Jump to content

Recommended Posts

Αν ασχολείται με το να βρει κανά εμβόλιο για τον Έμπολα ή το AIDS και δε μπορέσει να απαντήσει στο ερώτημα για τον γαλακτοποιητή, πες του να σκίσει τα πτυχία του και να αλλάξει επάγγελμα!

......και στο κάτω κάτω γιατι δεν έχει απαντήσει ακόμα, τόσο σπουδαίο ειναι αυτο που κάνει πια;;;;; Αααααχαχαχαχχα!

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολείται με το να βρει κανά εμβόλιο για τον Έμπολα ή το AIDS και δε μπορέσει να απαντήσει στο ερώτημα για τον γαλακτοποιητή, πες του να σκίσει τα πτυχία του και να αλλάξει επάγγελμα!

......και στο κάτω κάτω γιατι δεν έχει απαντήσει ακόμα, τόσο σπουδαίο ειναι αυτο που κάνει πια;;;;; Αααααχαχαχαχχα!

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, και αυτή τη περίοδο έχει τρεχάματα γιατί πουλήθηκε η εταιρία που δουλεύει σε μεγάλη Αμερικάνικη φαρμακευτική και είναι στη τσίτα, φοβάται επίσης μήπως από εβδομάδα ψάχνει και για δουλειά, και όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και άλλες προτεραιότητες και αυτή τη στιγμή το θέμα το δικό μου δεν τον απασχολεί (και καλά κάνει)

Μιλήσαμε για καμιά ώρα στο τηλέφωνο και μου εξήγησε πως δεν είναι τόσο απλό το θέμα, γιατί γαλακτοποιητές μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλούς, το θέμα είναι όμως πόσο ανεκτικά είναι τα ψάρια σε αυτό, δεν έχει ασχοληθεί με ιχθυοπαθολογία και δεν ξέρει με σιγουριά τι είναι ανεκτό στα ψάρια και τι όχι. Επίσης μπορεί να υπάρχουν και παρενέργειες, όπως πχ αν βάλουμε λεκιθίνη, αν η λεκιθίνη είναι ανεκτική (που μάλλον είναι αφού ταΐζουμε τα ψάρια αυγό) αλλά υπάρχει περίπτωση η λεκιθίνη να είναι τροφή για βακτήρια ή μύκητες με αποτέλεσμα αντί να τα καταπολεμήσεις, να τα ταΐσεις και να έχεις έξαρση. Όλα αυτά θέλουν δοκιμές και δεν είναι και τόσο εύκολο να γίνουν. Μου είπε επίσης πως ίσως και απλή ζάχαρη να μπορούσε ή και 100% καθαρό οινόπνευμα, αλλά αν δεν γίνουν δοκιμές είναι εικασίες, και οι σωστές δοκιμές είναι σε νερό ενυδρείου που υπάρχουν ένα σωρό άλλοι μύκητες και βακτήρια αλλά και να έχει προσβληθεί από τον μύκητα που θέλουμε να καταπολεμήσουμε.

Μου εξήγησε επίσης πως αυτά τα αιθέρια έλαια , παρότι είναι φυσικά , είναι πολύ ισχυρά, είναι όπως το νέφτι που είναι αιθέριο έλαιο από πεύκο και αν δεν διαλυθούν σωστά μπορεί να σκοτώσουν οτιδήποτε ζωντανό.

Η καλύτερη λύση είναι ο συγκεκριμένος γαλακτοποιητής, γιατί εννοείται πως η εταιρία που τον χρησιμοποιεί σε αυτό το σκεύασμα έχει κάνει τις μελέτες τις και τα αναγκαία πειράματα και έχουν θανατωθεί χιλιάδες ψάρια για να φτάσουν σε αυτό το αποτέλεσμα, και μη πάμε εμείς να το φτιάξουμε τόσο απλά, δεν φτιάχνουμε φραπέ. Θα κοιτάξει επίσης να δει αν υπάρχει έτοιμο στο εμπόριο στα φαρμακευτικά είδη και αν είναι και προσβάσιμο, θα ρωτήσει και μια Ολλανδέζα συνάδελφό του που ασχολείται με ενυδρεία (σαν χόμπι) μήπως έχει ασχοληθεί και ξέρει κάτι παραπάνω.

Αναμένουμε λοιπόν

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως , ο αδελφός μου όταν ήταν στην Αμερική ήταν σε ομάδα που κατασκεύασε κοκτέιλ φαρμάκων για το AIDS και είχε ασχοληθεί και με ιούς τύπου Εμπολα, και αυτοί που ασχολούνται με αυτά δεν είναι πανεπιστήμονες ούτε παντογνώστες , αλλά έχουν εξειδίκευση για συγκεκριμένα θέματα , και δεν τα βλέπουν επιφανειακά όπως τα βλέπουμε εμείς, για αυτό μη μιλάμε για πτυχία και τέτοια, δεν είναι τόσο απλά αυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάκη αν μη τι άλλο στο προηγούμενο πόστ μου αστειευόμουν (περίμενα να το αντιληφθείς αυτό). Αυτο που κάνει ο αδερφός σου ειναι πράγματι σπουδαίο και όλοι φαντάζομαι του βγάζουν το καπέλο γι' αυτό. Ζητώ συγνώμη αν αντιλήφθηκες κάτι διαφορετικό και σε στεναχωρησα. Η αλήθεια ειναι οτι ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολλες φορες αλλα δεν εννοω να το καταλάβω!

Στο θέμα μας τωρα. Δεν υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει DIY Melafix να μας πει τι έκανε; αν πριν απο τη χρήση χτυπήσουμε το "μείγμα" σε φραπεδιέρα και κανουμε άμεση χρήση θα βοηθήσει καθόλου στην ανάμειξη του νερου με το έλαιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για το Pimafix βρήκα αυτό

 

PimaFix contains active ingredient 1.0% Pimenta racemosa (Bay or Bay Rum oil), water and an emulsifier (<5%) to blend the oil into the water. According to the US patent office the bay oil is “selected from the group consisting of Pimenta racemosa and Pimenta dioica”. Common names bay rum tree and allspice respectively.

 

Και για τον γαλακτωματοποιητή βρήκα αυτό

 

PEG-45 Palm Kernel Glycerides (CAS NO.: 124046-52-2) is a polyethylene

glycol derivative of the mono and diglycerides of palm kernel oil with

an average of 45 moles of ethylene oxide.

Other names include Polyethylene Glycol (45) Palm Kernel Glycerides

and Polyoxyethylene (45) Palm Kernel Glycerides.

Croda sells PEG-45 Palm Kernel Glycerides under the trade name Crovol

PK-70.

 

Θα πρότεινα να μην επιχειρήσετε να το φτιάξετε χωρίς να βρούμε κατάλληλο γαλαγκτωματοποιητή γιατί το αιθέριο έλαιο δεν θα διαλυθεί στο νερό  , τα σταγονίδια θα παραμείνουν αδιάλυτα με μεγάλη συγκέντρωση και σαν ισχυρό δηλητήριο που είναι φοβάμαι πως θα προκαλέσουν πρόβλημα, και ίσως μεγάλο, αυτή είναι η γνώμη μου.

Εψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι ακόμα, θα ρωτήσω βιολόγο αν η λεκιθίνη κάνει την αντίστιχη δουλειά και αν ξερει να μου πει επίσης αν η λεκιθήνη θα επηρεάσει τα ψάρια (ελπιζω πως όχι), γιατί για να βρούμε τον συγκεκριμμένο γαλακτωματοποιητή μαλλον θα είναι πολύ δύσκολο.

Αυτο επίσης που βρήκα είναι πως το θόλωμα του νερού το κανει ο γαλακτωματοποιητής και όχι το αιθέριο έλαιο.

 

Τελικά δεν είναι τοσο απλό :glare:

 

Τάκη, πάνω σε αυτό που ρωτάς για τη λεκιθίνη.....έπεσα στις βιταμίνες JBL Atvitol και στα χαρακτηριστικά του προιόντος διάβασα αυτό: "  .....A special emulsifying process with lecithin ensures full 100 % availability of the fat-soluble vitamins". Μπορέι αν χρησιμοποιηθεί λεκιθίνη σα γαλακτοποιητής λοιπόν και είναι ασφαλής μέθοδος για τα ψάρια. Πώς το βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ακούγεται άσχημο, και όπως είδες το είχα πει από την αρχή της κουβέντας για γαλακτοποιητή.

Τα θέματα είναι όμως να βρεθεί καθαρή λεκιθίνη και να βρεθούν οι αναλογίες για να διαλύσει το έλαιο. Δεν ξέρω τι άλλο περιέχουν οι λεκιθήνες που κυκλοφορούν στο εμπόριο, όλα αυτά θέλουν δοκιμή και λάθος

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω για καθαρή λεκιθίνη και βλέπουμε. Όσο αφορα αυτο με την αναλογία, ενα τεστ με λάδι και νερό σε ίδιες αναλογίες με εκείνες που έχουμε στο πρωτο πόστ, δε θα βοηθούσε λες; Μια μικρη ποσότητα λεκιθίνης και κούνημα/χτύπημα μέχρι να διαλυθεί, αν δε πετύχει, προσθήκη κι άλλης λεκιθίνης σε μικρη ποσότητα και παει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω για καθαρή λεκιθίνη και βλέπουμε. Όσο αφορα αυτο με την αναλογία, ενα τεστ με λάδι και νερό σε ίδιες αναλογίες με εκείνες που έχουμε στο πρωτο πόστ, δε θα βοηθούσε λες; Μια μικρη ποσότητα λεκιθίνης και κούνημα/χτύπημα μέχρι να διαλυθεί, αν δε πετύχει, προσθήκη κι άλλης λεκιθίνης σε μικρη ποσότητα και παει λέγοντας.

 

E ναι, κάπως έτσι θα γίνει. Η ποσότητα του νερού δεν παίζει ρόλο, σημασία έχει η ποσότητα λαδιού και γαλακτοποιητή έτσι ώστε αυτά να διαλύονται σε νερό

Link to comment
Share on other sites

Για τη λεκιθίνη διάβασα αυτο:

"Η εμπορική λεκιθίνη ειναι καθαρη. Από χημική άποψη, η λεκιθίνη είναι μια φωσφατιδυλοχολίνη, ένα φωσφολιπίδιο που είναι μέρος της δομής κυττάρων και στα ζώα και στα φυτά".

Νομίζω οτι η κλασική λεκιθίνη που κυκλοφορεί στο εμπόριο ειναι κατάλληλη. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι περιέχει γνωστή λεκιθίνη

 

Σύνθεση Λεκιθίνης

IP έλαιο λεκιθίνης σόγιας*, ζελατίνη, γλυκερίνη.
*Από σόγια πιστοποιημένης προέλευσης βάσει του ανεξάρτητου οργανισμού Cert IDsm Non-GMO, χωρίς τη χρήση γενετικής μηχανικής.

Δεν περιέχει: : Ζάχαρη, ιώδιο, συντηρητικά

Έγκυες/Θηλάζουσες: Συστήνεται η μη χρήση. Συμβουλευτείτε το γιατρό σας.
Παιδιά: Συμβουλευτείτε το γιατρό σας.
Διαβητικοί: Δεν περιέχει ζάχαρη.
Χορτοφάγοι: Συνιστάται η λεκιθίνη σε κόκκους.

 

http://laneshealth.gr/products/categories/lecithin/%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%AF%CE%BD%CE%B7

 

η ζελατίνη ξέρουμε πως δεν κάνει κακό στα ψάρια, αντίθετα, φτιάχνουμε DIY τροφή, για τη γλυκερίνη δεν ξέρω αλλά επειδή θα είναι φυτική (αποκλείεται να βάζουν κάτι αλλο αφου πρόκειται για κατανάλωση από ανθρώπους)  δεν νομίζω να πειράζει, γιατί υπάρχει σαν διαλύτης σε πολλά φάρμακα

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Φέρνω στην επιφάνεια το θέμα μιας και εξ ανάγκης (χτυπημένο μάτι σε 2 ψαρια) έφτιαξα Melafix, καίτοι είχα σφραγισμένο ένα μπουκάλι των 118ml. Ο λόγος βέβαια είναι ότι δε καταφέρνω να βγάλω το ψάρι από το ενυδρείο για να μπει σε καραντίνα και τα 118ml δε φτάνουν. Έτσι λοιπόν υπολόγισα τις δοσολογίες και έφτιαξα 300ml Melafix σύμφωνα με τις οδηγίες του πρώτου ποστ, όσο δηλαδή πραγματικά χρειάζομαι. Ανησυχούσα λίγο γι' αυτό που συζητούσαμε με τον Τάκη για τον γαλακτοποιητή αλλά διαπίστωσα ότι το μείγμα που προέκυψε έχει μια ομοιόμορφη γαλακτώδη εικόνα χωρίς να φαίνονται φυσαλίδες ή σημεία που να υποδηλώνουν αδιάλυτο έλαιο. Το άφησα για καμία ώρα και όταν το ξαναπηρα, είδα το πάνω μέρος του μείγματος να είναι λίγο πιο πυκνό το χρώμα του. Ώπα λέω, εδώ είμαστε. Με το που κούνησα όμως το μπουκάλι πααααρα πολύ ελαφρά (4 φορές μονο με ήρεμες κινήσεις), διαπίστωσα πως το πυκνό μέρος πολύ εύκολα διαλύθηκε και το μείγμα έγινε και πάλι ομοιόμορφο/ομοιογενές. Όπως πολύ σωστά λοιπόν λένε οι οδηγίες, πριν τη χρήση, ανακινούμε ελαφρά. Για σιγουριά ωστόσο το πόνεσα απο το κούνημα πριν το χρησιμοποιήσω. Σήμερα έριξα την πρώτη δόση. Με τη λήξη της θεραπείας θα δούμε τα αποτελέσματα τα οποία αναμένω με ενδιαφέρον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παράτησα και εγω, δεν ασχολήθηκα πάλι :(

Δοκίμασα κάποια στιγμή να την διαλύσω σε γλυκερίνη , αλλά δεν .....

Link to comment
Share on other sites

Αύριο βάζω την τελευταία δόση ενώ από χθες είδα ότι τα μάτια των πασχόντων ψαριών έχουν επανέλθει στο φυσιολογικό όπως και το δέρμα του ενός από τα δύο που είχε ένα.ψιλογδάρσιμο. εύχομαι να ήταν το DIY Melafix που έκανε τη δουλειά και όχι ένα τυχαίο γεγονός, γιατι αυτό πράγματι θα σώσει κόσμο με μεγάλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νεα!

τα ψαρια πως ειναι (και τα υπολλοιπα) ? 

καμια αλλη παρατηρηση?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τίποτα, όλα όπως πριν. Το μόνο που άλλαξε είναι η κατάσταση των δύο ψαριών. Ήρθαν στην φυσιολογική τους κατάσταση. Η διαδικασία να το φτιάξει κανείς είναι τόσο απλή και με φθηνά υλικά που σκέφτομαι μια φορά το δίμηνο να ρίχνω για 4-5 μέρες έτσι για το καλό. Εκείνο που με ανησυχούσε τόσο καιρό ήταν η διαλυτότητα του ελαίου αλλά γίνεται πολύ εύκολα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! 

θα παρουν φωτια τα ελαια!!!!  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...