Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Εχε υποψιν οτι τα iwagumi , θελουν περισσοτερη φροντιδα... :)

Υστερουν σε φυτομαζα, και υπερτερουν σε αλγες. :P

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν οτι τα iwagumi , θελουν περισσοτερη φροντιδα... :)

Υστερουν σε φυτομαζα, και υπερτερουν σε αλγες. :P

Κοίτα Νίκο αυτό δεν θα το πω iwagumi γιατί σπάει τους κανόνες σε αρκετά σημεία. Θα το πω σκέτο scape με επιροές από τα iwagumi.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις θα παίξω και με στεμ φυτά πλάτη κρυμένα πίσω από τις μεγάλες πέτρες. Δεν με ενοχλεί αν θα χάνεται λίγο το Illusion της κοιλάδας. Ούτως ή άλλως αν ψαχνόμουν να πετύχω αυτό το Illusion θα έπαιζα με τις μισές σε μέγεθος πέτρες. Άρα φυτομάζα θα έχω ρε συ. Όχι σαν το dutch το δικό σου γιατί εκεί είσαι βαρβάτος αλλά θα είμαι και εγώ 100% φυτεμένος.

 

Σχετικά με τα φρακτάκια που ανέφερα όπως θα δείτε και στην φωτό θα τα χρειαστώ σίγουρα για να μην καταρρεύσει η ανύψωση στα πλάγια.

Έπεσε ωραία ιδέα από έμπειρο συμφορουμίτη για τάπερ τροφίμων που τα κόβεις σε ορθογωνιάκια και κάνεις την δουλειά σου.

Πρακτική λύση και νομίζω από τις πιο ασφαλής.

 

Και μία χαζή ερώτηση . Το υπόστρωμα που το έχω ανοίξει και είναι μέσα στο ενυδρείο δεν παθαίνει τίποτα έτσι; Μην χάσει την φρεσκάδα του εννοώ χαχαχα

post-61846-0-37027900-1463000487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, αν θυμάμαι καλά έχεις flourite αναμιγμένο; Το δικό μου αν ξεφυτέψω για να κλαδέψω από κάτω, την επαύριο έχω -όχι άλγη πάλι- κάτι σαν μπιλίτσες σαν σκόνη πάνω στα φυτά τα οποία ναι μεν φαίνονται άσχημα, αφαιρούνται όμως εύκολα. Είναι από τον σίδηρο του υποστρώματος που απελευθερώνεται;

Γενικά έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; Όσο προσεκτικά και να ξεφυτέψω το παθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά χρησιμοποίησα το Prodibio. Ευτυχώς ακούω και διαβάζω τα καλύτερα οπότε όλα δείχνουν πως δεν την έχω πατήσει.

 

Ερώτηση . Ξέρει κανείς αν τα in-vitro φυτά είναι καλύτερα; Ξέρω πως είναι σίγουρα απαλλαγμένα από σαλιγκαράκια. Αξίζει όμως να πάρω τα φυτά μου έτσι;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν αξίζουν τη διαφορά τιμής. Αγοράζεις κλαδέματα και τα απολυμαίνεις σε χλωρίνη ή υπερμαγγανικό κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν αξίζουν τη διαφορά τιμής. Αγοράζεις κλαδέματα και τα απολυμαίνεις σε χλωρίνη ή υπερμαγγανικό κάλιο.

Για κλαδέματα δεν με βλέπω. Δεν τα σνομπάρω αλλά μία φορά θα πάρω ...

 

Εντάξει ίσως να πάρω τις απλές εκδόσεις..

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες τις εχεις ελεγξει αν ειναι ασβεστολυθικες? Τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις?

Για βαλε και μια φωτο απο μπροστα γιατι πολυ στημενες μου φαινονται οι πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες τις εχεις ελεγξει αν ειναι ασβεστολυθικες? Τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις?

Για βαλε και μια φωτο απο μπροστα γιατι πολυ στημενες μου φαινονται οι πετρες.

Kαλημέρα,

 

Οι πέτρες είναι Άτλας. Είναι μη ασβεστολιθικές. Δεν έχω κάνει τεστ αλλά το έψαξα και είδα και από άλλα παιδιά που τις χρησιμοποιούν ότι είναι ουδέτερες.

Δεν είναι 'στημένες΄ Κώστα αλλά ακόμα παίζω με τις κατευθύνσεις τους. Ίσως επειδή είναι μεγάλες δείχνει έτσι στα πλάγια. Από μπροστά προσπαθώ να κάνω 1 πέρασμα και ψάχνομαι να του δώσω βάθος ενώ στις 2 πλευρές αριστερά και δεξιά θα έχω ανυψώσεις.

 

Για ψαράκια μου αρέσουν οι καρδινάλιοι και θα βάλω και γαρίδες.

 

Δεν έχω κάμερα να τραβήξω καλά αλλά δείτε λίγο χοντρά χοντρά. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ

post-61846-0-90110300-1463042248_thumb.jpg

post-61846-0-90953200-1463042258_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θυμιο! Αφρικανικο στηνεις ή φυτεμενο? :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θυμιο! Αφρικανικο στηνεις ή φυτεμενο? :D

Φυτεμένο :D Εννοείς ότι γίνανε πολλά τα νταμάρια ε; :P

 

Θα θαφτούν πολλά και θα χαθούν και με τον τάπητα οπότε θα πέσει το όλο ύψος τους.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να θαφτουν πιανουν πολυ χωρο στο υποστρωμα.Που θα φυτεψεις? anoubies και java fern? :D

Link to comment
Share on other sites

Kαι να θαφτουν πιανουν πολυ χωρο στο υποστρωμα.Που θα φυτεψεις? anoubies και java fern? :D

Έχει πολύ χώρο ρε και θα έχει περισσότερο όταν τελειώσω. Έχει ακόμα δουλειά.

 

Σκέψου πως οι αποστάσεις που βλέπεις λόγω του 'κακού' φακού είναι σχεδόν διπλάσιες σε real view.

 

Δεν πάει για ανούμπιες αυτό :P :P :P you gonna see!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να δουμε κατι ομορφο γιατι χαζευουμε με 4-5 φυτεμενα συνεχεια και χρειαζομαστε ανανεωση εμεις οι ματακιδες

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να δουμε κατι ομορφο γιατι χαζευουμε με 4-5 φυτεμενα συνεχεια και χρειαζομαστε ανανεωση εμεις οι ματακιδες

Ευχαριστώ για να δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

Οι πέτρες είναι Άτλας. Είναι μη ασβεστολιθικές. Δεν έχω κάνει τεστ αλλά το έψαξα και είδα και από άλλα παιδιά που τις χρησιμοποιούν ότι είναι ουδέτερες.

Δεν είναι 'στημένες΄ Κώστα αλλά ακόμα παίζω με τις κατευθύνσεις τους. Ίσως επειδή είναι μεγάλες δείχνει έτσι στα πλάγια. Από μπροστά προσπαθώ να κάνω 1 πέρασμα και ψάχνομαι να του δώσω βάθος ενώ στις 2 πλευρές αριστερά και δεξιά θα έχω ανυψώσεις.

 

Για ψαράκια μου αρέσουν οι καρδινάλιοι και θα βάλω και γαρίδες.

 

Δεν έχω κάμερα να τραβήξω καλά αλλά δείτε λίγο χοντρά χοντρά. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ

Δεν έχω στήσει ποτέ με πέτρες, είμαι και νέος στο χόμπι, χωρίς αντίστοιχη εμπειρία, αλλά όπως βλέπω τις φωτoγραφίες, θα κράταγα τη μικρή πέτρα της δεύτερης φωτογραφίας και θα αφαιρούσα τη μεγάλη που είναι από πίσω.  Νομίζω ότι έχεις πολλές μεγάλες πέτρες, καλύτερα να αφαιρέσεις μερικές μεγάλες και να κρατήσεις κάποιες πιο μικρές.  Αυτό που λες κάπου παρακάτω ότι θα τις θάψεις, πως θα το κάνεις, θα γεμίσεις το ενυδρείο μέχρι τη μέση με υπόστρωμα.  Βέβαια εσύ που τα βλέπεις από κοντά και κάνεις τις δοκιμές έχεις καλύτερη εικόνα.  Σίγουρα θα δείξει διαφορετικά όταν μπουν και τα φυτά.:P

 

Καλή επιτυχία Ευθύμη, σου εύχομαι να έχεις πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Να εχεις και κατι αλλο στο νου σου.Οι καρδιναλιοι τρωνε αυγα και γονο απο αλλα ψαρακια.Για τις γαριδες δεν ξερω μπορει να μην τις αφησουν να αναπαραχθουν.Ας μας πει καποιος που γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

Να εχεις και κατι αλλο στο νου σου.Οι καρδιναλιοι τρωνε αυγα και γονο απο αλλα ψαρακια.Για τις γαριδες δεν ξερω μπορει να μην τις αφησουν να αναπαραχθουν.Ας μας πει καποιος που γνωριζει

Για αμάνο πάω (λογικά)

Δεν έχω στήσει ποτέ με πέτρες, είμαι και νέος στο χόμπι, χωρίς αντίστοιχη εμπειρία, αλλά όπως βλέπω τις φωτoγραφίες, θα κράταγα τη μικρή πέτρα της δεύτερης φωτογραφίας και θα αφαιρούσα τη μεγάλη που είναι από πίσω.  Νομίζω ότι έχεις πολλές μεγάλες πέτρες, καλύτερα να αφαιρέσεις μερικές μεγάλες και να κρατήσεις κάποιες πιο μικρές.  Αυτό που λες κάπου παρακάτω ότι θα τις θάψεις, πως θα το κάνεις, θα γεμίσεις το ενυδρείο μέχρι τη μέση με υπόστρωμα.  Βέβαια εσύ που τα βλέπεις από κοντά και κάνεις τις δοκιμές έχεις καλύτερη εικόνα.  Σίγουρα θα δείξει διαφορετικά όταν μπουν και τα φυτά. :P

 

Καλή επιτυχία Ευθύμη, σου εύχομαι να έχεις πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα. :)

Όταν λέω θάψιμο θα σου πω τι εννοώ. Κάτω από την μεγάλη πέτρα πχ που βλέπεις αριστερά υπάρχουν 6-7 πόντοι υπόστρωμα και παραπάνω. Αυτή μπορεί να βυθιστεί μέσα και να σουλουπωθεί στο πάχος γιατί εκεί ψάχνω να δω πως θα την φτιάξω. Αυτό ισχύει και για άλλες πέτρες που δείχνουν μεγάλες όπως κάποιες πλαϊνες. Με τόσο υπόστρωμα από κάτω τους μπορείς να τις μικρύνεις και να τις μεγαλώσεις όσο θες :)

 

Αν φύγει η μεγάλη που λες πίσω από την μικρή θα χαθεί αμέσως το φαράγγι γιατί αυτή που μένει είναι πάρα πολύ μικρή για να υποστηρίξει την μεγάλη.

 

Όλα θα γίνουν με ηρεμία και χαλαρότητα! Μέχρι την ερχόμενη Τετάρτη , δοκιμάζω σουλουπώνω και δεν με βιάζει τίποτα!!!

Μεταξύ μας νιώθω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ ικανοποιητικό ειδικά όταν αρχίσει να 'ντύνεται' από τα φυτά όπου αντικειμενικά αυτά τα scapes εκεί απογειώνονται. Όταν είναι πχ μαύρο υπόστρωμα , μόνο πέτρα και δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία στο scape (ξύλο, ψηφίδα κλπ) , έρχεται το φυτό και το πάει σε άλλο level! 

 

Πέτρες και σχέδιο έχω , βάθος ξέρω πως θα του δώσω αυτά δεν με προβληματίζουν. Η επιλογή των φυτών για να μην χαθούν διάφορες πτυχές του scape είναι κρίσιμη και δύσκολη για έναν αρχάριο.

Link to comment
Share on other sites

Tι γίνεται με τις αναερόβιες περιοχές όταν δημιουργούμε ανυψώματα σε γωνίες κλπ που μπορεί να φτάσουν ακόμα και τα 20 cm;

 

Να φανταστώ πως επειδή δεν σκάβουν τα ψάρια που επιλέγουμε δεν υπάρχει πρόβλημα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τις πισω γωνιες μην ξεχασεις οτι καπου πρεπει να βαλεις εισοδο φιλτρου και θερμαντηρα.Που θα βαλεις 20 ποντους.Ολο το υψος ειναι 40

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τις πισω γωνιες μην ξεχασεις οτι καπου πρεπει να βαλεις εισοδο φιλτρου και θερμαντηρα.Που θα βαλεις 20 ποντους.Ολο το υψος ειναι 40

Θα την βρω την άκρη μου Κοσμά για είσοδο και θερμαντήρα. Ο θερμαντήρας είναι το εύκολο της υπόθεσης η είσοδος θα με ζορίσει λιγάκι. Το πολύ πολύ να την βεντουζάρω λίγο περίεργα.

 

 

Και επειδή είναι 40; Για μεμονωμένα δεν πειράζει. Εννοώ σε άκρες-γωνίες. Έχω και την εντύπωση πως μόλις μπει νερό θα βαρύνει λίγο και θα κάτσει κάτω αναπόφευκτα. 

 

Στην πραγματικότητα και 30 πόντους που λέει ο λόγος μπορείς να βάλεις απλά είναι κρίμα. Τσάμπα λίτρα , τσάμπα χαμένο νεράκι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν αναεροβιες περιοχες σε βυθο με χαλικι και ειδικα σε φυτεμενο ενυδρειο.

Αναεροβιες περιοχες μπορει να εχουμε σε αμμο με μεγαλο υψος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν αναεροβιες περιοχες σε βυθο με χαλικι και ειδικα σε φυτεμενο ενυδρειο.

Αναεροβιες περιοχες μπορει να εχουμε σε αμμο με μεγαλο υψος.

Ωραία!!! Thanx thanx!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάνε τα δύσκολα και έχω κάποιες απορίες..

 

Καταρχήν σκέφτομαι να πάρω ηλεκτροβάνα και να μην τρέξω σε αυτό το setup 24ωρο το co2 αλλά να ανοίγει 2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και να κλείνει 2 ώρες πριν κλείσουν. Θα μου πείτε    'μα γιατί; Είχες ποτέ θέμα με τα ψαράκια το βράδυ;

Όχι δεν είχα ποτέ θέμα αλλά αν έχω καταλάβει καλά μπορώ με αυτόν τον τρόπο να πετύχω υψηλότερες τιμές co2 μέσα στο νερό. Ανοικτά φώτα -παραγωγή οξυγόνου από τα φυτά-περισσότερος βομβαρδισμός co2. Αν έχω παρανοήσει κάτι και το σκεπτικό δεν είναι ορθό διορθώστε με και δώστε μου και την εξήγηση για να το γνωρίζω.

 

2ον ...εξίσου σημαντικό.

 

Τα φυτά εγώ θα τα πάρω όλα μαζί και είναι ζήτημα αν θα χρειαστεί να βάλω ποτέ κάποιο άλλο. Μόνο στην περίπτωση που κάτι μου διέφυγε θα προσθέσω.

Με την λίπανση λοιπόν τι κάνουμε; Ξεκινάμε πρόγραμμα λίπανσης από το day 1 ή όχι;

 

3oν. To ενυδρείο θα φιλοξενήσει 90% καρδινάλιους. Υπάρχει ένα 10% να βάλω αρλεκίνους. Θα ήθελα να βάλω και ότος. Με παίρνει ή δεν έχω τον χώρο;

 

4ον.  Θα βάλω γαρίδες αμάνο. Θέλω να μου πείτε το πότε. Υποτίθεται πως περιμένουμε περίπου 2 μήνες για να στρώσει ο βυθός. Στην περίπτωση που έχουμε ενεργό υπόστρωμα; Να σημείωσω πως το υπόστρωμα που χρησιμοποιώ συνοδεύεται με ωφέλιμα βακτήρια υποστρώματος σε υγρή μορφή που όταν βάλω λίγο νερό για να φυτέψω θα βάλω και αυτά με ενέσεις στο χώμα.

 

Δεν έχει 5oν :P Καλή μου επιτυχία είναι το 5ο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως ρε συ θα πετυχεις μεγαλυτερη συγκεντρωση co2 αφου θα το διακοπτεις? Απο την ωρα που θα κλεινει η ηλεκτροβανα μεχρι την ωρα που θα ανοιγει παλι, ολο το co2 θα εχει διαφυγει κι θα ξεκιναει το συστημα σου απο το 0. Μαλλον εχεις μπερδευτει καπου. Πολυ co2 δε σημαινει λιγο οξυγονο. Μπορει να εχεις πολυ co2 και πολυ οξυγονο στο νερο ταυτοχρονα. (και το αντιστροφο)

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει λιγο...αν το κοβεις,πως θα εχεις μεγαλητερη συγκεντρωση αφου θα γινετε αυτο που λεει ο Αντωνης πιο πανω? Το co2 θα φευγει οταν τα φωτα ειναι κλειστα.

Το προγραμμα λιπανσης το ξεκινας απο την πρωτη μερα.

Οι οτος οπως και οι γαριδες θα πρεπει να μπουν μετα το 2μηνο οτι βυθο και αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...