Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τα χρόνια πολλά!!!

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές επίσης!

Κάτι που θέλω να πώ είναι ότι ο βράχος ακουμπάει σε μία πλαστική διάφανη βάση.Δεν φαίνεται καθόλου όμως επειδή την έχω καλύψει με μία λεπτή στρώση άμμου.Θα έχωπρόβλημα λέτε..;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τα χρόνια πολλά!!!

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές επίσης!

Κάτι που θέλω να πώ είναι ότι ο βράχος ακουμπάει σε μία πλαστική διάφανη βάση.Δεν φαίνεται καθόλου όμως επειδή την έχω καλύψει με μία λεπτή στρώση άμμου.Θα έχωπρόβλημα λέτε..;

Η πλαστική διάφανη βάση από τι υλικό είναι? Είναι για χρήση σε νερό, ενυδρεία ή θεωρείς πως αφού είναι πλαστικό κάνει. Επίσης μεταξύ βάσης και άμμου υπάρχει πλήρη επαφή ή πατάει σε ποδαράκια και υπάρχει κυκλοφορία μεταξύ άμμου και βάσης? Ακόμα και έτσι να είναι μη ξαπλώνεις το βράχο πάνω στη πλαστική βάση τοποθετησέ τον κάθετα και όχι ξαπλωτά. Ο βράχος πρέπει να ακουμπάει σε όσο το δυνατό λιγότερη επιφάνεια ότι και να είναι αυτή, άλλος βράχος, άμμος ή πλαστικό.

Το spay bar μετά από καιρό βουλώνουν οι τρύπες και πρέπει να είναι προσβάσιμος για καθαρισμό, εαν στηρίζεις επάνω το βράχο θα τα μετακομίζεις όλα. Επίσης καλό είναι η έξοδος του νερού να είναι ψηλά ( το spray bar ) και να δημιουργεί και λίγο αναταραχή στην επιφάνεια (όχι πιτσιλιές) και η είσοδος χαμηλά.

Επίσης πάρε μια ταπετσαρία να κρύψεις τη πλάτη του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά φίλε μου που μου είπες θα γίνουν και μάλιστα άμεσα!Όσο για το φόντο το έχω πάρει απλά δεν το έχω βάλει ακόμα....

Οι παρατηρήσεις σου ήταν λογικές μπορώ να πω αλλά πάρα πολύ σωστές!!Ευχαριστώ πολύ κι όλα θα γίνουν αύριο ή μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμή αλλά ποιο χρώμα είναι κυανό....; :thumbup:

Μου είπαν να τους βάλω ακριβώς στην μέση του ενυδρείου και στην μέση στο ύψος...

Ο αριστερός χτυπάει βράχο ενώ ο δεξιός πάντα όπως τους κοιτάμε δεν χτυπάει πουθένα αλλά μπροστά από τον βράχο....

Xρονια πολλα και απο εμενα, εστω και καθυστερημενα!! :thumbup:

Οταν λεω κυανο δεν αναφερωμαι στο χρωμα, αναφερομαι στο κυανοβακτηριδιο, το ποιο αρχαιγονο ειδος αλγης που πολλοι επιστημονες λενε οτι ηταν η πρωτη και κυρια πηγη οξυγονου στον πλανητη.

Κυανοβακτηριδιο ειναι η κοκκινη αλγη σαν "βρωμικη" επικαλυψη που βγαινει με το δαχτυλο ευκολα. Συνηθως ειναι λαθος ροη σε συνδιασμο με θρεπτικα στο νερο σου. Εαν αυξησης την ροη στον βραχο σου σε αυτα τα σημεια θα δεις πως σε λιγες ωρες-ημερες θα καθαρισει και θα δεις εναν πολυ καλο τροπο πως να βελτιωσεις την ροη σου και να βοηθησεις τον βραχο σου να αποδοσει καλυτερα. Οταν λεω να χτυπαει τον βραχο βεβαια δεν αναφερομαι στη μια πλευρα του μονο,αλλα οσο γινενται ποιο περιμετρικα. Πειραματισου και θα δεις στην πορεια ακριβως τι εννοω. :thumbup::welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ, ότι κύριες αιτίες δημιουργίας κυανοβακτηριδίων, είναι:

1-Υψηλές τιμές νιτρικών και φωσφορικών

2-Κακή κυκλοφορία και οξυγόνωση και

3-Μείωση του εκπεμπόμενου φάσματος των φωτεινών ακτίνων, λόγω ακατάλληλων λαμπτήρων ή λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το θαλασσινο πολυ επιστημη ρε παιδια πως τα μαθατε ολα αυτα!

θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο και συνεχως το αναβαλω με αυτα που διαβαζω!

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρείο θες να φτιάξεις;

Εάν είναι γλυκού νερού δεν είναι τίποτα δύσκολο (αλλά ούτε και πανεύκολο).

Σήμερα έδινα και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου με το ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλω πάνω από την άμμο μία λεπτή φλούδα πλαστικό για "βάση" για αμην ακουμπάνε οι πέτρες την άμμο θα κάνει.....;

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπα εάν βάλεις , λεπτή χονδρή δεν έχει σημασία, επιφάνεια πάνω στην άμμο την αχρειστεύεις δεν κάνει πλέον τη δουλειά της. Πρεπει να ελαχιστοποιήσεις της επιφάνειες επαφής, στο βαθμό που γίνεται φυσικά. Μη πέσουν και κάτω :welcome:

Οτι είναι ζωντανό είτε βράχος είτε άμμος για να μένει ζωντανό πρέπει να κυκλοφορεί νερό τρυγύρω του ελεύθερα και να μη καλύπτεται από κάτι είτε ζωντανό είτε ψόφιο. Το πρόβλημα δεν είναι να μην ακουμπάει ο ζωντανός πάνω στην άμμο είναι να υπάρχει όσο μεγαλύτερη επιφάνεια βράχου και άμμου ελεύθερη.

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα τόσες μέρες ότι φταίει η επαφή!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άμα βγάλω τελείως την βάση και βάλω τους βράχους όπως μου λέτε θα'ναι καλύτερα και δεν θα έχω πρόβλημα;

Εάν ναι,να το κάνω αύριο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα τόσες μέρες ότι φταίει η επαφή!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άμα βγάλω τελείως την βάση και βάλω τους βράχους όπως μου λέτε θα'ναι καλύτερα και δεν θα έχω πρόβλημα;

Εάν ναι,να το κάνω αύριο!!!!

Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις μια σχάρα από σωλήνες PVC, αναλόγου διαμετρήματος. Τα κομμάτια του PVC τα ενώνεις, όπως έχουμε ξαναπεί με ται-ραπ.

Link to comment
Share on other sites

Σου επισυνάπτω απόσπασμα από άλλη σχετική συζήτηση, που είχαμε, για εύκολη κατασκευή βάσης βράχου, από απλά υλικά:

"Την βάση του βράχου μπορείς να τη φτιάξεις χρησιμοποιώντας σωλήνες PVC, κατάλληλου διαμετρήματος, που προορίζονται για υδραυλική χρήση.

Θα κόψεις το σωλήνα, σε κομμάτια έτσι ώστε αν τα βυθίσεις στην άμμο, μέχρι να ακουμπήσουν στο κρύσταλλο του πυθμένα, να εξέχουν περίπου 2,5cm, πάνω από την επιφάνεια της άμμου.

Θα κόψεις τόσα "ποδαράκια" όσα νομίζεις ότι σου χρειάζονται. Κατόπιν θα τα τρυπήσεις στο πάνω μέρος τους, ώστε να μπορέσεις να δέσεις με Ται-Ραπ λεπτότερο σωλήνα ποτίσματος (τον μαύρο), διατομής περίπου 1cmm, σχηματίζοντας ένα πλέγμα.

Τα σημεία που διασταυρώνονται οι σωλήνες ποτίσματος, θα τα σταθεροποιήσεις επίσης με Ται-Ραπ, ώστε να έχεις μια γερή κατασκευή.

Με αυτόν τον τρόπο θα κατασκευάσεις μια εξέδρα, πάνω στην οποία θα τοποθετηθεί ο βράχος, ο οποίος δεν θα έρχεται σε επαφή με την άμμο, ενώ ταυτόχρονα θα επιτρέπει και την ελεύθερη ροή του νερού από το κενό των 2,5cm, που θα υπάρχει μεταξύ άμμου-βράχου.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Εννοείται, ότι η όλη κατασκευή θα γίνει εκτός ενυδρείου. Από κει και πέρα μπορείς να κατασκευάσεις με οποιοδήποτε τρόπο φαντάζεσαι, μια τέτοιας φιλοσοφίας εξέδρα-βάθρο."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Ήδη υ έχουν μπει ιδέες πως θα το φτιάξω.....

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές έγιναν.

Τα πιτσιλιστίρια ανέβηκαν πάνω έχοντας μία μικρή αναταραχή του νερού.

Τα βράχια μπήκαν όπως ακριβώ μου είπατε ακουμπόντας όσο γινόταν μικρότερη επιφάνεια με την άμμο και στερεώθηκαν πάρα πολύ καλά (ούτε καρχαρίας δεν μπορεί να τα ρίξει!!!!Που λέει ο λόγος πάντα..... :welcome: )

Link to comment
Share on other sites

Άντε postάρε και καμιά photo να δούμε πως τα έστησες. :welcome:

Οπως ειπώθηκε και πιο πάνω με το να ελαχιστοποιήσουμε την επιφάνεια βράχου που ακουμπάει στο υπόστρωμα καταφέρνουμε πολύ μεγαλύτερη αξιοποιήσει της βιολογίας του πάντα όμως και με την σωστή κυκλοφορία που πρέπει να τον διαπερνά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα σπίτι...

Πήγα με την κοπέλα μου για φαγητό κι έλλειψα από το σπίτι 3 ώρες....

Μπαίνω στο δωμάτιο μου και τι βλέπω.....;Την μοκέτα μούσκεμα...Πάλι!!!!

Πάλι το skimmer την έκανε την δουλεία..Μόνο του!Δεν το πείραξα καθόλου!Και να φανταστείτε ότι το νερό πουείχε βγάλει το skimmer το "άχρηστο" ήταν μόλις 1 χιλιοστό!!

Πως τα κατάφερε πάλι δεν ξέρω....

Αυτό γίνετε και σε εσάς ή μόνο εγώ είμαι ο γηαντέμης = μ@λ@......

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Είναι η αρχή που δεν υπάρχει μεγάλο συνεχές βιολογικό φορτίο και υπάρχουν σκαμπανεβάσματα. Και σε εμένα τις προάλλες το πρόλαβα στο τσακ ενώ ήμουν για 1 ώρα στο γραφείο μου, πάνω που ξεχείλιζε.

Ρύθμισε το όσον το δυνατό χαμηλότερα να βγάζει πιο βρώμικο ζουμί. Οταν θα τιγκάρει από βρωμιά θα την πετάξει απλά θα γίνεται πιο αραιά και όχι με συνεχή ρυθμό. Οταν πας να πετύχεις συνεχή ρυθμό αποβολή βρωμιάς χωρίς βιολογικό φορτίο μεγάλο, κάποια στιγμή που έρχονται τα οργανικά απόβλητα τρελένεται και αρχίζει και πετάει νερό :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα πήρα και τα άλλα 2 test που μου λείπανε (NH3/NH4).

Μο είπανε πως το ενυδρείο θα είναι έτοιμο να δεχθεί το πρ΄ψτο ψαράκι όταν τα NH3/NH4 και NO2 γίνουν 0.

Αυτό ισχύει;;

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο έκανα μόνο τα παρακάτω test και οι τιμές είναι:

NH3 = 0

NH4 = 0

NO3 = 0

ΝΟ2 = 0,2

Η αλλατότητα δεν έχει κατέβει....Ακόμα περιμένω την α/ο........!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι μάρκα είναι το τεστ, γιατί μου κάνει περίεργο να είναι όλα μηδέν και τα νιτρικά!!

Εμένα έκανε 10 μέρες να μηδενίσει σκέτη η άμμος μόνη της χωρίς το βράχο, ενώ εσένα σε 15 μέρες με εισαγωγή ταυτόχρονα άμμο και βράχο σου μηδένισαν όλα!! Ακόμα και καλόκουραρισμένος βράχος να ήταν έπρεπε να έχεις νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα test είναι από 2 μάρκες.JBL και Tetra.

Και τα 2 μου βγάζουν τα ίδια αποτελέσματα.

Αυτόπου είπα ποιο πάνω είναι σωστό...;Για να μπει το πρώτο ψαράκι πρέπει να 0 οι παραπάνω παράγοντες...;

Εγώ έβαλα πέμπτη βράδυ την άμμο (11:00) και σάββατο (18:00) τα 12 κιλά πέτρα.

Τι να πω...... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Tι μάρκα είναι το τεστ, γιατί μου κάνει περίεργο να είναι όλα μηδέν και τα νιτρικά!!

Εμένα έκανε 10 μέρες να μηδενίσει σκέτη η άμμος μόνη της χωρίς το βράχο, ενώ εσένα σε 15 μέρες με εισαγωγή ταυτόχρονα άμμο και βράχο σου μηδένισαν όλα!! Ακόμα και καλόκουραρισμένος βράχος να ήταν έπρεπε να έχεις νιτρικά.

Μα εχει Nitrite....0.2 αλλα εχει.... αρα καποιος κυκλος ξεκινησε!!

Απο εκει και περα madlef δεν ειναι αναγκη να βαλεις ψαρια με το που γινει ο κυκλος!! Μπορεις να βαλεις συνεργειο καθαρισμου (σαλιγκαρια, εριμητες, γαριδες κτλ) για αρχη και σιγα σιγα τα ψαρακια! Υπομονη!! Οσο περισσοτερο καθυστερησεις, τοσο περισσοτερα ζωντανα θα βγαλει ο βραχος σου αφου δεν θα εχουν ανταγωνισμο :welcome: Παραλληλα μπορεις να ταιζεις ωστε να δυναμωνει η βιολογια σου και μετα θα βελεις τα ψαρακια...ΕΝΑ-ΕΝΑ!!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω....Εσύ στην θέση μου τι θα έκανες ή κάνατε;Μπόρω κι αύριο που λέει λόγος να πάρω να βάλω γαρίδες και σαλιγκάρια;!!Τι πρέπει να κάνω και τι πρέπει να περιμένω;!!Πήγα σήμερα στο μαγαζί που "συνεργάζομαι" αλλά δεν μπορούσε να μου μιλήσει ο "άνθρωπός" μου....!! :welcome:

Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω....Εσύ στην θέση μου τι θα έκανες ή κάνατε;Μπόρω κι αύριο που λέει λόγος να πάρω να βάλω γαρίδες και σαλιγκάρια;!!Τι πρέπει να κάνω και τι πρέπει να περιμένω;!!Πήγα σήμερα στο μαγαζί που "συνεργάζομαι" αλλά δεν μπορούσε να μου μιλήσει ο "άνθρωπός" μου....!! :welcome:

Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!!!!!

Μα δεν εχει μηδενισει ακομα το Nitrite!! Θα πρεπει να περιμενεις να μηδενιστει και αυτο και μετα το συζηταμε (εμενα το Nitrite με καθυστερησε, οχι η αμμωνια...)...Μετα λοιπον οταν μηδενιστουν ολα μπορεις να βαλεις καποια ζωντανα απο αυτα που ειπαμε ενω συγχρονως θα ταιζεις λιγακι....

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρήδια έχεις προσθέσει?

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι την JBL και ιδιαιτέρως την Tetra. Νομίζω είναι μονόδρομος Salifert και aquarium pharmaceuticals τα οποία όμως δε μπορώ να βρω πουθενά εδώ. Salifert αμμωνία επίσης δεν έχω βρει πουθενά στην Αθήνα. Τα υπόλοιπα εκτός αμμωνίας τα έχω πάρει όλα Salifert.

Μετά από 10 μέρες το πιο φυσιολογικό για μένα θα ήταν να υπήρχαν και αμμωνία σε μικρό ή καθόλου βαθμό και σίγουρα περισσότερο νιτρίτη και νιτρικά. Τουλάχιστον με τα πρόσφατα δικά μου παραδείγματα. Νιτρίτης <0.05 έχουν το νερό λουτρακίου και το Αυρα και τα περισσότερα εμφιαλωμένα και θεωρείται μη μετρήσιμος. Δηλαδή σα να είχε γεμίσει το ενυδρείο με νερό λουτρακίου πάλι της ίδιες μετρήσεις θα είχε. Προσωπικά πιστεύω είτε ότι δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος είτε είναι λάθος οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...