Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα συνχομπίστες! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το κλάδεμα και συγκεκριμένα με τις ανούμπιες. Τώρα που έκανα αλλάγη και τις έχω στην ρίζα με πετονιά, χρειάζομαι να τις μικρίνω μερικά κλαδάκια. αυτά ως τα κόβω? διάβασα στο φόρουμ απλώς ήθελα κάτι πιο συνκγεκριμένο.

Ευχαριστώ. Θα προσθέσω και φωτο σύντομα.

Δεν ξερω αν ισχυει γενικα αλλα εχω παρατηρησει οτι οι ανουμπιες οταν βρισκονται υπο κλιση αναπτυσσονται μονο απο την μια μερια. Αν το κυριως στελεχος δεν ειναι ευθυγραμμο η αποψη μου ειναι να το κοψεις το μεγαλυτερο ωστε να ειναι οσο δυνατον ευθεια και να το δεσεις στην συνεχεια πανω σε ξυλο.

Τις ανούμπιες τις κλαδεύουμε μόνο για τις πολλαπλασιάσουμε ή είναι μία ρουτίνα που πρέπει να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα; :)

Μονο για να τις πολλαπλασιασεις η αν εχει μεγαλωσει υπερβολικα για το ενυδρειο σου.

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By PlanTeam
      Γενικα:
      Η Anubias barteri var. barteri είναι ένα φυτό χαμηλών απαιτήσεων. Μεγαλώνει λίγο περισσότερο σε μέγεθος από τις
      Anubias barteri var. nana όμως έχει τις ίδιες απαιτήσεις. Οι Anubias barteri διαφέρουν στο μέγεθος, στο σχήμα των
      φύλλων όπως επισης στο φυτό αυτό ο κορμός μεγαλώνει με μια κλίση προς τα πάνω ενώ σε άλλες μεγαλώνει
      οριζόντια. Όπως και τα υπόλοιπα είδη Anubias, είναι καλύτερα να τοποθετείται σε σκιερό μέρος για να περιορίζεται
      η ανάπτυξη της άλγης στα φύλλα. Το φυτό αυτο τείνει να βγάζει άνθη κάτω από το νερό σε περιπτώσεις που έχουμε
      αυξημένα φωσφορικά στο νερό μας. Επίσης είναι κατάλληλο για terrariums και paludarium. Τα χορτοφάγα ψάρια
      δεν την τρώνε γιατί τα φύλλα της είναι πολύ σκληρά γι αυτά.
      Καλλιεργείται και εκτός νερού.

Θέση στο ενυδρείο:
      Το φυτό καλο είναι να φυτεύεται στην πλάτη του ενυδρείου λόγω μεγέθους.

Φύτεμα:
      Όπως όλες οι anubias δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες με πετονιά.

Κλάδεμα/Πολλαπλασιασμός:
      Το κλάδεμα είναι απλό απλά όταν μεγαλώσει πολύ το φυτό διαχωρίζετε το ρίζωμα.
    • By argy1
      Προκειται για μια anubia barteri την οποια εχω στην κατοχη μου σχεδον 2,5 χρονια,στις ιδιες παραμετρους με σταθερη εναλαγη θερμοκρασια μεταξυ εποχων απο 24,5 εως 28,5 βαθμους.Φετος λοιπον αφου ανεβηκε η θερμοκρασια στις 6 του μηνα στους 25,8 βαθμους εμφανιστηκε ο ανθος μεσα σε μια ημερα.Οι δυο φωτογραφιες που παραθετω ειναι η μια στις 6/4 και η αλλη στις 26/4.
      Παρατηρησα επισης τρομερη μειωση νιτρικων και φοσφωρικων κατα τις ημερες ανθοφοριας.Αυτο με τρομαζει λιγο για το αν θα πρεπει να αφαιρεθει ο ανθος στος τελος ανθοφοριας ή αν απλα θα το αφησω μεσα στο ενυδρειο να διαλυθει..

• By koala_
      Καλησπέρα σε όλους,
      Την Κυριακή θα κλαδέψω το ενυδρείο μου και οποίος θέλει κλαδέματα ας στείλει μήνυμα για να βρεθούμε. Θα μπορέσω να τα δώσω Κυριακή ή Δευτέρα μετα δυστυχώς θα πρέπει να πεταχτούν.
      Υπάρχει ντοματιά άφθονη και ludwigia και ότι άλλο βλέπετε στις φωτό.

Προφανώς και θα ειναι δωρεάν!
      Όπως με βοήθησαν κάποιοι όταν χρειάστηκα, ειναι σειρά μου να συνεχίσω την αλυσίδα.
      Ίσως να έπρεπε να μπει στις αγγελίες αλλά θεώρησα πως εδώ θα ειναι πιο άμεσο.