Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Το είπα και το έκανα.

Έβγαλα όλα τα non-reefsafe ψαρια από το τανκ μου.

Άφησα 5 yellow-tank

3 percoula

& 1 deizartini

Θέλω να μου πείτε γνώμες τη πρέπει να κάνω στο σαμπ τώρα που θα κάνω reef.

Κάποιες προτάσεις για calsium reactor η οτιδήποτε άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ τον πρωτεύων

Γιάννος Σάββα

Καταρχην Γιαννο σε συγχαιρω για την επιλογη σου. Αλλα για να ειμαι και εγω σιγουρος θα πρεπει να σου πω κατι. Εαν προχωρησεις σε κεραυνοβολο ξεκινημα και ουσιαστικα καθολου στρωσιμο του υφαλου. Τοτε μετα δεν αναλαμβανω καμοια ευθηνη... Και μην νομιζεις οτι σε παρεξηγω. Εισαι του πολυ...γρηγορου και αντε στα ψαρακια την εβγαλες καθαρη λογο ετοιμης βιολογιας. Στο reef, απλα....καταστραφηκες!! Τα λεω για να μην εχουμε δραματα μετα.. :)

Για αρχη διαβαζεις τα σχετικα αρθρα για reef. Να παρεις μια ιδεα αλλα και καποια βιβλία ποια ειναι αναγκαια. Με σκοπο να αποκτησεις καποιες γνωσεις κρισιμες και αναγκαιες. Στο reef ειναι πολλες οι παραμετροι.

Αρχικα λοιπον και χοντρικα και μεχρι να μελετησεις τα αρθρα καλα για να εχεις μια ποιο πληρη εικονα να σου πω πως ειναι αναγκαιο 0 φωσφωρικα, 0-10(μαξιμουμ) νιτρικα. Σταθερες συνθηκες νερου μερα νυχτα. Καλη ροη, προσεχτικο ταισμα. Σωστος φωτισμος. Κτλ κτλ. Απο τιμες στο νερο σου τωρα πως εισαι και εαν ποια ο βραχος εχει κουραριστει πληρως. Το λεω διοτι τον ειχες βαλει και ξεκινησιε το ενυδρειο αμεσως και κακα τα ψεματα εαν ακομα εχει καταλληπα ο βραχος, με το που φωτισεις το ενυδρειο σου δυνατα...Καηκες.

Αντε να δουμε τωρα.. Αλλα οπως ειμαμε αλλιως δεν σε αναλαμβανω, θα σε αφησω σε αλλο γιατρο... Υπομονη!!! :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι θα γινει με την τεραστια ποσοτητα βιολογικου υλικου στο sump ?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει με την τεραστια ποσοτητα βιολογικου υλικου στο sump ?

:bowdown:

Οπως τι θα γινει με την τεραστια ποσοτητα μεσογειακης αμμου στο ενυδρειο? Καποιος εχει πολυ δουλεια.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οπως τι θα γινει με την τεραστια ποσοτητα μεσογειακης αμμου στο ενυδρειο? Καποιος εχει πολυ δουλεια.... :lol:

Υπομονή θα κάνω να είστε σίγουροι.

Αυτό που θέλω τώρα να μου πείτε είναι τη θα βγάλω και τη θα βάλω στο σαμπ, φωτισμούς κλπ.

Θα βγάλω siporax? το οποίο ξέρετε πόσα έχω πληρώσει.

Η δουλειά δεν με φοβίζει αντίθετος

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα δώσεις πίσω τα δανεικά :lol: Εννοώ το αρχικό βιολογικό που δανείστηκες. Τώρα εφόσον έχεις τόσα λίγα ψάρια σχετικά με το ενυδρείο σου μπορείς κατά τη γνώμη μου να αφαιρέσεις άμεσα το 25% του siporax ούτως ή άλλως γιατί θα αρχίσει να υπολειτουργεί λόγω έλειψης βιοφορτίου.

Αυτό που νομίζω πρέπει να κάνεις για το sump σου είναι να κάνεις ένα μεσαίο διαμέρισμα τουλάχιστον 20cm μήκους (προσωπικά θα έλεγα για πάνω από 30cm ) στο οποίο θα φτιάξεις Refugium. Θα κάνεις DSB με ζωντανό αραγωνίτη ύψους 20-25 cm και από επάνω θα βάλεις chaeto ή κάποια άλλη μακροάλγη για την απορρόφηση των νιτρικών. Φυσικά αυτό το κομμάτι του sump θα πρέπει να φωτίζεται με κάποια λάμπα PC ή Τ5. Αυτό που θα πρέπει να σου πούνε τα παιδιά είναι πως θα ρυθμίσεις το θέμα της ροής μέσα από το Refugium.

Οσον αφορά το θέμα της άμμου ..... στα λέγαμε τότε να μη το ρισκάρεις, γιατί πάντα θα είναι ένας αστάθμητος παράγοντας και πιθανή πηγή ανεξερεύνητων προβλημάτων που δυστυχώς πάντα παρουσιάζονται. Ανεξάρτητα εαν είναι πραγματικά η πηγή του προβλήματος πάντα όταν δε θα πιάνουν οι άλλες λύσεις θα λέμε ότι μπορεί να φταίει η άμμος οπότε θα πέφτεις σε αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα δώσεις πίσω τα δανεικά :lol: Εννοώ το αρχικό βιολογικό που δανείστηκες. Τώρα εφόσον έχεις τόσα λίγα ψάρια σχετικά με το ενυδρείο σου μπορείς κατά τη γνώμη μου να αφαιρέσεις άμεσα το 25% του siporax ούτως ή άλλως γιατί θα αρχίσει να υπολειτουργεί λόγω έλειψης βιοφορτίου.

Εδω Ανδρεα δεν ισχυει αυτο. Δεν υπαρχει καμοια περιπτωση να "υπολειτουργησει" η βιολογια. Δεν δουλευει ετσι η βιολογια. Μπορει να μην δει διαφορα εαν βγαλει και το 50% του υλικου αλλα για αλλο λογο και οχι "βιοχωριτικοτητας". Οσο ακομα εισαι στην μεταβαση Γιαννο αστην. Θα σου χρειαστει γιατι μονο και μονο η αλλαγη της αμμου θα σου στρεσσαρει ολο το συστημα.

Αυτό που νομίζω πρέπει να κάνεις για το sump σου είναι να κάνεις ένα μεσαίο διαμέρισμα τουλάχιστον 20cm μήκους (προσωπικά θα έλεγα για πάνω από 30cm ) στο οποίο θα φτιάξεις Refugium. Θα κάνεις DSB με ζωντανό αραγωνίτη ύψους 20-25 cm και από επάνω θα βάλεις chaeto ή κάποια άλλη μακροάλγη για την απορρόφηση των νιτρικών. Φυσικά αυτό το κομμάτι του sump θα πρέπει να φωτίζεται με κάποια λάμπα PC ή Τ5. Αυτό που θα πρέπει να σου πούνε τα παιδιά είναι πως θα ρυθμίσεις το θέμα της ροής μέσα από το Refugium.

Ετσι ακριβως.. :bowdown:

Οσον αφορά το θέμα της άμμου ..... στα λέγαμε τότε να μη το ρισκάρεις, γιατί πάντα θα είναι ένας αστάθμητος παράγοντας και πιθανή πηγή ανεξερεύνητων προβλημάτων που δυστυχώς πάντα παρουσιάζονται. Ανεξάρτητα εαν είναι πραγματικά η πηγή του προβλήματος πάντα όταν δε θα πιάνουν οι άλλες λύσεις θα λέμε ότι μπορεί να φταίει η άμμος οπότε θα πέφτεις σε αδιέξοδο.

Ειπαμε Γιαννο. Αλλο το ενυδρειο με ψαρια και αλλο τα ενυδρειο υφαλου. Οποτε ξεκιναμε τις βασικες μετατροπες οι οποιες βεβαια δεν ειναι και λιγες. Απο φωτισμο καλα τα πας, απο ροη θεωρητικα καλα εισαι. Οποτε βλεπουμε στην πορεια. Αφου στρωσει το ενυδριεο σου ξανα με την προσθηκη αραγωνιτη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

1.Μηπως θα επρεπε να ανοιξεις καινουργιο θεμα με το ριφ γιατι εχουν αρχισει και κουραζουν οι πολλες σελιδες εξαλου αλλαξε και το θεμα πια.

2.Γιατι 5 τανγκ ιδια?Υπαρχουν παρα πολλα αλλα ειδη και αυτα σου λιγοστευουν το χωρο.

Link to comment
Share on other sites

1.Μηπως θα επρεπε να ανοιξεις καινουργιο θεμα με το ριφ γιατι εχουν αρχισει και κουραζουν οι πολλες σελιδες εξαλου αλλαξε και το θεμα πια.

2.Γιατι 5 τανγκ ιδια?Υπαρχουν παρα πολλα αλλα ειδη και αυτα σου λιγοστευουν το χωρο.

Όταν άρχισε αυτό το θέμα ήταν στην κατηγορία reef.

Όταν άρχισε αυτό το θέμα ήταν στην κατηγορία reef.

Όταν αποφάσισα ότι τελικά θα έκανα fish only το θέμα μεταφέρθηκε εδώ.

Τώρα πρέπει να μεταφερθεί και πάλη στο reef.

Πιστεύω πως είναι καλύτερα το ποστ να παραμονή το ίδιο αφού μπορεί κάποιος να δει όλη την εξέλιξη του ενυδρείου και να παίρνει ιδέες.

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος στο χειρισμό του φόρουμ. :bowdown::)

Γιατί το θεωρείς κουραστικό.

Διπλά από το θέμα είναι τα τετραγωνάκια με τις σελίδες.

Να κάνεις κλικ στην τελευταία

Ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα :lol::bowdown:

Όσον αφορά τα τανκ είναι το αγαπημένο μου ψάρι

για αυτό έχω 5 B):rasp:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που νομίζω πρέπει να κάνεις για το sump σου είναι να κάνεις ένα μεσαίο διαμέρισμα τουλάχιστον 20cm μήκους (προσωπικά θα έλεγα για πάνω από 30cm ) στο οποίο θα φτιάξεις Refugium. Θα κάνεις DSB με ζωντανό αραγωνίτη ύψους 20-25 cm και από επάνω θα βάλεις chaeto ή κάποια άλλη μακροάλγη για την απορρόφηση των νιτρικών. Φυσικά αυτό το κομμάτι του sump θα πρέπει να φωτίζεται με κάποια λάμπα PC ή Τ5. Αυτό που θα πρέπει να σου πούνε τα παιδιά είναι πως θα ρυθμίσεις το θέμα της ροής μέσα από το Refugium.

Μια διευκρίνιση????

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω 2 φωτογραφίες πώς ήταν το σαμπ στην αρχή και πως είναι τώρα.

Η σκέψη που κάνω είναι να το επαναφέρω στην αρχική του μορφή και στο κέντρο να κάνω το Refugium .

Όταν λέτε DSB τι ακριβός εννοείτε?

Είναι το κουτή που θα βάλω μέσα τον ζωντανό αραγωνίτη?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο καλο φαινεται στην αρχικη του μορφη... το χημικο σου που θα το εχεις ομως (ανθρακα - αντιφωσφορο)?

Το DSB σημαινει Deep Sand Bed και μπορει να υπαρχει ειτε στο refugium, ειτε στο κυριως ενυδρειο και ουσιαστικα ειναι αυτο που λεει το ονομα του, δηλαδη ενα παχυ στρωμα αμμου (πανω απο 6 εκ) με πολλα πλεονεκτηματα και θα ειναι απλα το υποστρωμα του refugium σου...

Διαβασε το αρθρο αυτο του Νικου Ψαλτη για περισσοτερες πληροφοριες για τα συστηματα αμμου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2496

Link to comment
Share on other sites

Γιανο,

Καλή αρχή στο νέο σου εγχείρημα!!! Εύχομαι να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. :bowdown:

Όσο αφορά την ερώτησή σου θεωρώ ότι το sump σου είναι άψογο και πρέπει να μείνει ως έχει. Νομίζω ότι η κατασκευή ενός νέου tank για refugium σε συνδυασμό με το sump αυτό θα σου δώσει πολύ καλά αποτελέσματα!!!

Έλα τόσα έκανες, ένα tank ακόμα τι είναι??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο καλο φαινεται στην αρχικη του μορφη... το χημικο σου που θα το εχεις ομως (ανθρακα - αντιφωσφορο)?

Το DSB σημαινει Deep Sand Bed και μπορει να υπαρχει ειτε στο refugium, ειτε στο κυριως ενυδρειο και ουσιαστικα ειναι αυτο που λεει το ονομα του, δηλαδη ενα παχυ στρωμα αμμου (πανω απο 6 εκ) με πολλα πλεονεκτηματα και θα ειναι απλα το υποστρωμα του refugium σου...

Διαβασε το αρθρο αυτο του Νικου Ψαλτη για περισσοτερες πληροφοριες για τα συστηματα αμμου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2496

Τον άνθρακα θα τον βάλω στο πρώτο στάδιο του sump εκεί που είναι η έξοδος του skimmer. Το αντιφωσφορο δεν ξέρω σε τι μορφή είναι. Μοιάζει με τα μακαρόνια της sera (sipirax)?.

Αν ναι θα το βάλω στο τελευταίο κουτί του σαμπ πριν την επιστροφή του νερού στο τανκ.

Οσον αφορα το DSB η άμμος που μπαίνει είναι αεραγονήτης ζωντανός?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιανο,

Καλή αρχή στο νέο σου εγχείρημα!!! Εύχομαι να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. :bowdown:

Όσο αφορά την ερώτησή σου θεωρώ ότι το sump σου είναι άψογο και πρέπει να μείνει ως έχει. Νομίζω ότι η κατασκευή ενός νέου tank για refugium σε συνδυασμό με το sump αυτό θα σου δώσει πολύ καλά αποτελέσματα!!!

Έλα τόσα έκανες, ένα tank ακόμα τι είναι??? :lol:

Εννοείς να κατασκευάσω ένα νέο κουτή το οποίο θα τοποθετήσω πάνω από το σαμπ?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα θα τον βάλω στο πρώτο στάδιο του sump εκεί που είναι η έξοδος του skimmer. Το αντιφωσφορο δεν ξέρω σε τι μορφή είναι. Μοιάζει με τα μακαρόνια της sera (sipirax)?.

Αν ναι θα το βάλω στο τελευταίο κουτί του σαμπ πριν την επιστροφή του νερού στο τανκ.

Οσον αφορα το DSB η άμμος που μπαίνει είναι αεραγονήτης ζωντανός?

Γιάννος Σάββα

Το αντιφωσφορο μοιαζει σε μεγεθος με ανθρακα...ιδιο στυλ ειναι τις περισσοτερες φορες... αν εχεις χωρο μπορει να μπει στο ιδιο σταδιο με τον ανθρακα (ετσι και αλλιως σε δυχτακια θα τα εχεις)...

Για το DSB μπορεις να βαλεις τη μεγαλυτερη ποσοτητα νεκρο αραγωνιτη και απο πανω να βαλεις και μια σακουλα ζωντανο για "μπολιασμα"...το ιδιο ισχυει και για το κυριως ενυδρειο σου που κανονικα πρεπει να αντικαταστησεις τη μεσογειακη αμμο...

Link to comment
Share on other sites

Το αντιφωσφορο μοιαζει σε μεγεθος με ανθρακα...ιδιο στυλ ειναι τις περισσοτερες φορες... αν εχεις χωρο μπορει να μπει στο ιδιο σταδιο με τον ανθρακα (ετσι και αλλιως σε δυχτακια θα τα εχεις)...

Για το DSB μπορεις να βαλεις τη μεγαλυτερη ποσοτητα νεκρο αραγωνιτη και απο πανω να βαλεις και μια σακουλα ζωντανο για "μπολιασμα"...το ιδιο ισχυει και για το κυριως ενυδρειο σου που κανονικα πρεπει να αντικαταστησεις τη μεσογειακη αμμο...

Όταν θα αντικαταστήσω την μεσογειακή άμμο με αραγονήτη ποιος είναι ο λόγος να βάλω και στο σαμπ?.

Τη παίζει στη Ελλάδα όσον αφορά τις τιμές του ζωντανού η όχι αραγονήτη.

Εδώ στην Κύπρο πολύ δύσκολα θα το βρεις και όταν το βρεις σου παίρνουν το κεφάλι.

Εάν έχετε και κάποιο λινκ για αντιφωσφορο θα βοηθούσε

Γιάννος Σαββα

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα αντικαταστήσω την μεσογειακή άμμο με αραγονήτη ποιος είναι ο λόγος να βάλω και στο σαμπ?.

Το DSB, μπορείς να το βάλεις στο ή sump ή στο κυρίως ενυδρείο ή και στα δύο.

Η δική μου άποψη είναι και στα δύο και ο λόγος είναι ότι θα έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη βιολογικής επεξεργασίας και ιδιαίτερα απονιτροποίησης, το όλο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το DSB, μπορείς να το βάλεις στο ή sump ή στο κυρίως ενυδρείο ή και στα δύο.

Η δική μου άποψη είναι και στα δύο και ο λόγος είναι ότι θα έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη βιολογικής επεξεργασίας και ιδιαίτερα απονιτροποίησης, το όλο σύστημά σου.

Τη παίζει σχετικά με τιμές στην Ελλάδα?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το DSB η άμμος που μπαίνει είναι αεραγονήτης ζωντανός?

Γιάννος Σάββα

Είναι ζωντανός αραγωνίτης. Το DSB σου εξήγησε ο Μάνος τι σημαίνουν τα αρχικά. Στο ενυδρείο όταν κάνουμε DSB συνήθως κάνουμε πάνω από 6 cm με στόχο τα 8 με 10 cm λόγω κόστους ( ο ζωντανός αραγωνίτης στοιχίζει) στο refugium όταν κάνουμε DSB επειδή είναι μικρότερη η επιφάνεια μπορούμε να μεγαλώσουμε το ύψος του στρώματος αραγωνίτη. Συνήθως από ότι έχω διαβάσει σε ενυδρεία στο Reef central και αλλού το ύψος φτάνει από 5 έως 10 ίντσες δηλαδή 13-23 cm.

Πολλοί χρησιμοποιούν επίσης εκτός από αραγωνίτη ένα στρώμα miracle mud γύρω στα 5 cm. Ακόμα πολλοί εφαρμόζουν την αντίθετη μέθοδο φωτισμού του refugium, δηλαδή όταν είναι αναμένα τα φώτα στο ενυδρείο είναι κλειστά τα φώτα στο ref και αντίθετα. Αυτό γίνεται για να αποφεύγονται οι αυξομειώσεις του ph το βράδυ λόγω του CO2. Αλλη προσέγγιση είναι να είναι τα φώτα συνεχώς αναμένα στο ref αλλά εκεί πρέπει να βρεις τη κατάλληλη άλγη η οποία να μην καταρεύση από τη συνεχή φωτοσύνθεση και επίσης να εξασφαλίσεις με κάποιο UPS ότι θα παραμείνουν αναμένα ακόμα και σε διακοπή φωτός, διαφορετικά μπορεί πάλι να καταρεύσει.

Επίσης αρκετοί έχουν και ένα μεγάλο κομμάτι ζωντανού βράχου στο ref για μπόλιασμα ή και καταφύγιο για ψαράκια του τύπου μανδαρίνους. Σημαντικό είναι η ύπαρξη σκουλικιών και άλλων πλασμάτων για το ανακάτεμα της επιφάνειας καθώς και για την κατανάλωση detritus. Επίσης αρκετοί χρησιμοποιούν σχάρα eggcrate πάνω από την άμμο όπου εκεί τοποθετούν την μακροάλγη και τον ζωντανό βράχο για να υπάρχει καλύτερη ροή από την επιφάνεια της άμμου.

Ελπίζω να βοήθησα και αν κάπου έχω κάνει κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Τη παίζει σχετικά με τιμές στην Ελλάδα?

Γιάννος Σάββα

Από 50 ευρώ τα 9 κιλά και πάνω ανάλογα το μαγαζί για την carib sea.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Ενα ενδιαφέρον άρθρο http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=505 στο περιοδικό practicalfishkeeping ίσως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα το μονο "λαθακι" που εκανες ειναι οτι το DSB πρεπει να ειναι μονο απο ζωντανο αραγωνιτη. Αυτο δεν ειναι απαραιτητο... Μπορει πολυ ανετα τα 2/3 να ειναι νεκρος αραγωνιτης και το 1/3 ζωντανος για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζωντανός αραγωνίτης. Το DSB σου εξήγησε ο Μάνος τι σημαίνουν τα αρχικά. Στο ενυδρείο όταν κάνουμε DSB συνήθως κάνουμε πάνω από 6 cm με στόχο τα 8 με 10 cm λόγω κόστους ( ο ζωντανός αραγωνίτης στοιχίζει) στο refugium όταν κάνουμε DSB επειδή είναι μικρότερη η επιφάνεια μπορούμε να μεγαλώσουμε το ύψος του στρώματος αραγωνίτη. Συνήθως από ότι έχω διαβάσει σε ενυδρεία στο Reef central και αλλού το ύψος φτάνει από 5 έως 10 ίντσες δηλαδή 13-23 cm.

Πολλοί χρησιμοποιούν επίσης εκτός από αραγωνίτη ένα στρώμα γύρω στα 5 cm. Ακόμα πολλοί εφαρμόζουν την αντίθετη μέθοδο φωτισμού του refugium, δηλαδή όταν είναι αναμένα τα φώτα στο ενυδρείο είναι κλειστά τα φώτα στο ref και αντίθετα. Αυτό γίνεται για να αποφεύγονται οι αυξομειώσεις του ph το βράδυ λόγω του CO2. Αλλη προσέγγιση είναι να είναι τα φώτα συνεχώς αναμένα στο ref αλλά εκεί πρέπει να βρεις τη κατάλληλη άλγη η οποία να μην καταρεύση από τη συνεχή φωτοσύνθεση και επίσης να εξασφαλίσεις με κάποιο UPS ότι θα παραμείνουν αναμένα ακόμα και σε διακοπή φωτός, διαφορετικά μπορεί πάλι να καταρεύσει.

Επίσης αρκετοί έχουν και ένα μεγάλο κομμάτι ζωντανού βράχου στο ref για μπόλιασμα ή και καταφύγιο για ψαράκια του τύπου μανδαρίνους. Σημαντικό είναι η ύπαρξη σκουλικιών και άλλων πλασμάτων για το ανακάτεμα της επιφάνειας καθώς και για την κατανάλωση detritus. Επίσης αρκετοί χρησιμοποιούν σχάρα eggcrate πάνω από την άμμο όπου εκεί τοποθετούν την μακροάλγη και τον ζωντανό βράχο για να υπάρχει καλύτερη ροή από την επιφάνεια της άμμου.

Ελπίζω να βοήθησα και αν κάπου έχω κάνει κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι.

andreas2000gr' σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. ;):D

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

Έχω ακούσει και εδώ στην Κύπρο για το miracle mud ότι δουλεύει πόλη καλά.

Επειδή έχω βαρεθεί να ξοδεύω χρήματα :thumbup::buttrock: θέλω αυτή τη φορά να κάνω κάτι σωστό.

Αν κάποιος έχει να στήλη φωτογραφία από σαμπ που είναι φτιαγμένο έτσι θα βοηθούσε πολύ.

Και πάλη ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κάνει για υπόστρωμα?

http://www.marinedepot.com/md_viewItem.asp?idproduct=CS0790

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό, έχει διάφορες ποιότητες όσον αφορά τη διάμετρο της κόκκου. Πολύ καλά είναι οι ποιότητες fiji pink και oolite.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...