Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Κώστα νόμιζα ότι τη γεννήστρα την έχεις κρεμασμένη στο μεγάλο... Στο 15 λιτρο έχεις λοιπόν μόνο γεννήστρα με τα μικρά. Έτσι;

Το αερόφιλτρο θα το βάλεις να δουλέψει (κάνει και καλή οξυγόνωση) και σε λίγες μέρες αφαιρείς το δυνατό φίλτρο. Αν και με τις συχνές αλλαγές η ύπαρξη φίλτρου δεν είναι απολύτως απαραίτητη. Προσωπικά πάντως θέλω να υπάρχει. Στη γεννήστρα η ροή απ' έξω είναι μικρή,δηλ. το φρέσκο/εναλλασόμενο νερό λιγότερο, έχεις τα συσσωρευόμενα σωματίδια στο δίχτυ και ταλαιπωρείσαι περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kadmos έγραψε:

Κώστα νόμιζα ότι τη γεννήστρα την έχεις κρεμασμένη στο μεγάλο... Στο 15 λιτρο έχεις λοιπόν μόνο γεννήστρα με τα μικρά. Έτσι;

Το αερόφιλτρο θα το βάλεις να δουλέψει (κάνει και καλή οξυγόνωση) και σε λίγες μέρες αφαιρείς το δυνατό φίλτρο. Αν και με τις συχνές αλλαγές η ύπαρξη φίλτρου δεν είναι απολύτως απαραίτητη. Προσωπικά πάντως θέλω να υπάρχει. Στη γεννήστρα η ροή απ' έξω είναι μικρή,δηλ. το φρέσκο/εναλλασόμενο νερό λιγότερο, έχεις τα συσσωρευόμενα σωματίδια στο δίχτυ και ταλαιπωρείσαι περισσότερο.

Ακριβώ Χρήστο τη γεννήστρα την έχω κρεμασμένη στο 15λιτρο που τρέχει με νερό βρύσης, τα αβγά τα έβαλα με νερό ενυδρείου αλλά σταδιακά με τις αλλαγές μετατράπηκε σε νερό βρύσης, αεραντλία έχω ούτως ή άλλως παράλληλα με το φίλτρο και δουλεύει και το θετικό είναι ότι έχω μηδενική αμμωνία. Εχω βρει τρόπο εν τω μεταξύ και την τροφή τη βάζω στο τελάρο που έχει η γεννήστρα κι από κει μαζεύω απίστευτα εύκολα την τροφή απλά δεν το είχα σκεφτεί απ την αρχή. Εγώ Χρήστο επειδή δεν θέλω να κάνω μεγάλη αλλαγή στις ρουτίνες και φαίνεται να μεγαλώνουν μια χαρά έτσι θα συνεχίσω ως έχει, απλά θέλω να μου πεις πότε θα είναι ικανά να μη τα εξαντλεί το φίλτρο. Σκέφτομαι να κάνω το αντίθετο, να βάλω τον κυκλοφορητή μέσα στη γεννήστρα μιας και κόβει το μεγαλύτερο μέρος της ροής και να βγάλω τα κόρυ έξω κι απλά να είναι η έξοδος του φίλτρου έξω απ τη γεννήστρα, τι λες; 

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να μην αλλαξεις ....

Αφου ολα πανε σφαιρα...

Απλα καποια στιγμη θα χρειαστουν περισοτερο χωρο...

Οσον αφορα τις αλλαγες και 90% να κανεις αν ειναι στις ιδιες παραμετρους με αυτες που τα κρατας τα ψαρια δεν θα εχουν κανενα απολυτως προβλημα...

;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία, θερμαντήρα έχω και δουλεύει στους 23 βαθμούς, είναι καλά; Χωρίς κυκλοφορία, ο θερμαντήρας θα ζεσταίνει όλο το νερό; Φαντάζομαι ναι λόγω φυσικής κυκλοφορίας που δημιουργείται απ τη διαφορά θερμοκρασίας στα διάφορα σημεία; 

Link to comment
Share on other sites

Με καθημερινές αλλαγές νερού το 50% και την αεραντλία να δουλεύει, μπορώ να μην έχω καθόλου φίλτρο και βιολογία και να μη φοβάμαι για αμμωνία; Αμα αφήσω χύμα τα σιποράξ κάτώ στον πάτο κάνουν δουλιά ή θέλουν οπωσδήποτε ροή; Οσοι έχετε μεγαλώσει κόρυ σε γεννήστρα, είχατε φίλτρο στρωμμένο ή μόνο με τις αλλαγές νερού και σε τι ποσοστό; Σκέφτομαι να τα βγάλω γιατί το διχτυωτό έχει πιάσει μπίχλα. Λέω να τα βάλω όπως είναι με τη γεννήστρα σ ένα κουβά και με το νερό ενυδρείου και να κάνω με την ησυχία μου το 15λιτρο λαμπίκο και μετά να τα βάλω μαζί με το νερό που έχει μείνει και να προσθέσω και φρέσκο, τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα πράγματα ειναι απλά και τα εχουμε πεί...βγαζεις το φίλτρο βάζεις αεροφιλτρο ή και σκέτη αεραντλία και με αλλαγή 50% ημερησίως θα είσαι εντάξει και θα έχεις τον μεγιστο αριθμό μικρών που θα μεγαλώσουν...Επίσης για να μην κανουμε το θεμα κουρείο θα το χωρίσο αργότερα που θα είμαι σε πισι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Κώστα τα πράγματα ειναι απλά και τα εχουμε πεί...βγαζεις το φίλτρο βάζεις αεροφιλτρο ή και σκέτη αεραντλία και με αλλαγή 50% ημερησίως θα είσαι εντάξει και θα έχεις τον μεγιστο αριθμό μικρών που θα μεγαλώσουν...Επίσης για να μην κανουμε το θεμα κουρείο θα το χωρίσο αργότερα που θα είμαι σε πισι...

Οκ το έκανα Δημήτρη, έβγαλα το φίλτρο τα χυσα όλα στο ενυδρείο σε γυμνό πάτο και έχω βάλει σκέτη την αεραντλία κι ο Θεός βοηθός, ξέρω παιδιά σας κούρασα και ζητώ συγγνώμη, θέλω απλά να πετύχω μία φορά ώστε να δω τι είναι σωστό και τι λάθος και μετά πιστεύω θα τα καταφέρω μόνος μου, σας ευχαριστώ και ζητώ εκ των υστέρων συγγνώμη, είμαι άπειρος και αγχωμένος οπότε ζητώ την κατανόησή σας. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Οκ το έκανα Δημήτρη, έβγαλα το φίλτρο τα χυσα όλα στο ενυδρείο σε γυμνό πάτο και έχω βάλει σκέτη την αεραντλία κι ο Θεός βοηθός, ξέρω παιδιά σας κούρασα και ζητώ συγγνώμη, θέλω απλά να πετύχω μία φορά ώστε να δω τι είναι σωστό και τι λάθος και μετά πιστεύω θα τα καταφέρω μόνος μου, σας ευχαριστώ και ζητώ εκ των υστέρων συγγνώμη, είμαι άπειρος και αγχωμένος οπότε ζητώ την κατανόησή σας. 

 

Πρώτα απο όλα δεν υπάρχει λογος για συγνώμη!

Είμαι σίγουρος ότι θα είσαι σχεδόν 100% επιτυχημένος στο μεγάλωμα....

θα είναι πολύ καλύτερα τα μικρά τωρα!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα βλέπω κάτι άλλο, ενώ έχω βάλει 7 εστίες φαγητού δεν βλέπω να πηγαίνουν, πολύ νωχελικά τα βλέπω, θα το βρουν το φαγητό ή τελικά μήπως στον κλειστό χώρο που δεν είχαν που να πάνε έπεφταν ήθελαν δεν ήθελαν στο φαγητό; 

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάμε αλλά θολώνει το νερό και μετράω αμμωνία 0,25 χωρίς το φίλτρο, κάνε δύο αλλαγές την ημέρα περίπου το 70% - 80%, κάνω καλά; Τους ταίζω 3 διαφορετικές τροφές 4 φορές την ημέρα γιατί με τις ζωντανές κάτι δεν έκανα καλά και δεν. Εχω και λίγη λευκοκεφάλα στην επιφάνεια και κάποια σιποράξ δίπλα απ την αερόπετρα μπας και βοηθήσουν λιγάκι. Αφήνω τις τροφές περίπου 2 ώρες γιατί τα βλέπω κι είναι από πάνω και μετά τις μαζεύω αλλά δυστυχώς το νερό βρωμίζει, ξέρει κάποιος από εμπειρία πότε μπορώ να βάλω φίλτρο ώστε να μη τα πνίξει απ τη ροή αλλά ταυτόχρονα να έχω μηχανική και βιολογική υποστήριξη; Θα την παλέψουν με την αμμωνία και δύο αλλαγές την ημέρα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Καλά πάμε αλλά θολώνει το νερό και μετράω αμμωνία 0,25 χωρίς το φίλτρο, κάνε δύο αλλαγές την ημέρα περίπου το 70% - 80%, κάνω καλά; Τους ταίζω 3 διαφορετικές τροφές 4 φορές την ημέρα γιατί με τις ζωντανές κάτι δεν έκανα καλά και δεν. Εχω και λίγη λευκοκεφάλα στην επιφάνεια και κάποια σιποράξ δίπλα απ την αερόπετρα μπας και βοηθήσουν λιγάκι. Αφήνω τις τροφές περίπου 2 ώρες γιατί τα βλέπω κι είναι από πάνω και μετά τις μαζεύω αλλά δυστυχώς το νερό βρωμίζει, ξέρει κάποιος από εμπειρία πότε μπορώ να βάλω φίλτρο ώστε να μη τα πνίξει απ τη ροή αλλά ταυτόχρονα να έχω μηχανική και βιολογική υποστήριξη; Θα την παλέψουν με την αμμωνία και δύο αλλαγές την ημέρα; 

Πιστεύω οτι κανεις οτι καλύτερο γίνεται Κωνσταντίνε ! Θα σου μεγαλώσει αρκετα μεγάλος αριθμός μικρών ! Οι αλλαγές νερού να ειναι απο το κυρίως ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

Οχι απ τη βρυση γιατι με πληρη λιπανση, αυξημενα νιτρικα κι εξελ θα τα καψει τα μικρα το νερο του ενυδρειου.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα.Πώς πάνε τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου αρχίζουν και μοιάζουν με ψαράκια σιγά σιγά , 11 μερών σημερα !

IMG_3796.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη, μια χαρά πιστεύω, σήμερα είναι η 9η μέρα, φαίνεται ότι έχουν μεγαλώσει, μετράω 30 ίσως και παραπάνω. Τις ρουτίνες μου πιστεύω τις διάβασες 2 ποστ πιο πάνω αν έχεις κάποια παρατήρηση ευχαρίστως. Να σημειώσω πως είχα κι άλλη γέννα αλλά τ αβγά αυτή τη φορά τα έβαλα μεν πάλι στη διχτυωτή γεννήστρα αλλά την κρέμασα στο κυρίως ενυδρείο να δω πως θα πάει κι εκεί και να μη μπλέξω τα αβγά με ζωντανά στο 15λιτρο. 

 

Υ.Γ. Ευτύχη εσύ τι ταίζεις και πόσες φορές την ημέρα; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

 

Υ.Γ. Ευτύχη εσύ τι ταίζεις και πόσες φορές την ημέρα; 

4-5 φορές τη μέρα ,hicari first bites , λιωμένα κομματάκια απο τροφές των ενηλίκων , τα πιέζω με δυο  κουτάλια για να τα λιώσω ,ταμπλέτες κυρίως . Απο τις ζωντανές τροφές έχω μικρή ποσότητα και προσπαθώ με τη μπατονέτα να πιάσω κανένα σκουληκάκι αλλα δύσκολο το βλέπω , δεν έχω πετύχει αυτό που βλέπω σε βίντεο ,  στην καλλιέργεια των ζωντανών τροφών , αμμωνία μετράω και εγώ 0,5-1 αλλάζω κάθε μέρα το 70% απο νερό ενυδρείου που οι μετρήσεις ειναι άψογες , έχω αεραντλια και φίλτρο εσωτερικό μικρό και καθημερινά μπαίνουν δυο συριγγιές μικρές prime για να αντέξουν αμμωνία , νιτρικά στο μεγάλο έχω 10-20, οποτε ειναι κομπλέ πιστεύω , ξεκίνησα με 8-10 ψαράκια έχω 7 τώρα 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

4-5 φορές τη μέρα ,hicari first bites , λιωμένα κομματάκια απο τροφές των ενηλίκων , τα πιέζω με δυο  κουτάλια για να τα λιώσω ,ταμπλέτες κυρίως . Απο τις ζωντανές τροφές έχω μικρή ποσότητα και προσπαθώ με τη μπατονέτα να πιάσω κανένα σκουληκάκι αλλα δύσκολο το βλέπω , δεν έχω πετύχει αυτό που βλέπω σε βίντεο ,  στην καλλιέργεια των ζωντανών τροφών , αμμωνία μετράω και εγώ 0,5-1 αλλάζω κάθε μέρα το 70% απο νερό ενυδρείου που οι μετρήσεις ειναι άψογες , έχω αεραντλια και φίλτρο εσωτερικό μικρό και καθημερινά μπαίνουν δυο συριγγιές μικρές prime για να αντέξουν αμμωνία , νιτρικά στο μεγάλο έχω 10-20, οποτε ειναι κομπλέ πιστεύω , ξεκίνησα με 8-10 ψαράκια έχω 7 τώρα 

 

Hikari first bites ταίζω κι εγώ αλλά εναλλάξ με ocean nutrition baby brine shrimps, επίσης μία φορά την ημέρα βάζω μισή ταμπλέτα για πλέκο αυτή που διαλύεται κι είναι σα μικρή ασπιρίνη, για κάποιο λόγο έχουν ιδιαίτερη προτίμηση. Αμμωνία δεν έχω μετρήσει πάνω από 0,25 και κάνω όπως είπα αλλαγές δύο φορές την ημέρα περίπου το 80%, το εσωτερικό σου το φίλτρο τι κυκλοφορία έχει και δεν τα πνίγει; Στην πρώτη μου απόπειρα τα έχασα την 3η ή 4η μέρα γιατί εξαντλήθηκαν πιστεύω απ τον κυκλοφορητή των 150 λίτρων ανά ώρα σε 10 λίτρα καθαρού νερού. Prime δε βάζω γιατί μου έχουν πει πως είναι καυστικό για τους γόνους, το νερό μου βγαίνει από φίλτρο στη βρύση οπότε δε χρειάζεται να ρίχνω τίποτα. Νιτρικά τόσο έχω κι εγώ αλλά φοβάμαι το εξέλ που ρίχνω υπερδοσολογία αυτή την εποχή για να καταπολεμήσω άλγες οπότε δεν κάνω από ενυδρείου αλλαγές, θα το κάνω σταδιακά αν καταφέρω και τα κρατήσω ένα μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 

Hikari first bites ταίζω κι εγώ αλλά εναλλάξ με ocean nutrition baby brine shrimps, επίσης μία φορά την ημέρα βάζω μισή ταμπλέτα για πλέκο αυτή που διαλύεται κι είναι σα μικρή ασπιρίνη, για κάποιο λόγο έχουν ιδιαίτερη προτίμηση. Αμμωνία δεν έχω μετρήσει πάνω από 0,25 και κάνω όπως είπα αλλαγές δύο φορές την ημέρα περίπου το 80%, το εσωτερικό σου το φίλτρο τι κυκλοφορία έχει και δεν τα πνίγει; Στην πρώτη μου απόπειρα τα έχασα την 3η ή 4η μέρα γιατί εξαντλήθηκαν πιστεύω απ τον κυκλοφορητή των 150 λίτρων ανά ώρα σε 10 λίτρα καθαρού νερού. Prime δε βάζω γιατί μου έχουν πει πως είναι καυστικό για τους γόνους, το νερό μου βγαίνει από φίλτρο στη βρύση οπότε δε χρειάζεται να ρίχνω τίποτα. Νιτρικά τόσο έχω κι εγώ αλλά φοβάμαι το εξέλ που ρίχνω υπερδοσολογία αυτή την εποχή για να καταπολεμήσω άλγες οπότε δεν κάνω από ενυδρείου αλλαγές, θα το κάνω σταδιακά αν καταφέρω και τα κρατήσω ένα μήνα. 

Μακάρι να πάνε καλα έχω πολυ μικρό αριθμό για να ελπίζω, αλλα θα ξέρω για την επόμενη  , ενα μικρό εσωτερικό έχω που ρίχνει απο χαμηλό ύψος με spray bar 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις πόσα λίτρα την ώρα είναι; Γιατί δε βάζεις βιολογικό υλικό απ το κυρίως ενυδρείο να σου φάει την αμμωνία; Οσο το είχα έτσι με τα μικρά στο δίχτυ βέβαια για να μη τα παρασέρνει αμμωνία είχα 0. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω μια και εχω γεννα την ιδια περιοδο απο την προηγουμενη Τριτη που κανανε τα αυγα,αυτα σκασανε Παρασκευη εχω ενα δυο που κολυμπουν ελευθερα και αρκετα με το σακο ακομα,αλλα νομιζω πως δε θα τα καταφερουν....γιατι να υπαρχει ο σακος ακομα αναρωτιεμαι.....και επισης δυστυχως αρκετα νεκρα.

Ειναι η πρωτη φορα για μενα με τα auneus θα δειξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panos84. έγραψε:

Να πω και εγω μια και εχω γεννα την ιδια περιοδο απο την προηγουμενη Τριτη που κανανε τα αυγα,αυτα σκασανε Παρασκευη εχω ενα δυο που κολυμπουν ελευθερα και αρκετα με το σακο ακομα,αλλα νομιζω πως δε θα τα καταφερουν....γιατι να υπαρχει ο σακος ακομα αναρωτιεμαι.....και επισης δυστυχως αρκετα νεκρα.

Ειναι η πρωτη φορα για μενα με τα auneus θα δειξει.

 

Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες σε τι συνθήκες τα χεις, τι μετρήσεις έχει το νερό σου και τα σχετικά μήπως σε βοηθήσουμε ό,τι ξέρουμε εμείς αλλά κι οι πιο έμπειροι. Για το μη σκάσιμο των αβγών κάτι είχα διαβάσει πριν καιρό για το νερό νομίζω αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...