Jump to content

Fin rot (?) Σε μονομάχο.


Antoonia

Recommended Posts

Επίσης νομίζω κάπου αναφέρθηκε κι αυτό το σκεύασμα. Να το παρω;

Screenshot_20200322-220309_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω το ανεφερα .

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/111211-κατι-επαθε-ο-μονομαχος-βοηθεια/

αυτο ειχα παθει .

δε ξερω εαν συμβουλεψω να πεσει και αλλο φαρμακο .

μη το παρακανουμε !

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας δούμε χωρίς φάρμακο τι θα γι εξ και μετά βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο που εχεις τωρα συνεχισε το στο αλλο ενυδρειο , οχι πολυ κανενα 3ημερο η 4ημερο , βαση παντα των αναλογιων που λεει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τελευταία ερώτηση. Το φίλτρο στο πιο μικρό ενυδρειακι παραείναι δυνατό και δημιουργεί ρεύμα που σίγουρα θα τον στρεσσαρει. Αν βάλω το σφουγγάρι σε ένα πιο μικρό που έχω θα είμαι εντάξει. Το μικρό ξεκίνησα να το στέλνω τρεις τέσσερις μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μπει στο νέο ενυδρειο και το εξερευνά. Παρήγγειλα βιολογικό υλικό για το φιλτρο, αν και το φιλτρο στο μικρότερο ενυδρειο έχει πολύ μικρό χώρο αλλά για αρχή όσο χωρέσει. Πήρα να παραγγείλω ένα άλλο μικρό φιλαράκι Κρεμαστό αλλά δεν απαντάνε. Γενικά τα πιο πολλά μαγαζιά είναι κλειστά αυτές τις μερες. Ότι και να δοκίμασα με το προηγούμενο μεγαλύτερο φιλτρο δεν μπορώ να σταματήσω το ρεύμα στο ενυδρειο. Τα κρεμαστα πιστεύετε ότι είναι οι για μονομαχους; νομίζω έχουν μικρότερη ροή  και κάτι έχω δει με σφουγγάρι στην έξοδο για να μειωθεί η ροή. Επίσης τον βλέπω αρκετά ήσυχο. Μάλλον ταλαιπωρήθηκε με την αλλαγή δεν ξέρω. Έχω οελαγωσει εκεί που νόμιζα ότι ξεκίνησα καλα τελικά όλα βγαίνουν λάθος. Τι θα μπορούσα να του δώσω η να τον ταΐσω για να πάρει λίγο τα πάνω του; 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έριξα ξίδι πάνω στον αμφορεα και στις πέτρες και δεν έγινε τίποτα. Βέβαια το ξίδι ήταν κρύο. Κάπου άκουσα ότι ίσως θέλει ζέσταμα για να αντιδράσει αλλά δεν το δοκίμασα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

με το ξίδι δεν έχουμε πάντοτε ένα ασφαλές αποτέλεσμα, αυτό που θα σου δώσει σχεδόν 100% βεβαιότητα είναι το υδροχλωρικό οξύ (κεζαπ). 

Ρίχνεις πάνω βλέπεις αν αφρίζει και μετά το ξεπλένεις με αφθονο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι στο καινούριο ενυδρειακι το ξύλο είναι μεγαλύτερο και χρωματίζει το νερό. Μήπως σοκαριστεί από αυτή την αλλαγή, γτ το νερό στο άλλο ενυδρειο δεν είχε καθόλου χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Antoonia said:

Έχει μπει στο νέο ενυδρειο και το εξερευνά. Παρήγγειλα βιολογικό υλικό για το φιλτρο, αν και το φιλτρο στο μικρότερο ενυδρειο έχει πολύ μικρό χώρο αλλά για αρχή όσο χωρέσει. Πήρα να παραγγείλω ένα άλλο μικρό φιλαράκι Κρεμαστό αλλά δεν απαντάνε. Γενικά τα πιο πολλά μαγαζιά είναι κλειστά αυτές τις μερες. Ότι και να δοκίμασα με το προηγούμενο μεγαλύτερο φιλτρο δεν μπορώ να σταματήσω το ρεύμα στο ενυδρειο. Τα κρεμαστα πιστεύετε ότι είναι οι για μονομαχους; νομίζω έχουν μικρότερη ροή  και κάτι έχω δει με σφουγγάρι στην έξοδο για να μειωθεί η ροή. Επίσης τον βλέπω αρκετά ήσυχο. Μάλλον ταλαιπωρήθηκε με την αλλαγή δεν ξέρω. Έχω οελαγωσει εκεί που νόμιζα ότι ξεκίνησα καλα τελικά όλα βγαίνουν λάθος. Τι θα μπορούσα να του δώσω η να τον ταΐσω για να πάρει λίγο τα πάνω του; 

 

Σχετικά με το φίλτρο. Φέρνεις πολύ κοντά στο τζάμι το διάφανο σωληνάκι με τις τρυπούλες. Το γυρίζεις να ψεκάζει προς το τζάμι και ψηλότερα προς την κορυφή του ενυδρείου πάνω από την επιφάνεια του νερού. Το νερό σου μέσα στο ενυδρείο ας μην είναι μέχρι την κορυφή. Αν υπάρχει μια απόσταση της επιφάνειας του νερού απο την κορυφή του τζαμιού 5-6 cm θα έχεις μια ροή νερού πάνω στο τζάμι που θα κυλά προς την επιφάνεια του νερού αποφεύγοντας την εσωτερική ανατάραξη. Θόρυβο κάνουν αυτα τα φίλτρα ειδικά αν ακουμπάει κάποια επιφάνεια τους στο τζάμι.
Το αν το ψαράκι είναι ήσυχο είναι σχετικό με το αν ήταν πιο δραστήριο πριν, πιθανόν να βρίσκεται σε φάση καταπολέμησης της βακτηριακής λοίμωξης. Μια παράμετρος που δεν πολύ συζητείται ελλείψει πληροφοριών είναι και σε ποια ηλικία είναι το ψάρι. Σημαντική παράμετρος για την συμπεριφορά του αλλά και τις πιθανές λοιμώξεις. Βλέπεις δεν υπάρχουν οπτικά χαρακτηριστικά που θα έδειχναν την ακριβή ηλικία για να ξέρουμε το προσδόκιμο ζωής τους από την στιγμή που περνούν σε εμάς, μόνο αν είναι από γέννα γνωστού μας.
Κάνε υπομονή μια δυο μέρες, βασίσου στις οδηγίες του φαρμάκου και μακάρι να πάνε όλα καλά για τον μικρό σου φίλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο νερό ειναι το φυσικό τους περιβάλλον , τους ηρεμεί και ριχνει το ph που θέλουν χαμηλό.

Εαν βρίσκεις καθαρά φίλα πλατάνου ξερά τα μαζεύεις τα βράζεις και ρίχνεις το νερο με τις τανίνες μεσα , μπορείς φυσικά να βάλεις και τα ιδια τα φύλλα σαν ομορφιά.

Τα φίλτρα καταρράκτη ειναι τα πλεον κατάλληλα για αυτούς.

Εγω μεσα έχω κάργα φύλλα πλατάνου και καπάκια απο βελανιδιά.

Τα βράζεις , ρίχνεις το νερό.

Εγώ ρίχνω μετα και τα ιδια για ντεκόρ και προσομοίωση ενος και καλά βιότοπου.

Ασε τον όσο μπορείς ήσυχο.

Να ηρεμήσει το ψάρι, και συνέχισε οπως ειπαμε την θεραπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, george rapp said:

Το κίτρινο νερό ειναι το φυσικό τους περιβάλλον , τους ηρεμεί και ριχνει το ph που θέλουν χαμηλό.

Εαν βρίσκεις καθαρά φίλα πλατάνου ξερά τα μαζεύεις τα βράζεις και ρίχνεις το νερο με τις τανίνες μεσα , μπορείς φυσικά να βάλεις και τα ιδια τα φύλλα σαν ομορφιά.

Τα φίλτρα καταρράκτη ειναι τα πλεον κατάλληλα για αυτούς.

Εγω μεσα έχω κάργα φύλλα πλατάνου και καπάκια απο βελανιδιά.

Τα βράζεις , ρίχνεις το νερό.

Εγώ ρίχνω μετα και τα ιδια για ντεκόρ και προσομοίωση ενος και καλά βιότοπου.

Ασε τον όσο μπορείς ήσυχο.

Να ηρεμήσει το ψάρι, και συνέχισε οπως ειπαμε την θεραπεία.

 

Και με το που θα αναρρώσει θα πεις και το μυστικό μακροζωίας με το ψάρι και το σκόρδο. Να τα λέμε όλα εδω μέσα. Οχι μόνο για τα πλατανόφυλλα. ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω αν και το ξύλο μάλλον είναι αρκετό για αυτό το αποτέλεσμα. Το δοκίμασα αυτό με το φιλτρο και το τζαμί αλλά και πάλι, ήταν μεγάλη η ροή. Τώρα έχω ένα μικρό στο οποίο δεν έχω σωληνάκι με τρύπες στην έξοδο αλλά έβαλα μπροστά ένα κομμάτι από πλαστικό μπουκάλι το οποίο αλλάζω συχνά για να μην παλιώνει και κόβει την ροή παρά πολύ. Σχεδόν δεν κουνιέται η επιφάνεια. Το άλλο είναι πολύ δυνατό για τόσο μικρό ενυδρειο, ότι να ναι μου έδωσαν.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι είναι μικρό σε μεγεθος και μάλλον σε ηλικία. Ήταν πολύ μικρά τα ψαράκια στο πετ από και είπε ότι είχε παραλαβή πρόσφατα.  

Ορίστε και τι έκανα στο φίλτρο.

15849649909766495762891814536611.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκόρδο φιλε , το μυστικό της υγείας !!!

Για όλους.

Ειχα έναν μάστορα οταν ημουν μικρός που το έτρωγε σαν μανταρίνι , σκέτο!!!

Μετά δούλευα δίπλα του κατω απο τα σασί , υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

Κι ο παππούς έτρωγε σκέτο σκόρδο και κρεμμύδι μαζί με το τσίπουρο. Μετά βέβαια δεν πλησιάζοταν. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι , οι παλαιοί δε μασάγανε μια !!!

Από πέτρα ήταν φτιαγμένοι ολοι .

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια μάλλον χαζή ερώτηση. Στο χαμομήλι που θα του ρίξω πρέπει να ρίξω και αμτιχλωριο μεσα; για το νερό που χρησιμοποίησα από τη βρύση για να το φτιαξω;

Link to comment
Share on other sites

Οχι , αφού βράζει αυτό , παει περίπατο το χλώριο.

Και σιγα την ποσότητα κιόλας!!!

Εφαρμόζω και ξυλάκι κανέλας .

Πετάω λίγο μεσα .

Κανει καλο και αυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός πάει καλύτερα. Είναι πιο δραστήριος και ξεδιπλώσει και την ουρά του που την είχε μάζεμα η χθες όλη μέρα. Η ουρά είναι στην ίδια κατάσταση, τουλάχιστον δεν χειροτέρεψε. Σήμερα περιμένω και το mini siporax της sera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Antoonia said:

Ο μικρός πάει καλύτερα. Είναι πιο δραστήριος και ξεδιπλώσει και την ουρά του που την είχε μάζεμα η χθες όλη μέρα. Η ουρά είναι στην ίδια κατάσταση, τουλάχιστον δεν χειροτέρεψε. Σήμερα περιμένω και το mini siporax της sera.

 

Μπράβο. Η επόμενη απαραίτητη αγορά σου, να είναι τεστ νερού. Η οικονομικότερη λύση στίκ 6+1 όπως τα ονομάζουν (από δοκιμές μου τουλάχιστον μετράνε καλά), όχι τέλεια, απλά καλά, τα ΝΟ2 ΝΟ3 και υγρά τεστ για την αμμωνία. Οπωσδήποτε αν θέλεις να μην έχεις βάσανα και στεναχώριες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...