Jump to content

Recommended Posts

nice and clean! μπραβο φιλαράκι

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φρέσκια φωτό θα δούμε;  :P

 

Δεν εχει κατι το διαφορετικο ρε συ,τωρα παει μονο του,εγω απλα κλαδευω. :P

Αυριο που εχει αλλαγη νερου το προγραμμα και κλαδεμα,θα βαλω καμια. :)

 

nice and clean! μπραβο φιλαράκι

 

Να σαι καλα Χρησταρα,σ ευχαριστω φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλε καμιά φωτο από διαφορετική πλευρά-γωνία....

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινη στρατιά! Ωραίο το ενυδρείο, να το χαίρεσαι!  H ρίζα αγοραστή ή απο φύση?

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινη στρατιά! Ωραίο το ενυδρείο, να το χαίρεσαι!  H ρίζα αγοραστή ή απο φύση?

 

Να σαι καλα.

Δεν ειναι μια ριζα,ειναι 3,μια ολοκληρη και οι αλλες σε κομματια.

Απο πετ σοπ τις πηρα ολες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αποτέλεσμα όπως και να χει..  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ενα update μετα την χθεσινη αλλαγη νερου και το γερο κλαδεμα που επεσε ειδικα στο γρασιδι.

 

hhjjjj.jpg

DSC_0112_1.jpg

DSC_0114_2.jpg

vbcnbnb.jpg

DSC_0117.jpg

DSC_0123.jpg

DSC_0126.jpg

DSC_0128_1.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ομορφίες Κώστα , να το χαίρεσαι ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφίες Κώστα , να το χαίρεσαι ! :)

 

Να σαι καλα Μητσο!

Το μονο που με χαλαει λιγο,ειναι οτι αυτη τη φορα φυτεψα το palustris cuba πολυ δεξια και δεν φαινεται,την επομενη εβδομαδα που θα το ξεφυτεψω παλι,θα το βαλω πιο αριστερα,να ειναι πιο κεντρο για να φαινεται περισσοτερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιό ωραία γαριδάδικα που έχω δεί.

Μπράβο!Φανταστικό το αποτέλεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

40 μερες λειτουργιας του ενυδρειου σημερα και ολα πανε μια χαρα.

Το μονο κακο ειναι οτι εχω λιγη bba σε μερικα σημεια την οποια και ελεγχω για να μην ξεφυγει.

Το γρασιδι μου παει παρα πολυ καλα και εχει μερικα πολυ μικρα σημεια για να καλυφθει ολο το μπροστα μερος.

Επιτελους επιασε και η Lobelia cardinalis.

Ακομα βεβαια ψαχνω micranthemum micranthemoides και δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο το χρωμα της Proserpinaca palustris 'Cuba'.

Αν και ειναι ακριβως κατω απο την λαμπα,δεν παιρνει κατακοκκινο χρωμα και ετσι σκεφτομαι να αυξησω λιγο το σιδηρο που ριχνω.

 

DSC_0114.jpg

 

Ammania bonsai είναι αυτό με την κίτρινη κορυφή δεξιά απ' τη ρίζα; Δεν ήξερα ότι ψηλώνει τόσο πολύ! 

Πολύ ωραία τις τακτοποίησες τις ρίζες τελικά :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αγγελε, Ammania bonsai ειναι και ψηλωνει η ατιμη,την εχω κατω ακριβως απο το φως αλλα και παλι εχει φτασει καμια 15αρια εκ.

Να σου πω την αληθεια μου περναει απο το μυαλο να την αλλαξω αλλα σκεφτομαι οτι για να ξεριζωθει θα κανω ολο το ενυδρειο χαλια. :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, είναι ωραίο φυτό για μπροστά αν την διατηρείς κοντή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αγγελε, Ammania bonsai ειναι και ψηλωνει η ατιμη,την εχω κατω ακριβως απο το φως αλλα και παλι εχει φτασει καμια 15αρια εκ.

Να σου πω την αληθεια μου περναει απο το μυαλο να την αλλαξω αλλα σκεφτομαι οτι για να ξεριζωθει θα κανω ολο το ενυδρειο χαλια. :(

 

Ψαλιδακι δεν εχεις? :P

Link to comment
Share on other sites

Ψαλιδακι δεν εχεις? :P

 

Εχω 3 ρε :P

Τι λες,να το κοψω κατω κατω,εκει που ξεκιναει το χαλικι?

Η απλα να το κλαδεψω κοντιτερο? αχαχαχαχχ :P

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, είναι ωραίο φυτό για μπροστά αν την διατηρείς κοντή.

 

Ρε συ ωραιο ειναι αλλα αν την κλαδεψεις απο πανω,δεν βγαινει ωραια μετα.

Κανονικα αυτο το φυτο θελει ξεφυτεμα και κλαδεμα απο κατω ωστε να κρατας τα ωραια κομματια παντα.

Οπως κανω στο palustris cuba δηλαδη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ωραιο ειναι αλλα αν την κλαδεψεις απο πανω,δεν βγαινει ωραια μετα.

Κανονικα αυτο το φυτο θελει ξεφυτεμα και κλαδεμα απο κατω ωστε να κρατας τα ωραια κομματια παντα.

Οπως κανω στο palustris cuba δηλαδη.

 

Γίνεται αυτό με το ξεφύτεμα Κώστα; Δεν την ακούει το φυτό.

 

Το ρωτάω γιατι εμένα πχ η ludwigia perrenis είναι κατακόκκινη πάνω και κάτω πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό με το ξεφύτεμα Κώστα; Δεν την ακούει το φυτό.

 

Το ρωτάω γιατι εμένα πχ η ludwigia perrenis είναι κατακόκκινη πάνω και κάτω πράσινη.

 

Και βεβαια γινεται,πολλοι το κανουν ετσι.

Εγω το κανω στο palustris cuba καθε εβδομαδα που αλλαζω νερο,αν το αφησω περισσοτερο ριζωνει και τα κανω ολα χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 ρε :P

Τι λες,να το κοψω κατω κατω,εκει που ξεκιναει το χαλικι?

Η απλα να το κλαδεψω κοντιτερο? αχαχαχαχχ :P

 

Κοιτα ή το ξεριζωνεις σιγα σιγα, πριν την αλλαγη για να μην σηκωσει πολλα. και αν σηκωσει τα τραβας στην αλλαγη.

ή το κλαδευεις κοντα στο χαλικι, και μετα ρυθμιζεις - κλαδευεις το υψος που θελει και ξαναφυτευεις. 

Αλλιως του βαρεμενου η δουλεια κλαδεψε το και περιμενε να ξαναμεγαλωσει. :P

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι τα stem φυτά αν τα ξεφυτέψω και κλαδέψω τις ρίζες (πχ. αν θέλω να τα μεταφυτεύσω αλλού) αργούν σχετικά να προσαρμοστούν και συνήθως τα παλιά φύλλα τα χάνω.

Τα χαμηλά φύλλα του δικού μου ammania, είναι σχεδόν έτοιμα να πέσουν. Εύθραυστα και διάφανα. Θα με βόλευε ο τρόπος που λες, αρκεί να μην πάθει αυτό που είπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι τα stem φυτά αν τα ξεφυτέψω και κλαδέψω τις ρίζες (πχ. αν θέλω να τα μεταφυτεύσω αλλού) αργούν σχετικά να προσαρμοστούν και συνήθως τα παλιά φύλλα τα χάνω.

Τα χαμηλά φύλλα του δικού μου ammania, είναι σχεδόν έτοιμα να πέσουν. Εύθραυστα και διάφανα. Θα με βόλευε ο τρόπος που λες, αρκεί να μην πάθει αυτό που είπα πιο πάνω.

 

Ολα τα φυτα μου ετσι τα κλαδευω ...

Απο κατω , κοβω τις ριζες.

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο που λες,

Αφου μερικα δεν προλαβαινουν να κανουν μεσα στην εβδομαδα ριζες, και ξαναφτανουν στην επιφανεια.

Και ξανακλαδεονται. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ή το ξεριζωνεις σιγα σιγα, πριν την αλλαγη για να μην σηκωσει πολλα. και αν σηκωσει τα τραβας στην αλλαγη.

ή το κλαδευεις κοντα στο χαλικι, και μετα ρυθμιζεις - κλαδευεις το υψος που θελει και ξαναφυτευεις. 

Αλλιως του βαρεμενου η δουλεια κλαδεψε το και περιμενε να ξαναμεγαλωσει. :P

 

Να σου πω την αληθεια,μου περνα η σκεψη να το ξηλωσω και να βαλω κατι αλλο στη θεση του,αλλα το σκεφτομαι ακομα. :P

 

Έχω παρατηρήσει ότι τα stem φυτά αν τα ξεφυτέψω και κλαδέψω τις ρίζες (πχ. αν θέλω να τα μεταφυτεύσω αλλού) αργούν σχετικά να προσαρμοστούν και συνήθως τα παλιά φύλλα τα χάνω.

Τα χαμηλά φύλλα του δικού μου ammania, είναι σχεδόν έτοιμα να πέσουν. Εύθραυστα και διάφανα. Θα με βόλευε ο τρόπος που λες, αρκεί να μην πάθει αυτό που είπα πιο πάνω.

 

Ουτε και εγω εχω παρατηρησει κατι τετοιο.

Το palustris cuba που το κανω ετσι εδω και ενα μηνα παει σφαιρα και σε καθε αλλαγη το ξεφυτευω,το κλαδευω απο κατω και το ξαναφυτευω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...