Jump to content

Ενυδρειο Submarine1981 Boyu Τl-550.


submarine1981

Recommended Posts

Εφτασε η στιγμη υστερα απο 1 χρονο να σας δειξω και γω το πως εχω κανει το μικρο ενυδρειο μου (150 λτ δυστηχως) αφου πλεων εχει στρωσει και ολα πανε μια χαρα. Σιγουρα εχει ψαρακια παραπανω απο του κανονικου οριου, αλλα....τα λατρευω! 

Επισης Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στα παιδια του aquazone και ιδιαιτερα στον συνχομπιστα jetster, Niknik στον Lykourgo και στον ΤΑΝ για τις ανταλαγες των αποψεων-βοηθεια που μου προσφερανε και φυσικα για τα πανεμορφα φραγκακια που δεν ξεκολανε τα ματια μου απο πανω τους!! :)    Το να σου δινουν φραγκακια τουλαχιστον εμενα προσωπικα με κανει να νιοθω στιγμες οπως οταν ηταν χριστουγεννα και ημουν 6 χρονον και μου εφερναν δωρο οι γονεις μου ενα παιχνιδι που το ποθουσα παρα πολυ και περιμενα πως και πως τον "αγιο βασιλη". Μαλιστα ποσο περισσοτερο οταν αυτα τα φραγκακια στα δινουν αφιλοκερδως! Τοτε πραγματικα εκτιμας καποια ατομα και καταλαβαινεις οτι τελικα σε αυτο τον κοσμο....υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Οι πρωτες φωτος δειχνουν το ενυδρειο απο μακρια γυρο γυρο καθως και τα τμηματα των φιλτρων στο πισω μερος του ενυδρειου (σκιμερ-καλλιεργεια αλγης χαετο,αντιφωσφορο,ανθρακα και αντλια επιστρoφης) Στην συνεχεια ακολουθουν οι κατοικοι του ενυδρειου.

 

yyap.jpg

 

0c2j.jpg

 

yzo2.jpg
 

k8rs.jpg
 

tbye.jpg
 

r0pd.jpg
 

od4t.jpg
 

coig.jpg
 

5rhu.jpg
 

5rhu.jpg
 

kuwn.jpg
 

8tet.jpg
 

0uxr.jpg
 

yuyt.jpg
 

u2hs.jpg
 

a0pp.jpg
 

v3cm.jpg
 

p0q2.jpg
 

rh0r.jpg
 

90i4.jpg
 

yxni.jpg
 

3crt.jpg
 

au2l.jpg
 

5rqk.jpg
 

46xv.jpg
 

jnzt.jpg
 

qi1r.jpg
 

gp9t.jpg
 

ei0j.jpg
 

5tcx.jpg
 

4npm.jpg
 

8nhk.jpg
 

a6w2.jpg
 

jo54.jpg
 

7h8d.jpg
 

lqze.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πολύ ωραίο το έχεις κάνει το ενυδρείο, σου εύχομαι τα καλύτερα. :)

Με τα ψάρια βέβαια το έχεις παρακάνει :) και σιγά - σιγά θα πρέπει να τους βρεις μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί δεν θα χωράνε, το ίδιο έκανα και εγώ και έπρεπε να αποφασίσω να τα δώσω ή να πάω σε μεγαλύτερο........ :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα πας έχεις δρόμο ακόμα μπράβο σου οταν ξανά κατέβεις ενημερωσε να πέσει ψαλίδι! Για τα ψάρια δεν θα πω κατι το είπες και μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γράφεις και πραγματικά νιώθω πόσο πολύ τα αγαπάς . Ένα πολύ όμορφο ενυδρείο !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες φωτογραφίες καλοτραβηγμενες και ενα όμορφο αποτέλεσμα...

Μπράβο φιλε submarine...

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τα ανταποδιδω,( και το ξερεις,)το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο αλλα θα ηθελα να σου πω δυο πραγματα κατα την γνωμη μου το ενα ειναι οτι η gaulastrea και η μικρη κατω και η μεγαλυτερη δεν την βλεπω καλα δοκιμασε να τις αλλαξεις θεση και ειδικα την κατω επειδη ειναι πολυ μικρη και την εχεις αρκετα θαμενη την εχει ακουσει,το αλλα ειναι οτι το brain επισεις δεν το βλεπω καλα.απο μετρησεις πως εισαι?τι kh εχεις?η ανεμωνη ειναι κουκλα και βλεπω οτι οι νεμο την εχουν κανει σπιτι τους, το χαετο δινει και παιρνει,(σε λιγο κλαδευεις)επισεις ηθελα να σε ρωτησω απο κυκλοφορεια εισαι οκ? Η μοντιπορα ειναι κουκλα,τα ψαρια πεντακαθαρα,(σε λιγο θα σου δειξουν αυτα τον δρομο)καλε μου φιλε να το χαιρεσε και να το δεις υγειες και τουμπανο,οτι θελεις εδω ειμαι να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-146:

Νικο οι μετρησεις ειναι εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87307

Εχω ανοιξει θεμα για το πως να ανεβασω ασβεστιο κλπ. Ριξε μια ματια να μας πεις κι εσυ την γνωμη σου.

- Την caulastrea να την ξεθαψω ελαφρος? ή να την κολησω σε κανενα βραχο?

- Το Brain λες αυτο που ειναι αριστερα ? (δεν λες το πρασσινο? Το πρασσινο μου φαινετε τουμπανο) Εχω 2 brain. Ενα πρασσινο και ενα που ειναι κατι σαν σε ξεβαμενο πρασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε submarine!

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :bigemo_harabe_net-64:

Αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι ο ενθουσιασμος και η αγαπη με την οποια μιλας γι'α!υτο!

Θα εχει τρομερη εξελιξη το στολιδι σου.Να'σαι καλα να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο φιλε, να το χαιρεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Εχεις μελλον..........

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο φίλε να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε το ενυδρείο σου αρχίζει και δίνει χρώμα....

Είσαι ενα αξιόλογο άτομο που αγαπάει το χόμπι και έχεις όλες τις προοπτικές να φτιάξεις ενα δυνατό ενυδρείο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ανανεωση.....με φωτογραφιες απο τα Tubeworms στα οποια τελικα ανακαλυψα οτι εχω τρελη αδυναμια και θα βαλω και αλλα :) Και μια φρεσκια Fungia (αν την λεω καλα) που μπηκε χθες στο ενυδρειο και δειχνει μια χαρα.

ehia.jpg

i8gw.jpg

i11z.jpg

qmu4.jpg

sddm.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την fugia προσεχετη μετακινειτε και ειναι ευαισθητη,πολυ καλα παει μπραβο,εβαλες την δοσομετρικη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομη Νικο. Αλλα αυτη την εβδομαδα θα μπει σιγουρα. Θελω να φτιαξω ενα ραφακι διπλα στο ενυδρειο (Δεν εχω σαμπ με ντουλαπι γμτ) και θα βαλω πανω στο ραφι την δοσομετρικη και απο κατω τα παγουρακια με τα ζουμια. Θα ανεβασω φωτο οταν το τελειωσω.

Α! Εχω ξεκινησει και την βοτκα! Ειναι η 2η μερα σημερα που εριξα. Οταν την τελειωσω και αυτη με θετικα αποτελεσματα θα ανοιξω ενα νεο θεμα με το τι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου κάποια στιγμή να αρχίσεις να σκέφτεσαι να αντικαταστήσεις το σπασμένο κοράλλι με αραγωνίτη.Κατά τα άλλα ωραίο και με τα ΛΠΣ ακόμη ομορφότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα.

Βασικα θα μου αρεζε περισσοτερο ο αραγονιτης. Το σπασμενο κοραλλι το ειχα παρει οταν ειχα παρει το ενυδρειο απο ενυδρειακο μαγαζι, μεσα σε ειδηκη σφραγισμενη σακουλα και ηταν ζωντανο. (Το χρυσοπληρωσα το σακουλακι). Και ο λογος που το πηρα ηταν μονο και μονο επειδη ηταν ζωντανο για να εμπλουτισω το ενυδρειο με βακτηρια κλπ ποιο γρηγορα. Δεν ξερω αν εκανα καλα ή αν ηταν περιτο. Παντος απο την αρχη του ενυδρειου δεν ειχα ποτε καποιο θεμα.

Αλλα πες μου εσυ ποιος καθετε να το αφαιρεσει το κοραλλι...που θα πρεπει να σικωνω βραχια,να ξεσηκωνω τα ψαρια κλπ. :bigemo_harabe_net-75: Ομως η αμμος (Αραγονιτης) Μου αρεσει παρα πολυ. το βλεπω σε ενυδρεια και ζηλευω :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου ευγενειε!

Σε καθε update το ενυδρειο φαινεται να πηγαινει ακομα καλυτερα! :bigemo_harabe_net-64:

Μεγεια και το κοραλι!Αν ειναι αυτο στην τελευταια φωτο πισω απο την euphyllia,ειναι heliofungia.H fungia ειναι διαφορετικο κοραλι. ;)

Τα tubeworms ειναι πανεμορφα ζωντανα οντως!Αν σου αρεσουν τοσο πολυ δοκιμασε να βαλεις και christmas tree coral.

Iσως να σου αρεσουν και αυτα επειδη μοιαζουν.Eιναι σχετικα δυσκολα βεβαια.

a0e4992a8dd61fefc4db280efd3fcd13.jpg

Νικο(πολυχρονακη) γιατι να σκεφτει να αλλαξει συντομα το σπασμενο κοραλι(ετος απο το αισθητικο κομματι?)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη όσες φορές το έβαλα στο ενυδρείο μου μου κρατούσε πολύ βρωμιά.Θα του πρότεινα αραγωνίτη ΑΤΙ ή άμμο ΤΜC.

Link to comment
Share on other sites

Οντως,αλλα αν δωσεις λιγο παραπανω κυκλοφορια στα χαμηλα σημεια του ενυδρειου λυνεται αυτο το θεμα.

Το βαρος το σου δινει αυτο το περιθωριο σε σχεση με τον λεπτοκκοκο αραγωνιτη που θα βρεθει παντου στο ενυδρειο.

Ετσι μειωνεται η συγκεντρωση τροφων,detritus κτλ.Δεν θα απαλλαχτεις οριστικα αλλά και στον δευτερο μαζευονται

αρκετα με την παροδο του χρονου.

Ειναι σχεδον προυποθεση,για να χρησιμοποιησεις σπασμενο κοραλι,η πολυ κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...