσως αλλαγές σε πέτρες υψώματα κλπ.

Ψάχνω να βρω και "φρακτάκια" πατέντα για να μου κρατήσει το ύψος στα σημεία που το θέλω. Αν έχεις καμμία ιδέα επαυτού ρίξτην στο τραπέζι.

 

Έχεις δουλέψει και κούμπα και μόντε κάρλο. Τώρα τρέχεις το μόντεκάρλο. Από αυτό που μου γράφεις αντιλαμβάνομαι πως προτείνεις το μόντε κάρλο αντί της κούμπα. Αντιλαμβάνομαι σωστά;

 

Εσένα ποιο σου άρεσε περισσότερο στην πράξη;

 

Να σημειώσω πως δεν με ενδιαφέρει το αν κάποιο μεγαλώνει πιο αργά και άλλο πιο γρήγορο. Υπομονή υπάρχει.. Οπότε πες μου με γνώμονα την εμπειρία σου στην χρήση και την ομορφιά και των 2.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μολις το τελειωσεις,μιλαμε για φυτα.

Το μοντε καρλο ειναι πιο ευκολο απο την κουμπα.Η κουμπα ξεριζονεται για πλακα και αν δεν την κουρευεις παρα πολυ χαμηλα,δεν φτανει φως κατω και θα την βρεις ολη στην επιφανεια.

Απο οψη και υψος ειναι σχεδον ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μολις το τελειωσεις,μιλαμε για φυτα.

Το μοντε καρλο ειναι πιο ευκολο απο την κουμπα.Η κουμπα ξεριζονεται για πλακα και αν δεν την κουρευεις παρα πολυ χαμηλα,δεν φτανει φως κατω και θα την βρεις ολη στην επιφανεια.

Απο οψη και υψος ειναι σχεδον ιδια.

Οκ

 

Θα πούμε και για τα υπόλοιπα. 

 

Στο βασικό που είναι το γρασίδι απότι καταλαβαίνω λοιπόν το μόντε κάρλο είναι το ίδιο όμορφο και πιο εύχρηστο.

 

Το μόντε κάρλο θέλει μεσαίο φωτισμό. Η κούμπα υψηλό. Εγώ παρέχω υψηλό-πολύ υψηλό φωτισμό. Μπορεί το μόντε κάρλο να εκμεταλευτεί όλο αυτό το φως;

Mήπως όταν παρέχουμε υψηλό φωτισμό πρέπει να παίζουμε με φυτά που ζητούν το πολύ φως, ή δεν έχει να λέει και απλά το μόντε κάρλο θα μεγαλώνει πιο γρήγορα;

 

Τέλος, για το κλάδεμα δεν μου είπες. Διάβαζα σε θεματάκια τριγύρω στο φόρουμ πως είσαι με 1 ψαλίδι στο χέρι. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

To μοντε καρλο μια χαρα μεγαλωνει και με πολυ φως.

Ναι,μεγαλωνει γρηφορα και καθε εβδομαδα θα το κλαδευεις.

Link to comment
Share on other sites

To μοντε καρλο μια χαρα μεγαλωνει και με πολυ φως.

Ναι,μεγαλωνει γρηφορα και καθε εβδομαδα θα το κλαδευεις.

Aυτό φίλε Κώστα με προβληματίζει λίγο. Το έχω δει και σε εσένα είναι πράγματι πολύ όμορφο, αλλά το κάθε εβδομάδα μου πέφτει κάπως.. 

 

Έχω δει και ενυδρεία που το αφήσανε 3 εβδομάδες και αυτό πλέον δεν ήταν γκαζόν ,καταλαβαίνεις.

 

Έχω σαν σκοπό να μην βάζω πολύ χέρι μέσα για συντήρηση. Η κούμπα από την άλλη φημίζεται για την δυσκολία που μου ανέφερες (κοντό κλάδεμα) αλλά και για το αραιό (σε ημέρες) κλάδεμα λόγω της αργής ανάπτυξης.

 

Είμαι σε δίλημμα. Στην 1η περίπτωση (μόντε κάρλο) λύνω κάτα κάποιον τρόπο τα χέρια μου γιατί έχω να κάνω με κάτι εύκολο , αλλά πρέπει να το κρατάω σε εβδομαδιαία βάση σε κλαδεμένο, ενώ στην 2η αντιμετωπίζω δυσκολίες λόγω "περίεργου" φυτού αλλά ξεχνάω για λίγο παραπάνω το κλάδεμα της.

 

60-40 είμαι με 60 μόντε κάρλο αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Και την κουμπα θα πρεπει να την κλαδευεις σχεδον καθε εβδομαδα,οπως και τα αλλα φυτα για να τα κρατας σε ενα υψος.

Γενικα,με την αλλαγη νερου που θα κανεις καθε εβδομαδα,θα κλαδευεις κιολας.

Γιατι σε φοβιζει να βαζεις χερια μεσα καθε εβδομαδα?

Το δικο μου παντως δεν εχει παθει τιποτα απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Και την κουμπα θα πρεπει να την κλαδευεις σχεδον καθε εβδομαδα,οπως και τα αλλα φυτα για να τα κρατας σε ενα υψος.

Γενικα,με την αλλαγη νερου που θα κανεις καθε εβδομαδα,θα κλαδευεις κιολας.

Γιατι σε φοβιζει να βαζεις χερια μεσα καθε εβδομαδα?

Το δικο μου παντως δεν εχει παθει τιποτα απο αυτο.

Eντάξει δεν θα πάθει τίποτα αλλά στο 1ο στήσιμο το παρακάνα με αλλαγές , συντηρήσεις κλπ και δεν θέλω να ξαναβάλω σε περιπέτειες το ενυδρείο.

 

Θέλω να βάλω το πιο όμορφο αφού μου δίνεται η ευκαιρία να ξαναστήσω αλλά με τον μικρότερο δυνατό μπελά και ενόχληση για την ζωή μέσα. Ζητάω πολλά; Δεν ξέρω δεν το έχω ξανακάνει :P 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητας δεν γινεται,αυτα τα φυτα εκτος απο την καθημερινη ενασχολιση που θα πρεπει να ριχνεις λιπασματα,καθε εβδομαδα θα πρεπει να κλαδευεις αν θες να ειναι σωστα και με καλη οψη.

Αλλο αλλαγες στο aquascape και αλλο συντηριση και κλαδευμα,δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

Θέλω να παραγγείλω τα φυτά μου και χρειάζομαι λίγο βοήθεια.

 

Καταρχάς είμαι μεταξύ της κούμπα και του μόντεκάρλο. Βλέπω γενικά πολύ ρεύμα στο μόντεκάρλο αλλά παρατηρώ πως μεγαλώνει πολύ γρήγορα (άρα συχνό κλάδεμα)και πως ψηλώνει περισσότερο. Τελικά, εσείς τι προτείνετε; Θέλω να έχει ωραίο αποτέλεσμα αλλά να είμαι ικανός να το συντηρώ. Φώτα διοξείδια κλπ τα έχω όλα αν αυτό ρωτήσετε σχετικά με την κούμπα. Σημαντικό ερώτημα: Πόσα φυτά χρειάζομαι να αγοράσω για να με καλύψει; (διαστάσεις 80 χ 30 χ 40) Σημείωση: Χρειάζομαι λιγότερο γιατί δεν θα μπει παντού.

 

Δεύτερον, είναι να πάρω reinecki mini alternanthera. Θέλω να την τοποθετήσω σε 2 σημεία. Θα χρειαστώ 2φυτά η ένα αρκεί; Την έχω πατήσει αρκετές φορές με παραπανίσια αγορά.

 

Τρίτον, για το eleocharis sp MINI. Με ενδιαφέρει να το βάλω σε κάποια σημεία προς τα πίσω. Αυτό θα ανακατευτεί με το άλλο γρασίδι που θα μπει σαν Main grass; Πρέπει μήπως να διαλέξω ίδιας ταχύτητας ανάπτυξης δεύτερο γρασίδι;

 

Tέταρτον, ammania bonsai mini, μήπως γνωρίζετε που την βρίσκω;

 

Tέλος, βρήκα fissidens fontanus και αλλού πέραν μίας ιστοσελίδας που αναφέρθηκε πιο πίσω. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω πληροφορίες.

 

Σας ευχαριστώ

Σε ενυδρείο 60x30x34 χρειάστηκα 4 γλαστρακια Μόντε Κάρλο Tropica 1 2 grow καθ φυτεψα παραπάνω απτό μισό ενυδρείο με αυτά , σε απόσταση 1cm το ενα με το άλλο περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Κώστα, το κλάδεμα είναι απαραίτητο κάθε εβδομάδα, καλώς ή κακώς με το διοξείδιο είναι τέτοια η ανάπτυξη που δεν μπορείς να το αποφύγεις, μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας. Εγώ πάντως γι αυτό το κατάργησα το γρασίδι, απ όλα τα φυτά έχει το πιο μπελαλίδικο και πιο χρονοβόρο κλάδεμα, όλα τ άλλα κόβεις τους βλαστούς σε 2 λεπτά κι έχεις καθαρίσει, το γρασίδι θες τουλάχιστον  ένα δεκάλεπτο για να το φτιάξεις κι όλας να είναι ομοιόμορφο, αλλά αυτό το πράγμα μετά με το μάζεμα τα χορταράκια με την απόχη τα πολλά και με την τσιμπίδα όσα έχουν μείνει δεν παλεύεται. 

Link to comment
Share on other sites

Aυτό φίλε Κώστα με προβληματίζει λίγο. Το έχω δει και σε εσένα είναι πράγματι πολύ όμορφο, αλλά το κάθε εβδομάδα μου πέφτει κάπως.. 

 

Έχω δει και ενυδρεία που το αφήσανε 3 εβδομάδες και αυτό πλέον δεν ήταν γκαζόν ,καταλαβαίνεις.

 

Έχω σαν σκοπό να μην βάζω πολύ χέρι μέσα για συντήρηση. Η κούμπα από την άλλη φημίζεται για την δυσκολία που μου ανέφερες (κοντό κλάδεμα) αλλά και για το αραιό (σε ημέρες) κλάδεμα λόγω της αργής ανάπτυξης.

 

Είμαι σε δίλημμα. Στην 1η περίπτωση (μόντε κάρλο) λύνω κάτα κάποιον τρόπο τα χέρια μου γιατί έχω να κάνω με κάτι εύκολο , αλλά πρέπει να το κρατάω σε εβδομαδιαία βάση σε κλαδεμένο, ενώ στην 2η αντιμετωπίζω δυσκολίες λόγω "περίεργου" φυτού αλλά ξεχνάω για λίγο παραπάνω το κλάδεμα της.

 

60-40 είμαι με 60 μόντε κάρλο αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω.

Πλακα κανεις ρε συ... :P

Για το 180 lλιτρο αλλαγες νερου και κλαδεματα , μου περνει την εβδομαδα ενα 3 -4 ωρο. μπορει και παραπάνω.. :P

Κλαδεματα , σχεδον σε ολα τα φυτα, τα κλαδευω απο κατω , οχι ομως ολα σε μια ημερα... καθε 2-3 ημερες κλαδευω.

Κραταω σταθερο υψος και ποσοτητα φυτων.

Αν θελεις να εχεις σταθερο συστημα πρεπει να εχεις και σταθερη φυτομαζα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις ρε συ... :P

Για το 180 lλιτρο αλλαγες νερου και κλαδεματα , μου περνει την εβδομαδα ενα 3 -4 ωρο. μπορει και παραπάνω.. :P

Κλαδεματα , σχεδον σε ολα τα φυτα, τα κλαδευω απο κατω , οχι ομως ολα σε μια ημερα... καθε 2-3 ημερες κλαδευω.

Κραταω σταθερο υψος και ποσοτητα φυτων.

Αν θελεις να εχεις σταθερο συστημα πρεπει να εχεις και σταθερη φυτομαζα στο ενυδρειο...

Eντάξει πάω πάσο και εννοείται θα αφιερώσω τον χρόνο που χρειάζεται σε αυτό το κομμάτι ΚΥΡΙΩΣ για την τελευταία σου πρόταση που είναι πιστεύω το πιο σημαντικό.

 

1 ώρα την εβδομάδα στα 100 λίτρα που δεν είναι ούτε 100  (18 λίτρα έβαλα μόνο υπόστρωμα) και μου είναι και ευχαρίστηση.

 

Αυτό που δεν διατύπωσα σωστά πριν είναι όχι πως δεν θέλω να συντηρώ συχνά αλλά πως δεν θέλω εγώ να παρεμβαίνω συχνά στη ζωή. Αρκετά ενοχλούσα τα κριμπενσάκια μου..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Κώστα, το κλάδεμα είναι απαραίτητο κάθε εβδομάδα, καλώς ή κακώς με το διοξείδιο είναι τέτοια η ανάπτυξη που δεν μπορείς να το αποφύγεις, μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας. Εγώ πάντως γι αυτό το κατάργησα το γρασίδι, απ όλα τα φυτά έχει το πιο μπελαλίδικο και πιο χρονοβόρο κλάδεμα, όλα τ άλλα κόβεις τους βλαστούς σε 2 λεπτά κι έχεις καθαρίσει, το γρασίδι θες τουλάχιστον  ένα δεκάλεπτο για να το φτιάξεις κι όλας να είναι ομοιόμορφο, αλλά αυτό το πράγμα μετά με το μάζεμα τα χορταράκια με την απόχη τα πολλά και με την τσιμπίδα όσα έχουν μείνει δεν παλεύεται. 

Κωνσταντίνε το ξέρω αυτό που λες, τα βλέπουμε και στα βιντεάκια ούτως η άλλως. Κλείσιμο φίλτρου, προσεχτικό κλάδεμα και μπελαλίδικα απομεινάρια.

 

Καλώς ή κακώς αυτό που στήνω με τις πέτρες θα δείξει μόνο με γκαζόν πολύ χαμηλό και προσεχτική επιλογή φυτών. Εντάξει εμπειρία και αυτό :)

 

Σε ενυδρείο 60x30x34 χρειάστηκα 4 γλαστρακια Μόντε Κάρλο Tropica 1 2 grow καθ φυτεψα παραπάνω απτό μισό ενυδρείο με αυτά , σε απόσταση 1cm το ενα με το άλλο περίπου.

Eυχαριστώ πολύ για την χρήσιμη απάντηση. Και εγώ 5 ή 6 σκεφτόμουν για το δικό μου είτε για κούμπα είτε για μόντε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...