Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ο αραγωνίτης σε μερικά σημεία έχει γίνει λίγο καφέ πάνω πάνω....Τι είναι και που οφείλεται....;

Τι πρέπει να κάνω;Υπάρχει κάποιο ψαράκι που να τον καθαρίζει...;

Πήρα έναν Nemateleotris magnifica που μου είπαν ότι θα χώνεται ολόκληρος μέσα και θα την καθαρίζει αλλά δεν κάνει τίποτα!Μόνο κάθεται στην μέση του ενυδρίου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Ο αραγωνίτης σε μερικά σημεία έχει γίνει λίγο καφέ πάνω πάνω....Τι είναι και που οφείλεται....;

Τι πρέπει να κάνω;Υπάρχει κάποιο ψαράκι που να τον καθαρίζει...;

Πήρα έναν Nemateleotris magnifica που μου είπαν ότι θα χώνεται ολόκληρος μέσα και θα την καθαρίζει αλλά δεν κάνει τίποτα!Μόνο κάθεται στην μέση του ενυδρίου...

Τα καφέ, που βλέπεις στην άμμο, όπως έχουμε ξαναπεί, είναι κυανοβακτήρια.

Το ψαράκι που πήρες κάνει αυτή τη δουλειά. Συγκεκριμένα παίρνει την άμμο με το στόμα του την καθαρίζει και την αποβάλλει από τα βράγχια.

Βέβαια η άμμος θα πρέπει να είναι αναλόγου μεγέθους.

Καλοί καθαριστές άμμου, επίσης, είναι και οι cucumber.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι που πήρες κάνει αυτή τη δουλειά. Συγκεκριμένα παίρνει την άμμο με το στόμα του την καθαρίζει και την αποβάλλει από τα βράγχια.

Είστε σίγουρος για αυτό μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο?

Μπορεί να το αποκαλούν goby αλλά ουδεμία σχέση με καθαρισμού άμμου.

Καλύτερα να αποφύγει τα cucumber λόγω μεγέθους ενυδρείου ,θα πεθάνει από την πεινά.

Πολύ καλό ψαράκι για αυτήν την δουλεία είναι το Amblygobius phalaena αλλά γίνετε λίγο μεγάλο .Τα cerinth snails κάνουν πολύ καλή δουλεία αλλά έχω καιρό να τα δω σε μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πάλι τι είναι;!!

Που μπορώ να βρω πληροφορίες γι αυτά;;;;

:):D:D:P

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουρος για αυτό μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο?

Μπορεί να το αποκαλούν goby αλλά ουδεμία σχέση με καθαρισμού άμμου.

Καλύτερα να αποφύγει τα cucumber λόγω μεγέθους ενυδρείου ,θα πεθάνει από την πεινά.

Πολύ καλό ψαράκι για αυτήν την δουλεία είναι το Amblygobius phalaena αλλά γίνετε λίγο μεγάλο .Τα cerinth snails κάνουν πολύ καλή δουλεία αλλά έχω καιρό να τα δω σε μαγαζί.

Έχεις δίκιο για το ψάρι, το μπέρδεψα με τα είδη Amblygobius και σε ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Αν υπάρχει αρκετή άμμος και λεπτόκοκκη, ένας μικρός cucumber άμμου, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι, που αναφέρει ο Φίλος reifen, καθώς και τα υπόλοιπα είδη Amblygobius, όπως rainfordi, hectori, επίσης το Signgobius biocellatus κάνουν εξαιρετική δουλειά στον καθαρισμό της άμμου, με τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω, και τα βρίσκεις συχνά στις εισαγωγές.

Το είδος που πήρες, δεν προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο στο σύστημα, εκτός το διακοσμητικό του ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σοβαρά;;Από το μαγαζί μου είπαν ακριβός αυτό που μου είπες (βάζει την άμμο στστόμα του και μετά την βγάζει) κι έτσι κι εγώτο πήρα!Μπερδεύτικαν λέτε......;

Που μπορώ να βρω πληροφοριές για το ψαράκιπου λέτε (cucumber) ;

Υ.Γ. Έχω 20 κιλά (2 σακούλες) ζωντανή άμμο την πιο λεπτή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει η κατάσταση, είναι ένα πολύ όμορφο ψαράκι και θα το ευχαριστηθείς.

Ο cucumber, δεν είναι ψάρι, αλλά ένας οργανισμός σαν σκουλήκι, που έρπει στην άμμο, την καταβροχθίζει και κατόπιν την αποβάλλει καθαρή.

Άλλες ονομασίες του, που μπορούν να σε βοηθήσουν για να αντιληφθείς περί τίνος πρόκειται, είναι «αγγούρι της θάλασσας» (κυριολεκτική ονομασία) και "ψωλιάγκος" στην Μεσογειακή του έκδοση.

Αυτό, που θα πρέπει να προσέξεις, όταν βρεις κάποιο τέτοιο είδος οργανισμού, στις εισαγωγές, είναι να πρόκειται για το είδος της άμμου και όχι άλλα είδη, όπως είναι οι filter feeding, οι οποίοι δε ασχολούνται καθόλου με τον καθαρισμό της άμμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Τι είδα σήμερα στο ενυδρείο μου......;;;

Έναν αστερία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρετε πόσο ξαφνιάστηκα αλλά και πόσο χάρηκα!!!!!!!!!!!

Είναι από πάνω σκληρός χρώματος άσπρο σαν σεμερικά σημεία του βράχου και από κάτω είναι τελείως λευκός.Είναι μικρούλης..μόλις 2-3 εκατοστά.Τώρα κρύφτηκε πίσω από τα βράχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Τι είδα σήμερα στο ενυδρείο μου......;;;

Έναν αστερία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρετε πόσο ξαφνιάστηκα αλλά και πόσο χάρηκα!!!!!!!!!!!

Είναι από πάνω σκληρός χρώματος άσπρο σαν σεμερικά σημεία του βράχου και από κάτω είναι τελείως λευκός.Είναι μικρούλης..μόλις 2-3 εκατοστά.Τώρα κρύφτηκε πίσω από τα βράχια.

:)

Φωτό??

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να βγάλω........

:)

Υπάρχουν αστερίες που είναι "κακοί" για τα ενυδρεία μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να βγάλω........

:)

Υπάρχουν αστερίες που είναι "κακοί" για τα ενυδρεία μας;

Υπάρχουν, αλλά είναι λίγες οι πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα φώτο!!

Δεν φαίνεται και τέλεια αλλά....κάτι είναι.....

Τι λέτε;

post-733-1168164608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια!!!

Εγώ τώρα τι να κάνω.......

Δεν θέλω να το βγάλω.......

:)

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το όπως είναι και όταν μεγαλώσει θα δείξει τις διαθέσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο.

Δυστυχώς δεν πρέπει να είναι reef safe.Αυτού του είδους οι αστερίες είναι θηρευτές άλλον μικρών οργανισμών όπως σαλιγκάρια. Θα έλεγα να τον απομακρύνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ενυδρείο μου είναι άδειο (έχω μόνο 6 ψαράκια και 1 πολύποδο) έλεγα να το αφήσω μέσα κι όταν και άμα ζήσει και μεγαλώσει,βλέπουμε τι ακριβώς είναι και αντιδράμε ανάλογα....

Εσείς τι λέτε...;

Εκτός άμα υπάρχει περίπτωσει να μου φάει το πολύποδο το βγάζουμε αμέσως....!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εδώ και μία εβδομάδα μου έχει έρθει η α/ο από γερμανία.Επειδή ήμουνα και συνεχίζω να είμαι άρρωστος εδώ και μία εβδομάδα δεν είχα ασχοληθεί.Σήμερα άνοιξα το manual......Εκτός που πρέπει να είμαι υδραυλικός εγώ δεν έχω πρόσβασει στην κουζίνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Από μία βρύση στο μπαλκόνι θα έκανα τις αλλαγές η από το μπάνιο!!!!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εδώ και μία εβδομάδα μου έχει έρθει η α/ο από γερμανία.Επειδή ήμουνα και συνεχίζω να είμαι άρρωστος εδώ και μία εβδομάδα δεν είχα ασχοληθεί.Σήμερα άνοιξα το manual......Εκτός που πρέπει να είμαι υδραυλικός εγώ δεν έχω πρόσβασει στην κουζίνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Από μία βρύση στο μπαλκόνι θα έκανα τις αλλαγές η από το μπάνιο!!!!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει......

Υπαρχουν connectors που κανουν αυτη τη δουλεια...συνδεονται με την βρυση (συνηθως βιδοτα) και εκει συνδεεις το σωληνακι εισαγωγης νερου της Α/Ο...Το θεμα ειναι τι εχει μεσα η Α/Ο που πηρες ?

Link to comment
Share on other sites

ενδέχεται η συσκευή να συνοδεύεται με εξαρτήματα που σου επιτρέπουν να τρυπήσεις σωλήνα και να εφαρμόσεις την είσοδο της α/ο .. και αυτά να σε μπερδεύουν …

η πιο απλή λύση είναι να βρεις ένα connector για αυτή τη δουλεία ..

.. η μια μεριά θα βιδωθεί στη βρύση και στην άλλη προσαρμόζεις την είσοδο της συσκευής…

μια φωτογραφία με τη συσκευή και τα εξαρτήματα της θα βοηθούσε

η πες μας μάρκα – μοντέλο .. να δούμε τι μπορούμε να μάθουμε

περαστικά σου ..γρήγορα γερός και δυνατός γιατί σε περιμένουν δουλείες

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει έχει μία είσοδο νερού,μία εξόδου κατευθείαν στην αποχέτευση και 2 για καθαρό.

Μία πάει σε μία βρύση και η άλλη σε ένα "βαρελάκι" που ήταν μέσα στην συσκευασία όπως και η βρύση.

Σωστά η κάνω κάποιο λάθος.....;

Εάν είμαι σωστός ποια η διαφορά της βρύσης από του βαρελιού.....;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...