Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω μια απορία. Πως γίνεται αν έχω cyano με σχεδόν μηδενικά νιτρικά και σχεδόν μηδενικά φωσφορικά? Μήπως θέλω μεγαλύτερους κυκλοφορητές?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνέβη - πάρα πολύ φώσφορο, και πιθανότατα έχετε μια ανισορροπία στα φωσφορικά πιθανώς λιγότερο από ένα Ν 20:01 αναλογία. Η αλκαλικότητα μπορεί να είναι ένας παράγοντας.

Πεινάστε το μέχρι τέλους- Χρησιμοποιήστε ένα αντιδραστήρα phosban ή μια μακροάλγη σαν την chaeto να πάρει τα φωσφορικά απο το νερό.Εάν έχετε κάποιο πρόβλημα νιτρικών, μπορείτε να προσθέσετε περισσότερο ζωντανό βράχο ή προσθέστε DSB, αλλαγές νερού κλπ.Πλήρη συσκότιση βοηθάει αλλά αν δεν αντιμετωπιστεί η αιτία σύντομα θα ξαναεμφανιστεί. Σκευάσματα που έχουν αντιβιοτική δράση βοηθάνε αλλά καταστρέφουν και "καλά" βακτήρια.

Συμβουλή μου - Αύξηση της ροής στη δεξαμενή σας για να φροντίσει τα νεκρά σημεία. Χρησιμοποιείτε νερό RO/DI; Είτε έτσι είτε αλλιώς ελέγξτε το νερό απο την πηγή σας για φωσφορικά άλατα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ δυνατη κυκλοφορια Πανο

Ειχα το ιδιο προβλημα και μολις εβαλα αλλον ενα κυκλοφορητη απεναντι εχει σχεδον εξαφανιστει

 

Τι κυκλοφορητες εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έχω έναν RW8 και έναν RW4. Το cyano μου εμφανίζεται πάντα στην αντίθετη πλευρά που χτυπάει ο RW4 άρα μάλλον δεν φτάνει μέχρι εκεί παρόλο που βλέπω κίνηση στα μαλακά κοράλια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρος ο RW4 θα ηταν καλυτερα αλλος ενας RW8
 η χαμηλωσε τον σε υψος να χτυπαει τον αραγωνιτη η το σημειο που εμφανιστηκε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ και λίγες ημέρες το skimmer μου βγάζει πολύ μαυρίλα. Σαν πίσσα είναι. Σημαίνει κάτι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Οτι δουλευει πιο σωστα ισως; Εκανες καμια προσθηκη τελευταιες μερες; Μηπως εβαλες Carbon; Μηπως ταισες παραπανω; Υπαρχει περιπτωση να δουλευει και πιο στεγνα λογω του οτι επεσε η σταθμη λειτουργιας του;

Έγινε επεξεργασία - Marou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αποβολη βακτυριων και οργανικων....

 

το σκιμμερ απομακρυνει οργανικα πριν γινουν νιτρηκα και φωσφορικα αλλα και αλλα στοιχεια, το χρωμα εχει να κανει με τις τροφες, τα αποβλυτα και τις τοξινες των κοραλλιων. δεν ειναι κατι κακο,,, απλα μονο το σκιμμερ δεν μπορει να μιδενισει νιτρηκα/φωσφορικα.

 

το σαρκοφυτο και η σινουλαρια σαν σαρκοδη κοραλλια αντιδρουβ στις μετακινησεις και καθε τοσο μενουν κλειστα γτ αναπτυσοντε, μην σε τρομαζει αυτο....

 

 

πολυ ομορφο εχει γινει!! πολλα μπραβο και απο εμενα Πανο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά δεν έχω κάτι νέο να σας ενημερώσω.

Το ενυδρείο παραμένει στάσιμο. Ελάχιστη μέχρι μηδαμινή ανάπτυξη στα κοράλλια και δεν ξέρω γατί. 

Κάποιες άλγες που παλεύω δεν ξέρω τι είδους είναι για να τις καταπολεμήσω ανάλογα. Μάλλον brown hair algue μου μοιάζει αλλά δεν ξέρω. Πάντως πράσινο ανοιχτό χρώμα δεν είναι. Ίσως να το έλεγα πολύ σκούρο πράσινο. Το παράξενο είναι ότι βγαίνουν στο πίσω μέρος του βράχου και προσπαθώ να καταλάβω γιατί βγαίνουν εκεί και όχι μπροστά !!!!!! Ξεκολλάνε εύκολα από τον βράχο αλλά ξαναβγαίνουν. Τι να πω ?????

 

Αυτά προς το παρόν !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη μην ανησυχείς για την ανάπτυξη. Μερικές φορές συμβαίνει να υπάρχει μια στασιμότητα, το εχω δει κι εγω στο δικό μου. Ασε που οταν τα βλέπουμε καθε μερα δύσκολο να καταλάβουμε ποσο και αν αναπτύσονται. :P

 

Για την άλγη βγάλε κάποια φωτο αν μπορείς μηπως καταλάβουμε τι είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια ρε Πανο!!!! Έχεις φτιάξει ένα πραγματικό κόσμημα πολύ πιο όμορφο από ενυδρείο που είχες βάλει φωτογραφία κάποτε σαν υπόδειγμα με τη : "θέλω να φτιάξω κάτι σαν αυτό"

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα από τα δυο πιο αναπτυσσόμενα ρεεφ στο φόρουμ !

Η εξέλιξη εντυπωσιακή και ένα καταπληκτικό βίντεο !

Link to comment
Share on other sites

Αρεεε Παναγιωτηηη!!

Τα βηματα που εχεις κανει σε τοσο λιγο καιρο ειναι εκπληκτικα

Εχεις δημιουργησει ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα

 

Βγαλε το σαρκοφυτο πανω δεξια και βαλε κανα σκληρο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη εξαιρετικο εγινε μπραβο σου,μου φαινετε οτι θα πρεπει να ετοιμαζεσε για μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τους παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια ρε Πανο!!!! Έχεις φτιάξει ένα πραγματικό κόσμημα πολύ πιο όμορφο από ενυδρείο που είχες βάλει φωτογραφία κάποτε σαν υπόδειγμα με τη : "θέλω να φτιάξω κάτι σαν αυτό"

Σε ευχαριστώ αλλά υπερβάλεις ρε φίλε !!!!!

 

Ίσως ένα από τα δυο πιο αναπτυσσόμενα ρεεφ στο φόρουμ !

Η εξέλιξη εντυπωσιακή και ένα καταπληκτικό βίντεο !

Εσύ και αν υπερβάλεις αλλά επίσης σε ευχαριστώ.

 

πολύ όμορφο  ενυδρείο   :thumbsu: 

Να΄σαι καλά

 

Αρεεε Παναγιωτηηη!!

Τα βηματα που εχεις κανει σε τοσο λιγο καιρο ειναι εκπληκτικα

Εχεις δημιουργησει ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα

 

Βγαλε το σαρκοφυτο πανω δεξια και βαλε κανα σκληρο!! :D

Επειδή δεν κάνω βήματα αλλά πηδήματα !!!! :)  :) Thanks

 

Πανεμορφο οπως παντα! Μπραβο σου!

 

Thanks

Παναγιωτη εξαιρετικο εγινε μπραβο σου,μου φαινετε οτι θα πρεπει να ετοιμαζεσε για μεγαλυτερο.

Μη με βάζεις σε αυτό το τυπάκι τώρα . Έχουμε ακόμα καιρό για μεγαλύτερο.  Thanks

 

Συμφωνώ σε όλα με τους παραπάνω.

Και εγώ  :)  :)  :)

Link to comment
Share on other sites

Update Φεβρουαρίου. HD movie

Τίποτα το ιδιαίτερο από νέες προσθήκες εκτός από συμπλήρωμα αραγωνίτη. 

Αν δεν σας αρέσει το ενυδρείο τουλάχιστον απολαύστε το μουσικό θέμα :)   :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=51ibdWb3

Μπράβο Πάνο φανταστικό το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Παναγιώτη! Τα χει ολα φιλε, κινηση, χρωμα, ψαρούκλες!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...