Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Τα αυγα σκασανε Κωστα,ο σακος δε λεει να φυγει και απο τα νεκρα που μαζευω εχουν ακομα το σακο,οποτε φοβαμαι οτι και τα υπολοιπα δε θα τα καταφερουν.

Τα εχω σε νερο ενυδρειου χωρια με αεροφιλτρο σε δοχειο 20λιτρων ικεα,με GH 5-6,ph 6,5 στους 24 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos84. έγραψε:

Τα αυγα σκασανε Κωστα,ο σακος δε λεει να φυγει και απο τα νεκρα που μαζευω εχουν ακομα το σακο,οποτε φοβαμαι οτι και τα υπολοιπα δε θα τα καταφερουν.

Τα εχω σε νερο ενυδρειου χωρια με αεροφιλτρο σε δοχειο 20λιτρων ικεα,με GH 5-6,ph 6,5 στους 24 βαθμους.

Δυστυχώς δεν έχω γνώση πάνω σ αυτό, θα πρέπει να περιμένεις τους πιο έμπειρους για βοήθεια, οι τιμές του νερού είναι ιδανικές θα έλεγα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα siporax έτσι όπως τα έχεις δεν έχουν καμία λειτουργική αξία. Την δουλειά τους την κάνουν όταν το νερό περνάει με ροή από πάνω τους, όπως γίνεται μέσα στο φίλτρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τα siporax έτσι όπως τα έχεις δεν έχουν καμία λειτουργική αξία. Την δουλειά τους την κάνουν όταν το νερό περνάει με ροή από πάνω τους, όπως γίνεται μέσα στο φίλτρο. 

Έχω βάλει και εγώ μερικα , αισθάνονται ασφάλεια σε ενα ενυδρείο άδειο και πολλές φορές τα βλεπεις και κρύβονται απο πίσω και όχι για λίγους βιολογίας νομιζω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Α ναι, ωραίο αυτό, χωράνε κιόλας μέσα στις τρύπες, θα τους αρέσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τα siporax έτσι όπως τα έχεις δεν έχουν καμία λειτουργική αξία. Την δουλειά τους την κάνουν όταν το νερό περνάει με ροή από πάνω τους, όπως γίνεται μέσα στο φίλτρο. 

 

Βλέποντας τα σωματίδια που αιωρούνται, ροή υπάρχει καλή λόγω της αεραντλίας, σίγουρα δεν παίρνω 100% αλλά έστω κι ένα 20% να τρώει αμμωνία κάτι είναι κι αυτό, βλέπω όμως ότι τα ψαράκια μαζεύονται και συνέχεια πηγαίνουν εκεί οπότε τ αφήνω όπως και να χει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

 

Μπράβο Κώστα!Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχεις 100% επιτυχία στο μεγάλωμα...ήδη έχουν ξεπεταχτεί!!!! Δώσε και άλλα βίντεο στον λαό!!! :D

 

 

πριν 53 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

IMG_3810.JPG

 

Εντάξει και οι δυόσας με κάνατε να θυμηθώ τα παλιά....θα με ΄κάνετε να στείνω γυάλες και ταπεράκια για κόρυ τώρα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ όχι μόνο για τα καλά σου λόγια αλλά και συνολικά για την υποστήριξη ακόμα κι εκτός φόρουμ ξέρεις εσύ, δεν το λέω για κολακεία ούτε για άλλο λόγο, στους περισσότερους διαδικτυακούς χώρους οι webmasters είναι πρόσωπα απρόσωπα, απόμακρα και ψυχρά, η υποστήριξή σου είναι συγκινητική σε βαθμό που νιώθω υποχρεωμένος, σ ευχαριστώ. 

Οσο για τα κόρυ μακάρι να τα πάνε καλά, είναι η δεύτερη απόπειρα κι απ ό,τι φαίνεται το λάθος μου στην πρώτη ήταν η ροή που τα εξαντλούσε αφού ό,τι κάνω τώρα όσον αφορά τις ρουτίνες το έκανα και τότε. Ελπίζω να τα πάει το ίδιο καλά κι ακόμα καλύτερα ο Ευτύχης, προσωπικά για μένα το συναίσθημα είναι πρωτόγνωρο, μ αρέσει η όλη διαδικασία κι είναι κι αυτό ένα ακόμα λιθαράκι στην απόκτηση εμπειριών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panos84. έγραψε:

Τα αυγα σκασανε Κωστα,ο σακος δε λεει να φυγει και απο τα νεκρα που μαζευω εχουν ακομα το σακο,οποτε φοβαμαι οτι και τα υπολοιπα δε θα τα καταφερουν.

Τα εχω σε νερο ενυδρειου χωρια με αεροφιλτρο σε δοχειο 20λιτρων ικεα,με GH 5-6,ph 6,5 στους 24 βαθμους.

Πανο τι ταΐζεις ; Αλλαγές νερού γίνονται ; πες μας δυο τρία πράγματα παραπάνω , μια φωτό ίσως ,ποσά έχουν βγει 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ταΐζω,ακομα το σακο έχουν....αλλαζω με νερό ενυδρείου το 30% κάθε μέρα,η ροη χαμηλή με αεροφιλτρο στρωμένο, και Java moss στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος panos84. έγραψε:

Γιατί να ταΐζω,ακομα το σακο έχουν....αλλαζω με νερό ενυδρείου το 30% κάθε μέρα,η ροη χαμηλή με αεροφιλτρο στρωμένο, και Java moss στην επιφανεια

 

 

Πάνο, πάντα ταίζουμε λίγο πρίν καταναλώσουν το λεκιθικό σάκο για να μήν μείνουν ατάιστα καθόλου σε τί ύψος είναι η επιφάνεια του νερού που τα έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Πάνο, πάντα ταίζουμε λίγο πρίν καταναλώσουν το λεκιθικό σάκο για να μήν μείνουν ατάιστα καθόλου σε τί ύψος είναι η επιφάνεια του νερού που τα έχεις?

 

Πόσο ρόλο παίζει αυτό Δημήτρη; Εγώ τα δικά μου τα έχω στα 15 εκατοστά, αλλά έχω διαβάσει ότι δεν έχουν πρόβλημα και με μεγαλύτερα ύψη για να πάρουν αέρα, ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα τα έβαζα ποτέ σε ύψος νερού πάνω απο 15-20 τις δυο πρώτες εβδομαδες...μετά αυξάνεις σταδιακά....ακόμα και αν φτάνουν στην επιφάνεια γιατί να ταλαιπωριούνται; ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης... @Ρομποτής Κωνσταντίνος @ΕΥΤΥΧΗΣ @panos84. Για να σας βλέπω να δηλώνετε τις γέννες σας εδώ:  

http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/341-αναπαραγωγές/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Επίσης... @Ρομποτής Κωνσταντίνος @ΕΥΤΥΧΗΣ @panos84. Για να σας βλέπω να δηλώνετε τις γέννες σας εδώ:  

http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/341-αναπαραγωγές/

 

 

 

Πολύ καλό αλλά υπάρχει πρόβλημα, μου είναι αδύνατον να μετρήσω με ακρίβεια τον αριθμό των ψαριών. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Πολύ καλό αλλά υπάρχει πρόβλημα, μου είναι αδύνατον να μετρήσω με ακρίβεια τον αριθμό των ψαριών. 

 

Έ στο περίπου....δέν είμαστε και με τον βούρδουλα... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Δημήτρη ευχαριστώ όχι μόνο για τα καλά σου λόγια αλλά και συνολικά για την υποστήριξη ακόμα κι εκτός φόρουμ ξέρεις εσύ, δεν το λέω για κολακεία ούτε για άλλο λόγο, στους περισσότερους διαδικτυακούς χώρους οι webmasters είναι πρόσωπα απρόσωπα, απόμακρα και ψυχρά, η υποστήριξή σου είναι συγκινητική σε βαθμό που νιώθω υποχρεωμένος, σ ευχαριστώ. 

Οσο για τα κόρυ μακάρι να τα πάνε καλά, είναι η δεύτερη απόπειρα κι απ ό,τι φαίνεται το λάθος μου στην πρώτη ήταν η ροή που τα εξαντλούσε αφού ό,τι κάνω τώρα όσον αφορά τις ρουτίνες το έκανα και τότε. Ελπίζω να τα πάει το ίδιο καλά κι ακόμα καλύτερα ο Ευτύχης, προσωπικά για μένα το συναίσθημα είναι πρωτόγνωρο, μ αρέσει η όλη διαδικασία κι είναι κι αυτό ένα ακόμα λιθαράκι στην απόκτηση εμπειριών. 

Κωστα εισαι μεγαλη καρδια αδερφάκι ! :thumbsu:

:bow::bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Δεν ξέρεις πόσα λίτρα την ώρα είναι;  .

 

200 λιτρα την ωρα λέει  , μη το κανεις εικονα στο μυαλο σου , ομως ουτε καν !!!

Με βιολογικο υλικο , καλτσακι απο εξω , βαμβακι μεσα και spray bar ουτε καν φιλε ! 

Δες εδω , η αμμος που εχω προσθεσει ειναι στο κεντρο , ουτε που κουνιεται !!!

15682402_10211405121506391_11195177_o.jpg

πριν 15 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 Γιατί δε βάζεις βιολογικό υλικό απ το κυρίως ενυδρείο να σου φάει την αμμωνία; Οσο το είχα έτσι με τα μικρά στο δίχτυ βέβαια για να μη τα παρασέρνει αμμωνία είχα 0. 

 Υπαρχει και τρωει και καλα χαχαχα! 

Απλα με τα συχνα ταισματα κανει λιγο ανεβασματακια αλλα ειναι μικρο το φιλτρακι με λιγη βιολογια , με τις αλλαγες μηδενιζει παλι αμεσως , δε προλαβαινω δυο αλλαγες κανω μια ημερησιως αργα το βραδυ , δουλευω 9.00 - 21.00 φαντασυ οτι ταισματα κανει καμια φορα στα μικρα η γυναικα και της ξεφευγει η ποσοτητα , αλλα το συμμαζευω μετα εγω 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ με τούλι εξωτερικά, μπόλικο βαμβάκι μέσα και 9 μακαρόνια βιολογικό υλικό και spray bar και πάλι κάνει ρεύμα μέσα στο ενυδρείο που φοβάμαι να τ αφήσω και μ αρέσει που λέει 150 λίτρα την ώρα, αυτό γυρνάει σαν 300. Εσένα στα πόσα λίτρα καθαρά δουλεύει; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Το δοκίμασα κι εγώ με τούλι εξωτερικά, μπόλικο βαμβάκι μέσα και 9 μακαρόνια βιολογικό υλικό και spray bar και πάλι κάνει ρεύμα μέσα στο ενυδρείο που φοβάμαι να τ αφήσω και μ αρέσει που λέει 150 λίτρα την ώρα, αυτό γυρνάει σαν 300. Εσένα στα πόσα λίτρα καθαρά δουλεύει; 

Γύρω στα 6 λίτρα έχω Κώστα μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα ένα άλλο κυκλοφορητάκι που είναι κι αυτό 150 λίτρα ανά ώρα αλλά ρυθμίζεται και το έβαλα στο ελάχιστο, έβαλα και τούλι εξωτερικά, ενυδρειακό βαμβάκι και 5 μακαρόνια σιποράξ, να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο; Αυτό το κυκλοφορητάκι έχει υποδοχή για σωληνάκι αεραντλίας ώστε να οξυγονώνει απ ευθείας το νερό οπότε έβγαλα την αερόπετρα και το έβαλα εκεί, έκανα καλά ή θέλουν οπωσδήποτε την αερόπετρα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Λοιπόν έβαλα ένα άλλο κυκλοφορητάκι που είναι κι αυτό 150 λίτρα ανά ώρα αλλά ρυθμίζεται και το έβαλα στο ελάχιστο, έβαλα και τούλι εξωτερικά, ενυδρειακό βαμβάκι και 5 μακαρόνια σιποράξ, να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο; Αυτό το κυκλοφορητάκι έχει υποδοχή για σωληνάκι αεραντλίας ώστε να οξυγονώνει απ ευθείας το νερό οπότε έβγαλα την αερόπετρα και το έβαλα εκεί, έκανα καλά ή θέλουν οπωσδήποτε την αερόπετρα; 

Κακό δε τους κάνει νομιζω το αντίθετο θα έλεγα 

Link to comment
Share on other sites

Μη τη βγάζεις την αεραντλία Κώστα. Κάνει καλύτερη δουλειά. 

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος διορθώνω. Η υποδοχή του φίλτρου είναι για να μπει σωληνάκι και να τραβάει αέρα από την ατμόσφαιρα. Όχι από την αεραντλία! Ξαναβάλε λοιπόν την αερόπετρα.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...