Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

νομίζω ότι η συσκευή που έχεις είναι κατάλληλη για πόσιμο νερό …. και όχι για ενυδρειακή χρήση.. ..

.. κρατάει όλα τα βλαβερά .. μαλακώνει το νερό… αλλά αφήνει άλατα που είναι απαραίτητα σε πόσιμο νερό..

ρώτα τον προμηθευτή σου

στις α/ο που χρησιμοποιούμε υπάρχει μια έξοδος για το καλό νερό και μια για το <σκάρτο > .. έτσι απλά .. ούτε βρύση ούτε βαρελάκι..

αν έχεις δυνατότητα να την αντικαταστήσεις μάλλον είναι προτιμότερο…

.. και οικονομικότερο φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

madlef ισως ο Τασος να εχει δικιο μιας και δεν εχω ακουσει κατι αναλογο... μηπως εχεις καποιο link με το μοντελο που εχεις αγορασει η εστω καποια φωτογραφια ? :)

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα από γερμανία....Υπάρχει και α/ο για πόσιμο νερό.......; :)

Θα ανεβάσω φώτο με την πρώτη ευκαιρία....

(Αν και νομιζω πως έλεγε για ενυδρεία αλλά δεν είμαι σίγουρος........)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πήρα!!Σχεδόν είναι αυτό!!!!

Στην Ελλάδα μου είπε ο ξάδελφός μου ότι θα έχει καμμία 500αρα ευρό γι αυτό κι εγώ το πήρα με την πρώτη από τους γερμανούς.

Κάνει τελικά.........;

:)

Link to comment
Share on other sites

TETOIA TIMH PERIMENA NA AKOUSW........

OI A. O. GIA OIKIAKH XRHSH OPWS XERW AFINOUN ALATA APARETITA SE POSIMO NERO ..

EXW EPIFILAXEIS GIA THN KATALILOTITA TOUS GIA ENIDREIAKH XRISH....

GIA MIA MEGALH OIKOGENEIA THA EINAI SUPER...... EUKOLIA- OIKONOMIA

Link to comment
Share on other sites

Μιας και την πήρα...."πρέπει" να την χρησιμοποιήσω.......

Ίσως να μην κάνει 100% δουλειά για ενυδρεία αλλά όσο να'ναι δεν θα είναι καλύτερα έτσι....έστο και με αυτή...;;

Ήδη έχω ξενερώσει με αυτά που μου έχετε πει....... :)

Την πήρα από το e-bay,κρατηθήτε,90€ μόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από γερμανία.

Δεν σας κάνω πλάκα...Γι αυτό κι εγώ την πήρα με την μία κι ας μην έχοντας άλλα λεφτά στην πιστωτική....!

Αλλά.......

:excl:

Link to comment
Share on other sites

madlef δες αν μπορεις να την πουλησεις καπου...

Θα ειναι ημιμετρο και θα σε δυσκολεψει :)

Πικρα αλλα αυτα συμβενουν...

Link to comment
Share on other sites

Να που μαθαινουμε οτι υπαρχει και Α/Ο για οικιακη χρηση.Παντως και να την κρατησεις για το σπιτι δεν σε χαλαει καθολου για τα λεφτα που την πηρες.Σιγουρα θα πινεις νερο καλυτερο απο αυτο που πινεις τωρα.Και αν την συνδεσεις κανε και τεστ στο νερο να δεις τι βγαζει.

Μπορει να κανει για το ενυδρειο αφου στο RO MAN που διαβαζω το νερο το καθαριζει σχεδον απο ολα τα βλαβερα.Αφου εχει και προφιλτρα και μεμβρανη και DI.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκοπεύω να κάνω...Θα του κάνω και μερικά test και βλέπουμε.

Μάλλον ΣουΚου θα το συνδέσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκοπεύω να κάνω...Θα του κάνω και μερικά test και βλέπουμε.

Μάλλον ΣουΚου θα το συνδέσω.

diavase kai tis odigeies ..... giati exw thn entyposi oti exei periorismo ws pros thn elaxisth katanalwsh....

lypamai poly pou sou fernw asxhma nea .....kathe fora.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με τις σωστές ενώσεις θα πρέπει να σου βγάζει ένα σωληνάκι που συνδέεται στην βρύση και από την μεμβράνη δυο σωληνάκια ένα για την αποχέτευση και ένα με το επιθυμητό νερό για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Απο RO-MAN στην ερωτηση σε τι διαφερει η Α/Ο που εχεις με αυτη που χρησιμοποιουμε για τα ενυδρεια η απαντηση ειναι αυτη.

Οποτε εισαι μια χαρα μην δωσεις τιποτα .Το νερο που σου βγαζει κανει και για το ενυδρειο και με την προσθηκη μιας DI μοναδας που μπορεις ευκολα να παραγγειλεις απο παντου να εχεις τελειο νερο.

Και επιπλεον το νερο που εχεις τωρα ειναι τελειο για ποσιμο.

Our domestic RO systems come with Tanks, these are need to store water fo the point of delivery as a RO systems make water very slowly, they also come with taps and all the elecrticst for the tank to shut off the system when its full.. ALL you would need to add to this is a DI unit, this should be done on a tee as the DI water is not good for drinking.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ίσως χρειαστεί να κάνει είναι να αφαίρεση το έχτρα άνθρακα και το δοχείο και ίσως να χρειαστεί να αντικαταστήσει τον flow restrictor με κάποιον με μεγαλύτερη αναλογία αν δεν είναι ενσωματωμένος με το κέλυφος της μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο πολυπόδας.....Χώρισε σε 3 κομμάτια!!!!!Αφήστε που έχει μεγαλώσει απο όλες τις πλευρές!!!!

Αυτό ειναί καλό.....έτσι....;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κλείσει τα φώτα θα βγάλω άυριο.

Είμαι πολύ χαρούμενος!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έβγαλα τις φώτο που σας είχα πει και επίσης έβγαλα και το χθεσινό μου απόχτημα!!!!

Δυστηχώς εχθές είχα ένα ατύχημα στο ενυδρείο......Κάηκε ο ένας μετασχηματιτής της μπλε λάμπας κι έτσι κάηκε και η λάμπα........Έβγαλα μία άσπρη και αγόρασα μία καινούγια μπλε και την έβαλα προσορινά μέχρι να ξανά πάω το καπάκι στον ηλεκτρολόγο...........

:lol::bowdown:

Το κακό τώρα είναι ότι ανοίγουν όλα τα φώτα μαζί μιας και η μπλε είναι πλέον στο διακόπτη για τις άσπρες....

post-733-1169897451_thumb.jpg

post-733-1169897621_thumb.jpg

post-733-1169897693_thumb.jpg

post-733-1169897781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα διαχωρισμένα button polyps και το tube worm!!

Θα έλεγα να ρυθμίσεις την κυκλοφορία του νερού, πάνω στα polyps, ώστε να μην είναι πολύ ισχυρή και να μην διαχωριστούν άλλο. Αν βέβαια χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω που είανι ή τι είανι ο διαχωρισμός στις παραπάνω φωτό!

Καμια χέλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...