Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Αφού μπήκες στο κόπο και διάλεξες controler για τα ανεμιστηράκια

γιατί δεν διάλεξες κάποιο ψηφιακό?

Φυσικά είναι και αρκετά μεγαλύτερο το κόστος αλλά το πλεονέκτημα

είναι ότι θα μπορούσες να του πείς όταν ο περιβάλλοντας χώρος είναι 40

βαθμοί κελσίου να ανάβει τα ανεμηστιράκια ... κτλ

Πολύ ομορφη η δουλεία σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού μπήκες στο κόπο και διάλεξες controler για τα ανεμιστηράκια

γιατί δεν διάλεξες κάποιο ψηφιακό?

Φυσικά είναι και αρκετά μεγαλύτερο το κόστος αλλά το πλεονέκτημα

είναι ότι θα μπορούσες να του πείς όταν ο περιβάλλοντας χώρος είναι 40

βαθμοί κελσίου να ανάβει τα ανεμηστιράκια ... κτλ

Πολύ ομορφη η δουλεία σου πάντως!

Το controller θα αποφασίζει πότε θα ανάβουν οι αεριστήρες.

Το άλλο με τα 4 κουμπιά θα ρύθμιζε στροφές για 4 αεριστήρες και θα μετρά 4 διαφορετικές θερμοκρασίες σε διάφορα μέρη του ενυδρείου.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το controller θα αποφασίζει πότε θα ανάβουν οι αεριστήρες.

Το άλλο με τα 4 κουμπιά θα ρύθμιζε στροφές για 4 αεριστήρες και θα μετρά 4 διαφορετικές θερμοκρασίες σε διάφορα μέρη του ενυδρείου.

Γιάννος Σάββα

NA πω και εγω τα καλα μου λογια για την εξαιρετικη δουλεια που εχεις κανει

εχω ιδιαιτερα εντυπωσιαστει με τον πολυ γρηγορο ρυθμο που προχωρας το εργο σου

περα της δεξιοτητας σου και το απιστευτο μερακι σου

:welcome::thumbup::(:(:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::welcome::thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα βάλω το νερό στο τανκ μαζί με το άλας

Πόσες ήμερες πρέπει να το αφήσω μέχρι να ατιμαστεί για τους πρώτους φιλοξενούμενους?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα βάλω το νερό στο τανκ μαζί με το άλας

Πόσες ήμερες πρέπει να το αφήσω μέχρι να ατιμαστεί για τους πρώτους φιλοξενούμενους?

Θα έλεγα να το αφήσεις ένα 24ωρο για να διαλύσει καλά.

Από βιολογία τι παίζει???

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να το αφήσεις ένα 24ωρο για να διαλύσει καλά.

Από βιολογία τι παίζει???

13 λίτρα Siporax , άνθρακας,Ζωντανός βράχος και skimmer aqua-medic shortly2

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

πόσο βράχο και τι υπόστρωμα σχεδιάζεις να βάλεις? .. και αυτό μπορεί να βοηθήσει στη βιολογία σου..

Υπόστρωμα θα βάλω άμμο από την θάλασσα.

Βράχο περίπου 50 κιλά

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

το υπόστρωμα που σχεδιάζεις .. δεν το προτείνω για αρχάριο .. η άμμος θα είναι μάλλον πυριτίου και πιθανό να σου ανεβάζει τα silicates με δυσάρεστα αποτελέσματα..

το ενυδρείο στην συνημμένη φωτογραφία θαλασσινή μεσογειακή άμμο έχει ??.. γιατί φαίνεται σαν αραγονίτης ..

τι υψος υπολογίζεις να το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

το υπόστρωμα που σχεδιάζεις .. δεν το προτείνω για αρχάριο .. η άμμος θα είναι μάλλον πυριτίου και πιθανό να σου ανεβάζει τα silicates με δυσάρεστα αποτελέσματα..

το ενυδρείο στην συνημμένη φωτογραφία θαλασσινή μεσογειακή άμμο έχει ??.. γιατί φαίνεται σαν αραγονίτης ..

τι υψος υπολογίζεις να το κάνεις?

Ναι είναι μεσογειακή.

Αυτή σκοπεύω να βάλω.

Το ύψος περιμένω από εσάς να μου προτείνετε.

Αν πιστεύετε ότι αυτή η άμμος δεν κάνει τη εισηγείστε να βάλω?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

η προτεινόμενη άμμος είναι αραγονίτης ..

δες εδώ

http://www.carib-sea.com/pages/products/ma.../marinesub.html

και για την κοκομετρία και για το τελικό υψος .. γίνεται πολύ συζήτηση υπάρχουν διαφορετικές απόψεις ..

.. το κλασικό DSB θέλει υψος 8-10 +εκ

.. μια άλλη εφαρμογή είναι μέχρι 5 εκ

.. μπορείς να έχεις λειτουργικό εν μέρη υπόστρωμα με 2,5 εκ υψος

.. μπορείς και να μην έχεις καθόλου υπόστρωμα ..

.. η κάθε μια από τις παραπάνω λύσεις πρέπει είναι ενταγμένη στο γενικότερο σχεδιασμό της βιολογίας του κάθε ενυδρείου ..

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα θα βάλω άμμο από την θάλασσα.

Βράχο περίπου 50 κιλά

Γιάννος Σάββα

Γιάννο με συγχωρείς, αλλά στην προσπάθειά μου να διαγράψω το διπλό ποστ, διέγραψα κατά λάθος αυτό με την φωτογραφία.

Μπορείς σε παρακαλώ να την ξαναβάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μεσογειακή.

Αυτή σκοπεύω να βάλω.

Το ύψος περιμένω από εσάς να μου προτείνετε.

Αν πιστεύετε ότι αυτή η άμμος δεν κάνει τη εισηγείστε να βάλω?

Γιάννος Σάββα

Αν η άμμος είναι ασβεστιακή, μπορεί αρκετά να βοηθήσει στην βιολογική συμβολή ενός DSB. Στον χημικό εμπλουτισμό, όμως του νερού, πέραν από ασβέστιο δεν θα έχει να προσφέρει τίποτα άλλο.

Το ύψος ενός DSB, καθορίζεται από το μέγεθος του κόκκου της άμμου. Αν ή άμμος είναι αρκετά λεπτόκοκκη, θεωρώ ότι το ύψος των 6cm είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως χρειαζετε να βαλει dsb. Το θεωρω περιττο αφου δεν παει για reef αλλα για fish-only. Ενα απλο υποστρωμα με 3-4 ποντους αμμο και θα κανει την δουλεια του μια χαρα. Για μεσογειακη αμμο ειμαι λιγο προβληματισμενος. Δεν θα το προτεινα αφου μιλαμε για αλλη αλατοτηα και αλλη θερμοκρασια. Οκ, θαλασσινο μεν το ενα και το αλλο αλλα εχω προβληματισμους. Σιγουρα οχι για reef!

Γιαννο εαν θελεις να το κανεις με δικη μας αμμο και θελεις να πειραματιστεις καντο. Μπορει να σου κατσει καλα. Δεν νομιζω να επειρασει με καποιο τροπο αρνητικα το ενυδρειο σου περα απο το ποιο σκουρο χρωμα της. Δεν το προτεινω αλλα δεν ειναι κατι που δεν μπορει να γινει και να δεις τα αποτελεσματα. Θα ηθελα και τα αλλα παιδια να μας πουν την γνωμη τους και αποφασιζεις οτι σε βολευει καλυτερα. Να εχεις υποψην σου πως μπορει να περασουν διαφορα τα οποια με τον αραγωνιτη θα εχεις την εγγυηση πως ολα θα πανε καλα.

Απλα εαν το κανεις θα εισαι ο πρωτος σε δικια μου γνωση με μεσογεικαη αμμο σε τροπικο ενυδρειο με ψαρια που θα εχει κανει κατι τετοιο. Εαν εχεις διαθεση για να το κανεις περνοντας ενα καποιο (λογικα ελεγχομενο) ρισκο θα μας πεις την εμπειρια σου και θα ξερουμε δσχεδον σιγουρα ποια τι ισχυει. Σκεψου το..και πες μας την αποφαση σου!

Υστ. Επειδη ποια το θεμα αλλαξε απο reef σε fish-only με live rock το μεταφερω στην αναλογη κατηγορια. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος κατά τη γνώμη μου είναι ότι διάφορα προβλήματα που κατά καιρούς θα παρουσιαστούν (και αυτό είναι σίγουρο!!! ) θα υπάρχουν πολλές φορές που δε θα ξέρεις εαν οφείλονται στην άμμο ή κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα επιμείνω, στην άποψή μου, στην κατασκευή DSB, η οποία κατά τη γνώμη μου θα είναι μια πρόσθετη βιολογική συνδρομή στο σύστημα, άσχετα αν χρησιμοποιηθεί αραγωνίτης ή Μεσογειακή άμμος.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Γιάννο με συγχωρείς, αλλά στην προσπάθειά μου να διαγράψω το διπλό ποστ, διέγραψα κατά λάθος αυτό με την φωτογραφία.

Μπορείς σε παρακαλώ να την ξαναβάλεις?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

η προτεινόμενη άμμος είναι αραγονίτης ..

δες εδώ

http://www.carib-sea.com/pages/products/ma.../marinesub.html

και για την κοκομετρία και για το τελικό υψος .. γίνεται πολύ συζήτηση υπάρχουν διαφορετικές απόψεις ..

.. το κλασικό DSB θέλει υψος 8-10 +εκ

.. μια άλλη εφαρμογή είναι μέχρι 5 εκ

.. μπορείς να έχεις λειτουργικό εν μέρη υπόστρωμα με 2,5 εκ υψος

.. μπορείς και να μην έχεις καθόλου υπόστρωμα ..

.. η κάθε μια από τις παραπάνω λύσεις πρέπει είναι ενταγμένη στο γενικότερο σχεδιασμό της βιολογίας του κάθε ενυδρείου ..

Τη είναι το DSM?

Γιάννος Σάββα

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως χρειαζετε να βαλει dsb. Το θεωρω περιττο αφου δεν παει για reef αλλα για fish-only. Ενα απλο υποστρωμα με 3-4 ποντους αμμο και θα κανει την δουλεια του μια χαρα. Για μεσογειακη αμμο ειμαι λιγο προβληματισμενος. Δεν θα το προτεινα αφου μιλαμε για αλλη αλατοτηα και αλλη θερμοκρασια. Οκ, θαλασσινο μεν το ενα και το αλλο αλλα εχω προβληματισμους. Σιγουρα οχι για reef!

Γιαννο εαν θελεις να το κανεις με δικη μας αμμο και θελεις να πειραματιστεις καντο. Μπορει να σου κατσει καλα. Δεν νομιζω να επειρασει με καποιο τροπο αρνητικα το ενυδρειο σου περα απο το ποιο σκουρο χρωμα της. Δεν το προτεινω αλλα δεν ειναι κατι που δεν μπορει να γινει και να δεις τα αποτελεσματα. Θα ηθελα και τα αλλα παιδια να μας πουν την γνωμη τους και αποφασιζεις οτι σε βολευει καλυτερα. Να εχεις υποψην σου πως μπορει να περασουν διαφορα τα οποια με τον αραγωνιτη θα εχεις την εγγυηση πως ολα θα πανε καλα.

Απλα εαν το κανεις θα εισαι ο πρωτος σε δικια μου γνωση με μεσογεικαη αμμο σε τροπικο ενυδρειο με ψαρια που θα εχει κανει κατι τετοιο. Εαν εχεις διαθεση για να το κανεις περνοντας ενα καποιο (λογικα ελεγχομενο) ρισκο θα μας πεις την εμπειρια σου και θα ξερουμε δσχεδον σιγουρα ποια τι ισχυει. Σκεψου το..και πες μας την αποφαση σου!

Υστ. Επειδη ποια το θεμα αλλαξε απο reef σε fish-only με live rock το μεταφερω στην αναλογη κατηγορια. :welcome:

Αν προσέξεις την φωτογραφία η άμμος δεν είναι σκούρο χρώμα.

Αυτή την άμμο έχω εδώ και πολύ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τον τελευταίο χρόνο δεν είχα καθόλου απόλυες.

Αυτή η άμμος μοιάζει πολύ με αραγωνιτη.

Είναι σαν κομματάκια κοραλλιού.

Θα δοκιμάσω και θα σας πω τη παίζει στην συνέχια !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσιο το ενυδρείο σου με Μεσογειακές νότες!

Τέλεια για μια ακόμα φορά η κατασκευή του sump!

Πληροφορίες για το DSB, μπορείς να βρεις ΕΔΩ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2496

καθώς και στα υπόλοιπα άρθρα, που αναφέρονται στο Φυσικά Συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άμμος μοιάζει πολύ με αραγωνιτη.

Είναι σαν κομματάκια κοραλλιού.

Θα δοκιμάσω και θα σας πω τη παίζει στην συνέχια !!!!!!!!

Γιάννος Σάββα

μια χαρά φαίνεται…

θα σου πρότεινα – σαν δοκιμή -να βάλεις λίγη από αυτή τη άμμο με λίγο νερό από όσμωση να μείνει μερικές μέρες και μετά μετράς φωσφορικά στο νερό.. αν είναι καθαρό –που μάλλον είναι- έχεις γλυτώσει από έναν σοβαρό επιβαρυντικό παράγοντα..

.. θα μου στείλεις ένα- δυο σακιά ? … με το ταχυδρομικό δελφίνι. :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...