Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Επίσης ποια είναι η ιδανική θερμογρασία για τους γόνους; Διάβαζα σε διάφορα σάιτ του εξωτερικού ότι το καλύτερο είναι σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω απ τους 24 βαθμούς, μπορεί έτσι να μην έχουν γρήγορη ανάπτυξη αλλά λένε ότι έτσι είναι πιο δυνατά στη ζωή τους, δεν χαλάει το νερό και δεν χρειάζεται να τα ταίζουμε 3 και 4 φορές την ημέρα αλλά με μία φορά άντε και δύο φορές καλύπτονται οι ανάγκες τους. Διάβαζα για μεγάλωμα και σε 20 βαθμούς, έχει κάποιος την εμπειρία να μας πει τι ισχύει και ποια τελικά είναι η ιδανική θερμοκρασία; Εγώ για να πω την αλήθεια τα έχω απ τη στιγμή που γεννήθηκαν στους 23 βαθμούς. 

 

 

Το 24 που αναφέρεις Κώστα είναι μιά χαρά...τα περισσότερα κόρυ θέλουν χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτέ που έχουμε/νομίζουμε.

 

Όσο ποιο χαμηλή θερμοκρασία τόσο πιό αργή ανάπτυξη καθώς έχουμε επιβράδυνση του μεταβολισμού...Άν τα μεγαλώσεις στους 20 μετά όμως θα δυσκολευτούν να πάνε σε ένα ενυδρείο με 28...πάντοτε η "μέση λύση" είναι και η καλύτερη... :thumbup:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Ευτυχη ποιες τροφες χρησιμοποιεις;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

First bites hicari , spirulina tablets , algae wafers πιο σπάνια , tabimin tablets . Grindal worms ,Γενικά οτι τύχει δεν τους έχω στάνταρ πρόγραμμα . Γύρω στις 4-5 φορές τη μέρα .Απο τις ταμπλέτες ρίχνω πολυ μικρά κομματάκια απλά στο νερό ,ούτε διαλύω ούτε τρίβω πια τίποτα .Σε 5 λεπτά Έχουν εξαφανίσει τα πάντα . 

IMG_4332.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω στους 25-26 βαθμούς . Οποίος έχει διαβάσει το θέμα απο την αρχη τα είχα σε ενα μικρό ενυδρείο που μεγάλωναν τα Ancistrus μου , στη πορεία τους έφτιαξα αυτό το ενυδρειακι που φαίνεται στη φωτό απο πάνω . Έχοντας λοιπόν το γόνο στο ενυδρείο με τα Ancistrus σε μια αλλαγή νερού τράβηξα αρκετα με το σωλήνα μιας και πέφτανε απο το διχτάκι της γεννηστρας εύκολα . Δυο πήρα χαμπάρι στο νεροχύτη και τελευταία στιγμή τα μάζεψα με μια σύριγγα 60ml. Τα έριξα λοιπόν στο γαριδαδικο που ήταν δίπλα μπας κσι τη βγάλουν  .Δε τα ξαναδα και θεώρησα οτι ειναι νεκρά .Προχθες είδα το ενα μέσα ,το πήρα με μια αποχή και το έβαλα με τα αδερφάκια του . Η διαφορά στο μέγεθος απο τα ταισματα ειναι εμφανέστατη !!!

IMG_4333.JPG

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά πόσα ψάρια μεγάλωσαν από τα πρώτα που είχες στη γεννήστρα?

ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες και βίντεο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

τελικά πόσα ψάρια μεγάλωσαν από τα πρώτα που είχες στη γεννήστρα?

ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες και βίντεο :)

Ξεκίνησα με 8-10 ψαρια τώρα έχω 3 . Την επόμενη φορα θα γνωρίζω όμως πολυ καλύτερα !!! Εμπειρίες ειναι αυτα !!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο μέγεθος είναι εμφανής στο ένα ψάρι που μεγάλωσε και ευτυχώς επιβίωσε στο γαριδάδικο , σε σχέση με τα άλλα δύο ψάρια που έτρωγαν 4-5 φορές τη μέρα 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα δικα μου δεν εχουν μεγαλωσει τοσο σε ενα μηνα....δεν μπορω ομως να τα ριχνω φαγητο 4-5 φορες τη μερα.Παντως ζουν κ τα δεκα....ειναι σημαντικο.

Να κανω και μια ερωτηση γιατι εχω ετοιμο ενυδρειο να τα βαλω....επειδη ειναι μικρα ακομα μηπως θα μπορουσα να τα βαλω στους 26-26,5 βαθμους θα ειχαν προβλημα?

Και το ph 6 μηπως ειναι χαμηλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos84. έγραψε:

Τα δικα μου δεν εχουν μεγαλωσει τοσο σε ενα μηνα....δεν μπορω ομως να τα ριχνω φαγητο 4-5 φορες τη μερα.Παντως ζουν κ τα δεκα....ειναι σημαντικο.

Να κανω και μια ερωτηση γιατι εχω ετοιμο ενυδρειο να τα βαλω....επειδη ειναι μικρα ακομα μηπως θα μπορουσα να τα βαλω στους 26-26,5 βαθμους θα ειχαν προβλημα?

Και το ph 6 μηπως ειναι χαμηλο?

 

Όχι Πάνο, μια χαρά είναι οισυνθήκες που περιγράφεις φτάνει να μήν είναι τελείως διαφορετικές με αυτές που είναι μέχρι τώρα.

Καλή προσαρμογή και είσαι οκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα  να  μεταφέρω τα corydoras στο κυρίως ενυδρείο . 50 ημερών το μέγεθος τους αρκετα καλό οπότε πιστεύω οτι ειναι ωρα τους και ολα να πάνε καλα . 

IMG_4756.JPGIMG_4757.JPGIMG_4758.JPGIMG_4759.JPGIMG_4760.JPGIMG_4761.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ καλό μέγεθος! Πολλά πολλά μπράβο!!!!:thumbup:

Ευχαριστω Χρήστο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...