Jump to content

Από Γούρνα Σε Λίμνη


Recommended Posts

Το στόμα του άσπρου το παρατήρησα τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει. Σκεπτόμουν να το πάω πίσω να το αλλάξω άλλα πέρασε ο καιρός και το κράτησα.

 

Με τα φίλτρα δεν κατάλαβα ποια ήταν η ερώτηση.

 

Η λίμνη μου έχει 3 σκαλοπάτια. Η λογική είναι να πηγαίνουν τα ΚΟΙ και να αράζουν στο κατώτατο σκαλοπάτι ιδικά τον χειμώνα που το νερό είναι κρύο. Επίσης, από εκεί παίρνει νερό (και τις ακαθαρσίες) η μία αντλία μου. Πρακτικά όμως θα έλεγα ότι το έκανα για καθαρά θέμα σχεδίου. Το έχω μετανιώσει. Στην επόμενη επέκτασή μου θα τα φάω όλα τα σκαλοπάτια και θα κερδίσουν τα ψάρια μπόλικα λίτρα για να κολυμπούν.

 

Καλά, το ξύλινο γεφυράκι θα είναι όλα τα λεφτά..... Αχχ... μην με μπριζώνεις με τέτοια καλοκαιριάτικα.

 

Το νερό είδη το χρησιμοποιώ για να ποτίζω τα φυτά που υπάρχουν στον κήπο. Για λαχανόκηπο δεν ψήνομαι. Για aquaponic όμως ναι. Ήδη έχω κάνει κάτι πειραματισμούς και έχω μείνει εκεί. Αυτό θα είναι ένα project από μόνο του !!!

 

Έξυπνο το "observatory dome". Άραγε πιάνει άλγη και θέλει καθάρισμα?

 

Υ.Γ. Αυτή την στιγμή θεωρό ότι έχω μπόλικα ψάρια για τα λίτρα της λίμνης μου. Υπάρχουν όμως σχέδια για επέκταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποια απλά πράγματα είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν στην Αθήνα. Παλιότερα είχα ψάξει για διακόπτες νερού σε μαγαζιά με υδραυλικά, αλλά δεν είχαν πλαστικούς. Τα φυτώρια είχαν πολύ μικρούς διακόπτες. Τελικά μετά από καιρό/χρόνια έπεσα τυχαία στον σωστό εξοπλισμό όταν ήμουν στο χωριό μου.

 

5af8853d8ba1e_7920150827_101246_zpsg5ygfqle.jpg.1b060642273648a5b3f7a413c60490c5.jpg

 

Τοποθέτησα τους διακόπτες λίγο πριν την εισαγωγή των σωλήνων στο φίλτρο.

 

Το πριν,
5af8856a7aced_8020150827_101323_zpszwlstgby.jpg.cbfb728ab55beb5c177759ccb8a3cd4f.jpg

 

Και το μετά
5af885854cd60_8120150827_105827_zpsfk7mgkee.jpg.307d0b60404f976f8c530855c8bca7ba.jpg

 

Να δω πότε θα βελτιώσω και τα ηλεκτρικά...

Η λίμνη φέτος δεν έπιασε καθόλου αιωρούμενη άλγη. Πήγε να πιάσει τριχοειδή, αλλά ύστερα από μια προσθήκη αλατιού (μετά από τις οδηγίες του Γιάννη κοι) η λίμνη έγινε πάλι πεντακάθαρη. Τα φίλτρα φαίνεται να έχουν πάρει μπρος και να κάνουν καλά την δουλεία τους παρόλο που η ιχθυοφόρτιση αυξήθηκε και τα ψάρια μεγάλωσαν. Η θερμοκρασία έφτασε μέχρι τους 28C. Τώρα έχει πέσει. Πρωί και μεσημέρι (που χτυπάει ο ήλιος την λίμνη και η θερμοκρασία είναι υψηλή) τα ψάρια δεν τρώνε και προσπαθούν να κρυφτούν στην σκιά. Τώρα που τελειώνει το καλοκαίρι κάθισα και παρατήρησα αυτό το φαινόμενο γρρρρρρ. Το απόγευμα όμως μου κάνουν επίθεση για να φάνε. Μάλλον πρέπει να βάλω ένα πρόχειρο πανί από πάνω από την λίμνη για να έχουν περισσότερα σημεία με σκιά. Του χρόνου θα την καλύψω από ποιο νωρίς και θα συγκρίνω τις συμπεριφορές τους. 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η θερμοκρασία του νερού βρίσκεται μεταξύ 18C - 20C. Έφτασε η ώρα να γίνει η ανάλογη προετοιμασία για τον χειμώνα. Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος πρόσθεσα αλάτι. Έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό να αναμιγνύω την καλοκαιρινή τροφή με την χειμωνιάτικη μέχρι σταδιακά να τους δίνω μόνο από την χειμωνιάτικη.

 

Η φώτο είναι πάνω από τον καταρράκτη. Τα λουλούδια κρύβουν πάρα πολύ καλά τα φίλτρα. Το τριφυλλάκι τώρα άρχισε να παίρνει τα πάνω του γιατί το καλοκαίρι δεν το ποτίζαμε αρκετά και είχε ξεραθεί.

 

5af8876e79d7e_8420151015_175329_zps2ubokhbb.thumb.jpg.a8a2170b0c3251808b8f619b74ebe190.jpg

 
Την ώρα του φαγητού γίνετε επίθεση.

 

 

Αυτό το διάστημα όποτε περνάω μπροστά από την λίμνη κάνουν επίθεση και ζητιανεύουν φαγητό. Μόνο ο μεγάλος με αφήνει να τον ακουμπήσω την ώρα που τρώει. Όλα τα άλλα κρύβονται από πίσω.

 

 

5af887cdde29d_8220151015_175507_zpspohz3yz0.thumb.jpg.b89f12e5bb92840038d7f9f044b4799b.jpg

 

 

 

 

 

5af887ed636b4_8320151015_175515_zpsxuv1zoob.thumb.jpg.6233ebc1f43441b1b9e740662ec0e978.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικά είναι πολύ όμορφα τα ΚΟΙ και ας είναι και μηνών !!!

 

Από τον Γιάννη....

 


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα doitsu sanke και kikusui κρύβονται μαζί, πίσω από τις γλάστρες. Είναι τα ποιο μικρά και φοβούνται να κολυμπήσουν μαζί με τα υπόλοιπα στο κέντρο της λίμνης. Τα υπόλοιπα έχουν γίνει ένα μπουλούκι από το πρώτο και όλα διάστημα. Μόνο το kohaku έχει ξεκινήσει να τρώει από την τροφή που ρίχνω. Τα άλλα ακόμα φοβούνται να με πλησιάσουν.

 

Έκανα 2 αναβαθμίσεις. 

 

Το 1ο είναι το skimmer. Είχα κάνει μια πατέντα με ένα καφάσι αλλά δεν δούλεψε έτσι όπως το ήθελα. Βρήκα ένα δοχείο νερού. Το έκοψα από πάνω. Έκοψα και από μπροστά μια είσοδο για να μπαίνει το νερό. Το κάλυψα με κεραμίδια για να μην φαίνεται τουλάχιστον από πάνω. Μόνο από πλάι το βλέπεις. Η αντλία που έχει είναι 3000λτ/ώρα και το νερό πάει στα φίλτρα. Αρχίζει και πιάνει πρασινάδα τα σημεία που είναι μέσα στο νερό. Μέχρι τώρα κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Δεν πιάνει μόνο τα φύλλα. Μαζεύει μέχρι και τα μικρά σωματίδια (π.χ. κόκκους από χώμα) που μπορεί να κάτσουν πάνω στην λίμνη. Το αισθητικό κομμάτι ίσως θέλει ακόμα βελτίωση.

 

5af8894f1289c_8520151116_114914_zpsopalswy9.thumb.jpg.a8ce6b021906954a44893d15f269ea1f.jpg

 

 

5af8897695e3f_8620151116_114957_zpsqvkhbxuc.thumb.jpg.36be517b9f536937a6841b02de9ada1a.jpg

 

2η αλλαγή η ταΐστρα. Η αλλαγή της τροφής από καλοκαιρινή σε φθινοπωρινή έχει γίνει. Όταν κρυώσει και άλλο ο καιρός θα πάνε σε χειμωνιάτικη που έχει ακόμα λιγότερη πρωτεΐνη. Επειδή ο χρόνος είναι περιορισμένος η ταΐστρα δυστυχώς θα κάνει το βασικό τάισμα, τις ώρες που θα είμαι δουλειά, και εγώ κάποιο επικουρικό όταν ευκαιρώ. Μόνο όταν τα ταΐζουμε οι ίδιοι μπορούμε να καταλάβουμε τις ανάγκες των ψαριών και να διαγνώσουμε έγκαιρο τυχόν προβλήματα. Αν δουλέψει έτσι όπως το θέλω, θα το ντύσω με τούβλα για να δέσει καλύτερα στον χώρο. Με τα ίδια τούβλα έχω ντύσει την αεραντλία και τα ρεύματα. Ίσως μελλοντικά πρέπει να τα βάλω όλα σε ένα σημείο.

 

5af889a253e08_8720151116_115930_zpstmysub3f.thumb.jpg.31dbebec0e5d5342cfa5f8333be282f5.jpg

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απλά απίστευτος.... πολλά μπράβο 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Η ταΐστρα πολύ με έχει παιδέψει. Τους πρώτους 2 μήνες δούλεψε άψογα. Έχει μπόλικες επιλογές και για την ποσότητα αλλά και για την συχνότητα της τροφής. Ξαφνικά χάλασε και άρχισε το μαρτύριο μου. Μίλησα με το μαγαζί που μου την είχε πουλήσει. Αφού κάναμε κάποιες δοκιμές (χωρίς επιτυχία) μου είπαν να την στείλω πίσω και θα μου στείλουν καινούργια. Η καινούργια έφτασε και..... δεν δούλευε. Με τα πολλά, τώρα περιμένω να μου στείλουν την 3η ταΐστρα. Ελπίζω αυτή να δουλεύει χωρίς προβλήματα και να κρατήσει για χρόνια. Τα ψάρια πεινάνε σαν λύκοι και τα χρειάζονται τα έξτρα ταΐσματα μέσα στην ημέρα.

 

 

Να και μια φωτογραφία με τον καταρράκτης και τα φίλτρα μου Πασχαλιάτικα.

 

Το φυτό στον καταρράκτη (Hydrocotyle verticillata) το έχω περιορίσει υπερβολικά. Μάλλον το παράκανα :) Θέλει τον χρόνο του και θα απλωθεί πάλι.

 

88%2020160428_170306_zpsrrvnxkkx.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
'Eχω καιρό να κάνω update....

 

Η καινούργια ταΐστρα ήρθε και δουλεύει μια χαρά.

Έχω φτιάξει μια βάση και το κεραμίδι στο βίντεο είναι για να πέφτει η τροφή από την ταΐστρα στην λίμνη. Έφτιαξα ένα στεφάνι (από σωλήνα ποτίσματος). Η λογική είναι να μην μου ρουφάει το skimmer το φαγητό.

Αυτή την στιγμή την ταΐστρα δεν την έχω βάλει σε λειτουργία, αλλά θα μπει σύντομα.

 

89%2020160521_132025_zpseluskac9.jpg

 

90%2020160521_132057_zpsuswhdwvm.jpg

 

91%2020160521_132122_zpsgyudjqiu.jpg

 

Δίπλα στον καταρράκτη έβλεπε το τελευταίο διάστημα νερό. Από κάπου είχα απώλειες. Αναγκάστηκα να τον ξηλώσω σχεδόν όλο. Τελικά το χώμα κάτω από τον καταρράκτη είχε υποχωρήσει με αποτέλεσμα το liner και οι πέτρες να κατέβουν ποιο κάτω και στο πλάι να έχω απώλειες. Διόρθωσα το σημείο που δεν πατούσε καλά το liner. Τον έστισα πάλι αλλά πολύ πρόχειρα καθώς δεν είχα μαζί μου σιλικόνη και black foam for waterfall. Τώρα είναι σε χάλια κατάσταση. Δεν τον βγάζω φωτογραφία.

 

Στο τάισμα γίνεται πόλεμος...

 



  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πανέμορφα...είναι μεγάλο προσωπικό αποθημένο αλλά δυστυχως δέν υπάρχει χώρος.Μπράβο για την προσπάθεια σου!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τωρα που εχει περασει κ καιρος ρι γνώμη εχεις για το k1;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει πειράματα με κάθε υλικό φίλτρανσης για να δω τις διαφορές οπότε ίσως είναι λίγο φλου η απάντηση μου.

 

Το σίγουρο είναι ότι το Κ1 δεν μπορεί να δουλέψει μόνο του. Θέλει οπωσδήποτε κάτι πριν για να μαζέψει τις χοντρές ακαθαρσίες. Είμαι περίεργος, πως στην Αμερική χρησιμοποιούν το Nexus (με K1) χωρίς προ- φίλτρο?

Ο συνδυασμός του Κ1 με την αεραντλία (Κ1 moving bed) κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Το K1 έχει μεγάλες τρύπες, είναι ελαφρύ και με μια μικρή αεραντλία είναι εύκολο να το κάνεις να κουνιέται μέσα στο φίλτρο σου. Αυτό έχει το πλεονέκτημα (εκτός του ότι αερίζονται τα βακτήρια) το νερό περνάει μέσα από το Κ1 όχι μια, αλλά αρκετές φορές από το Κ1 μέχρι να φύγει από το φίλτρο σου. Χωρίς την χρήση αεραντλίας η απόδοση του Κ1 πέφτει αρκετά ( σε σημείο που ίσως να χρησιμοποιούσα και διαφορετικό υλικό).

Το αρνητικό είναι ότι χρειάζεσαι περισσότερο χώρο. Π.χ. έχω την εντύπωση ότι για τα 50λτ Κ1 χρησιμοποιώ 100λτ χώρο για να μπορείς να γίνει το φαινόμενο του moving bed.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ας βάλουμε και τα "άσχημα".

Αν δείτε την κατασκευή από την αρχή, χρησιμοποίησα ιδική κόλλα για τα alpha block. Στις γωνίες έβαλα τσέρκια με πρόκες για να τα κρατήσουν και να μην ανοίξουν. Τελικά την πάτησα στην ευθεία. Η φώτο είναι από τα απόκρυφα της λίμνης μου. Η πίσω πλευρά των φίλτρων που δεν έχω καλύψει τα alpha block με την καλαμιά, καθώς κανείς δεν πάει από εκεί να δει. Ούτε έχω ασχοληθεί με το τριφύλλι. Έχω τυλίξει με χοντρό σύρμα τα alpha block για να μην ξανά πέσουν κάτω. Είμαι περίεργος αν βγάλω την καλαμιά θα έχω τέτοιο πρόβλημα και σε άλλο σημείο.

 

92%2020160831_182355_zpskuj6mvbr.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στην αρχή έψαχνα για πλαστικό, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα σε αυτές τις διαστάσεις, οπότε κατέληξα σε αυτό. Το δοκίμασα και βίδωσε κανονικά. Όταν όμως γέμισα την παλετοδεξαμενή με νερό, έσταζε :( Έπρεπε να βάλω μπόλικο τεφλόν για να σταματήσω την διαρροή. 

Ο πράσινος σωλήνας είναι η έξοδος από το πρώτο μου φίλτρο. Όλα τα ψάρια μεταφέρθηκαν στην παλετοδεξαμενή. Σχεδόν όλα τα λουλούδια μεταφέρθηκαν μέσα στην ψησταριά, αφού την κάλυψα πρώτα με ένα πλαστικό.

 

Δυστυχώς σε κάποια σημείο έχω απώλεια νερού. Χάνω 3-5 εκατοστά καθημερινά. Απομόνωσα τον καταρράκτη και συνέχισα να έχω απώλειες. Μέχρι τώρα μπορούσα να προσθέτω νερό και να ψάχνω από που έχω απώλειες. Δυστυχώς θα πρέπει να φύγω και φοβήθηκα μην γυρίσω σπίτι και βρω την λίμνη εντελώς άδεια. Τώρα πρέπει να βρω χρόνο να βρω το πρόβλημα.

Αν διορθωθεί σύντομα το πρόβλημα θα έχω χρόνο να σκάψω και λίγο την λίμνη αλλιώς θα τοποθετηθεί πάλι το λινερ όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέστισα όλη την λίμνη. Ακόμα και τον καταρράκτη, για να καταφέρω να βγάλω το λινερ. Αφού το έπλυνα, το κρέμασα από το μπαλκόνι. Καθώς το κοιτούσα ανακάλυψα μια μικρή τρύπα και ένα σκίσιμο δίπλα (φώτο). Αυτό ήταν στον πυθμένα και κοντά στον καταρράκτη. Δεν θυμάμαι να μου είχε πέσει κάποια πέτρα από τον καταρράκτη. Ίσως να είναι πολύ παλιό, από τότε που έστηνα τον καταρράκτη? Αφού βράδιασε ο ένας κάθισε από την μια πλευρά του λινερ με έναν δυνατό φακό και ο άλλος από την άλλη πλευρά. Ανακάλυψα κάτι πολύ μικρές τρυπούλες. Θα πρέπει να δω αν περνάει νερό ή απλώς ο φακός ήταν πολύ δυνατός γιατί με το μάτι δεν φαίνεται κάτι. Με blanco τα σημάδεψα όλα. χεχε Τελικά βρήκα άλλο ένα "καλό" σχίσιμο στο πυθμένα δίπλα στο skimmer. Εκεί όντος κατά καιρούς μου έχουν πέσει διάφορα τούβλα και κεραμίδια.... Η βραδυνή φώτο είναι χάλια οπότε δεν την βάζω :(

 

100%2020160915_191729_zps1zyxvp4i.jpg

 

H κόλλα αγοράστηκε. Από Δευτέρα θα αρχίσει το κόλλημα.

 

101%2020160914_181545_zpsrbjgbmte.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα έκανα τελικά...3 μπαλώματα. Δεν βρήκα κάτι άλλο. Κάτω από το γεωύφασμα είχα βάλει και κάποια πλαστικά πανιά. Βρήκα κάτι παλιά χαλιά που θα καλύψουν σίγουρα τον πυθμένα και ίσως λίγο τα πλάγια. Τώρα έχω άδεια και θα ασχοληθώ πάλι την άλλη Δευτέρα που θα επιστρέψω. Δεν με βλέπω να τελειώνω αυτόν τον μήνα. 

 

Βρήκα κάποια βιντεάκια και τα ένωσα. Την ώρα που τάιζα η κάμερα κουνήθηκε και τράβαγε όπου να ναι. Τώρα το πείρα είδηση. Δυστυχώς δεν θα έχω σύντομα ευκαιρία να τραβήξω παρόμοιο βίντεο, οπότε θα αρκεστούμε σε αυτό :(
 
 Ξεκινάω από το φίλτρα (που το έδαφος στα alpha block είναι φουλ φυτεμένο). Συνεχίζω πάνω από τον καταρράκτη και περνάω πίσω από τα λουλούδια. Μετά μπλούμ.....
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το σκάψιμο προχώρησε αρκετά αυτές τις μέρες. Έφυγαν τα σκαλοπάτια (εκτός από αυτά που φαίνονται στην φώτο). Έφυγαν οι πολλές καμπύλες.Το βάθος το είχα σε δυο επίπεδα. Ακόμα σκάβω και προσπαθώ να το κάνω ένα ενιαίο. Τα ηλεκτρολογικά στήθηκαν όλα από την αρχή. Υπολογίζω να έχω κερδίσει γύρο στο 1 κυβικό όταν τελειώσω με τα σκαψίματα, χρησιμοποιώντας το ίδιο liner.

 

06%2020160927_174553_zpse19d4efm.jpg

 

07%2020160930_163907_zps1v69rifv.jpg

 

Επί την ευκαιρία έκανα μεταφύτευση στα φυτά στην λίμνη. Ίσως να μην είναι η καλύτερη περίοδο για τέτοιες αλλαγές, αλλά τώρα που βρήκα χρόνο έπεσα με τα μούτρα στην δουλειά.

 

03%2020161001_171447_zpsniuixrrl.jpg 04%2020161001_173902_zpsezmpgply.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Παναγιώτη κανείς πολύ καλή δαυλιά . Φάε και Άλο τα σκαλοπάτια(άσε ένα πολύ μικρό κομμάτι για τα λουλούδια) και δώσε λίγο βάθος ακόμα μιας που το κάνεις να έχεις περισσότερα  λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα κυβικά της λίμνης μεγάλωσαν κατά πολύ. Είμαι κοντά στα 4.5 κυβικά. Η επιφάνεια δεν μεγάλωσε ιδιαίτερα. 

 

Από τον καταρράκτη δεν νομίζω να έχω πάλι απώλειες. Στήθηκε σωστά από την αρχή. Τώρα πρέπει να μεγαλώσει πάλι η πρασινάδα. Και οι γλάστρες θέλουν τον χρόνο τους για να αναπτυχθούν όπως και πριν την μεταφύτεψη.

 

Η αεραντλία αποδίδει πολύ καλύτερα τώρα, σε σημείο που σκέπτομαι μέχρι και να μικρύνω την ροή της :) Δημιουργεί κυματισμούς σε όλη την επιφάνεια. Πριν (λόγο σχήματος, με τις καμπύλες και τα σκαλοπάτια) είχε αναταραχή του νερού μόνο στο μισό της λίμνης :(

 

Το δοχείο με τα ρεύματα (το δοχείο ελιών) πρέπει να κρύψω καλύτερα. Του έριξα πρόχειρα από πάνω έναν ψεύτικο χλοοτάπητα μέχρι να σκεφτώ μια ποιο μόνιμη λύση.

 

Πλέον τα ψάρια φαίνονται μικρότερα :P Πρέπει να ετοιμάσω καινούργιο βίντεο που τρώνε από τα χέρια μου :)

 

09%2020161003_181006_zpsx4juhr5v.jpg

 

12%2020161003_190643_zpsg33qxssd.jpg

 

13%2020161012_181126_zpsv1gld64w.jpg

 

14%2020161013_172828_zpslsqn9ksd.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Παναγιώτη! Πολύ ωραία δουλειά και τα παραπάνω λίτρα θα εκτιμηθούν απ' τα ψάρια

Η πρώτη φωτογραφία είναι η καλύτερη. Ο καμένος επί το έργον! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγωωωωωω :jig::jig::jig::jig::jig: !!!!!

Ανοιξε ενα θεμα να σε βοηθησουμε! Χαχαχαχα!

Αριστα φιλε aliens. Βλεπω πας κι εσυ σαν τον Γιαννακη να μας κανετε να χασουμε τον υπνο μας! Αντε να δουμε και τα βιντεο!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...