Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Προσεχε με τους οτοκυκλους...

Ειναι ψαρακια που θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο και πολυ καλη προσαρμογη αλλιως μπορει να τους χανεις και να μην ξερεις γιατι...

Κινουνται σχεδον παντου οποτε απο θεμα χωρου σε "παιρνει"απο θεμα ιχθυοφορτωσης δεν ξερουμε...

Καλη αρχη!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει λιγο...αν το κοβεις,πως θα εχεις μεγαλητερη συγκεντρωση αφου θα γινετε αυτο που λεει ο Αντωνης πιο πανω? Το co2 θα φευγει οταν τα φωτα ειναι κλειστα.

Το προγραμμα λιπανσης το ξεκινας απο την πρωτη μερα.

Οι οτος οπως και οι γαριδες θα πρεπει να μπουν μετα το 2μηνο οτι βυθο και αν εχεις.

Ισχύει ότι έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό.. Εφ'όσον δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν δίνω λεφτά για ηλεκτροβάνα. Day 1 ε; Δεν το περιμένα αυτό να σου πω την αλήθεια γιατί είχα την εντύπωση πως δεν μπορούν τις πρώτες ημέρες να εκμεταλλευτούν θρεπτικά.

 

Καλή επιτυχία, περιμένουμε φωτό :)

Ευχαριστώ πολύ! :) 

Προσεχε με τους οτοκυκλους...

Ειναι ψαρακια που θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο και πολυ καλη προσαρμογη αλλιως μπορει να τους χανεις και να μην ξερεις γιατι...

Κινουνται σχεδον παντου οποτε απο θεμα χωρου σε "παιρνει"απο θεμα ιχθυοφορτωσης δεν ξερουμε...

Καλη αρχη!!

Ευχαριστώ Στάθη! Έχω διαβάσει για αυτά τα ψαράκια και το πόσο εύκολα χάνονται στις πρώτες 2 ημέρες. Θα δούμε όταν φτάσει η μέρα αν τελικά θα τους βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου επιβεβαίωθηκε και η παραγγελία με τα φυτά που ζήτησα, πήγε λίγο ακριβά αλλά ελπίζω να μπουν μία φορά και να πάνε όλα κομπλέ.

 

Τελικά θα πάω με κούμπα κυρίως επειδή έτυχε να δω 2 ενυδρεία και να μου αρέσει παραπάνω από το μόντε σαν φυτό.

 

Αναλυτικά τα φυτά που θα χρησιμοποιήσω είναι τα παρακάτω:

 

Cuba 7 γλαστράκια για να γεμίσει γρήγορα.

alternanthera reinecki mini 

fissidens geppi. Aυτή είναι σχεδόν ίδια με την fontanus με κάποιες διαφορές στα φυλλώματα και την βρήκα έτοιμη σε ανοξοίδωτα pads πάνω που τα προσαρμοζεις όπως θες στην πέτρα.

pogostemon helferi

ranunculus inudantus

rotala rotundifolia (ένα στοίχημα που ελπίζω να βγει)

και ludwigia arcuata καθώς την είδα σήμερα από κοντά μου αρέσει πολύ και είναι στεμ που διατηρείται σε ότι ύψος επιθυμείς χωρίς να χάνει το χρώμα του ή το φύλλωμα του.

 

Για να δούμε τι θα δούμε!!! Αν έχετε κάποια σημείωση σχετικά με κάποιο από αυτά τα φυτά μοιραστείτε την μαζί μου!!!!

 

Ίσως αργότερα χρησιμοποιήσω κάποια Moss σε πέτρα πάνω αλλά δεν ξέρω , δεν είχα πολύ καλή εμπειρία με τις Mosses.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες περαιτέρω διευκρινίσεις για να ξεκινήσουμε σωστά!

 

Είχα μπερδευτεί και ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος σχετικά με την οξυγόνωση και το co2. 

 

Λοιπόν ας πούμε πως το σύστημα το τρέχω 24ωρο χωρίς ηλεκτροβάνα. Το καλύτερο είναι να κάνω καλή ανατάραξη και να βάλω co2 μέχρι να πρασινίσει ο checker μου ή να έχω μικρή ανατάραξη; Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις θα έχω υψηλότερη συγκέντρωση cο2 στο νερό; Στην πρώτη;

 

2. Με τα νιτρικά που στην αρχή δεν θα υπάρχουν στο ενυδρείο. Βάζω όσα νιτρικά αντιστοιχούν στην λίπανση που επιλέγω πχ EI ή στα νιτρικά βάζω περισσότερα ;

 

3. Zήλεψα με τις αντίστροφες οσμώσεις και θα πάρω και εγώ :P Θα βοηθήσει και πολύ στα ψάρια μου. Πρέπει να φροντίσω να την έχω από το 1ο  γέμισμα ή μπορώ να ξεκινήσω να την χρησιμοποιώ αφού στρώσει το φίλτρο και αλλάξω νερό για 1η φορά με στρωμένο φίλτρο; Θα με επηρεάσει σε τίποτα;

 

4. Για να μην ανοίγω νέο θέμα και να τα λέμε όλα εδώ συγκεντρωμένα πείτε μου κάποια γνώμη σχετικά με ψαροσύνθεση. Κατά την γνώμη σας ποιο ψαράκι κοπαδιάζει περισσότερο; Καρδινάλιοι, αρλεκίνοι ή κάποιο άλλο; Η αλήθεια είναι πως μου αρέσουν και τα 2 που αναφέρω αλλά νομίζω πως δεν μπορώ να βάλω και από τα 2 είδη στο ενυδρείο.

 Σε συνέχεια της ψαροσύνθεσης θέλω να σας πω ότι θα με ενδιέφερε πολύ αν μπορούσα να βάλω μονομάχο. Βλέπω ενυδρεία κοινωνικού τύπου που ούτε τους ενοχλέι ούτε τον ενοχλούν. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Εδώ να πω πως οι αμάνο οι γαρίδες είναι μεγάλες και νομίζω δεν τις πειράζει!

 

Ευχαριστώ για τις επερχόμενες συμβουλές σας ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινωνικα ενυδρεια με τον μονομαχο που τα βλεπεις? Στο youtube?

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες περαιτέρω διευκρινίσεις για να ξεκινήσουμε σωστά!

 

Είχα μπερδευτεί και ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος σχετικά με την οξυγόνωση και το co2. 

 

Λοιπόν ας πούμε πως το σύστημα το τρέχω 24ωρο χωρίς ηλεκτροβάνα. Το καλύτερο είναι να κάνω καλή ανατάραξη και να βάλω co2 μέχρι να πρασινίσει ο checker μου ή να έχω μικρή ανατάραξη; Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις θα έχω υψηλότερη συγκέντρωση cο2 στο νερό; Στην πρώτη;

 

2. Με τα νιτρικά που στην αρχή δεν θα υπάρχουν στο ενυδρείο. Βάζω όσα νιτρικά αντιστοιχούν στην λίπανση που επιλέγω πχ EI ή στα νιτρικά βάζω περισσότερα ;

 

3. Zήλεψα με τις αντίστροφες οσμώσεις και θα πάρω και εγώ :P Θα βοηθήσει και πολύ στα ψάρια μου. Πρέπει να φροντίσω να την έχω από το 1ο  γέμισμα ή μπορώ να ξεκινήσω να την χρησιμοποιώ αφού στρώσει το φίλτρο και αλλάξω νερό για 1η φορά με στρωμένο φίλτρο; Θα με επηρεάσει σε τίποτα;

 

4. Για να μην ανοίγω νέο θέμα και να τα λέμε όλα εδώ συγκεντρωμένα πείτε μου κάποια γνώμη σχετικά με ψαροσύνθεση. Κατά την γνώμη σας ποιο ψαράκι κοπαδιάζει περισσότερο; Καρδινάλιοι, αρλεκίνοι ή κάποιο άλλο; Η αλήθεια είναι πως μου αρέσουν και τα 2 που αναφέρω αλλά νομίζω πως δεν μπορώ να βάλω και από τα 2 είδη στο ενυδρείο.

 Σε συνέχεια της ψαροσύνθεσης θέλω να σας πω ότι θα με ενδιέφερε πολύ αν μπορούσα να βάλω μονομάχο. Βλέπω ενυδρεία κοινωνικού τύπου που ούτε τους ενοχλέι ούτε τον ενοχλούν. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Εδώ να πω πως οι αμάνο οι γαρίδες είναι μεγάλες και νομίζω δεν τις πειράζει!

 

Ευχαριστώ για τις επερχόμενες συμβουλές σας ! :)

 1) Aν εχεις τις ιδιες φυσαλιδες στην δευτερη θα εχεις μεγαλυτερη ποσοτητα Co2 στο νερο.

Εσυ απλα πρεπει να βρεις μια ισοροποια ωστε να υπαρχει co2 και οξυγονο στο νερο, ετσι θα εχεις φυτα και ψαρια ευχαριστημενα.

2)Αναλογως την λιπανση που εχεις σκοπο να ακολουθησεις.

3) Δεν επηρεαζει σε τιποτα το βιολογικο υλικο, μπορεις να το μαλακωνεις σιγα σιγα για τα ψαρια.

4) Το καλυτερο κοπαδιασμα το κανουν τα ροδοστομα, ολα τα αλλα τετρα δεν κοπαδιαζουν τοσο σφιχτα.

Εκτος σε περιπτπωστη που υπαρχει στο ενυδρειο θηρευτης ή μεγαλυτερο ψαρι.

Τις αμανο προσεξε τες ειναι ευαισθητες στο Co2 ,ειδικα στην προσαρμογη.

Πολοι κλεινουν το co2 , πριν τις βαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το κοπάδιασμα στα ψάρια το έχω παρατηρήσει ότι το κάνουν όταν στρεσάρονται, όταν είναι χαλαρά δεν κοπαδιάζουν, τουλάχιστον σ αυτά που έχουν περάσει απ τα χέρια μου, neon tetra, cardinal tetra, lemon tetra, τα cherry barb δεν κοπαδιάζουν ακόμα κι όταν για κάποιο λόγο στρεσάρονται κι αυτό μ αρέσει γιατί πάντα είναι απλωμένα στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Εύθυμη μη βάλεις μονομάχο. Αν θες έχεις το 60άρι της καραντίνας που έχεις θα μπορούσες να φτιάξεις για ένα τέτοιο ψάρι να ειναι άρχοντας. Μην το μπλέξεις με τα υπόλοιπα σε αυτό που πας να στήσεις. Βρες ένα είδος που σου αρέσει και φτιάξε ένα κοπάδι. Άντε και κανένα Ancistrus.

Πολύ ωραίο ψάρι ο μονομάχος αλλά καλύτερα μόνος του!!!

Sent from my iPad using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Τα κοινωνικα ενυδρεια με τον μονομαχο που τα βλεπεις? Στο youtube?

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και εδώ ενυδρείο με μονομάχο μέσα κοινωνικό αλλά κατά βάση ναι μη σου πω ψέμματα κάτι βίντεο στο youtube είχα πετύχει. 

Για πες για πες..

 

 1) Aν εχεις τις ιδιες φυσαλιδες στην δευτερη θα εχεις μεγαλυτερη ποσοτητα Co2 στο νερο.

Εσυ απλα πρεπει να βρεις μια ισοροποια ωστε να υπαρχει co2 και οξυγονο στο νερο, ετσι θα εχεις φυτα και ψαρια ευχαριστημενα.

2)Αναλογως την λιπανση που εχεις σκοπο να ακολουθησεις.

3) Δεν επηρεαζει σε τιποτα το βιολογικο υλικο, μπορεις να το μαλακωνεις σιγα σιγα για τα ψαρια.

4) Το καλυτερο κοπαδιασμα το κανουν τα ροδοστομα, ολα τα αλλα τετρα δεν κοπαδιαζουν τοσο σφιχτα.

Εκτος σε περιπτπωστη που υπαρχει στο ενυδρειο θηρευτης ή μεγαλυτερο ψαρι.

Τις αμανο προσεξε τες ειναι ευαισθητες στο Co2 ,ειδικα στην προσαρμογη.

Πολοι κλεινουν το co2 , πριν τις βαλουν.

Λογικά στην 1η περίπτωση θα έχω τις περισσότερες φισαλίδες αν κρίνω το γεγονός του ότι όποτε είχα ανεβάσει ψηλά την έξοδο ο checker άρχισε να σκουραίνει.

 

Με ΕΙ θα ξεκινήσω

 

Εντάξει, άρα θα μπορούσα να κλείσω το co2 για 1 ημέρα και να το ανοίξω την επόμενη; Κάπως έτσι; Όταν θα φτάσει και η ώρα της γαρίδας θα τα πούμε βέβαια..

 

 

Εγώ πάντως το κοπάδιασμα στα ψάρια το έχω παρατηρήσει ότι το κάνουν όταν στρεσάρονται, όταν είναι χαλαρά δεν κοπαδιάζουν, τουλάχιστον σ αυτά που έχουν περάσει απ τα χέρια μου, neon tetra, cardinal tetra, lemon tetra, τα cherry barb δεν κοπαδιάζουν ακόμα κι όταν για κάποιο λόγο στρεσάρονται κι αυτό μ αρέσει γιατί πάντα είναι απλωμένα στο ενυδρείο. 

Ισχύει αυτό Κωνσταντίνε. Στο stress διαβάζω πως κοπαδιάζουν.

 

Εύθυμη μη βάλεις μονομάχο. Αν θες έχεις το 60άρι της καραντίνας που έχεις θα μπορούσες να φτιάξεις για ένα τέτοιο ψάρι να ειναι άρχοντας. Μην το μπλέξεις με τα υπόλοιπα σε αυτό που πας να στήσεις. Βρες ένα είδος που σου αρέσει και φτιάξε ένα κοπάδι. Άντε και κανένα Ancistrus.

Πολύ ωραίο ψάρι ο μονομάχος αλλά καλύτερα μόνος του!!!

Sent from my iPad using Tapatalk

Ένταξει με πείσατε τον ξεχνάω :P Θα πάω με κοπαδάκι και ότος. Φοβερά τα κόρυ σου και τα ανκίστρους αλλά νομίζω τίποτα δεν μπορώ να βάλω από αυτά σε αυτό το setup. Και το ανκίστρους θέλει άλλου τύπου βυθό. Τα ότος btw τα χω φοβηθεί με τόσα που διαβάζω τριγύρω περί ευαισθησίας.

 

Aυτή την καραντίνα άστην για Νέμο :P χααχχαχα

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα,οτι βλεπεις στο youtube δεν σημαινει οτι ειναι σωστο.Τα περισσοτερα ειναι ακυρα και εχω να σου δειξω εκατονταδες παραδειγματα...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα,οτι βλεπεις στο youtube δεν σημαινει οτι ειναι σωστο.Τα περισσοτερα ειναι ακυρα και εχω να σου δειξω εκατονταδες παραδειγματα...

Έχω δει φοβερές ακυρίλες στο youtube. Στο συγκεκρίμενο είχα κάνει search και είχα πέσει σε συζητήσεις που μιλούσαν για τον χαρακτήρα του μονομάχου και ότι είχαν ή δεν είχαν πρόβλημα κλπ. 

Στο youtube είχα δει εικόνα αλλά δεν ήταν αυτό που με έκανε να ρωτήσω. Αν πατήσεις πχ μονομάχος και συγκάτοικοι ενυδρείο μπορεί να σου βγάλει σελίδες με θέματα πάνω σε αυτό. Άλλα πέτυχαν και άλλα όχι.

Το ξέρω πως στο youtube θα δεις ότι να ναι. Εγώ παρόλο που δεν έγραφα ποτέ σε βίντεο από κάτω , έφτασα σε σημείο και έγραψα σε κάτι τύπους-κακοποιούς των ψαριών...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θα δεις ό,τι να ναι, αλλά στη ζωή τίποτα δεν είναι απόλυτο και τίποτα ίδιο, το κάθε ενυδρείο και ο κάθε άνθρωπος που το φροντίζει διαφέρει με τους υπόλοιπους, εντάξει σε γενικές γραμμές ισχύουν κάποια πράγματα αλλά πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θα δεις ό,τι να ναι, αλλά στη ζωή τίποτα δεν είναι απόλυτο και τίποτα ίδιο, το κάθε ενυδρείο και ο κάθε άνθρωπος που το φροντίζει διαφέρει με τους υπόλοιπους, εντάξει σε γενικές γραμμές ισχύουν κάποια πράγματα αλλά πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. 

Άρα πράγματι κάποιοι τους κρατούν με επιτυχία άσχετα αν παραβαίνει κάποιον κανόνα.

 

Εγώ για αυτό ρώτησα. Αν δηλαδή θα μπορούσα με 2-3 πράγματα να τον κρατήσω χωρίς πρόβλημα θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα dwarf gourami τι παίζει; Μπορούν να συμβιώσουν με επιτυχία σε κοινωνικό ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν αποφασίσω το μονοπάτι στο πέρασμα να το κάνω λευκό ή μπεζ με χονδρόκοκκη άμμο (έχω αρχίσει να ψήνομαι) τι λέτε; Κανένα tip; Πχ η κούμπα θα περάσει από πάνω ή θα σταματάει στο ενεργό υπόστρωμα;

 

Πολύ μου αρέσει η ιδέα αυτής της αντίθεσης.. Αν όχι τότε θα φυτευτεί και αυτό με χαλί κανονικά.

post-61846-0-69741000-1463324573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H κουμπα θα περασει κανονικα απο επάνω..

Αν ητανε ενδυδρειο για διαγωνισμο θα σου ελεγα ναι να το κανεις.

Αλλα στην δικη σου περιπτωση για να κρατησεις τα χαλικια ξεχωριστα θα ταλαιπωρηθεις...

Ειναι δικια σου καθαρα αποφαση.

Αλλα σου ξανα ειπα δεν μου πολυ αρεσουν οι πετρες στο συγκεκριμενο ενυδρειο, ειναι τεραστιες και τετραγωνες.

Και δεν εχεις καθολου βαθος...

Με μικροτερες πετρες και πιο ωραια υφη παιζεις καλυτερα.

Πιασε την φωτογραφικη σου ή κινητο , και βγαζε φωτογραφιες την προσοψη του ενυδρειου, απολυτως καθετα , ετσι θα δεις και τις βαθος εχεις δωσει...

Αλλη οπτικη γωνια βλεπεις ενα ενυδρειο απο διαγωνια και αλλη απο πλάγια.

Link to comment
Share on other sites

H κουμπα θα περασει κανονικα απο επάνω..

Αν ητανε ενδυδρειο για διαγωνισμο θα σου ελεγα ναι να το κανεις.

Αλλα στην δικη σου περιπτωση για να κρατησεις τα χαλικια ξεχωριστα θα ταλαιπωρηθεις...

Ειναι δικια σου καθαρα αποφαση.

Αλλα σου ξανα ειπα δεν μου πολυ αρεσουν οι πετρες στο συγκεκριμενο ενυδρειο, ειναι τεραστιες και τετραγωνες.

Και δεν εχεις καθολου βαθος...

Με μικροτερες πετρες και πιο ωραια υφη παιζεις καλυτερα.

Πιασε την φωτογραφικη σου ή κινητο , και βγαζε φωτογραφιες την προσοψη του ενυδρειου, απολυτως καθετα , ετσι θα δεις και τις βαθος εχεις δωσει...

Αλλη οπτικη γωνια βλεπεις ενα ενυδρειο απο διαγωνια και αλλη απο πλάγια.

Toυ έδωσα κιάλλο βάθος προς τα πίσω. Έχει βάθος αλλά δεν έχει κάμερα :P :P ή δεν ξέρω να τραβάω...

 

Για τις πέτρες Νίκο έχεις δίκιο. Τώρα δυστυχώς δεν παίζουν λεφτά για περαιτέρω κόλπα ήδη πήγε πολύ :P

Πιστεύω με τα φυτά και το ντύσιμο με την fontanus θα ντυθούν και θα αυτές με την τετράγωνη κορυφή θα ισιώσουν ! Για να δούμε :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως οι πετρες ουτε και μενα μου αρεσουν και τα σχηματα ειναι λιγο ακυρα.

Η fissidens δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει πανω σ αυτες τις πετρες και κατα ποσο θα γινει αυτο που εχεις στο μυαλο σου.

Για μενα,σε αυτα τα στησιματα οι πετρες πρεπει να μενουν ετσι,χωρις μοςς πανω.

Η κουμπα και περασει κανονικα απο πανω.

Το χαλικι σιγα σιγα θα καλυψει την αμμο και το μονοπατι δεν θα φαινεται καν μετα απο λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως οι πετρες ουτε και μενα μου αρεσουν και τα σχηματα ειναι λιγο ακυρα.

Η fissidens δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει πανω σ αυτες τις πετρες και κατα ποσο θα γινει αυτο που εχεις στο μυαλο σου.

Για μενα,σε αυτα τα στησιματα οι πετρες πρεπει να μενουν ετσι,χωρις μοςς πανω.

Η κουμπα και περασει κανονικα απο πανω.

Το χαλικι σιγα σιγα θα καλυψει την αμμο και το μονοπατι δεν θα φαινεται καν μετα απο λιγο καιρο.

Καλημέρα Κωστή!

 

Πράγματι αυτά τα στησίματα πρέπει να μένουν  γυμνά από Moss εχεις δίκιο. Απλά θέλω να κάνω μία δοκιμή στις 2 μεγάλες πέτρες να δω πως θα δείξει.

 

Η fissidens είναι έτοιμη σε ανοξοίδωτα pads που λυγίζουν, δεν θα την δέσω.

 

Το μονοπάτι δεν θα το κάνω. Απότι φαίνεται μακροπρόθεσμα θα γίνει μπελάς..

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσει το μονοπατι σαν ιδεα μπορεις να το κανεις με καποιο διαφορετικο ειδος γκαζον σε φυλλωμα και χρωμα απο την κουμπα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κωστή!

 

Πράγματι αυτά τα στησίματα πρέπει να μένουν  γυμνά από Moss εχεις δίκιο. Απλά θέλω να κάνω μία δοκιμή στις 2 μεγάλες πέτρες να δω πως θα δείξει.

 

Η fissidens είναι έτοιμη σε ανοξοίδωτα pads που λυγίζουν, δεν θα την δέσω.

 

Το μονοπάτι δεν θα το κάνω. Απότι φαίνεται μακροπρόθεσμα θα γίνει μπελάς..

Αυτο με το ανοξοιδωτο που λες,δεν θα πιασει πανω στις πετρες,δεν κανει γι αυτη τη δουλεια.

Τα ανοξοιδωτα pads ειναι για να τα βαζεις στο βυθο και να κανεις κατι σαν χαλι.

Ασε που θα φαινεται ασχημα κιολας η πετονια πανω στις πετρες οταν θα τα δεσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ δεν χρειάζεται να τα δέσω τα συγκεκριμένα κάπου.

Αυτά θα τα λυγίσω τόσο ώστε να αγκαλιάσουν όλη την κορυφή. Σκέψου ότι είναι 7χ4 εκατοστά είναι δηλαδή αρκετά μεγάλα. Δεν χρειάζεται πετονια για να τα εφαρμόσω στην πέτρα.

Το αν δεν θα απλώσουν στην πέτρα αυτό είναι άλλο θέμα. Εμένα δεν με χαλάει πάντως αν μεγαλώνουν και κλαδεύοντε μόνο πάνω στο pad.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κατσει σωστα πανω στην πετρα αν το λυγισεις και θα το δεις και στην πραξη αυτο.

Δεν γινεται να λυγισεις το ανοξοιδωτο ωστε να αγκαλιασει ολη την πετρα και να μη φαινεται.

Θα φαινεται ασχημο ετσι.Τα pad αυτα οπως σου ειπα ειναι για αλλη δουλεια.

Αν θες να βαλεις fissidens πανω στις πετρες,αγορασε την κολλα της seachem  και κολλα τη κατευθειαν πανω στην πετρα,χωρις το ανοξοιδωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λ

Δεν θα κατσει σωστα πανω στην πετρα αν το λυγισεις και θα το δεις και στην πραξη αυτο.

Δεν γινεται να λυγισεις το ανοξοιδωτο ωστε να αγκαλιασει ολη την πετρα και να μη φαινεται.

Θα φαινεται ασχημο ετσι.Τα pad αυτα οπως σου ειπα ειναι για αλλη δουλεια.

Αν θες να βαλεις fissidens πανω στις πετρες,αγορασε την κολλα της seachem  και κολλα τη κατευθειαν πανω στην πετρα,χωρις το ανοξοιδωτο.

Η fissidens μου αρέσει παρά πολυ και θέλω να την βάλω πάνω.

Αυτές οι 2 τετράγωνες κορυφές είναι πρόκληση να ντυθούν.

Θα το δώ και στην πράξη όπως λες γιατί παίζουν πολλά ρόλο για το πως θα μπορούσε να κάτσει και να μη φαίνεται κλπ.

Την κόλα της seachem την έχω. Οπότε αν δεν κάθεται όπως είναι το αρχικό σχέδιο μπορώ να την ξυλώσω από το pad και να την κολησω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...